Skocz do zawartości

Bardzo prosze o pomoc w zakupie teleskopu!!!


Kucor

Rekomendowane odpowiedzi

Zrezygnowałem z zakupu teleskopu i kupiłem ZRT-457M za troche ponad 100 zł. Za niedługo planuje przerobić ją (katowka, okulary). Co moge obserwwac oprocz ksiezyca ta lunetą teraz?

Zakup kątówki i stopki statywowej to kolejne 150 zł. Myślę, że pooglądasz obiekty takie jak np.: Plejady, gromadki w Perseuszu, M31, zarys M13, gromadki w Woźnicy i szereg innych, już sama droga mleczna jest piękna. Jestem posiadaczem ZRT. To ustrojstwo 30/60 wyrzuciłem, w miejsce tego używam kątówki 45 st. z AK w połączeniu z zoomem lantanowym 8-24. Oryginalny statyw od ZRT jest zbyt wiotki do większych powiększeń. Obserwacje dzienne też powinny Cię usatysfakcjonować. ZRT to sprzęt uniwersalny.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
Mam wielki pytanie i proszę o odpowiedź. Czy ten (link do strony z teleskopem na dole)

teleskop nadaje się do "porządnego" oglądania nieba? Proszę o odpowiedź.

Z góry dziękuje!

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...7239392ec9ea328

 

 

To wszystko zależy od tego co rozumiesz za słowem "porządne obserwacje",

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako uzytkownik podobnego teeskopu (114/900) moge powiedziec: cos przez niego mozna zobaczyc ale jak juz cos zobaczysz to bardzo prawdopodobne jest, ze zaczniesz chciec posiadac wieksze lustro... ;(

moj telep jest postawiony na EQ-2 (ten z DO jest na EQ-1) - i telepie nim niemilosiernie ;(;(

Na swoim teleskopie bardzo wiele sie nauczylem i juz mi sie wysluzyl, za niedlugo zalatwie sobie cos wiekszego. IMHO to niemal na pewno nie zaspokoi glodu zobaczenia gromad z rozdzielonymi gwiazdami, galaktyk itd. ;(;(;(

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tego typu teleskop przez około rok. To była moja pierwsza maszynka i tak naprawdę wciągnęła mnie w astro na nowo. W zasiegu tego teleskopu pod przyzwoitym niebem bedą wszystkie obiekty katalogu Messiera i kilkanascie najjaśniejszych NGC. Pokaże chmury na Jowiszu, fazy Wenus, Pierścienie Saturna i podstawowe formacje na Marsie w czasie opozycji. Będzie miał problemy z wydzielaniem słabych strukur obiektów DS, ale rozdzielanie gwiazdek na obrzeżach jasnych gromad kulistych w bezproblemowym zasięgu. Słabymi punktami tego typu teleskopów są kitowe okulary nie najwyższych lotów i bardzo nędzne montaże które w dużym stopniu utrudniają obserwacje.

 

Po mniej więcej roku zapragniesz przesiadki na 6" lub 8", po kolejnym wywalisz te ósemkę i kupisz albo newtona 10-12" lub większego, albo specyficzną maszynkę dedykowaną do konkretnych obiektów bo będziesz miał juz na tyle wyrobione zdanie, że będziesz wiedział czego ci trzeba.

 

Ten teleskopik to dobry starter, w moim odczuciu znacznie lepszy i sensowniejszy niz polecany na poczatek SkyLux.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przypadkiem ten teleskop nie ma wbudowanego barlowa? Wydaje się być ok. 2 razy krótszy niż jego ogniskowa. Jeśli tak jest, to lepiej zdecydować się na model 114/900.

 

Kurde, chyba nie. Jeżeli jednak ma barlowa w wyciągu (dopytaj w sklepie) to faktycznie, zrezygnuj z niego i kup klasycznego 114mm. To co napisałem powyżej odnosi sie do teleskopu klasycznego, nie katadioptryka.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ci go nie proponuję :rolleyes:

 

Jedynie mogę zaproponować dozbieranie do 6-calowej Synty na Dobsonie lub do Soligora MT 750, którego wczoraj na giełdzie Forum wystawił za 800 zł Emcekwadrat (może coś wyhandlujesz...). Róznica w kasiorze nie jest olbrzymia, a różnica w obrazach i zadowoleniu z zakupu - tak. A i tak te 6" polecam zupełnie wyjątkowo :)

Linki:

SYNTA

SOLIGOR

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz to juz właściwie nie mam pojęcia co kupic. Powiedzcie jakie Wy macie teleskopy lub jakie zaproponowalibyście kupic początkującemu oczywiście za cenę do 1500zł no chyba ze będzie tam trochę przekraczało.

Moj nr gg jakby ktoś chciał to 9619005

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.