Skocz do zawartości

Mam dość.


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

niezadowolonym synciarzem jestem JA!

 

nie mam jej jak postawić na balkonie, nie mam gdzie składować, nie mam jak wozić za miasto a najgorsze jest to, że wogóle jej niemam :ha:

 

ps. z pamietnika niezadowolonego synciarza. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nietrafiony przyklad . :D

Taka mase postow piszemy, ze znalazly sie ostrzezenia dla Kurak o tym, ze posadzenie synty 200/1200 na paralaktyku to problematyczna sprawa oraz kosztowny montaz jest potrzebny. Z wczesniejszych postow wiedzial, ze sztywnosc tuby jest wazna i jest zalezna od typu montazu na jakim bedzie posadzona. :Beer:

Wybral wersje ekono i jest bardzo zadowolony . Sadze, ze bardziej niz jakby mial refraktor 102/1000.

Moze wypowie sie jakis niezadowolony synciarz? Bo faktycznie jak na razie to pozytywy .

Sam troszke macajac ten telep znalazlem kilka drobnych minusow, ale pewnie uzytkowicy znaja ich wiecej.

 

Dokładnie :szczerbaty::D

Nic dodać nic ująć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurak - zrozumiałem całkowicie inaczej! :Beer:

 

Do ciebie, Hansa i innych- Leszekjed właśnie prowadzi testy nowej wersji platformy, opracowanej specjalnie z myślą o Syncie. Tym razem platforma ma napęd w obu osiach i korektę ruchu. Z tego, co mi wiadomo, pierwsze testy pozwalają dać nadzieję na zoptymaliwanie ruchu pod astrofoto. Proszę więc Hansa, aby wstrzymał się z werdyktem, czy Dobs nadaje się do astrofoto, przynajmniej do uzyskania pełniejszych informacji o testach.

Z kolei my, synciarze, powinniśmy trzymać kciuki za Leszka. Koszt kompletnej platformy powinien być niższy, niż cena EQ5 :)

 

Hans- jak polecałem Syntę, to polecałem ją na Dobsonie. Podobnie nigdy nie polecałem przerabiania 120APO pod Dobsa! Odpowiadałem każdemu na podobne pytania, być może Kurakowi też, twierdząc, że będzie to trudne, aczkolwiek możliwe. Bo jest możliwe bez wymiany tuby.

Twoje zacietrzewienie rośnie w postępie geometrycznym. Jutro pewno się dowiem, że nie pisałem, że Synta nie jest wyposażana w Naglery! Przemyśl na spokojnie. Albo sprawdź najpierw, co było pisane, a co nie.

 

 

McArti: z twojego niezadowolenia z Synty wynikła już rzecz straszna. Brzuch mnie ze śmiechu boli :D A i reszta rodziny się pośmiala :)

 

:Beer:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.... 200 APO ? :ha:

 

Jarku- nie, nie chodzi o takie udowadnianie. Chodzi o to, że z uwagi na znaczną obniżkę ceny ten teleskop stał się nagle najczęściej kupowany w Polsce. Ja co prawda kierowałem się innymi kryteriami, jak zapadła decyzja o zakupie, ale inni kierują sie niemal wyłącznie ceną i średnicą lustra. Temu sprzeciwił się Hans. Nie dziwię się ... choć mógłby dokładniej czytać, co akurat ja pisałem.

 

Zresztą jestem przekonany, że są lepsze Newtony 8"- przecież to jest masówka. Wady Synty są znane.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przypatrując się temu tematu,wnioskuje,ze w/g opinii z Synta optycznie zaden teleskop o D= 200mm optycznie nie moze sie rownać... :blink:

 

Nie, gdyż musimy na sprawę popatrzeć dwutorowo.

 

Jeżeli zrobimi ranking teleskopów uwzględniając tylko ich możliwości i jakość wykonania, to Synta znajdzie się na dalekim miejscu.

Ale jeżeli zrobimy podobny ranking uwzględniający możliwości/jakość/cenę to według mnie (jeszcze raz podkreślę, że to moja opinia) Synta znajdzie się w czołówce. Jeżeli ktoś uważa inaczej, to ma do tego pełne prawo. Chciałbym jednak, aby podał swojego faworyta w tak rozumianej kategorii. Może rzeczywiście okaże się lepszy i zmienię zdanie :).

 

Hans natomiast chce wykazać braki Synty i innych teleskopów (gdyż my przeważnie skupiamy się na zaletach), tak aby początkujący miłośnicy astronomii nie mieli zastrzeżeń, że kupili taki instrument, ponieważ był tutaj powszechnie polecany jako uniwersalny, a tu nagle okazało się, że ma jednak pewne ograniczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta to nie ideał :szczerbaty:

Ale w przedziale cenowym około 1000 zł, dla obserwacji wizualnych chyba bije wszystkich swoich rywali :szczerbaty: i to jest jej najwielsza zaleta !!

 

"Tania synta jest dobra bo jest dobra i tania" :Beer:

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta to nie ideał :szczerbaty:

Ale w przedziale cenowym około 1000 zł, dla obserwacji wizualnych chyba bije wszystkich swoich rywali w tym przedziale cenowym :szczerbaty: i to jest jej najwielsza zaleta !!

 

"Tania synta jest dobra bo jest dobra i tania" :Beer:

 

Znowu od nowa?

 

No dobra postraram się odpowiedziec przykładem.

 

1. Mam ok. 1000pln. Mieszkam w mieście, fascynuja mnie planety. Co mam kupić?

2. Mam ok 1000pln. Zamierzam nauczyć sie nieba i obserwowac je, ale chciałbym aby zakupiony instrument był mobilny i posłuzył również do obserwacji przyrody. Co mam kupić?

3. Mam ok. 1000pln. Mieszkam w mieście. Chciałbym zająć sie obserwacjami naszego satelity. Dysponuje niewielkim balkonem ale jestem gotów wedrowac na na spacery obserwacyjne do pobliskiego parku. Co mam kupić?

 

Czy teraz wiecie dlaczego to zdanie:

 

"Ale w przedziale cenowym około 1000 zł, dla obserwacji wizualnych chyba bije wszystkich swoich rywali w tym przedziale cenowym :szczerbaty: i to jest jej najwielsza zaleta !!"

 

jest nieprawdą? Czy jak juz to wiecie to dalej uwazacie ze kazdemu mozna odpowiedziec na dowolne pytanie "bierz synte!".

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh Hans Czy ty zawsze musisz szukać "dziury w całym" :szczerbaty:

 

1. Nie wiem czy jakiś teleskop ma większą mozliwości lukania na planetki w tym przedziale ale chyba ty wiesz lepiej :D

2. Porównywałem same zdolności obserwacyjne a nie mobilność. A czy synta nie nadaje się do nauki ogladania nieba ?

3. Malucha żeby do niego pakować synte i do parku, a balkon to musisz sobie poszeżyć :szczerbaty:

 

Przy wyborze telepa terzeba zważać też na inne ważne jego cechy i wady (duże gabaryty i mała mobilność).

Ale jeżeli ktos ma mozliwość kupienia synty bo spełnia wszystkie warunki to czemu ma sobie go nie kupić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeżeli ktos ma mozliwość kupienia synty bo spełnia wszystkie warunki to czemu ma sobie go nie kupić ;)

to juz wiemy ;)

tyle, ze teraz chodzi o tych co im newton 200/1200 na dobsie (nie koniecznie synta - cokolwiek) nie jest na reke. w tych przykladach co podal Hans rzeczywiscie kupno takiego teleskopu nie bylo by najrozsadniejsze.

 

jak ktos ma ciemne niebo, lubi ds-y i ma 1000zl to wtedy moze kupic synte, bo to jest to co takie newtony lubia najbardziej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ciebie, Hansa i innych- Leszekjed właśnie prowadzi testy nowej wersji platformy, opracowanej specjalnie z myślą o Syncie. Tym razem platforma ma napęd w obu osiach i korektę ruchu. Z tego, co mi wiadomo, pierwsze testy pozwalają dać nadzieję na zoptymaliwanie ruchu pod astrofoto. Proszę więc Hansa, aby wstrzymał się z werdyktem, czy Dobs nadaje się do astrofoto, przynajmniej do uzyskania pełniejszych informacji o testach.

Z kolei my, synciarze, powinniśmy trzymać kciuki za Leszka. Koszt kompletnej platformy powinien być niższy, niż cena EQ5 :)

Saywiehu, Dobs nie nadaje się do astrofoto i koniec kropka! Nie ważne że postawisz go na platformie i będziesz mógł robić zdjęcia. On się po prostu do tego nie nadaje, taka jest jego natura i przeznaczenie. To montaż do wizuala! Do astrofoto używa się montaży paralaktycznych a nie protez w postaci platformy. To tak samo jak w wątku obok napisałem że po zamontowaniu słupa pod montaż do balustrady mieszczę się na balkonie szerokości 0,9m z refrakotrem długości 1,2m. On z natury nie nadaje się do użytku na takim balkonie, ale można go do tego przystosować, co nie znaczy że zaraz zacznę wszystkim polecać Messiery na mikroskopijne balkony.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie wiem czy jakiś teleskop ma większą mozliwości lukania na planetki w tym przedziale ale chyba ty wiesz lepiej :D

2. Porównywałem same zdolności obserwacyjne a nie mobilność. A czy synta nie nadaje się do nauki ogladania nieba ?

3. Malucha żeby do niego pakować synte i do parku, a balkon to musisz sobie poszeżyć :szczerbaty:

 

Przy wyborze telepa terzeba zważać też na inne ważne jego cechy i wady (duże gabaryty i mała mobilność).

Ale jeżeli ktos ma mozliwość kupienia synty bo spełnia wszystkie warunki to czemu ma sobie go nie kupić ;)

Czytam ten wątek z zainteresowaniem, bo i moje dylematy odzwierciedla. Zmuszony jestem jednak przyznać rację Hansowi. Tzn. ujałbym to tak: owszem, Synta jest dobrym i tanim instrumentem także dla początkujacych, ale nie dla wszystkich i o to tu [w tym wątku] się rozchodzi. Kryterium jest przeznaczenie sprzętu i warunki obserwacyjno -logistyczne. Nieporozumieniem jest jej polecanie miejskim balkonowcom i chetnym do astrofotografii. Tak, wiem że Synte mozna załadować do malucha... Ile razy w miesiacu gotów jestes przenieść ją sam przez troje waskich drzwi, znieść po schodach z 3-ciego pietra i załadowac do tego wehikułu? Jak Ci się będzie obserwowało planety lub Ksieżyc nisko nad horyzontem z balkonu 90cm szerokosci na Dobsie o wys. 70cm przy balustradzie 110cm? Kiedy sąsiad pod Tobą otworzył drzwi balkonowe i na nic Twoje cudowne 200mm apertury? Do astrofoto niby też mozna sobie kupić ciężki montaż za jeszcze cieższe pieniądze. Te techniczne problemy są rozwiazywalne -tylko jakim kosztem finansowym i ergonomicznym? Ja do balkonowych obserwacji małym Dobsem muszę wynosić ramę od fotela na balkon -baardzo wygodne...Moge oczywiscie zbic z desek skrzynke i nie nosić, ale chyba jednak paralaktyk bedzie moim najbliższym zakupem. Pokażcie mi, ilu statystycznie z naszych mistrzów astrofoto DS [nie planet] używa Synty na paralaktyku? Jakoś sobie nie przypominam, wiec te bajania o wieszaniu Synty na para to nie jest praktyczna droga do celu dla 90% ludzi, bo lepsze efekty mozna osiagnąć taniej innym sprzętem.

Podsumowując: dbajmy o to, aby Syntę polecac tym uzytkownikom, którzy mogą to zrobić. Czyli w praktyce zawsze pytać pytajacych o "pierwszy teleskop", gdzie i jak chcą ten swój pierwszy teleskop używać. Inaczej uszczesliwicie kiedyś 15-latka z bloku mało praktycznym meblem. Znacznie wiecej zobaczy przez 130mm Newtona na paralaktyku czy refraktor , którego sam bedzie mógł spokojnie ustawić na balkonie lub wynieść z bloku. W gruncie rzeczy, cały wic polega na czestotliwosci korzystania ze sprzętu, co wiąże sie z praktyczną wygodą użytkowania, a dopiero w drugiej kolejności z parametrami typu zasięg, apertura. Oczywiscie odnoszę to do kategorii prawdziwych teleskopów, bo sprowadzając rzecz do absurdu ktoś powie,że zalecam miniaturowe zabawki z allegro...

Podsumowajac -Synta tak, ale nie dla wszystkich, po prostu pilnujmy tego zastrzeżenia doradzajać!

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowajac -Synta tak, ale nie dla wszystkich, po prostu pilnujmy tego zastrzeżenia doradzajać!

Pozdrawiam

-Jarosław

 

W 100% się z tobą zgadzam!

Widze że doszliśmy do kompromisu :helo::szczerbaty:

 

Dla blokowców to synta jest stanowczo złym rozwiązaniem, ale jeżeli ktoś tak jak ja ma domek jednorodzinny z dużym ogrudkiem i dużym balkonem to czemu ma sobie nie odmówić Synci?

 

Dobson sie idealnie nadaje do wizualncyh obserwacji (no bo po co meczyc się z rozstawianiem paralktyka) dobsona stawiasz i celujesz a po tem popychasz tylko tube :)

Za to do astrofoto się nie nadaje, to prawda ale zawsze mozna zabawić się w webkamerkowanie :szczerbaty:

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ale zawsze mozna zabawić się w webkamerkowanie :szczerbaty:

Pozdrawiam

 

a jak sobie to wyobrażasz?

 

przy ogniskowej 1200 mm pole widzenia webcama to prostokącik 10,3 x 7,7 minuty kątowej,

pomijając już wycelowanie w obiekt, ale przy takim polu np. planetka będzie widoczna w kadrze przez ok 40 sekund, nawet nie zdążysz ostrości złapać :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson sie idealnie nadaje do wizualncyh obserwacji (no bo po co meczyc się z rozstawianiem paralktyka) dobsona stawiasz i celujesz a po tem popychasz tylko tube :)

To jest chyba kolejny mit, z którym trzeba się rozprawić. Rozstawienie paralaktyka włącznie z ustawieniem na polarną do wizuala zajmuje 1min. To na prawdę nie jest skomplikowane, o ile wie się gdzie jest północ. Jak ktoś nie zna gwiazdy polarnej to może się kompasem wspomóc :szczerbaty: Paralaktyka rozstawiasz, celujesz i już nie popychasz tuby, bo robi to za ciebie napęd :banan: (o ile się go ma <_<), albo kręcisz mikroruchem. :)

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem raz jeszcze.

Przede wszystkim nie podoba mi się agresywny, napastliwy ton Hansa. Autorytatywne odrzucanie wszystkiego, co się nie zgadza z jego zasadami. A są one takie, że dziwię się, że jeszcze np. Bemko i Robert Bodzoń nie zostali zmieszani z błotem, że śmią używać na balkonach niesłusznych ideowo telepów.

Ja od samego początku pisałem o tym, że są różne warunki, upodobania itd. Zawsze w radach stosowałem różne "jeśli" i "o ile". Do tego są ludzie, którzy mają pożądne telepy tylko dzięki temu, że cena Synty jest taka, jaka jest. Jeśli nawet muszą skakać po balkonach jak małpy, żeby cokolwiek przez nie polukać, to i tak chwała, że mają czym. Wielu kupiło je zamiast Skyluxów, Newtonów 130, Seben Big Bossów, "potężnych" itd. Dla nich ten sprzęt jest IDEALNY. Bo jedyny dający dobry obraz, na jaki ich bylo stać.

 

Najbardziej mnie wkurza ta autorytatywność. Dobson nie jest do astrofoto? Ano nie jest. Ale można go przystosować. I nie gadajmy, że marzy się komukolwiek na początku poziom Gendlera, czy choćby Jacka Paly, Waldka itd. Jest po prostu taka możliwość. Więc czemu jej nie wykorzystać?

Poniżej dwie linki do fotek wykonanych przy użyciu nowej platformy. Dalej podaję z maila, którego dostałem. Focił Szymek Ozimek, obiektyw 135, telep 150/750, stack z 5 klatek przy czasie naświetlania po ok. 2 minuty bez dark frame w jednym prowadzeniu.

PIERWSZA

DRUGA (to ok. 5 MB)

 

Na tej samej zasadzie można by zapytać: jak Hans możesz pisać o paralaktykowaniu Synty? To jest tuba pod Dobsona! Fakt, można ją przystosować. Ale nie o to w niej chodzi. Tak samo jak mi nie idzie o focenie. Platformę chcę mieć po to, żebym mogl odejść na kawę, albo się wysikać, no i nie szukać od nowa :szczerbaty:

 

I na koniec jeszcze raz, dla wszystkich: nie kupujcie Synty na balkony! Najpierw je pomierzcie i się zastanówcie! A najlepiej wybiera się sprzęt na zlocie!!! Są teraz często, są w różnych miejscach. Tylko tam dostaniecie przy okazji naprawdę dobrą poradę. Dobry teleskop musi kosztować. I to nie koniec- dalej trzeba inwestować, jak się chce uzyskiwać dobre obrazy. A początkujący niech nie myślą od razu o foto... poznajcie sprzęt, niebo... wtedy warto dopiero.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krowa Hansa to w zasadzie syntopodobne stworzenie . Ogniskowa ta sama , tylko lustro wieksze.

Jak sadze daje lepsze obrazy od 10" synty. Tyle tylko, ze ma mocna tube i na paralaktyku wisi.

W wiekszosci srednich balkonow dobrze sie spisze. :D

A pod ciemne niebo ja wysmyczyc to dopiero zabawa. :Beer:

Wystarczy sprawdzic jak ta krowka na balkonie sie pasie. :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.