Skocz do zawartości

Pomysł na kolorowe zdjęcie z kamery BW...


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobić trzy filmiki Marsa kamerą BW przez kolejne filtry R G B

 

zestakować każdy osobno

 

a potem złożyć je jako 3 kanały w jedno zdjęcie

 

Proszę znawców tematu o ocenę rozwiązania... ;D

 

i wskazać jakie to powinny być konkretnie filtry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a) musisz robic szybko bo Mars sie obraca i zdjecia sie nie beda "stackowac"

 

B) zrob tez bez filtra i zastosuj metode LRGB zamiast RGB - wyjdzie wiecej szczegolow i lepszy S/N

 

c) filtry dedykowane do CCD, z prefiltrem -IR, najlepiej interferencyjne - najblizej w Astronomiku w Niemczech

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B) zrob tez bez filtra i zastosuj metode LRGB zamiast RGB - wyjdzie wiecej szczegolow i lepszy S/N

Pawel

Paweł, w jaki sposób robi się kanał L (luminosity)? Czy trzeba to potem składać w jakimś konkretnym programie (te 4 kanały)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie. Z filtrem -IR - szczegolnie obecnie Marsa i w refraktorze, bo:

 

a) wiekszosc (prawie wszystkie) refraktory sa korygowane dla zkresu widzialnego i IR jest bardzo rozogniskowane, psujac kontrast

 

B) przy obecnym niskim polozeniu Marsa dyspersja atmosferyczna dodatkowo przesuwa IR - w ostatnim S&T byl fajny artykul, w Polsce (Mars ca 30deg nad horyzontem) czesc niebieska bedzie przesunieta o ca 1arcsec w stosunku do czerwonej - a IR o kolejna 1 arcsec poza czerwien. Zobacz jak bedziesz robil Marsa bez _IR to jeden brzeg bedzie wyraznie bardziej rozmyty.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chromatyzm cie ominie ale dyspersja nie. Ciekawe czy ktos pomyslal zeby zrobic wlasnie zdjatka R, B, G i potem "zestackowac" je przesuwajac wzajemnie tak aby sie szczegoly pokryly...

 

Moze dyspersje da sie zwalczyc cyfrowo?

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyspersja jest rzeczywiscie troszke drazniaca w przypadku Marsa. Nie wpadł bym na to, że można sobie np. w PS poprzestawiac kanały, dopiero Papatki mnie uświadomił jednym ze swoich postów :)

 

Mars położony nisko nad horyzontem ma na zdjęciu RGB z jednej strony czerwone obramowanie, a przeciwnej zielone lub niebieskie. Po przestawieniu kanałów otoczka się prawie całkowicie neutralizuje, ale nie ma żadnych nowych szczegółów (przynajmniej w moim przypadku). Prawie, bo każdy kanał ma nieco inny kształt i bardzo trudno dopasować je do siebie.

 

Jako ciekawostka: u mnie kanał niebieski (B) jest:

a)"najciemniejszy"

B) mocno odrzucony od R i G

c) ma najdziwniejszy kształt

d) czapa polarna jest w jakimś dziwnym miejscu. Gdy nałoże na siebie kanały kierując sie polozeniem czapy, to okazuje się, ze wszystkie inne szczegóły nijak nie mogą się połączyc z analogicznymi detalami z kanałów R i G.

 

Moze mi to ktos wyjasnic? ???

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostka: u mnie kanał niebieski (B) jest:

a)"najciemniejszy"

B) mocno odrzucony od R i G

c) ma najdziwniejszy kształt

d) czapa polarna jest w jakimś dziwnym miejscu. Gdy nałoże na siebie kanały kierując sie polozeniem czapy, to okazuje się, ze wszystkie inne szczegóły nijak nie mogą się połączyc z analogicznymi detalami z kanałów R i G.

 

Moze mi to ktos wyjasnic? ???

pozdr

 

ad. a) no bo mars jest pomarańczowy, a więc niebieski ma tu mało do gadania - no chyba, że w chmurach i czapie polarnej

ad. B) no to właśnie przez dyspersję

ad. c) i d) u mnie też i też się zastanawiam czemu - jest jakiś taka jakby rozciągnięty, czapa polarna wygląda zupełnie inaczej niż na pozostałych dwóch kanałach (robi się przez to u mnie taka tęcza zamiast ładna biała plamka)

 

prawdopodobnie ostrość też ma tu swoje do powiedzenia - jest inna na każdym z kanałów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to moze wynikac z:

a) chromatyzmu obiektywu - jezeli refraktor (kazdy obraz ogniskuje sie w innej odleglosci i ma inna wielkosc)

B) chromatyzmu w okularze / barlowie uzywanym do projekcji

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.