Skocz do zawartości

Spotkania w Trzciance


Gość saywiehu

Rekomendowane odpowiedzi

Ano wczorajsza noc, a dokładniej... pół nocy :szczerbaty: upłynęła w Trzciance znów pod znakiem obserwacji. Przyjechał Jules z Anią. Pogoda nas już nie chciała tak popieścić, jak w poprzedni weekend, ale wcale nie bylo źle. Zapowiadało się wprost łokropnie, ale... z wielkiej chmurwy mały deszcz :)

Poćwiczyliśmy sobie trafianie w te rózne "mgiełki", ale głównie... pogadaliśmy, co bywa cenniejsze niż obserwacje :)

Polaris już-już do nas jechał, ale ostatecznie musiał zawrócić z drogi. Szkoda, bo chciałem zobaczyć, czy już z "Makowca" przeistoczył się całkiem w "Synciarza" :szczerbaty:

 

Szczerze mówiąc zastanawiam się czasem, czemu nikt inny z tych, co mieszkają nieopodal, nie chce przyjechać. Jest świetna atmosfera, a za każdym razem sporo się nawzajem dowiadujemy. Ja uważam, że WARTO.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saywiehu, jesli Ci to wystarczy to jechalem TYLKO z Synta.

To, ze nie dojechalem to inna sprawa, ale co sie odwlecze... :Beer:

Przecież nie mam żali, pretensji, czy cuś takiego :)

Fajowo nam się gada... i już!

 

To, że TYLKO z Syntą... noooo.... to daje do myślenia :szczerbaty:

 

Pozdro

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Polaris i Ignisdei poprzysyłali mi maile i PW różne :szczerbaty: , że są zainteresowani wspólnym polukaniem w najbliższy weekend. Oczywiście ja będę na miejscu, a i z wyciągnięciem Pawła z Białej nie będzie kłopotu.

 

Problemem może być pogoda: Icm i weather.com zapowiadają nieciekawie. Ale... może się pomylą ;)

 

Jeśli ktoś jeszcze chciałby dojechać, proszę o kontakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie! dopisujcie się do listy a na zachęte ułożyłem okolicznościowy wierszyk ktorego szczegóły zna Wiechu i bywalcy spotkań trzczianeckich, oto on:

 

W Saywiechowie nie jest źle

Chociaż lampa włącza się

Choć ujada- Hobo pies

Niebo tutaj boskie jest!

:Beer::Beer::Beer::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następny łikęt zapowiada się bardziej ATM-owo, w każdym razie dla mnie.

Astrokosmo zapowiedział, że jutro wysyła kurierem do mnie swojego U 170/900. Będzie mu (chyba) trzeba założyć pająka i lusterko wtórne, no i kolimacje i takie tam inksze duperelstwa dorobić. W tygodniu raczej nie będę miał na to czasu, więc pewno trochę się pobawię, licząc na pomoc ;)

Miałem przyjemność polukania przez ten teleskop w Bukowcu- nie dawał znacząco gorszych obrazów niż Synta Grzybka80 (no, bez urazy plisss...), choć tam niebo akurat było dość be-be :D. A teraz ma oba lustra całkiem nowe, więc pewno warto go u mnie porównać z Synciarą :)

Jak wytrzymamy i będą warunki, to chętnie przetestuję moje nowe ortho 5 mm na Saturnie!

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Następny łikęt zapowiada się bardziej ATM-owo, w każdym razie dla mnie.

Astrokosmo zapowiedział, że jutro wysyła kurierem do mnie swojego U 170/900. Będzie mu (chyba) trzeba założyć pająka i lusterko wtórne, no i kolimacje i takie tam inksze duperelstwa dorobić. W tygodniu raczej nie będę miał na to czasu, więc pewno trochę się pobawię, licząc na pomoc ;)

Miałem przyjemność polukania przez ten teleskop w Bukowcu- nie dawał znacząco gorszych obrazów niż Synta Grzybka80 (no, bez urazy plisss...), choć tam niebo akurat było dość be-be :D. A teraz ma oba lustra całkiem nowe, więc pewno warto go u mnie porównać z Synciarą :)

Jak wytrzymamy i będą warunki, to chętnie przetestuję moje nowe ortho 5 mm na Saturnie!

 

:Beer:

Niebo było bardzo bebe :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldixs dotarł. Niestety, chmurzyska nie pozwoliły nam poobserwować. Zaliczyliśmy "aż" Hichoty- nawet dwa razy, za pierwszym widzieliśmy tak co piątą gwiazdkę :D Była też M31. Tyle dało radę "wyłuskać" wśród chmur.

Za to pogadaliśmy. To też ważne- moze i bardziej, niż obserwacje. Waldixs sporo wie o lornetach, warto o tym napisać :)

 

:Beer:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldixs dotarł. Niestety, chmurzyska nie pozwoliły nam poobserwować. Zaliczyliśmy "aż" Hichoty- nawet dwa razy, za pierwszym widzieliśmy tak co piątą gwiazdkę :D Była też M31. Tyle dało radę "wyłuskać" wśród chmur.

Za to pogadaliśmy. To też ważne- moze i bardziej, niż obserwacje. Waldixs sporo wie o lornetach, warto o tym napisać :)

 

:Beer:

 

 

Dużo czytam..wiekszość 99% wiedzy zawdzieczam forumowiczom..za co wielkie dzieki..

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość saywiehu

Dziś przyjeżdżają Ignisdei, Polaris i Tafig. Będzie chyba tez Paweł z Białej.

Jeśli ktoś właśnie rozgląda się za jakimś lukankiem, a ma Trzciankę "w zasięgu"- pakować się i przyjeżdżać, nawet w środku nocy. Chyba będą trzy białe rury na Dobsie :)

W razie czego tel. 0 609 097 663.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obejrzałem sobie fotki Polarisa z waszego spotkania w Sierpniu (chyba), chodzi o relację w astronocach

Say wiehu!! - ale Ty masz piekną okolicę, jestem pod wrażeniem, a wiem co piszę bo sam mieszkam po za miastem

ja tam muszę chłopaki kiedyś do Was wpaść

 

pozdrawim i życzę znakomitego i nadwyraz przejżystego nieba :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Jest tu naprawdę ładnie.

Piszę tak wprost dlatego, że sam tu mieszkam od niedawna, a okolicę po prostu... wybierałem, wyprowadzając się z podpoznańskich monotonnych równin :) I do tego pustynnych niemal jeśli chodzi o ładne wody ;)

Wpaść musisz koniecznie- to w końcu rzut beretem od Poznania, a niebo jest tu o kilka klas lepsze- zewsząd jest bariera lasów, odgradzająca od dużych źródeł zaświetleń.

Za życzenia przezornie nie dziękuję :szczerbaty:

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Jak będzie ino czas do focenia- chętnie to zrobię, inni na pewno tysz. Problem w tym, że takie spotkanka jednak obfitują w "ruch przy telepach" ;)

 

Pozdrawiam serdecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczyło mi 5 godzin aby wyspać się po wczorajszym spotkaniu w Trzciance.We czwórkę tzn: Ja(Tafig),Ignisdei,Polaris i Sajwiechu spotakaliśmy się w Trzciance na wspólnym oglądaniu nieba.Pierwsze skrzypce w tym spotkaniu grały oczywiście Synty(8) kolegów, kupione w D.O.Szczególne wrażenie robiły 2" okulary Polarisa. Mimo księżyca udało nam się zobaczyć parę Emek.Jednakże każdemu z nas chyba chodziło głównie o możliwosć nawiązania kontaktu i wymiane doświadczeń.Tu moje podziękowania dla Ignisdei za to,że namówił mnie w końcu na to spotkanie i dla Sajwiecha, który był fantastycznym gospodarzem spotania.Celem tego spotkania było stworzenie swojej grupy, która by spotykała się lokalnie, a może nawet utworzenie Stowarzyszenia.Obserwatorem tego spotkania był mój syn Mat-hew.

tafig1, niedziela, 03 grudnia 2006 Opublikowany w http://astrotafig61.blox.pl/html Pozdrawiam! :Salut:

Edytowane przez tafig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Bardzo miło było się spotkać :)

Szkoda oczywiście, że nie dość blasku Księżyca - i chmurzyska przylazły. Ale i tak spotkanie chyba baaaardzo udane :)

Chyba rzeczywiście mamy możliwość podziałania razem, z pożytkiem dla każdego z osobna. Najcenniejsza jest wymiana doświadczeń. Jeśli uda się utworzyć bazę z sensownym sprzętem i zapleczem (a jest w sumie blisko do tego), z wielką ochotą podejmę się organizowania częstszych, a może i szerszych spotkań. Wielu ludzi jest zainteresowanych możliwością połączenia hobby z kontaktami osobistymi. Jestem jak najbardziej ZA :)

 

P.S. Proszę o włączenie tego tematu do istniejącego już - "Spotkań w Trzciance", coby nie mnożyć bytów ;)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Muszę dodać pytanie, które zrodziło się przez Ignisdei ;)

Otóż, dostałem od niego wczoraj m.in. soczewkę fi 90, ogniskowa 240 mm. Moze ktoś podpowie co z tego zrobić pod kątem astro? Ewentualnie chodziłoby o "łopatologiczne" wyjaśnienie problemu możliwości zwiększenia ogniskowej- bez wkładania Barlowa do wyciągu oczywiście ;)

 

Mam dostęp do alu - tak materiału jak i precyzyjnej obróbki, na moje astro darmowej do tego :) Nie muszę się więc kłopotać o wykonanie np. celi, tuby, czy prostego wyciągu.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei

Mi również było miło, atmosfera jak zwykle przednia, z tego wynika, że w spotkaniach astro, ciemne - bezchmurne niebo może czasem ustąpić pola stosunkom astro-personalnym. Więcej, więcej takich spotkań, i więcej więcej, więcej dobrej bezksiężycowej pogody. :Beer:

 

Co do soczewki Wiechu to, jak nic Ci z niej nie wyjdzie, możesz wykombinować coś na wzór tego co polecił mi jeden z naszych forowych kolegów 2 latka temu , jako uroczy tekst powitalny, na dobry początek pisania na AF. Poddaj aluminizacji, daj ładnie oprawić i podaruj Renacie jako lusterko do torebki. :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Właśnie wróciłem.

Razem ze mną obserwowali dziś Waldixs (ZRT) i Adam Tomaszewski ze swoją nuffką sztuką Syntą :)

Trochę nam początkowo dokuczała wilgoć, ale im później, tym było lepiej. Niebo ładne, ale cudów z seeingiem i przezroczystością powietrza nie było. A i trochę chmur było, choć zasadniczo- niebo bezchmurne.

Gwiazdami wieczoru były Saturn, M42 i Plossl Baadera :) Ech, co tu gadać, ten okularek mnie cały czas zachwyca. Pomimo małego pola to, co pokazał w strukturze M42, było po prostu odlotowe! Wcześniej nie próbowałem go używać do mgławic, więc po raz kolejny zaskoczenie in plus. In minus natomiast wyszła moja indolencja w wyszukiwaniu nawet tych obiektów, które oglądałem dziesiątki razy :unsure: W sumie chyba trzeba znów przyzwyczaić się do zimowego nieba, choć kto to widział, żeby Duży Miś stał na ogonie :szczerbaty:

 

Jednak trochę eMek zaliczyliśmy. Najwięcej czasu poszło na "mieszaniu" sprzęciorami na Saturnie. W UWA 15 mm był ładny, ortho 5 mm dało piękny obraz, Silver Plossl 8 mm wręcz oszołomił, nasadka bino PZO powaliła na kolana, no ale dłuuuugo będę pamiętał obraz z Silver Plossla z Barlowem 2x!!! W tej konfiguracji mieliśmy taki wypas, którego nie potrafią oddać fotki z amatorskich teleskopów :)

Teraz UWAGA!

30 grudnia- dawać kto moze do Cianki! Robimy spotkanko sylwestrowe w większym gronie. L-4 nie są honorowane :D Kontakt na PW, po świętach też pod nr 665 589 117.

 

 

:Beer:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.