Skocz do zawartości

Obserwacje zaćmienia Księżyca-MOA* w Niepołomicach


Wojtek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich! Na wstępie muszę się do czegoś przyznać...wyrazu ,,obserwacje" w tytule użyłem nieco na wyrost (przynajmniej w odniesieniu do tych kilku osób o których będzie mowa w poście) no ale czego to ludzie nie robią dla marketingu:).

Poniższa notka ma charakter relacji z całego wieczoru obserwacyjnego, jeśli kogoś interesuje wyłącznie sterylna astronomia może sobie podarować ten tekst i przejść od razu do zdjęć (niemniej jednak zachęcam do przeczytania choćby w celu nawrzucania mi potem że piszę nudno itp. ;)

 

 

Opowieść mą rozpocznę w momencie zebrania się obserwatorów w świetlicy niepołomickiego obserwatorium ok. godziny 18. Razem z Dawidem K (pod tym nickiem występuje zarówno w realu jak i na forum ;) ) pomknęliśmy do budynku ,,obserwatorium właściwego" zsynchronizować nasze czasomierze z odbiornikiem DCF żeby przypadkiem nie pomylić się w wyznaczaniu momentów kontaktów o więcej niż 1s. Po wyjściu z budynku zaniepokoiły nas lekkie cirrusy (a wiadomo co mówi staropolska madrość: cirrus na niebie, pogoda się zepsuje ;) ) i ten nienawistny zapach wilgoci w powietrzu który prześladował mnie od samego rana. Następnie załadowaliśmy całe nasze uzbrojenie [przepraszam, Paulina(Paula, znana również na czacie jako ~Paulaa) nie mogła rozstać się ze swym Zenitem EM] do samochodu pana Dominika- naszego speca od astrofotografii i jednego z najwytrwalszych obserwatorów MOA i udaliśmy się w kierunku takiego oto:

moa132bl7.jpg

wzniesienia znanego w geografii jako Kopiec Grunwaldzki gdzie połączyliśmy siły z osobami, które przybyły tam wcześniej. Po wdrapaniu się na ów kopiec (jak się dowiedziałem później nielegalną drogą;) ) przystąpiłem do rozkładania sprzętu: stawiam małego goliata...przykręcam MTO, zdejmuję obiektyw z canona 350D, zakręcam...no właśnie....redukcja!!! nie zacytuję myśli jakie wtedy przeszły mi przez głowę bo to sprzeczne z regulaminem forum:) Myślę sobie, hardkor to hardkor, trzeba będzie focić z ręki. Jednak i tu przybył z pomocą pan Dominik wyciągając, niczym czarodziej z kapelusza, zapasową złączkę. Jeśli jesteśmy już przy rozkładaniu sprzętu na szybko: Oto pionierska metoda obserwacji Księżyca opracowana przez Dawida :szczerbaty:moa026xu5.jpg

O 20:44 mieliśmy takie małe urozmaicenie w postaci flary (-2mag o ile pamiętam) ale nie chciało mi się zmieniać sprzętu na statywie a fotografowanie flar za pomocą MTO zahacza już o sporty ekstremalne;)

Parę minut później usłyszeliśmy przeszywający dźwięk syreny. Jako naczelny Zamęczacz Ludzi Historią wpadłem na pomysł że to uczczenie rocznicy kapitulacji Westerplatte ale przyczyna okazała się nieco bardziej prozaiczna: moa049pz9.jpg

Można było wtedy zaobserwować dokładnie poprawność stwierdzenia ,,koszula bliższa ciału" jako że 90% ludzi nie zainteresowanych na codzień astronomią momentalnie zwróciła swoje szkło w kierunku owego pożaru. Warunki pogodowe przez całe zaćmienie były dobre, lekkie cirrusy przewijające się przez niebo nie dawały się zbytnio we znaki, zasięg szacuję w zenicie na 4mag, seeing no cóż...jak to na takich wysokościach nad horyzontem bywa ale też nie można narzekać.

Na zakończenie pozostaje mi wrzucić zdjęcia stricte związane z samym zjawiskiem:

moa038qu0.jpg

moa063kl2.jpg

moa068xj2.jpg

moa063kl2.jpg

moa080tc0.jpg

moa097jb6.jpg

moa110ei3.jpg

moa112mi1.jpg

moa115hb8.jpg

Autor: Paula albo ja, dokładnie nie wiadomo;)

I jeszcze takie nieco mniej stricte związane:

Oto w jaki sposób powstały niektóre z powyższych fot

moa062cy0.jpg

 

Łukasz Sęk- laureat ogólnopolskiego konkursu na referat z astronomii i astronautyki w Grudziadzu pomiędzy dwiema laureatkami in spe tegoż konkursu ;)

Kolejność została wymuszona stylem opisu...

moa058vm2.jpg

 

i na koniec ekipa forumowa czyli Dawid K, Paula a tego w turbanie nie poznaję :P

moa127yp6.jpg

a teraz ZAGADKA: jaką jasną gwiazdę widać w tle( podkreślam w tle, nie w centrum bo by było za łatwo;) ) tego zdjęcia. Czas naświetlania 4s, czułość 800ISO, f=21mm, oświetlenie: Księżyc:)

 

Ostrość tego ostatniego ustawiana metodą ,,na komórkęŽ ;) ". Jeżeli w polu widzenia nie ma żadnego obiektu na którym można sensownie ustawić ostrość, trzeba go tam umieścić. Jedna osoba (w tym przypadku nieoceniona Paula:) trzyma podświetloną komę w pobliżu obiektów fotografowanych (w tym przypadku nas) a fotografujący ustawia ostrość na cyferki.

 

Wszystkie zdjęcia sa dość mocno wykastrowane żeby ładowały się w jakimś sensownym czasie. Osoby zainteresowane danym zdjęciem (np parametry) proszę o PM.

 

To mój pierwszy tego typu opis więc tych wytrwałych co przegryźli się przez całość proszę o komentarz( tych, co tylko przez zdjęcia równeż)

Pozdrawiam wszystkich!

 

EDIT: problemy rozwiązane, dzięki Astromaxie za przypomnienie, sorry, nie widzialem

Edytowane przez Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no więc skoro nikt tu nie chce nic pisać, to ja będę pierwsza.

poprzyczepiam się to paru rzeczy ale tak tylko żeby miec o czym napisać :P

 

Razem z Dawidem K (pod tym nickiem występuje zarówno w realu jak i na forum) pomknęliśmy do budynku ,,obserwatorium właściwego" zsynchronizować nasze czasomierze z odbiornikiem DCF żeby przypadkiem nie pomylić się w wyznaczaniu momentów kontaktów o więcej niż 1s.

a ja to co? <_< też przecież z wami byłam do towarzystwa :lol:

 

Następnie załadowaliśmy całe nasze uzbrojenie [przepraszam, Paulina(Paula, znana również na czacie jako ~Paulaa) nie mogła rozstać się ze swym Zenitem EM]

ekhm to jest nieprawda, bo Zenit miał iść do samochodu ale go nie dałeś tylko nieść go chciałeś to Ci wzięłam :lol:

 

udaliśmy się w kierunku takiego oto:

moa132bl7.jpg

wzniesienia znanego w geografii jako Kopiec Grunwaldzki

a tak swoją drogą to ja się zastanawiam jak tam na górze zmieściły się 22 osoby + sprzęt...

 

przystąpiłem do rozkładania sprzętu: stawiam małego goliata...przykręcam MTO, zdejmuję obiektyw z canona 350D, zakręcam...no właśnie....redukcja!!! nie zacytuję myśli jakie wtedy przeszły mi przez głowę bo to sprzeczne z regulaminem forum:) Myślę sobie, hardkor to hardkor, trzeba będzie focić z ręki.

w tamtym momencie załatwiłam sobie możliwość zaopiekowania się MTO :]

 

Jednak i tu przybył z pomocą pan Dominik wyciągając, niczym czarodziej z kapelusza, zapasową złączkę.

i skończyło się na tym że fociliśmy na zmianę :Beer:

 

Oto pionierska metoda obserwacji Księżyca opracowana przez Dawida moa026xu5.jpg

jemu po prostu każde zaćmienie kojarzy się z zaćmieniem Słońca chociaż nie był z nami w Turcji... :angry: (Dawid - Nowosybirska Ci nie odpuścimy :icon_rambo: )

 

Na zakończenie pozostaje mi wrzucić zdjęcia stricte związane z samym zjawiskiem:(...)

Autor: Paula albo ja, dokładnie nie wiadomo;)

te lepsze są moje oczywiście :ha:

 

To mój pierwszy tego typu opis więc tych wytrwałych co przegryźli się przez całość proszę o komentarz( tych, co tylko przez zdjęcia równeż)

Pozdrawiam wszystkich!

relacja jest super :brawo:

 

no to chyba tyle z mojej strony, POZDRAWIAM WSZYSTKICH :Wave:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny opis. Bardzo lubię takie relacje od siebie pisane z jajem. Ale faktycznie jakby fotki były mniejsze, lepiej by się to oglądało, a tak trzeba za każdym razem używać suwaków.

Nie mniej gratuluję i proszę o następne takie relacje.

Pozdrawiam

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek gratuluje :) Nic dodać nic ując...

 

No w sumie dodac moge jeszcze swoją fotografie zaćmienia, bo zaprezentowałeś tylko swoje :P Ups a co z Paulina :D?

 

crw2798im4.jpg

 

PS. Taaaak, filtr słoneczny tak potrzebny, że aż trudno się z nim rozstać :P

PSS. Turcja ( a właściewie jej olanie) to jeden z najwiekszych głupot jakie mogłem zrobić...

 

Pozdrawiam nasza ekipę :helo::Beer: :Astrobrać:

Edytowane przez Dawid K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.