Skocz do zawartości

ERC_READ - program do kodowania zakryć dla ILOC


Pawel_Maksym

Rekomendowane odpowiedzi

Janusz Wiland:

 

Witam Was - po kolejnych godzinach pracy nad programem podczas wprowadzania

obserwacji Plejad do programu stwierdziłem potrzebę pewnych zmian i

poprawiłem troszkę program.

 

Aktualnie jest on zawsze do pobrania ze strony www.astrocd.pl tak jak mój

AstroJaWil, którego także Wam polecam.

 

Jesli już ktoś z Was wprowadzał Plejady do ERC_READ to prosze o pobranie

nowej wersji - wgranie to na jakis inny podkatalog i przekopiwanie TYLKO

pliku ERC_READ.exe w miejsce tego w wersji 1.2.

 

Kompletna nowa wersja jest do pobrania tutaj : ERC_READ w. 2.0 :

http://www.astrocd.pl/modules.php?name=Dow...tit&lid=343

 

Zapraszam do pobrania i testowania, abyśmy na 30 września mogli sprawnie

omówic problem kodowania obserwacji dla ILOC>

 

Pozdrawiam

Janusz

 

 

Artur Wargin:

 

W programie ERC_READ, w jego opisie jest, cytuję:

"KODY ILOC - OBSERWATORZY. Tam możemy mieć dowolną ilość obserwatorów

i w łatwy sposób można dopisać do listy obserwatorów w danym roku.

Jeśli obserwator nie ma jeszcze swojego kodu ILOC to podajemy wartość kodu

00."

Otóż, ILOC w 2004 roku zmienił oprogramowanie na takie, które tych kodów już NIE POTRZEBUJE!

Informację posiadam od niejakiego Kawady z ILOC.

Proponuję więc zapomnieć o sprawie kodów, nie stosować ich więcej.

 

Pozdrawiam

 

Artur Wargin

 

P.S. Poza tym program ERC_READ bardzo OK :)

 

Paweł Maksym:

 

Koledzy. O kodach ILOC pogadamy w Łodzi (http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12950) bo to dłuższa historia.

Postaram się przenieść całą naszą dyskusję o ERC na forum i prosze byśmy

"dla potomności" tam dyskutowali dalej.

Każdy będzie miał do tego dostęp w każdym miejscu na świecie a nasze maile

pójdą w dym wraz z kolejnymi reinstalacjami systemów ect.

 

Mam zamiar wazniejsze wyskusje z forum drukować. Może znajdzie się dla nich

miejsce w Materiałach.

Pozdrawiam

Paweł Maksym

 

Janusz Wiland:

 

Cześć pisze tylko do Was dwoch (przyp. autora wątku : Pawła Maksyma i Artura Wargina).

Wiem, że kodow ILOC teraz już nie trzeba mieć i dlatego wystarczy wprogramie

kodach ILOC

wstawić "00" dla obserwatora i teleskopu i po sprawie.

Kolejna wersja programu bedzie dostosowana do realiow, a ja się cieszę, że

ktoś wreszcie jakieś uwagi rzucil.

 

Analogicznie w AstroJaWilu.

Na 2600 pobrań programu - tylko Marek Zawilski odważył sie napisać mi co on

by widział w programie, aby zmienic.

 

Mam nadzieję, że wkrótce ERC będzie naszym roboczym programem do kodowania

obserwacji co znacznie ułatwi robote koordynatorowi w wysyłce zbiorczego

rocznego zestawienia z Polski.

W programie jeszcze tzreba umiescic Reprezentanta ILOC w Polsce i jego adres

mailowy.

 

W wersji 2.0 wprowadziłem w efemerydach zmodyfikowanych przeglad widocznosci

zjawiska na powiększonym Księzycu - tak jak to juz jest w AstroJaWilu.

 

Pozdraiwam

Janusz

 

Artur Wargin:

 

> Mam nadzieję, że wkrótce ERC będzie naszym roboczym programem do

> kodowania

 

Używam od początku mojej konkretnej działalności zakryciowej czyli już około 3 lata.

 

> obserwacji co znacznie ułatwi robote koordynatorowi w wysyłce

> zbiorczego

> rocznego zestawienia z Polski.

> W programie jeszcze tzreba umiescic Reprezentanta ILOC w Polsce i

> jego adres

> mailowy.

 

Przecież niby każdy sam ma wysyłac swoje obserwacje?

 

> W wersji 2.0 wprowadziłem w efemerydach zmodyfikowanych przeglad

> widocznosci

> zjawiska na powiększonym Księzycu - tak jak to juz jest w AstroJaWilu.

 

Przyznam sie, że to zauważyłem dopiero po przeczytaniu ostatniego maila od Ciebie.

Dobre jest też to, że pojawiają się pozycje do wpisania odnosnie brzegówek dopiero po zaznaczeniu zakryc brzegowych na "tak". Rejestr jest przez to bardziej czytelny.

 

AstroJawila testowałem. Zły nie jest, ale rezygnowałem z niego bo mam już swoje przyzwyczajenia co do innych programów. Na mój gust programowi zarzuciłbym tylko zbyt mały zasięg gwiazdowy. Używam na codzień Skymapa w dwóch wersjach,jedna z nich z zasięgiem około 15mag.

Efemerydy zakryć zaś sam na LOWie, vinOcculcie i DOSowym Occulcie generuje z uwzględniemniem swoich realiów.

 

Pozdrawiam

 

Artur

 

Paweł Maksym:

 

Rozmawiałem na temat representativ z kolegami z Niemiec i Hiszpanii.

Maja tam taki system jak u nas ma wejść to znaczy, że każdy wysyła raport sam.

Sa dwa wyjścia.

Albo wpisujemy sami siebie jako representativa albo koordynatora.

Hiszpanie maja silną sieć. Dowodzi jej kolega Carles Schnabel. I twierdzi, że sprawdza się w ich przypadku lepiej wysyłanie samemu ale ew. błędy zgłaszane są do koordynatora - dobrze znającego język. U Hiszpanów wielu obserwatorów ma problem z porozumieniem się z ILOC. Dlatego oficjalne komunikaty ILOC zgłasza do Carlesa.

U Niemców, każdy wpisuje siebie samego jako representativa. Kiedyś wpisywali Hansa Bode. Teraz ma on mało czasu i każdy wpisuje samego siebie.

Jaki system obierzemy, zalezy od nas i ustalimy to w Łodzi 30 września.

Paweł Maksym

 

 

 

 

Proszę kolegów o toczenie dalszej dyskusji tutaj.

 

Paweł Maksym

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur napisał :

 

"... Efemerydy zakryć zaś sam na LOWie, vinOcculcie i DOSowym Occulcie generuje z uwzględniemniem swoich realiów ... "

 

Ale uważam, że plik OCCULT.TXT z obserwacjami na dany rok (policzony programem OCCULT 4.2 dla danego miejsca obserwacji) jest bardzo pomocny, nie tylko dla uzyskania efemeryd na daną noc obserwacyjną, ale przede wszystkim do sprawdzenia poprawności wprowadzonych danych. W tej ostatniej wersji znacznie poprawilem i rozszerzyłem to sprawdzanie.

 

W programie dodałem wizualizację pozycji zakrycia gwiazdy względem Księżyca w odpowiedniej fazie.

Kiedy klikniemy podwójnie na listę zakryć w zmodyfikowanej efemerydzie, wtedy zobaczymy powiększenie Księżyca w momencie wybranego zjawiska. Kolor tła tego okienka da nam pogląd jakie będzie niebo - zależne od wysokości Słońca.

 

Wkrótce wyrzucę kody ILOC z programu, to zajmie mi 10 minut, ale zostawię sobie furtkę, gdyby kiedyś ILOC powrócił do tego.

Także wprowadzę łatwe wprowadzanie tego "REPRESENTATIV-a" i jego maila.

 

Czekam na dalsze sugestie.

 

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale uważam, że plik OCCULT.TXT z obserwacjami na dany rok (policzony programem OCCULT 4.2 dla danego miejsca obserwacji) jest bardzo pomocny, nie tylko dla uzyskania efemeryd na daną noc obserwacyjną, ale przede wszystkim do sprawdzenia poprawności wprowadzonych danych. W tej ostatniej wersji znacznie poprawilem i rozszerzyłem to sprawdzanie.

 

Zgadza sie. Tak właśnie robię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem do AstroCD nową wersję - ERC_READ w. 2.1

 

-- nie ma juz problemu z kodami ILOC dla teleskopów i obserwatorów

-- reprezentant i jego adres mailowy - można już dowolnie ustawić z programu

(doszedł plik reprezentant.txt)

-- poprawiłem czytelność sprawdzania poprawności wprowadzonych danych

 

Bedzie pod tym samym linkiem.

Jak już będzie - to dam znać.

 

Janusz

Edytowane przez Janusz_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie podziękowania dla Artura za wnikliwe sprawdzanie programu i przesłane uwagi.

Posiedziałem kolejnych kilka godzin nad programem i uzupełniłem program o kilka spraw.

 

- system współrzędnych geograficznych pojawia się taki jaki ostatnio wybraliśmy

- na stronie rejestry widoczne są tylko te fragmenty, które muszą być dokładnie wypełnione

- znacznie poprawiłem sprawdzanie wprowadzonych obserwacji, jest tam dużo informacji o danej obserwacji

- naprawiłem kodowanie zakryć brzegowych i sprawdzanie ich jest już także możliwe

- poprawiłem kodowanie do pliku ILOC.

 

Myślę, że teraz program jest bliski ideału i będzie działał poprawnie dla wszystkich naszych przypadków.

 

Program wysłałem już do AstroCD.pl i będzie najprawdopodobniej osiągalny już jutro.

Poinformuję tutaj jak już będzie do pobrania ERC_READ wersja 2.3.

 

 

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E R C _ R E A D w. 2.3 można pobierać

 

Zapraszam do pobrania najnowszej wersji ERC_READ 2.3, która jak powyżej napisałem, ma poprawione kodowanie zakryć brzegowych, czytelniejsze wprowadzanie danych obserwacyjnych i więcej informacji przy sprawdzaniu wprowadzonych obserwacji.

 

doszły dwa pliki :

datum.txt

datum_zbior.txt

 

Link ten sam co w pierwszym poście.

 

Wydaje mi się, że teraz już tylko kosmetyczne jakieś poprawki dojdą. Generalnie chyba wszystko już ok liczy, ale .... zobaczę co Artur powie po wymęczeniu programu.

Może ktoś jeszcze pomęczy ten program?

 

Janusz

Edytowane przez Janusz_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E R C _ R E A D w. 2.3 można pobierać

 

Zapraszam do pobrania najnowszej wersji ERC_READ 2.3, która jak powyżej napisałem, ma poprawione kodowanie zakryć brzegowych, czytelniejsze wprowadzanie danych obserwacyjnych i więcej informacji przy sprawdzaniu wprowadzonych obserwacji.

 

doszły dwa pliki :

datum.txt

datum_zbior.txt

 

Link ten sam co w pierwszym poście.

 

Wydaje mi się, że teraz już tylko kosmetyczne jakieś poprawki dojdą. Generalnie chyba wszystko już ok liczy, ale .... zobaczę co Artur powie po wymęczeniu programu.

Może ktoś jeszcze pomęczy ten program?

 

Janusz

 

Artur jest za szybki...

Mnie teraz udało się odkryć cos takiego. Najnowszy ERC reaguje dziwnie po uruchomieniu.

Wpisałem obserwacje, zamknąłem okienko dodawania wyników i program się zamknął z komunikatem "Run time error 13. Type Mismash"

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Pawełku, coś z tym Twoim komputerem ciągle jest nie tak.

W żadnym momencie u mnie ERC_READ nie pada.

Z tego co napisałeś nie wiem, kiedy Ci to padło.

Wieczorkiem zdzwonimy się i dokładnie mi opowiesz, w którym momencie to się pojawia.

Nie wiem co to znaczy, że ERC_READ dziwnie się zachowuje po uruchomieniu.

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem sobie teraz program i działa dobrze.

Ale dziś posiedzę troszkę nad tym, aby nie było możliwe wpisywanie bzdurnych danych np miesięcy ponad 12 czy dni ponad 31. W ten sposób bardziej ograniczę możliwość złego wpisania obserwacji.

Wymyśliłem jeszcze kilka udogodnień, co widzi mi się, że jeszcze będą następne wersje :)

 

Ale spokojnie możecie wpisywać swoje obserwacje. Sposobu zapisu naszych obserwacji nie zmieniam - zmiany są tylko w obsłudze programu.

 

Janusz

Edytowane przez Janusz_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze wrażenia w obsłudze programu ERC_READ 2.3:

Program spisuje się bardzo dobrze i jest wielką pomocą do bezbłędnego kodowania zakryć, zwłaszcza jesli ktoś ma z tym problemy.

 

Szkoda,że plik "occult.txt" musi być pobrany z DOS-owskiej wersji occulta, w której nie ma wszystkich możliwych do zaobserwowania gwiazd w porównaniu do WinOcculta. W zakryciach Plejad miałem dwa takie przypadki. "Nie ma w efemerydzie" - pojawia się przy kodowaniu. Chodzi o odkrycie gwiazd X67586 i X67596 - 9,3 i 10,4 mag, które wykonałem. Rozumiem, że wynika to z możliwości programu occult - DOS.

 

Dobrze byłoby też, gdyby po błędnym wpisaniu danych była możliwa opcja "popraw" lub "akceptuj", teraz trzeba usunąć błędny wpis i dodać na nowo.

 

To tyle naprędce moich spostrzeżeń. Chciałbym wyrazić wielkie uznanie :notworthy: dla Janusza za tytaniczną pracę, którą wykonał. My laicy nie zdajemy sobie sprawy ile wysiłku trzeba włożyć, żeby coś takie zaczęło funkcjonować. Dzięki wielkie Januszku!!!

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej DOSowskiej wersji OCCULTA mam gwiazdy o jasnościach dochodzących do 10 mag. Ale cały czas opierałem się przed wprowadzeniem danych z WinOcculta z powodów czasowych - tam są totalnie zmienione kolumny danych w plikach wynikowych. Opierałem się z tym do dzisiaj, Wiesiu, bowiem Twoje słowo jest dla mnie święte (dosłownie też :) ) więc zrobię tak, że będzie można korzystać z plików także WinOcculta.

Zrobię to najprymitywniej w świecie - w programie napisze procedurę zamieniającą plik wynikowy z WinOcculta na plik occult.txt dokładnie takusieńki jaki program sobie życzy :).

Poza tym dziś zaplanowałem sobie ustawianie barier w bezmyślnym wpisywaniu złych danych i wskazywanie gdzie jest błąd.

Tak więc wszystkie Twoje wskazówki będą uwględnione.

 

Pozdrawiam

i ... czekajcie na kolejną wersję.

Pamiętajcie, że juz teraz wprowadzonych zakryć nie trzeba będzie ponawiać - sposób wprowadzenia obserwacji do komputera nie zmienia się .

 

Janusz

Edytowane przez Janusz_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 7-miu godzinach pracy w dniu wczorajszym wersja 2.4 programu ERC_READ wygląda już inaczej.

Poprawiłem znacznie użytkowanie programu i udało mi się spełnić oczekiwania Wiesława, Artura ... no i swoje. Można już mieć swoje pliki efemeryd z WinOcculta. Taki roczny plik z efemerydą np. WARSZAWA.006 należy wgrać w katalog programu ERC_READ i ze strony EFEMERYDY trzeba wczytać ten plik po podaniu jego nazwy. Robimy to tylko raz na rok - oryginalny plik z WinOcculta zostanie przerobiony na OCCULT.TXT - taki, jaki trawi mój ERC_READ.

 

Teraz już tylko będą chyba kosmetyczne poprawki, ale nie wcześniej niż w przyszłym tygodniu.

Bardzo proszę Was dopadnijcie program i szukajcie wszystkiego, co powinno tam jeszcze być i co trzeba zmienić. Póki pamiętam dobrze program.

Ja już znalazłem, że można wstawić bzdurny numer gwiazdy - zapomniałem o tym.

A Wy szukajcie dalej.

 

Pobieranie jak zwykle w pierwszym poście tego wątku.

 

Janusz

Edytowane przez Janusz_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, że ułatwię jeszcze wprowadzanie obserwacji w następujący sposób: po wyborze zjawiska w efemerydach niezbędne dane zostaną automatycznie wprowadzone w odpowiednie okienka na stronie REJESTRU. Trzeba będzie tylko sprawdzić i zmienić niektóre dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, że ułatwię jeszcze wprowadzanie obserwacji w następujący sposób: po wyborze zjawiska w efemerydach niezbędne dane zostaną automatycznie wprowadzone w odpowiednie okienka na stronie REJESTRU. Trzeba będzie tylko sprawdzić i zmienić niektóre dane.

Świetna sprawa, tak jak kodowanie w WinOcculcie :rolleyes: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiedziałem jeszcze cztery wieczory nad tym programem i dla mnie teraz dopiero jest super.

 

Dodałem wszystko to, o co prosiliście, a nawet więcej, bo sam wymyśliłem sporo ułatwień i dodatkowych testów poprawności wpisania obserwacji..

 

Mam nadzieję, że znajdzie się czas w sobotę i komputer to Wam w kilkanaście minut zademonstruję wszystkie możliwości programu.

 

Pobierać już można tę nową wersję tu poniżej.

 

ERC_READ 2.5

 

Janusz

Edytowane przez Janusz_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.