Skocz do zawartości

Przerwa Cassini przez niewielkie teleskopy


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo ciekawy, nowy artykuł na Cloudy Night o moliwościach obserwacji faktycznej Przerwy przez niewielkie teleskopy, o stosowaniu optymalnych powiększeń celem zaobserwowania największej ilości szczegułów na planetach, itp.

http://www.cloudynights.com/Observation/cassini.htm

 

Gorąco polecam i pozdrawiam

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie przejrzałem. Artykuł rzeczywiście ciekawy. Interesujące jest zjawisko, że Cassini ma szerokość 0,7 " a jednak ją widać nawet w małych teleskopach. W moim Tale 100 przy powiększeniu 80x (SP 25mm + barlow x2) widać ją dość dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj uważnie . Tam jest wyjaśnione jak to się dzieje i przy jakim obiektywie i powiększeniu mamy szansę na Przerwę Cass.. jako przerwę.

Oczywiście wg. autora jak sam podkreśla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propo stosownych powiększeń do planet.

 

"This formula produces a result that shows optimum resolution is achieved at an exit pupil of just less than 1mm, about 0.75mm. Based on field experience, I find the best planetary resolution with my 5" scope is achieved at magnification of 150x to 180x and with my 6" scope around 180x to 220x, exit pupils between 0.83mm and 0.68mm."

 

W 100-tu procentach potwierdzam

 

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propo stosownych powiększeń do planet.

 

"This formula produces a result that shows optimum resolution is achieved at an exit pupil of just less than 1mm, about 0.75mm. Based on field experience, I find the best planetary resolution with my 5" scope is achieved at magnification of 150x to 180x and with my 6" scope around 180x to 220x, exit pupils between 0.83mm and 0.68mm."

 

W 100-tu procentach potwierdzam

 

Ja takze - wlasnie przy takich powerach widac najwiecej i najlepiej! Co do tych 0.7" to faktycznie cos w tym jest. Moj teleskop ma gdzies takie maximum i u mnie cassini jest wyrazna czarna przerwa, a nie tylko jakims tam pozornym sciemnieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie rozumiem o co chodzi narratorowi-pojęcie plamki wyjściowej dla danego obiektywu lub zastosowane powiększenie to tylko inna charakterystyka tej samej obserwacji.  ???

Pisanie, że najlepsze osiągi występują przy power rzedu apertura x 80%D jest uśrednieniem obserwacji w przeciętnych warunkach.

To że obraz w 10cm refraktorze jest lepszy przy pow. 160X a nie 200X wynika raczej z możliwosci seeingowych i z niczego więcej-zakładając uzycie tej samej klasy okularów.

W 100RS najlepszym powiekszeniem było przeciętnie 170-180X.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie wartości sprawdzają się we wszystkich achrom. dwusoczewkowych w systemie F.

W poprzednim linku chodziło mi o wartość 2Dx80%...

Powerowałem kiedyś 100RS do 240X (SP12,5+2xbarl) i obraz był klarowny ale to było przy b.spokojnej pogodzie. Oczywiście obraz nijak się miał do tego co ogladałem w FL. Ocenianie widoczności Cass. jest tak samo subiektywne jak rozdział eps. w L. Dla jednego rozdzielają się wyraźnie, dla innego ledwo-ledwo. Już kiedyć pisaliśmy o ładunku autosugestii w takich testach i ich małej wartości porównawczej w formie "opisu na odległość".

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Interesujące jest zjawisko, że Cassini ma szerokość 0,7 " a jednak ją widać nawet w małych teleskopach. W moim Tale 100 przy powiększeniu 80x (SP 25mm + barlow x2) widać ją dość dobrze.

Panowie niestety popełniacie pewien bład w interpretacji zdolności rozdzielczej teleskopu, co innego rozdzielczość dla obiektu punktowego jak gwiada a co innego dla obiektu liniowego i tu nawet nasze oko mając zwykle rozdzielczość dla punktów świetlnych około 1 ' łuku jest w stanie zobaczyc cienki drut telefoniczny na tle białej kontrastowej chmury pomimo że jego "grubość" kątowa jest na poziomie 20-30" łuku czyli nasze oko ma rozdzielczość dla obiektów liniowych o dużym kontraście na poziomie 2-3 x rozdzielczości punktowej, wynika to z fizjologii widzenia i budowy warstwy światłoczułej naszego oka :):D ;D

Dlatego przerwę Cassiniego widzimy nawet w małym refraktorku Zeissa wysokiej jakości z obiektywem 50mm co sam wielokrotnie doświadczyłem !!!

Szczelinę Enckego o grubości na poziomie 0,2" możemy w dobrych warunkach obserwacyjnych zobaczyć teleskopem wysokiej klasy o średnicy od 200 mm wzwyż pomimo że nie powinna być teoretycznie widoczna, widać ją np. bezproblemowo np 20cm refraktorem Fraunhofera  F/15 z optyką z 1906 roku z byłej stacji obserwacyjnej UJ w Bieszczadach :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie fizjologia oka na to pozwala ale wymaga to super seingu i predyspozycjii genetycznych czyli gęściejszego niż przeciętnie upakowania komórek wzrokowych na naszym oku.]

Jedni widza ją już przez 125mm Apo (ponoć) z dyfrakcyjnym obrazem a inni dopiero przy średnicy teleskopu 250 - 300mm i to tylko czasami z nie zmęczonym wzrokiem.

Ja nie widzialem jej nigdy teleskopem mniejszym niż wspomniany 20cm refraktor ale też i nie patrzyłem też przez apo większe od 4 cali  :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.