Skocz do zawartości

Mars 21/08/03.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Leszek, trzeba przyznać, że na Twoich fotkach sporo widać!

Czy masz jakiś patent na ustawianie ostrości, czy po prostu na tyle wprawy i doświadczenia, że wiesz już, kiedy będzie dobrze? Ja, niestety, robię sporo filmów kręcąc wyciągiem - nie jestem jeszcze pewien rezultatów.

Czy notowałeś sobie jakich ustawień użyłeś do konkretnych obrazów? Stosujesz potem sztywno takie ustawienia, czy za każdym razem trochę improwizujesz?

Tyle pytań, bo i efekt świetny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie trzymam się ustalonych parametrów kamery, jedynie czego pilnuję to ostrości, którą po kilku seriach sprawdzam. Ponieważ obraz Marsa podczas nagrywania prowadzę ręcznie, staram się ustawić migawkę na krótszym czasie, co w przypadku Marsa wynosi 1/50s. Gain podciągam w lewo, ale nie do końca, również gammę podobnie. jasność dopasowuję na tyle żeby obraz nie był zbyt jasny, bo po stakowaniu i tak jaśnieje. FPS utawiłem na 10, jedynie zmieniam czas filmu od 10 do 25 sek. co daje 100-250 ramek. Poniważ muszę dochodzić do teleskopu na balkon, ustawiłem włączenie nagrywania z 20 sek. poślizgiem i jakoś to wychodzi.

Obróbka obrazu po stakowaniu daje wg. mnie ciut lepsze efekty w Photo Shopie, pod zakładką filtry, głównie rozmywaniem i wyostrzaniem (wzmocnieniem)

Dodatkowo używam przesunięcia kanału niebieskiego, bądź sciemnienie o 50% tego koloru w funkcji: barwa nasycenie. Ustawienia Registaxa są w zasadzie standardowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych wyglądem gołego stakowania bez obróbki (Mc Arti) polecam obrazek w dolnym, ostatnim rzędzie (pierwszy od prawej) mojego zestawu. Ten homogeniczny obrazek sumujący wszystkie korzystne i nie korzystne wpływy podczas ekspozycji, niczym z pozoru nie rózni się od pojedyńczego rozmytego zdjęcia. Jednak poddany stosownej obróbce wyjawi sporo szczegółów. Żeby się przekonać na czym polega różnica między rozmytym stakiem, a rozmytym pojedyńczym zdjęciem, wystarczy wybrać z tego zestawu najostrzejszy obrazek i rozmyć go "gausem" do postaci jaką ma stak i spróbować obrobić wyostrzaniem Registaxem, bądź innym programem.

Za Chiny Ludowe nie osiągniecie tego, co da się wydobyć ze staka, więc nie jest on miarodajny dla oceny czego kolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.