Skocz do zawartości

Vibilia 19 września ~ 01:32 UT i Strobel ~ 20:20


Pawel_Maksym

Rekomendowane odpowiedzi

Nareszcie coś "u mnie" :). Oby tylko dopisała pogoda (a prognozy są optymistyczne) to będę robił. Trochę niedogodne dla mnie miejsce na niebie, ale jakoś się ulokuję. W Taurusie powinienem widzieć i gwiazdkę i planetoidę. Oczywiście do czasu ;)

 

Paweł, na ile pewne są te momenty podane na dole mapki? U mnie zakrycie wypada niemal dokładnie o 3:33 cwe.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie coś "u mnie" :). Oby tylko dopisała pogoda (a prognozy są optymistyczne) to będę robił. Trochę niedogodne dla mnie miejsce na niebie, ale jakoś się ulokuję. W Taurusie powinienem widzieć i gwiazdkę i planetoidę. Oczywiście do czasu ;)

 

Paweł, na ile pewne są te momenty podane na dole mapki? U mnie zakrycie wypada niemal dokładnie o 3:33 cwe.

 

Robercie czy masz służbę czasu?

 

Powinniśmy obserwować od 1:30 do 1:40 z maksymalną koncentracją w Polsce pomiędzy ~1:31 a 1:35

 

W pasie prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska to ok. 94% !!!

Szkoda, że to w tygodniu bo bym ruszył w pas

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o link, który podałem, to po otwarciu strony pokazuje się mała mapka po lewej stronie. Wtedy najeżdżam na nią kursorem i w dolnym, prawym rogu po chwili pokazuje się przycisk umożliwiający powiększenie mapki. Trzeba na niego najechać i kliknąć.

 

W przypadku mapki Pawła trzeba na nią najechać i kliknąć. Pojawia się nowe okno z jeszcze pomniejszoną mapką i dalej procedura jak wyżej.

 

Mapka gwiazd:

 

post-2346-1158579686_thumb.jpg

 

Teraz wystarczy najechać na mapkę, kliknąć - otworzy się w nowym oknie.

W oknie będzie pomniejszona - trzeba na nią najechać i kliknąć przycisk (u mnie pomarańczowy) w prawym, dolnym rogu.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie techniczne. Co zrobić, żeby mapki były czytelne. U mnie widać tylko ogólny zarys. Pewnie mam coś zle ustawione. ( niestety komputer nie jest moją mocną stroną.)

 

Może po kliknięciu na powiększenie mapy otwiera się ona w wersji wyninusowanej - pomniejszonej.

Trzeba poczekać aby pokazał się na obrazku plusik i wtedy kliknąć.

 

Poniżej kolejne ważne zjawisko.

 

 

StrobelNORTH.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie smogowa pogoda . Zachmurzenie umiarkowane, ale przejrzystość fatalna. Słabo widoczne gwiazdy 2 wielkości. Jeżeli coś nie przedmucha atmosfery będzie marnie.

Podobnie w Bydgoszczy.

 

Dodam jeszcze tylko, że 144 Vibillia zakrywa gwiazde podwójną. Zakrycie najprawdopodobniej będzie widoczne jako spadek jasności o 0.7 do 0.8 magnitudo.

 

Powodzenia!

 

Ja z uwagi na obecną pogodę i prognozy raczej sobie odpuszczę :(

Edytowane przez Awar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna katalogowa nazwa TYC 1879-2151-1 to COU 581 i jej dane:

 

Discoverer's reference: COU 581

Observer: Couteau, P.

Number of component records: 1

Component:

RA (J2000.0): 06h 31m 17.5s

Dec (J2000.0): +22° 47' 51"

Number of measurements: 3

Date of first observation: 1970

Position angle: 231°

Separation: 0.3"

Date of last observation: 1988

Position angle: 235°

Separation: 0.4"

Magnitude of first component: 9.5

Magnitude of second component: 9.6

Spectrum: G0

Proper motion in RA: -0.019 "/year

Proper motion in dec: -0.032 "/year

DM number: +22 1360

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niedobrze :(. Jak zgaśnie jeden, to będzie świecił drugi. Teraz rozumiem dlaczego mniejszy spadek jasności. A nie wiadomo jaka separacja?

 

A widzę, że już są dane :)

 

I teraz sam się zastanawiam nad sensem obserwacji w tych warunkach :(

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Date of first observation: 1970

Position angle: 231°

Separation: 0.3"

Date of last observation: 1988

Position angle: 235°

Separation: 0.4"

 

Na dzień dzisiejszy to ktos policzył (mam mape na papierze, a linka nie pamiętam).

Pas na północy sięga Bydgoszczy, a na południe daleko poza Polskę, oczywiście uwzględniając oba składniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wcześniejszych postach dotyczących podwójności gwiazdy praktycznie zrezygnowałem z obserwacji. Mimo to obudziłem się o trzeciej, ale tylko po to by stwierdzić, że są chmury :(. A ICM zapowiadał bezchmurną noc (mimo to i tak uważam, że to jedna z lepszych prognóz pogody).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech moja wiadomośc do Planocculta, będzie reasumacją mojej obserwacji:

 

Hi all Vibilians!

 

Personally I'm opponent of cloudy reaports, but in that case when bright star was occulted and path run across area which station density is quite high

I want to inform that on my station in Lodz (E 19 27 39.3 ; N 51 48 37.7), as on most station in Poland, sky was almost totally cloudy.

 

Starry sky and best regards

 

Pawel Maksym

(MKM)

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich (jestem nowy na forum, ale trochę już "robię" w obserwacjach zakryciowych). U mnie obserwacja zakrycia przez planetoidę Vibilia nieudana - okropne zmętnienie nieba. Z trudem widoczne były gwiazdy 8 mag. Dziś wieczór kolejna planetoida (Strobel), niestety pogoda nie nastraja do optymizmu, chmury Cb, obok przeszła nawet burza. Może w innych częściach Polski jest lepiej - próbujcie! Ostatnie zdjęcie meteo z satelity NOAA pokazuje wiele komórek burzowych w Polsce. Zachęcam do obejrzenia:

http://saturn.unibe.ch/rsbern/noaa/dw/realtime/index.html

Pozdrawiam Miłośników astronomii - Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się cieszę, że nasi zakryciowcy SOPiZowcy dołaczają do naszej wspaniałej rodziny forowiczów.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

 

PS

Koledzy skromność Wieśka S. jest wielka, ale ja napiszę, że jest to jeden z najbardziej doświadczonych zakryciowców w Polsce, który niekiedy potrafił zrobić tyle obserwacji co reszta obserwatorów razem wzięta!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również witam, tym bardziej, że kolegę z regionu :).

 

Niestety u mnie całkowite zachmurzenie i chyba zbiera się na deszcz :(. Może choć przepłucze atmosferę, bo ostatnio tak marna przejrzystość była późną wiosną, gdy na wschód od nas były pamiętne pożary, opisane w jednym z wątków.

Jedynie temperatura optymistyczna :) +18°

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.