Skocz do zawartości

Okular planetarny.


Rammstein5

Rekomendowane odpowiedzi

Naglery typu 6 (13mm, 11mm, 9mm, 7mm, 5mm, 3.5, and 2.5mm) to nowsze konstrukcje niż T4 12mm, 17mm, i 22mm. Gdzieś słyszałem, że w ich wielosoczewkowej konstrukcji użyto szkła fluorytowego, ale tego na 100% nie jestem pewien. Te pierwsze są w oprawie 1 1/4" natomiast T4 są 2", a wspomniany 12mm 1 1/4" oraz 2". Można do niego dokupić 2" tulej lub mając znajomego tokarza taką tulej dorobić. Sam musisz wybrać, czy chcesz mały poręczny okular znakomitej jakości, czy duży "granat" moim zdaniem równie dobry. Ja chciałem tą 12-tkę, ale jak sprowadzałem ze Stanów przez kolegę, nie było i przywiózł mi 11mmT6 z którego jestem bardzo zadowolony.

Maciek wspomniał o bino. Oczywiście zdecydowana większość to bino w standardzie 1 1/4", ale 2" też są, tyle, że ciężkie do zastosowania w dobrej jakości wyciągu okularowym. Jak załadujesz takie dwa Naglery 2" 17mm do 2" bino to ma to swoją wagę :D Cenę kosmiczną też, jak przystało na to hobby :D

Nagler12T4_EBX.gif

Binos2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiary okularu dla mnie raczej nie mają większego znaczenia, przez naglera 11mm obserwowałem i jest to żeczywiście świetny okular. Mam takie pytanie czy to że nagler 12mm jest w oprawie 2" to daje mu coś oprucz tej dodatkowej wagi i większego rozmiaru??

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Mam takie pytanie czy to że nagler 12mm jest w oprawie 2" to daje mu coś oprucz tej dodatkowej wagi i większego rozmiaru??

Pozdrawiam.

W/g jakis tam matematycznych wyliczen 12 mm okular smialo moze byc w 1,25" rurce i nie bedzie wienietowal z tej przyczyny. Moze przyczyna montazu jako 2" jest unifikacja elementow z ktorych firma skalda okulary ? Np. podzespoly z jednego auta pasuja do drugiego , duzo modeli ma te same plyty podwoziowe . Pewnie to samo z soczewkami w okularach. Chyba tez latwiej zrobic soczewke co w srodkowej czesci jest bardzo dobra a brzegami juz tylko dobra i wiazka swiatla z brzegow wprowadzala by wieksze znieksztalcenia. To, ze te okulary sa tak drogie nie ma nic wspolnego z kosztem produkcji.

Ale to norma np. lekarstwa :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiary okularu dla mnie raczej nie mają większego znaczenia, przez naglera 11mm obserwowałem i jest to żeczywiście świetny okular. Mam takie pytanie czy to że nagler 12mm jest w oprawie 2" to daje mu coś oprucz tej dodatkowej wagi i większego rozmiaru??

Pozdrawiam.

 

Tak zrobiono tą 12-tkę i nie ma co gdybać. 11-tkę i 13-tkę zrobili w 1 1/4 oprawie, dużo lżejsze i jakościowo nie ustępujące niczym 12-tce, a może nawet lepsze. 13-tki nie testowałem, więc się nie wypowiadam.

Rozmiar okularu wiąże się z jego wagą i nie jest to takie bez znaczenia. Mając wyciąg słabej jakości (nie myślę tutaj o Twoim wyciągu) będzie się on wysuwał pod wpływem ciężaru złączki kątowej i okularu (refraktory, SC, RC, Maki). Im obserwacje będą bliżej zenitu, tym będzie gorzej. Ostrość będzie się "rozjeżdżać".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.