Jump to content

Ameryka z cyfry i z kliszy

tomekL
 Share

Recommended Posts

Wyjeżdżając w tym roku na upragniony, tygodniowy urlop na Słowację tak naprawdę myślałem bardziej o astrofoto niż chodzeniu po górach. Sprzętu zabrałem więc co nie miara wraz z długą listą obiektów do fotografowania. Ale niestety jak to w naszym hobby bywa pogoda okazała się niełaskawa a próby obserwacji czy też fotografowania nazwał bym bardzo frustrującymi. Poniżej prezentuję tygodniowy dorobek ;) w postaci jednego zdjęcia (265kb):

ngc7000_2006-08-25_00-10-00_s.jpg

Zdjęcie wykonane przez zoom Canona 70-200 ustawiony na 150@f4,5, aparat to Canon 300D modyfikowany. Zdjęcie finalne jest złożeniem 4 zdjęć: 3 zdjęć 300s i 1 zdjęcia 60s, ISO 800 plus darki. Konwersja z raw PhaseOne, złożenie ImagesPlus, finalna obróbka PS.

Wrzucę tutaj jeszcze moją Drogę Mleczną z kliszy:

cygnus_2006-05-21_23-00-00_s.jpg

Zdjęcie wykonane w maju tego roku, aparat Kiev 6C, Fuji Provia 400, obiektyw wega 90/2,8, przesłona ustawiona na 4, czas około 20 min, prowadzenie na Losmandy. Slajd zeskanowany na skanerze Epson Perfection 2450, obróbka w IP oraz PS.

Tomek czy to pierwsze foto wykonane jest Canonem 70-200L przysłonietym na 4,5 ??

rozumiem że prowadzone na Losmandy.

Na czym polegała modyfikacja 300d - czy tylko usunięty filtr na matrycy??

Tak, to pierwsze zdjęcie jest zrobione Canonem 70-200@4,5, ogniskowa ustawiona była na 149, prowadzenie oczywiście na Losmandy ale bez guidowania. Modyfikacja polegałą na zamianie oryginalnego filtra na specjalny filtr Baadera. Zajrzyj do wątku modyfikacja Canona, tam jest sopro informacji na ten temat, nie tylko moich.

Edited by tomekL

Chyba jednak cyfra jest lepsza od analoga

Veto! moim zdaniem są po prostu inne, mnie np. nie bardzo odpowiada ta czerwień, jaką daje matryca.

Orientuje się ktoś jak jest z czułością? bo mam wrażenie że klisza (powiedzmy owa Fuji Provia 400) jest bardziej czuła niż matryca np. 300D na tej samej czułości.

Porównaj sobie też klasę obiektywów, jak mam duży sentyment do ruskiego szkła tak niestety fluorytowi canona nie podskoczy do pięt.

edit: no i oczywiście nie muszę chyba dodawać że mój stosunek do owych fot jest dokładnie taki jak Przedmówców (a właściwie hmm...przedpiszców? ;)

Edited by Wojtek

W 2001 roku można było jeszcze poszaleć na kliszy, np. na Konica 400 struktury można było dobrze wyodrębnić, ale dzisiaj nie ma na czym. Cyfrą też trzeba umieć to zrobić. Moja fotka poniżej naświetlana 20 minut obiektywem Sonnar 300/4, 20 września 2001 r. (zero obróbki.)

_MG_2143b.JPG

Edited by lemarc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 44 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 72 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.