Skocz do zawartości

Projekt Celestia


BBwro

Rekomendowane odpowiedzi

Też uważam. że Celestia to dobry pomysł - teraz jeszcze trzeba zachęcić wszystkich do pisania tam artykułów. Choć z drugiej strony - może to tak, jak z kolejnymi forami astro, zamiast tworzyć nowe, lepiej dodawać nowe artykuły do portalu astrow polskiej Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Portal:Astronomia

 

A forum - ok, ładna strona główna, są wreszcie ostatnie wiadomości.

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na download trzeba zrobić nowy moduł, bo ten stary był ani ładny, ani przejrzysty, ani funkcjonalny i były z nim same problemy, niektórzy userzy nie mieli do niego dostępu, niektórzy ściągali pliki z błędami i Hans wysyłał im pliki mailem, a to przecież bez sensu, więc trzeba trochę poczekać na nowy

 

link do galerii będzie po południu, Adam już niemiał siły wczoraj tego podpiąć

 

Projekkt Celestia to taka nowa propozycja, jakiegoś bardziej systematycznego, przejrzystego zorganizowania archiwum forum, dlatego nie może, niepowinna być częścią Wikipedii, choć korzysta z jej silnika i jest tak samo indeksowana przez googla, tak jak Wiki

to po prostu jeszcze jedno narzędzie, dla nas wszystkich chętnych, którym zależy na szerszym upowszechnieniu wiedzy n.t. astronomii amatorskiej wśród społeczeństwa, którzy mają taką potrzebę dzielenia się wiedzą , albo mają dość odpowiadania na ciągle te same pytania zadawane na forum :rolleyes:

 

FAQ Forum też się robi, to samo help na polski by się przydał,

z nowości buttony są wreszcie po polsku,

i będzie jeszcze wiele, wiele ciekawych nowości może np.: rofl.gif

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris, jasne, że się da, trzeba kliknąć prawą myszą i zaznaczyć otwórz w nowym oknie, albo tak ustawić sobie przegladarkę

 

a Popularne wątki trzeba ustawić na ostatnie 30 dni, żeby nie pokazywało staroci

i jeszcze mnóstwo jest drobnych zmian, które trzeba przeprowadzić, także odrobinę cierpliwości,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris, jasne, że się da, trzeba kliknąć prawą myszą i zaznaczyć otwórz w nowym oknie, albo tak ustawić sobie przegladarkę

 

Sumas, wyobraz sobie, ze akurat znam takie rozwiazanie.

Nie masz do czynienia z dzieckiem...

 

Chodzilo mi o przekierowanie na nowa strone po jednorazowym kliknieciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak BBwro masz rację

dzięki za zaangażowanie :notworthy:

 

a propozycja jest taka, żeby główny szkielet jak najbardziej przypominał główne działy forum

wtedy może będzie najłatwiejszy do ogarnięcia przez uzytkowników

i będzie go łatwiej powiązac z forum

co sądzisz?

 

 

Polaris, to naturalnie był żart i nie gniewaj sie już :Beer:

w sumie, to link do celesti jest linkiem wewnetrzym, a że ma zewnętrzy adres więc, stąd to takie rozwiązanie, nieweim czy da się to zmienić no i czy warto?

bo np. sama próba dodania linka do galerii w menu spowodowała prawie 3 godzinny zwis forum, także takie są niewymierne koszty, niestandardowej zmiany wyglądu strony głownej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a propozycja jest taka, żeby główny szkielet jak najbardziej przypominał główne działy forum

wtedy może będzie najłatwiejszy do ogarnięcia przez uzytkowników

i będzie go łatwiej powiązac z forum

co sądzisz?

 

Tak szczerze, to nie wydaje mi się to najszczęśliwszym pomysłem. Zupełnie inny ma być charakter Celestii, to ma być FAQ, baza wiedzy, a jeśli będzie zbytnio przypominała forum to mogą przenieść się tam dyskusje z forum, a to nie do tego ma służyć. Wolałbym żeby już strona główna odzwierciedlała ten encyklopedyczny charakter.

 

Co nie znaczy, że mam jakiś lepszy pomysł. Załóż taki szkielet, jak sugerujesz, zawsze potem można zmienić.

 

Pamiętaj, że w Wiki, a co za tym idzie w Celestii (jak sądzę i mam taką nadzieję) każdy może napisać/poprawić/skasować wszystko.

Dopisek: No właśnie, bo nigdzie nie jest to napisane. Jak ma działać Celestia? Czy ma to być wolna encyklopedia tego forum? Czy, jak jej adres http wskazuje, jest częścią projektu Skyscope i pewnego dnia może przestać być wolna i otwarta.

Chętnie przeczytałbym słowo od Adama na temat praw autorskich tego, co ktoś tam napisze. Ot, coś w rodzaju: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Prawa_autorskie

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim razie co proponujesz?

przecież stronę głowną chyba też możesz edytować?

więc zrób po swojemu zawsze można wrócić przecież

 

No przecież to właśnie napisałem

ale może tę dyskusję wydzielić do innego wątku?

jak najbardziej.

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobione

lepiej, czy gorzej, to jakoś starałem się bez bólu rozdzielić te wątki,

 

wracając, każdy ma prawo, napisać/poprawić/skasować wszystko,

chociaż tego kasowania nie jestem do końca pewien :unsure:

co do nazwy domeny, to niechce sie wypowiadać za Adama, ale po prostu, to jest bardzo wstepny projekt, a że wisi na Adama domenie, to dlatego, że jej transfer jest niewykorzystywany, a szkoda było płacić za nową, tym bardziej, ze nie wiadomo, czy się przyjmie taka idea archiwum, dlatego jest taki chaos na głównej, brak powiązań z treścią, po prostu, kazdy kto czuje, ze jest w stanie napisac jakiś kawałek wiedzy z zakresu astronomii amatorskiej, ma wolne pole do popisu, tym bardziej, że wydaje się, że jest taka potrzeba, a przynajmniej będzie gdzie odsyłać nowych userów, zadających ciągle te same, powtarzające się pytania

 

naturalnie, ciągle pozostaje sprawa szkieletu strony głównej, BBwro daj konkretną propozycje jak w/g Ciebie powinna ona wyglądać i najpewniej taką się ją zrobi, przynajmniej doputy, nie będzie, nie wyklaruje się jakiejś lepszej koncepcji jej wyglądu

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris, to naturalnie był żart i nie gniewaj sie już :Beer:

w sumie, to link do celesti jest linkiem wewnetrzym, a że ma zewnętrzy adres więc, stąd to takie rozwiązanie, nieweim czy da się to zmienić no i czy warto?

bo np. sama próba dodania linka do galerii w menu spowodowała prawie 3 godzinny zwis forum, także takie są niewymierne koszty, niestandardowej zmiany wyglądu strony głownej

 

:Beer:

 

Wiesz, tak zapytalem, bo chcialoby sie zostac na stronie Forum po kliknieciu na Celestie.

To tak jak klikam na czata i wchodzi mi on na tej samej stronie.

A zwykle finalnie robie tak, ze mam AF i czata w dwoch zakladkach coby bylo wygodniej :-)

Ale to luzne pytanie!

 

Sumas:

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polaris, nie powinno sie stosowac na stronach internetowych takiego rozwiazania. To internauta decyduje o tym, gdzie chce otworzyc strone. A co mam teraz uczynic, zeby otworzyc celestie w tym samym oknie? Wtedy mialem opcje- srodkowy przycisk myszy i nowa karta, albo lewy przycisk i ta sama karta. Teraz wszystkim narzucane jest jedno rozwiazanie :/

Edytowane przez Ati
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy byla by mozliwosc czesciowej integracji celestii z wikipedia? tzn chodzi o to, ze wikipedii pewnie nie byly by na reke artykuly o wybieraniu teleskopu itp. ale celestia by nie pogardzila opisami emek z wiki. moze dalo by sie to zorganizowac na zasadzie wspolpracy, czyli np. celestia bierze wszystkie opisy obiektow z tego katalogu w zamian za to, ze z czasem bedzie go uzupelnac.

bo w sumie dublowanie pracy nigdy nie ma sensu, zwlaszcza jak ta praca jest udostepniona na wolnej licencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te odnośniki do emek, to miały być w zamyśle, linki do topików i zdjęć na forum, naturalnie fajnie by było, jakby był tam jakiś krótki opis, ale powielanie treści z wikipedii, niema sensu, a nawet chyba jest niedozwolone, więc może starczy odnośnik do emek wikipedi i linki do forum i galerii, bo prostu tak łatwiej będzie je można znaleźć niż w forumowej szukarce czy w galerii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy byla by mozliwosc czesciowej integracji celestii z wikipedia? tzn chodzi o to, ze wikipedii pewnie nie byly by na reke artykuly o wybieraniu teleskopu itp. ale celestia by nie pogardzila opisami emek z wiki. moze dalo by sie to zorganizowac na zasadzie wspolpracy, czyli np. celestia bierze wszystkie opisy obiektow z tego katalogu w zamian za to, ze z czasem bedzie go uzupelnac.

bo w sumie dublowanie pracy nigdy nie ma sensu, zwlaszcza jak ta praca jest udostepniona na wolnej licencji.

 

Dokładnie i też o tym myślałem.

Wydaje mi się, że zgodnie z tym artykułem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Mir...skiej_Wikipedii

możemy to robić bez żadnego problemu, o ile:

  • Przy każdym artykule będzie odnośnik do oryginału z Wikipedii (no problem)

  • Celestia też będzie objęta licencją GNU FDL (ale o tym musi właściciel Celestii zdecydować i nie ukrywam, że chętnie bym zobaczył taką informację, jaki jest status tego, co tam napiszemy)

Oczywiście, wystarzy odnośnik na stronie do Wikipedii, zamiast kopii, ale gdyby skopiować trochę artykułów, to byłby dobry początek do dalszej edycji.

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o licencjach, to może niech lepiej Jesion sie wypowie,

ale w/g mnie, pytanie jest takie; czy chcemy tworzyć kolejną encyklopedię astronomiczną, czy po prostu bazę forum, skompilowaną, przejrzystą, czytelną

 

bo np. wpisanie w forumową szukarke hasła: M13, generuje 15 stron odpowiedzi, czyli jakieś 450 topików

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale spójrz na przykład na ten artykuł: http://pl.wikipedia.org/wiki/Teleskop_%28optyka%29

Czy nie stanowiłby pięknej bazy do rozbudowy o listę modeli, nasze doświadczenia, rekomendacje?

 

Jeśli możesz, opracuj wstępnie jakiś artykuł, np właśnie M13, zgodnie ze swoją koncepcją, bo nie za bardzo kumam, jak to ma wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no, akurat emki to byl tylko przyklad, bo widze, ze sa do nich porobione "czerwone" odnosniki, wiec ktos to predzej czy pozniej napisac.

 

co to tresci takich artykulow to ja bym tam widzial i opis z wiki (zeby mniej wiecej wiedziec na co patrzymy) i moze jakies luzne adnotacje uzytkownikow mowiace np. o tym czego sie powinnismy spodziewac patrzac danym sprzetem, jakich filrow, jakich powiekszen itp. uzyc...

 

w kazdym razie na teraz trzeba okreslic licencje, bo wbrew pozorom jest to jedna z wazniejszych spraw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

artykuł o teleskopach w Wiki jest znakomity,

w Celestii też już zresztą jest: http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/...teleskop%C3%B3w

 

a tak na szybko wypełniłem tę M13: http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/M13

oczywiście zamiast widocznych linków, może lepiej żeby byli widoczni ich autorzy, ale taki jest mniej więcej pomysł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie i też o tym myślałem.

Wydaje mi się, że zgodnie z tym artykułem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Mir...skiej_Wikipedii

możemy to robić bez żadnego problemu, o ile:

  • Przy każdym artykule będzie odnośnik do oryginału z Wikipedii (no problem)

  • Celestia też będzie objęta licencją GNU FDL (ale o tym musi właściciel Celestii zdecydować i nie ukrywam, że chętnie bym zobaczył taką informację, jaki jest status tego, co tam napiszemy)

Oczywiście, wystarzy odnośnik na stronie do Wikipedii, zamiast kopii, ale gdyby skopiować trochę artykułów, to byłby dobry początek do dalszej edycji.

 

Napiszcie odpowiednią licencje i wrzucimy na stronę. Oczywiście, wiki - wg zasady, jest projektem otwartym. Wisi na SkyScope, bo serwer jest niewykorzystany. Poza tym, cała domena w zasadzie będzie wykorzystana dla idei forum. Będziemy to rozwijać jako niekomercyjne centrum informacji o astronomii. Jest, jeść nie woła, więc można wykorzystać. Idea wiki już od dawna mnie fascynowała i żałuje, że nie mam tyle czasu, bo sam z chęcią wiele działów bym tam wypełnił.

 

Można z tego zrobić najbardziej kompletną encyklopedię w tym kraju.

 

Zacznijmy od tego, żeby znaleźć kogoś, kto zna się na administracji tym systemem. Znacie kogoś?

 

Proponuję wpisy rozpocząć od konkretnych tematów - zróbmy może najpierw kompletny katalog Messiera z linkami do informacji i zdjęć na forum. To będzie dobra nauka.

 

Ważne jest to, żeby do każdej informacji stworzyć odpowiedni szablon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale spójrz na przykład na ten artykuł: http://pl.wikipedia.org/wiki/Teleskop_%28optyka%29

Czy nie stanowiłby pięknej bazy do rozbudowy o listę modeli, nasze doświadczenia, rekomendacje?

 

Jeśli możesz, opracuj wstępnie jakiś artykuł, np właśnie M13, zgodnie ze swoją koncepcją, bo nie za bardzo kumam, jak to ma wyglądać.

 

BBwro -dokładnie taką miałem koncepcję. Nie trafia do mnie argument, że nie ma sensu tworzyć kolejnej wiki. Tworzona przez nas informacja będzie miała zupełnie inny charakter. Będzie w pewnym sensie subiektywna i wzbogacona o nasze doznania. I dlatego ta idea mi się tak podoba. Przy M-kach widziałbym opisy obserwacji, linki do forum etc. To ma być nasza Wiki - forumowa.

 

Dlatego IMO - nie ma to nic wspólnego z centralną WIKI.org.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.