Skocz do zawartości

Opinia i kilka pytań


_Zibi_

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

W końcu stałem sie szczęśliwym posiadaczem Canona 350d więc poczyniłem pierwsze próby :)

 

M57

M27

M15

 

chociaż do końca nie jestem pewien tego M15 :szczerbaty:

 

M92

 

Foty nie obrabiane tylko przekonwertowane do jpg, czasy wszędzie 30s ze względu braku lunetki biegunowej nie udało mi się ustawić dokładnie montażu co niestety widać :szczerbaty:

 

Mam kilka pytań odnośnie focenia :)

 

1) jak (czym) najlepiej obrabiać foty ?

2) gdzie znaleźć dobry polski tutorial do Registax'a

3) jak ustawiać ostrość (patrząc przez celownik ciężko jest ustawiać :D ) ?

4) jakie są optymalne czasy dla DS i planet ?

 

z góry dzięki za odpowiedź pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) jak (czym) najlepiej obrabiać foty ?

2) gdzie znaleźć dobry polski tutorial do Registax'a

3) jak ustawiać ostrość (patrząc przez celownik ciężko jest ustawiać :D ) ?

4) jakie są optymalne czasy dla DS i planet ?

 

z góry dzięki za odpowiedź pozdrawiam :D

 

Odpowiedzi poniższe sa od mało ocykanego amatora, userzy bardziej zaawansowani moga dac inne i to tych drugich sie sluchaj.

 

1. z darmowych IRIS, REGISTAX.

2. poślij na PW adres to ci podeślę

3. fotki kontrolne, zooom na max, korekta, fotki kontrolne zoom na max... chyba, że ktos zna lepsza metode.

4. Do Planet jedziesz na ułamkach sekund, do DS tak długo jak sie da bez zaswietlania tła.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

3. fotki kontrolne, zooom na max, korekta, fotki kontrolne zoom na max... chyba, że ktos zna lepsza metode.

4. Do Planet jedziesz na ułamkach sekund, do DS tak długo jak sie da bez zaswietlania tła.

 

Pozdrawiam.

 

 

ad 3). - najlepiej to niestety laptop i np. DSLR focuser + robo focus, bo musisz pamietać o tym, że precyzja ustawienia ostrości w newtonie to dla f/5 +- 0,05mm, a f/4 +- 0,035mm, więc kręcąc pokrętłem ręcznie, niesposób tego prawidłowo ustawić

 

ad 4). planetki eosem to sobie raczej daruj, bo na 750mm ogniskowej, to będziesz miał parenaście pixeli średnicę tarczy, po prostu nie warto, a DS-y naświetlaj tak długo jak Ci montaż pozwoli na nieporuszone gwiazdki, czyli raptem od parunastu sek do np. do 1 minuty, a stackujac je w registaxie czy irysie, czas expozycji się (niby) sumuje

 

a jak te zdjęcia robiłeś na EQ3-2 no to wyrazy największego uznania :Beer:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 3). - najlepiej to niestety laptop i np. DSLR focuser + robo focus, bo musisz pamietać o tym, że precyzja ustawienia ostrości w newtonie to dla f/5 +- 0,05mm, a f/4 +- 0,035mm, więc kręcąc pokrętłem ręcznie, niesposób tego prawidłowo ustawić

 

Błędy prowadzenia i zły seeing całą tą misterną robotę rozwalą. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSLR i laptopa to mam ale robo focuser to juz inna sprawa :)

BTW jak można sprawdzić ostrość ?? bo w końcu lustrzanki nie maja podgladu przez matryce jak kompakty

 

a co do montażu to eq3-2 mozna by chyba jakos poprawic ??

 

i dzieki za opinie :):Beer:

 

 

P.S. Przypomniało mi się jeszcze że miałem zapytacz czy opłaca sie stosowac soczewke barlowa w foto?? posiadam vixena z gwintem umożliwiającym przykręcenie pierścienia łączocego z aparatem.

Edytowane przez _Zibi_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie

 

dzisiaj przysłali mi lunetke biegunową z DO wiec możliwe będzie precyzyjne ustawienie montażu :D tyle że pogoda nie zaciekawa się zapowiada ;/

 

i przy okazji ponawiam pytanie czy mozna focić z Barlowem ??

 

 

P.S. gdzie można spotkać opis tunningu EQ3-2 ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas już podpowiedział jak sprawdzić ostrośc: robisz fotke próbną, wyświetlasz na ekranie i powiekszasz na maksa. Zrobisz takich kilka, ustalisz właściwe położenie wyciągu i go zablokujesz śrubka, żeby się nie ruszał. Soczewkę barlowa opłaca się stosować do zdjęć Księżyca w większej skali, do DS zwiększa się trudnosć prowadzenia na długim czasie.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.