Skocz do zawartości

M16 z kliszy


adamsz12

Rekomendowane odpowiedzi

To najdłuzsza ekspozycja jaką mogę uznać za w miarę udaną swoim sprzętem. Niestety troche zabrakło ostrości. Soligor MT800 w ognisku głównym (800mm) na kliszy Fuji 400 - czas ekspozycji 40 minut prowadzone na soligorowym eq3.

(tak przy okazji - nie działa przycisk "Add into post".)

slajd_kl_4a___10_rrgb_zmniejszone_zw_nasycen.jpg

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrazy uznania za trud włożony w to zdjęcie. Jak widać trudno utrzymać ostrość na kliszy przy tak długiej ekspozycji. Tym teleskopem wystarczyłoby naswietlać 20 minut z niewiele gorszym skutkiem i może z lepszą ostrością. Negatyw fuji 800 ma zbliżonej wielkości ziarno do 400 i przewyższa pod tym względem inne marki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje Adam, świetna fotka.

Cały czas zastanawiam się jaka jest przyczyna braku pełnej ostrości Twoich długich ekspozycji. Na moich 40 minutowych gwiazdy są jednak punktowe. Może problem tkwi nie w kliszy, a w zachowaniu teleskopu pod wpływem zmian temperatury. Czy do ustawiania ostrości używasz lupy?

Spróbuj sprawdzić ostrość gwiazdek po zakończeniu ekspozycji - czy jest taka sama jak przed jej rozpoczęciem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Bardzo dobra fota, nie ma się co czepiać ostrości! Ja robiłem swoją 350D z obiektywem 200mm i wyniki nie są nawet w połowie tak dobre... (a "ciągnąłem" programowo bez litości). W załączeniu kawałek pełnego kadru z M16 właśnie do porównania.

 

Pozdrawiam

Michał

post-671-1158436050_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Ostrośc na tym zdjęciu jest lekko rozjechana raczej przeze mnie. Ustawiam ją ręcznie więc nawet jak wszystkie warunki są spełnione to zawsze jest prawdopodobieństwo że zdjęcie będzie nieostre.

A co do prowadzenia to mam troche dośc soligorowego monta, musze sobie sprawić jakikolwiek z klasy EQ5 dopiero wtedy powymiatam ;)

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje Adam !

Ja tez kiedyś się przesiąde na tego Soligorka 200 F/4.

Narazie jednak droga mojego awansu astrofotograficznego jest na ogniskowych z 135 mm na 270 mm. Potem planuje jeszcze coś ok. 400-500 mm i jeśli stuningowany montaż "Uniwersalny" na to pozwoli docelowo będzie MT-800.

Ty masz napewno większy starz i doświadczenie, dlatego pracujesz już jak profesjonalista i na konkretnym sprzęcie.

 

Jeszcze raz wielkie wyrazy uznania i podziwu dla Twoich wyników :-) :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, jak się przesiądziesz na soligorka to nie będziesz żałował, to wymiatacz do astrofotografii. Jednak co do montażu to radziłbym zdecydowanie EQ5. tolerancja przy ogniskowej 800mm jest tak mała, że mnie trochę szlag trafia z eq3, a 'Uniwersalne' rzeczy to jak działają każdy wie, w ostateczności to może eq3-2 z DO mógłby dobrze działać.

 

dlatego pracujesz już jak profesjonalista i na konkretnym sprzęcie.

jaki ze mnie profesjonalista... zobacz na foty Heńka.

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówimy o przesiadce na inny montaż to jednak osobiście radziłbym pomyśleć np. o Vixenie. Niestety jest droższy ale też niestety EQ5 czy SVP bez poważnych inwestycji i tuningu nie spełni Twoich oczekiwań. Z drugiej strony taki EQ5 jest o niebo lepszy od montażu Soligora i na pewno jest to spory krok do przodu.

Binocooler, sorry, ale inwestycje w Uniwersała to strata kasy u czasu, do wizuala to spoko, ale do astrofoto to nic z tego nie wymodzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówimy o przesiadce na inny montaż to jednak osobiście radziłbym pomyśleć np. o Vixenie. Niestety jest droższy ale też niestety EQ5 czy SVP bez poważnych inwestycji i tuningu nie spełni Twoich oczekiwań.

O vixenie myślę od kilku lat, odkad mam soligora, ale na to trzeba mieć kupę forsy. A dowolne EQ5 jak np. SVP spokojnie spełnią moje oczekiwania - jeśli tylko jakościowo nie sa gorsze od soligora, a nie sądzę zeby tak było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie narazie "EQ-Uniwerek" się sprawdza znakomicie. Może przy dość długich ogniskowych będzie gorzej, ale to przyszłość. W każdym bądź razie będę używał coraz czulszych negatywów aby jak najbardziej skrócić czasy i wpływ błędów.

 

A jeśli chodzi o dyskusje na temat tego EQ5 to o którą wersję Tobie chodziło ?

Wystarczy z ręcznym napędem czy jednak tylko i wyłącznie silniki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o dyskusje na temat tego EQ5 to o którą wersję Tobie chodziło ?

Wystarczy z ręcznym napędem czy jednak tylko i wyłącznie silniki ?

 

Obojętne i musi być oczywiście z silnikami. W sumie to i nawet eq3-2 z DO by mi nawet wystarczyło ale lepiej mierzyć od razu wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.