Skocz do zawartości

ERC_READ - program do kodowania zakryć dla ILOC


Pawel_Maksym

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze takie małe co nieco dopisałem i wysłałem do AstroCD wersję 2.5a. Jutro z rana po 10-tej powinno być pod tym samym linkiem.

Teraz to mnie program bardzo się podoba.

Dorzuciłem trochę procedur sprawdzających przy dodawaniu obserwacji i przed samym juz kodowaniem.

Tak jak Wiesław chciał można już poprawiać źle wprowadzoną obserwację klikając na nią i poprawiając ją od razu w REJESTRZE.

I cała masa innych rzeczy podgląd wyglądu Księzyca w efemerydach i w formularzu,

można wpisywać do REJESTRU zjawiska prosto z ostatniego FORMULARZA ....

 

Zapraszam.

 

A teraz idę spać.

 

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matko Janusz...

Dobrze, że nie trzeba do rejestracji skanować pod specjalnym czytnikiem linii papilarnych. Ale do rzeczy! Procedury sprawdzania superrrrr!

Jest jedna mała sprawa, która mi przeszkadza.

Czy nie da się zrobić tego tak by okno mozna było dopasować na cały ekran.

To będzie wtedy lodzik z polewą.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program jest teraz prześwietny :banan: . Już wpisałem około 50 obserwacji. Wszystko idzie jak po maśle. Jedno pytanie: jak wpisywać, gdy obserwacje wykonałem w Krośnie (Plejady)? W nagłówku jest Królik Polski, czy wystarczy dodać kolejny teleskop z współrzędnymi na Krosno?

Pozdrawiam i Jeszcze raz wielkie gratulacje.

PS. Program lepszy niż kodowanie w WinOcculcie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla innych współrzędnych należy założyć sobie osobny katalog i przegrać program tam i osobno wprowadzać obserwacje.

Dla Krosna i Królika Polskiego musisz kodować osobno pliki do ILOC.

Z tego co pamiętam współrzędne w jednym pliku nie powinny wiele różnić sie od siebie - mimo iż praktycznie podaje się współrzędne dla każdego instrumentu osobno.

To było kiedyś związane z kodami obserwatora, który mógł mieć jeden kod np w Warszawie a inny w Łodzi - tak miał kiedyś Marek Zawilski, który w Warszawie kiedyś popełnił obserwację zakryciową.

Ale teraz kiedy nie ma tych kodów - to może można tak pomieszać, choć jednak skłaniałbym sie za rozdzieleniem tego.

 

Ja mam dwa katalogi :

 

ERC_READ_Piotrków

ERC_READ_Warszawa

 

i koduję osobno

 

Janusz

 

PS. Teraz pracuję nad poprawieniem szaty graficznej programu.

Edytowane przez Janusz_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesław w liście do mnie poruszył kwestię wpisywania temperatury do rejestru.

Otóż ILOC przewidział na ten cel dwa znaki, czyli można wpisywać temperaturę w dół tylko do -9°C. W instrukcji ILOC napisane jest, że temperaturę podajemy tylko w przypadku jeśli miała wpływ na obserwację. Jeśli nie miało to znaczenia to w ERC_READ proszę zostawić "0" (zero). Natomiast jeśli było, powiedzmy -30°C i skostniałym z zimna palcem spóźniliśmy moment wciśnięcia klucza, to wpisujemy również "0" (zero), a w komentarzu wpisujemy np. "TEMP -30 DEG. CELSJUS."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz jeszcze chcę podziękować Januszowi za wspaniałą robotę. Piękna sprawa - wpisałem na razie 99 moich obserwacji (mam ich jeszcze trochę), a co z setną? Z tego co wiem ILOC przyjmowało w jednym pliku 99, potem trzeba zaczynać od nowa (nr 1). Czy tak jest nadal? Program Janusza koduje również te powyżej stu:

990605032103316 S 79910 1S CS3 03 1 112 BAA

1000605032124598 S 79916 1S CS3 03 1 112 BAA

 

Oczywiście kolumny się pokrywają (nie tak jak powyżej) czy taka opcja jest już dopuszczalna?

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesławie, gratulacje dla Ciebie za wspaniałą robotę. Tyle obserwacji ...... tylko pozazdrościć.

Jesteś wspaniałym przykładem dla nas wszystkich i niedoścignionym wzorem.

 

Oczywiście kodujemy w plikach po 99 zjawisk.

 

Musisz zacząć nowy plik.

 

Ja jeszcze nigdy nie miałem takiego problemu.

Mój najlepszy wynik roczny to 44 obserwacje.

 

Zauważyłem, że w maju już osiągnąłeś "setkę", Strach się bać ile będziesz miał pod koniec roku !!!

 

 

Właśnie kończę wersję 2.7. Dochodzą tylko bajery, ale jest ładniej i fajniej.

 

Janusz

Edytowane przez Janusz_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawiadamiam Was, że zakończyłem pracę nad programem ERC_READ.

Wersja 2.7 będzie ostatnią, aż do momentu, kiedy ILOC wprowadzi nowy system kodowania stanowisk, obserwatorów i teleskopów. Wtedy dostosuję program do nowych okoliczności.

Na razie program został dopieszczony i działa OK, błędów w działaniu na razie nie dostrzegłem.

 

Jeszcze raz bardzo dziękuję Wiesławowi, Arturowi i Pawłowi za aktywną pomoc w testowaniu programu.

Dzięki nim miałem bodźca, aby zakończyć ten program.

 

Cieszę się z tego tym bardziej, że obiecałem będąc poprzednio w Łodzi na konferencji SOPiZ, wykonać taki program do naszego następnego spotkania, a wypada ono już w najbliższą sobotę.

 

Ta końcowa wersja 2.7 będzie dostępna do ściągnięcia chyba jutro rano.

 

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawiadamiam Was, że zakończyłem pracę nad programem ERC_READ.

Wersja 2.7 będzie ostatnią, aż do momentu, kiedy ILOC wprowadzi nowy system kodowania stanowisk, obserwatorów i teleskopów. Wtedy dostosuję program do nowych okoliczności.

Na razie program został dopieszczony i działa OK, błędów w działaniu na razie nie dostrzegłem.

 

Jeszcze raz bardzo dziękuję Wiesławowi, Arturowi i Pawłowi za aktywną pomoc w testowaniu programu.

Dzięki nim miałem bodźca, aby zakończyć ten program.

 

Cieszę się z tego tym bardziej, że obiecałem będąc poprzednio w Łodzi na konferencji SOPiZ, wykonać taki program do naszego następnego spotkania, a wypada ono już w najbliższą sobotę.

 

Ta końcowa wersja 2.7 będzie dostępna do ściągnięcia chyba jutro rano.

 

Janusz

 

Janusz! Pieść nas tak jeszcze.

Wersja jaka dostałem mailem jest idealna. Włącznie z logami PTMA.

Nasz plastyk opracował nowe logo SOPiZ oczywiście jest to propozycja. Ale uzyłem jej już w kilku oficjalnych listach. To też tak na wszelki wypadek :DB) dokłądam te logo do tego posta.

 

logo_sopiz.gif logo_sopiz_jasne.gif

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawełku, właśnie myślałem nad logo SOPiZ i wkrótce zaproponuję swoje.

W tym logo co pokazałeś Księżyc i gwiazdy dla mnie są za bardzo nieostre - jakiś marnym teleskopem patrzone. Logo powinno być bardziej graficzne, aby po zmniejszeniu nie traciło szczegółów.

Coś zaproponuję. Pewnie dziś późnym wieczorem.

 

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawełku, właśnie myślałem nad logo SOPiZ i wkrótce zaproponuję swoje.

W tym logo co pokazałeś Księżyc i gwiazdy dla mnie są za bardzo nieostre - jakiś marnym teleskopem patrzone. Logo powinno być bardziej graficzne, aby po zmniejszeniu nie traciło szczegółów.

Coś zaproponuję. Pewnie dziś późnym wieczorem.

 

Janusz

 

Podobnie powiedziałem osobie, która zaproponowała takie logo.

Otrzymałem takie wyjaśnienie, które mnie w sumie przekonuje.

Logo winno przyciagać głównie elementem geometrycznym i napisem. Element przedstawiający naszą działalność trzeba potraktować "szkieletowo" bo nie mozna starać się w logo przemycić wszystkich naszych gałęzi ani starać się zachować wartość metytoryczną. Logo miało byc takie by element geometryczny był na tyle unikatowy by od razu był wiązany z SOPiZ. Czyli jest propozycja by używać tych 2 połączonych fragmentów hiperboli bez wypełnienia jako dodatkowego logotypu tak jak IOTA często używa samej, charakterystycznej litery "iota".

Dla mnie możemy używać kilku logotypów, zresztą to i tak tylko wisienka do tortu.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do LOGO to po zmnieszeniu czytelność napisu też nie jest najlepsza, ale pomysł z hiprbolą jest ciekawy.

 

Ja natomiast opracowuję logo - jako widok nieba w okularze z krzyżem do obserwacji pozycyjnych, a w środku widać młody Księżyc ze światłem popielatym zakrywającym gwiazdy. Takie logo mi się podoba i wcale nie musi być to oficjalne.

Ale temat jest warty poruszenia i można ogłosić konkurs na nasze logo - sekcji SOPiZ.

 

Wiesiu,

Z innych spraw, to faktycznie w programie będe musiał przewidzieć, że ktoś wykona ponad 100 obserwacji i w związku z tym, Wiesławie możesz spokojnie wprowadzać w jednym pliku drugą setkę swoich obserwacji. Tylko na razie źle będzie Ci działało ustawianie ze strony ILOC -podwójne kliknięcie - do strony rejestru - zjawisk do poprawy - tych ponad 100. Teraz bedziesz musiał zapamiętać, które to zjawisko trzeba poprawić i ręcznie odnaleźć w rejestrze.

Ale uporam się i z tym i wkrótce będzie można wszystkie edytować tak, jak teraz do pierweszj setki.

 

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Januszku za komplement, ale to raczej zasługa sprzętu jaki teraz posiadam: Newton 20/100 na montażu EQ6 - wygoda i komfort. Jeszcze gdyby mieć wysokoczułą kamerę CCD i choćby quasi GOTO dla zakryć planetoidalnych (niekiedy brakuje czasu na znalezienie gwiazdy), byłby prawie komplet astronomicznego szczęścia.

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do LOGO to po zmnieszeniu czytelność napisu też nie jest najlepsza, ale pomysł z hiprbolą jest ciekawy.

 

Ja natomiast opracowuję logo - jako widok nieba w okularze z krzyżem do obserwacji pozycyjnych, a w środku widać młody Księżyc ze światłem popielatym zakrywającym gwiazdy. Takie logo mi się podoba i wcale nie musi być to oficjalne.

Ale temat jest warty poruszenia i można ogłosić konkurs na nasze logo - sekcji SOPiZ.

 

Wiesiu,

Z innych spraw, to faktycznie w programie będe musiał przewidzieć, że ktoś wykona ponad 100 obserwacji i w związku z tym, Wiesławie możesz spokojnie wprowadzać w jednym pliku drugą setkę swoich obserwacji. Tylko na razie źle będzie Ci działało ustawianie ze strony ILOC -podwójne kliknięcie - do strony rejestru - zjawisk do poprawy - tych ponad 100. Teraz bedziesz musiał zapamiętać, które to zjawisko trzeba poprawić i ręcznie odnaleźć w rejestrze.

Ale uporam się i z tym i wkrótce będzie można wszystkie edytować tak, jak teraz do pierweszj setki.

 

Janusz

 

Pamiętaj Januszu by do ewentualnego druku było ono dostepne jako cdr.

A co do aktualności loga... kiedy ostatni raz w naszej sekcji używało się mikrometrów do obserwacji pozycyjnych? Teraz takie metody nie są chyba w użyciu...

 

Paweł Maksym

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zakodowane 99 zjawisk przeniosłem do archiwum, w programie ERC_READ wykasowałem te zakrycia z poziomu "plik".txt zostawiając nr 100 i teraz liczy mi dalej od numeru 1 i jest OK.

Wiesiek

 

Wiesiu zachowaj porządnie plik z obserwacjami - nie skasuj go.

Za kilka dni będziesz mógł już połączyć wszystkie swoje obserwacje w jeden plik i zakodować razem wszystko.

Robię wersję dla kilkuset zakryć.

 

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj Januszu by do ewentualnego druku było ono dostepne jako cdr.

A co do aktualności loga... kiedy ostatni raz w naszej sekcji używało się mikrometrów do obserwacji pozycyjnych? Teraz takie metody nie są chyba w użyciu...

 

Paweł Maksym

 

Pawełku, to albo zostawię ten krzyź, albo zmieniamy nazwę sekcji np na :

Sekcja Obserwacji Zjawisk Zakryciowych, która to oddaje wszystko to, co robimy.

Ostatnie obserwacje pozycyjne, jakie robił Roman Fangor, o ile mnie pamięć nie myli, to było pod koniec lat 80-tych XX wieku, oraz pan Lucjan Newelski - obserwacje pozycyjne komety Hale-Boppa, ale taśmy z tych obserwacji nie odczytał do dnia dzisiejszego. Czyli mimo posiadania w nazwie obserwacji pozycyjnch, takowe, podczas istnienia naszej Sekcji od 1979 roku w ogóle nie były prowadzone.

 

Janusz

Edytowane przez Janusz_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawełku, to albo zostawię ten krzyź, albo zmieniamy nazwę sekcji np na :

Sekcja Obserwacji Zajwisk Zakryciowych, która to oddaje wszystko to, co robimy.

Ostatnie obserwacje pozycyjne, jakie robił Roman Fangor, o ile mnie pamięć nie myli, to było pod koniec lat 80-tych XX wieku, oraz pan Lucjan Newelski - obserwacje pozycyjne komety Hale-Boppa, ale taśmy z tych obserwacji nie odczytał do dnia dzisiejszego. Czyli mimo posiadania w nazwie obserwacji pozycyjnch, takowe, podczas istnienia naszej Sekcji od 1979 roku w ogóle nie były prowadzone.

 

Janusz

 

Ale my rozbimy obserwacje pozycyjne. Robiąc zakrycia asteroidalne i brzegowe robimy astrometrię!

Poza tym, zaraz nadejda dni gdy sami dla siebie będziemy robić astrometrię CCD.

Nowoczesność nowoczesnością a romantyzm mikrometra romantyzmem mikometra.

Mnie jest wszystko jedno ale poza kilkoma osobami nikt kto nie jest ze środowiska nie zrozumie o co w takim logo chodzi.

 

Dlatego każde logo, moim zdaniem, dobre jesli nie staramy się w nim na siłę przemycić wszystkich treści na których nam zależy.

To tak samo jak by np. firma sportowa produkująca sprzet dla 7 dyscyplin chciała w logo umieścić każda z tych dyscyplin.

 

Mnie jest tak na serio wszystko jedno. Moim zdaniem stare logo było dobre. Przemyca treści a przy tym jest proste. Jest tylko z tym jeden problem. Nie mamy tego loga w dobrej rozdzielczości i ciężko je przenieść na druk. A chciałem wydac materiały do połowy października.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Januszku za komplement, ale to raczej zasługa sprzętu jaki teraz posiadam: Newton 20/100 na montażu EQ6 - wygoda i komfort. Jeszcze gdyby mieć wysokoczułą kamerę CCD i choćby quasi GOTO dla zakryć planetoidalnych (niekiedy brakuje czasu na znalezienie gwiazdy), byłby prawie komplet astronomicznego szczęścia.

Wiesiek

 

Wiesławie

Co do sprzetu to ja mam dwa swoje własne teleskopy, mogę korzystać z teleskopu 350 mm, trzech 250-mm, mam kilka służb czasu, mimo to mam tylko kilka obserwacji - dzięki Plejadom.

Tak więc to nie w sprzęcie tkwi przyczyna Twojej wspaniałej roboty.

 

Ja miałbym z pewnością więcej obserwacji, gdyby niebo i teleskop był blisko mnie. Jak ja chcę zaobserwować zakrycie, to praktycznie muszę zarwać noc, aby pojechac do CAMKu, rozłożyć sprzęt, zaobserwować, złożyć sprzęt i zmęczony, niewyspany następnego dnia zasuwać do roboty.

Teraz w weekendy jestem w Piotrkowie i poluję na zakrycia z mojego balkonu, z którego mam niezły widok na południe. Już udało mi się jedno zakrycie z tego miejsca zarejestrować.

 

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.