Jump to content

M16 z kliszy


adamsz12
 Share

Recommended Posts

To najdłuzsza ekspozycja jaką mogę uznać za w miarę udaną swoim sprzętem. Niestety troche zabrakło ostrości. Soligor MT800 w ognisku głównym (800mm) na kliszy Fuji 400 - czas ekspozycji 40 minut prowadzone na soligorowym eq3.

(tak przy okazji - nie działa przycisk "Add into post".)

slajd_kl_4a___10_rrgb_zmniejszone_zw_nasycen.jpg

Edited by adamsz12
Link to comment
Share on other sites

Wyrazy uznania za trud włożony w to zdjęcie. Jak widać trudno utrzymać ostrość na kliszy przy tak długiej ekspozycji. Tym teleskopem wystarczyłoby naswietlać 20 minut z niewiele gorszym skutkiem i może z lepszą ostrością. Negatyw fuji 800 ma zbliżonej wielkości ziarno do 400 i przewyższa pod tym względem inne marki.

Link to comment
Share on other sites

Gratulacje Adam, świetna fotka.

Cały czas zastanawiam się jaka jest przyczyna braku pełnej ostrości Twoich długich ekspozycji. Na moich 40 minutowych gwiazdy są jednak punktowe. Może problem tkwi nie w kliszy, a w zachowaniu teleskopu pod wpływem zmian temperatury. Czy do ustawiania ostrości używasz lupy?

Spróbuj sprawdzić ostrość gwiazdek po zakończeniu ekspozycji - czy jest taka sama jak przed jej rozpoczęciem.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witaj!

Bardzo dobra fota, nie ma się co czepiać ostrości! Ja robiłem swoją 350D z obiektywem 200mm i wyniki nie są nawet w połowie tak dobre... (a "ciągnąłem" programowo bez litości). W załączeniu kawałek pełnego kadru z M16 właśnie do porównania.

 

Pozdrawiam

Michał

post-671-1158436050_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dzięki. Ostrośc na tym zdjęciu jest lekko rozjechana raczej przeze mnie. Ustawiam ją ręcznie więc nawet jak wszystkie warunki są spełnione to zawsze jest prawdopodobieństwo że zdjęcie będzie nieostre.

A co do prowadzenia to mam troche dośc soligorowego monta, musze sobie sprawić jakikolwiek z klasy EQ5 dopiero wtedy powymiatam ;)

Edited by adamsz12
Link to comment
Share on other sites

Gratulacje Adam !

Ja tez kiedyś się przesiąde na tego Soligorka 200 F/4.

Narazie jednak droga mojego awansu astrofotograficznego jest na ogniskowych z 135 mm na 270 mm. Potem planuje jeszcze coś ok. 400-500 mm i jeśli stuningowany montaż "Uniwersalny" na to pozwoli docelowo będzie MT-800.

Ty masz napewno większy starz i doświadczenie, dlatego pracujesz już jak profesjonalista i na konkretnym sprzęcie.

 

Jeszcze raz wielkie wyrazy uznania i podziwu dla Twoich wyników :-) :notworthy:

Link to comment
Share on other sites

Dzięki, jak się przesiądziesz na soligorka to nie będziesz żałował, to wymiatacz do astrofotografii. Jednak co do montażu to radziłbym zdecydowanie EQ5. tolerancja przy ogniskowej 800mm jest tak mała, że mnie trochę szlag trafia z eq3, a 'Uniwersalne' rzeczy to jak działają każdy wie, w ostateczności to może eq3-2 z DO mógłby dobrze działać.

 

dlatego pracujesz już jak profesjonalista i na konkretnym sprzęcie.

jaki ze mnie profesjonalista... zobacz na foty Heńka.

Edited by adamsz12
Link to comment
Share on other sites

Jeśli mówimy o przesiadce na inny montaż to jednak osobiście radziłbym pomyśleć np. o Vixenie. Niestety jest droższy ale też niestety EQ5 czy SVP bez poważnych inwestycji i tuningu nie spełni Twoich oczekiwań. Z drugiej strony taki EQ5 jest o niebo lepszy od montażu Soligora i na pewno jest to spory krok do przodu.

Binocooler, sorry, ale inwestycje w Uniwersała to strata kasy u czasu, do wizuala to spoko, ale do astrofoto to nic z tego nie wymodzisz.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli mówimy o przesiadce na inny montaż to jednak osobiście radziłbym pomyśleć np. o Vixenie. Niestety jest droższy ale też niestety EQ5 czy SVP bez poważnych inwestycji i tuningu nie spełni Twoich oczekiwań.

O vixenie myślę od kilku lat, odkad mam soligora, ale na to trzeba mieć kupę forsy. A dowolne EQ5 jak np. SVP spokojnie spełnią moje oczekiwania - jeśli tylko jakościowo nie sa gorsze od soligora, a nie sądzę zeby tak było.

Link to comment
Share on other sites

Mnie narazie "EQ-Uniwerek" się sprawdza znakomicie. Może przy dość długich ogniskowych będzie gorzej, ale to przyszłość. W każdym bądź razie będę używał coraz czulszych negatywów aby jak najbardziej skrócić czasy i wpływ błędów.

 

A jeśli chodzi o dyskusje na temat tego EQ5 to o którą wersję Tobie chodziło ?

Wystarczy z ręcznym napędem czy jednak tylko i wyłącznie silniki ?

Link to comment
Share on other sites

A jeśli chodzi o dyskusje na temat tego EQ5 to o którą wersję Tobie chodziło ?

Wystarczy z ręcznym napędem czy jednak tylko i wyłącznie silniki ?

 

Obojętne i musi być oczywiście z silnikami. W sumie to i nawet eq3-2 z DO by mi nawet wystarczyło ale lepiej mierzyć od razu wyżej.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.