Jump to content

Częsciowe zaćmienie Księżyca - 7 września 2006


Marek Substyk
 Share

Recommended Posts

Uwaga: W czwartek częściowe zacmienie Księżyca.

Mateusz zaproponował wspólne obserwacje na np. "silosie"

Szukamy chętnych do obserwacji.

 

Opis zjaiwska w AstroCD, http://www.astrocd.pl/modules.php?name=New...cle&sid=108

 

oraz poniżej

 

Trzecie z tegorocznych zaćmień, po półcieniowym zaćmieniu Księżyca 14 marca i całkowitym Słońca 29 marca, czeka nas już w najbliższy czwartek, 7 września wieczorem. Tym razem będzie to częściowe zaćmienie Księżyca, nie tak efektowne jak całkowite, ale znacznie bardziej interesujące od półcieniowego. Przypomnijmy, że zaćmienia Księżyca następują wtedy, gdy pełnia przypada w pobliżu węzła księżycowego, czyli jednego z dwóch punktów przecięcia drogi Księżyca na tle gwiazd z ekliptyką, czyli drogą Słońca. Tylko wówczas może się zdarzyć, że przechodząc po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, Księżyc napotka na swej drodze stożek cienia rzucanego przez Ziemię. Im bliżej węzła sytuacja taka nastąpi, tym głębiej Księżyc zanurza się w cieniu Ziemi: może zahaczyć tylko o półcień, przejść przez półcień zahaczając o pełny cień lub zanurzając się na pewien czas w cieniu całkowicie. Tym razem mamy do czynienia z drugim przypadkiem, co skutkuje zaćmieniem częściowym.

W Polsce podczas zaćmienia Księżyc będzie dopiero wschodził, jednak najważniejszą fazę zjawiska będziemy mogli obserwować w całości. Zaćmienie rozpoczyna o godz. 18:43 faza półcieniowa, gdy na terenie Polski Księżyc będzie jeszcze pod horyzontem (40–60 min przed wschodem). Faza częściowa, od momentu wejścia górnym brzegiem tarczy w cień aż do wyjścia z cienia, potrwa niecałe 93 minuty, od 20:05 do 21:38. W momencie maksimum, o godz. 20:51, cień przykryje 19% tarczy, co zobaczymy jako wyraźne pociemnienie jej górnej części. Ostatnią fazą jest znów zaćmienie półcieniowe, które potrwa do 23:00, kończąc całe zjawisko.

 

W przeciwieństwie do zaćmień Słońca, widocznych tylko z ograniczonego terenu Ziemi, zaćmienia Księżyca można obserwować z całej tej półkuli ziemskiej, nad którą w ich trakcie Księżyc jest widoczny. Najbliższe zaćmienie będzie w całości widoczne na terenie prawie całej Azji, wschodniej Europy i Afryki oraz w zachodniej Australii. Co ciekawe, Australijczycy i mieszkańcy wschodniej Azji zobaczą w trakcie zaćmienia zachód Księżyca już rankiem 8 września.

Czwartkowe zaćmienie będzie 51. zaćmieniem z serii 74 zaćmień w dobiegającym końca 118. okresie saros. Trwający 18 lat i 10 dni (lub 11 dni – zależnie od ilości lat przestępnych w tym czasie) okres saros polega na systematycznym powtarzaniu się zaćmień, zarówno Księżyca jak i Słońca. Każde kolejne zaćmienie jest podobne do swojego poprzednika sprzed 18 lat, jest jednak mała różnica dająca tzw. efekt „przechodzenia”, polegajacy na tym, że po upływie jednego sarosu Słońce znajduje się nieco dalej na zachód od położenia, jakie miało na początku sarosu. Wynika to z faktu, że okres 223 miesięcy synodycznych różni się o 0,46 doby od 19 lat zaćmieniowych.

Pierwsze z zaćmień 118. sarosu nastąpiło ponad 901 lat temu, 2 marca 1105 roku. Począwszy od półcieniowych zachodzących w południowej części tarczy Księżyca, z każdym nowym okresem saros zaćmienia stopniowo przeradzały się, poprzez częściowe, aż do całkowitych, które można było obserwować w latach 1393-1880. Po serii zaćmień całkowitych, przesuwających się coraz bardziej na północą część tarczy, nastąpiła znów seria zaćmień częściowych, które od roku 1898 potrwają aż do 2042 roku. 108. saros zakończy kolejna seria zaćmień półcieniowych, w latach 2060–2421. Ostatnie zaćmienie tego okresu nastapi 17 maja 2421 roku. Tyle historii i przyszłości. Wróćmy do zbliżającego się zaćmienia.

Wrześniowe zaćmienie Księżyca zbiega się niemal w czasie z jego koniunkcją z Uranem. Dwa dni wcześniej, we wtorek o 12:53 ma miejsce opozycja Urana do Słońca, a w czwartek o 17:00 koniunkcja Urana z Księżycem. W kilka godzin później, podczas zaćmienia, Uran będzie wciąż jeszcze blisko, 2,5–3° na zachód od Księżyca. Mimo jednak maksymalnej tuż po opozycji jego jasności (5,7 magnitudo) nie ma co marzyć o dostrzeżeniu Urana gołym okiem. Dopiero użycie lornetki lub amatorskiego teleskopu daje pewne szanse „wyłowienia” Urana z rozświetlonego bliskością Księżyca tła nieba. Warto jednak spróbować, skracając sobie czas oczekiwania na poszczególne etapy zaćmienia. Łatwo jednak pomylić Urana z okolicznymi gwiazdami, ale łatwiej go zidentyfikujemy, wiedząc, że świeci 1° na wschód od 6-krotnie jaśniejszej (3,7 mag) gwiazdy lambda Aquarii, dokładnie na linii Księżyc–gwiazda. Na pogodnym niebie bez trudu natomiast, podczas pierwszej połowy zaćmienia częściowego, nad południowo-zachodnim horyzontem zobaczymy jasno świecącego Jowisza, zachodzącego niespełna 2 godziny po Słońcu.

 

Rys. 1, Schemat przebiegu zjawiska: wg F.Espenak, NASA

Rys. 2, Przybliżony wygląd tarczy Księżyca w momencie maksimum zaćmienia.

--------------------------------------------------------------------------------

 

060807_zacmienie_schemat.gif

 

060807_zacmienie_grafika.jpg

 

Kolejne zaćmienie Księżyca już w przyszłym roku – 3 marca 2007. Tym razem będzie to wspaniałe zaćmienie całkowite, widoczne w całości z terenu naszego kraju. Oby nam tylko pogoda dopisała!

Edited by Marek Substyk
Link to comment
Share on other sites

No własnie...

 

ICM i Marek Omelan :) rozwiewają wszelkie wątpliwości związane z najbliższym czwartkiem - pogoda będzie na pewno, niebo czyściutkie, tak więc idziemy tym razem na pewnika.

 

Zapraszamy z Markiem na to spotkanie, tym bardziej, że ostatnimi czasy motywacja do spokań o ile jeszcze nie umarła, to ma się na prawde kiepsko.

 

Do zobaczenia na Silosie!

Link to comment
Share on other sites

co mi sie wydaje ze grupa "Silos" upada...

 

Przede wszystkim wiara i wytrwałość czyni z nas obserwatorów nieba ! ;-)

 

Postaramy się być z małą ekipą i naszym Mobilnym Obserwatorium. Oby tylko pogoda dopisała, bo dzisiaj się na to nie zapowiada :-P

 

O 20:00 na Silosie.

 

P.S. Będzie mały defekt, bo nie mamy pełnego wyposażenia na pokładzie (część sprzętu została w siedzibie, ale mimo to teleskop się zabierze :-) Grunt, żeby się spotkać i poobserwować razem.

 

No to pozdrawiam i oby do zobaczenia !

 

Admiral.

Link to comment
Share on other sites

O godzinie 00:20 nad Katowicami jest czyściuteńkie niebo - Księżyc nap***, że głowa boli widać tylko unoszącą się nisko nad gruntem mgiełke. ICM widze zmieniło lekko prognozę na dzisiaj, ale w nieznacznym stopniu, tak że powinno być schon na niebie pod wieczór - i miejmy taką nadzieje!

Mam zamiar również obudzić się za 6 godzin i przejechać się na murckowską hałdę poszukać Tatr, bo ponoć widoczność ma być z rana całkiem spoko. Co prawda zapowiadają małe - ale jednak - wysokie chmurki, tym nie mniej w tym celu idealnego nieba nie potrzebuję. Może tym razem się uda...

 

Dozo na Silosie!

Link to comment
Share on other sites

No będzie Piotr !!!

Extra :helo::banan::helo::banan:

 

O pogodę nie ma się co martwić

 

Można by było wzorować się na ICM, ale oni co chwilę zmieniają zdanie. Jeszcze wczoraj miało być pieknie, a dziś zapowiadają jakieś chmurki z opadami deszcze od godz. 22-24.

Ja pozostane przy moich zwykłych zdjęciach satelitarnych i na nich się skupię.

 

http://saturn.unibe.ch/rsbern/noaa/dw/real...ent/n1bcurr.jpg

 

Do zobaczenia o 20.00 na Silosie.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

No będzie Piotr !!!

Extra :helo::banan::helo::banan:

 

O pogodę nie ma się co martwić

 

Można by było wzorować się na ICM, ale oni co chwilę zmieniają zdanie. Jeszcze wczoraj miało być pieknie, a dziś zapowiadają jakieś chmurki z opadami deszcze od godz. 22-24.

Ja pozostane przy moich zwykłych zdjęciach satelitarnych i na nich się skupię.

 

ICM i zdjęcia satelitarne nie powiedzą Ci, że na ten przykład wystąpi potężna mgła, która od 6 rano siedzi na Katowicach i rozpościera się aż pod ścianę Beskidu - widoczność z hałdy redukowała się góra do kilometra. Sprawdza się za to prognoza wiatru, który rzeczywiście nad ranem obudził się południowo zachodni.

 

Ogólnie rzecz biorąc nie wierzcie prognozom pogody i ufajcie intuicji - rzadziej Was zawiedzie ;-)

Link to comment
Share on other sites

ja postaram sie byc nawet wczesniej bo mam tak dziwnie sprzet polaczony ze wymaga sporo ustawien, nie wiem na ile mi sie to uda i czy trafie na silos bo bylem tam tylko raz a orientacje mam kiepska ale sprobuje, postaram sie rowniez "ukrasc" canona 300d bratu ale nie wiem czy ma naladowanego bo jest we wloszech i jego zona nie wiedziala czy aparat jest w domu czy nie. pozdrawiam i do :Beer:

Link to comment
Share on other sites

Postudiowałem trochę zdjęć i prognoz. ICM najgorzej z tego przewiduje, ale mam to gdzieś.

 

Potwierdzam, że spotykamy się o godz. 20.00 na silosie.

 

Opis dojazu:

Naszym miejscem obserwacyjnym jest naturalne wzniesienie w Strzyżowicach koło Wojkowic przy drodze numer 913. Góra wznosi się prawie 100 metrów powyżej poziomu okręgu katowickiego, a jej najwyższy punkt jest położony na wysokości 377 metrów nad poziomem morza. Widok z najwyższego miejsca jest bardzo dobry i w zasadzie z żadnej strony nie ma jakichkolwiek przeszkód terenowych. Widoczność w pogodny dzień sięga 100 km - widać Beskid Śląski!

Dla osób posiadających GPS przydatne będą współrzędne geograficzne góry, które w systemie WSG-84 wynoszą: 50°23’38” N oraz 19°04’15” E.

 

Jak dojechać?

dojazd od strony Sosnowca lub Katowic

- drogą na Warszawę [1], za centrum handlowym M1 w Czeladzi po dokładnie 4,0 km skręca się w lewo (jest lewy pas) na drogę [913] na Pyrzowice (lotnisko). Drogą tą jedzie się cały czas prosto (jest prawie idealnie prosta) do samych Strzyżowic.

Na końcu Strzyżowic droga skręca w lewo i objeżdża górę w lewej strony. W połowie drogi po prawej stronie jest cmentarz, a przed cmentarzem wjazd polną już drogą pod górę. Na górę można wjechać całkiem do końca! (to jest ważne dla osób ze sprzętem!)

dojazd od strony Chorzowa

- Chorzów, Siemianowice, Dąbrówka Wlk., Wojkowice, Strzyżowice

dojazd od strony Bytomia

- Piekary Śląskie, Bobrowniki, Wojkowice, ew. Rogoźnik, Strzyżowice

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze przed zniknieciem forum umieściłem mały zestaw w Galerii. Fotki robiłem MTO11CA + Canon 350D.

Jeszcze tej samej nocy wpadłem na pomysł fotografowania faz Księżyca za pomocą tego zestawu, ale na bazie serii 5-10 fotek składanych w ostateczny obraz. Pogoda sprzyja i mam już ciąg sześciu zdjęć, które przwijane szybko w przeglądarce pokazują ruchy libracyjne i oddalanie się Księżyca na eleiptycznej orbicie. Jest nadzieja że dzisiaj będzie kolejna fotka, a może i jutro. Na fazy od nowiu do pierwszej kwadry poczekam do wiosny.

ZA_MIENIE_0.JPG

Untitled_5b.JPG

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.