Skocz do zawartości

Synta 150/1200 dobs


pavel81

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy warto kupić synte 150/1200 mieszkam w bloku ale przed blokiem mam ogródek wymiary ok 4x8m

Czytam dużo książek o astronomii czytałem już 3 razy niebo na weekend i mam lornetke 10x50 przez którą lukam na niebo od 4 miesiecy.Planuje sobie kupic synte 150 w grudniu.Czy poczekac jeszcze czy może kupićcoś mniejszego ?? :unsure:

 

 

 

 

Pozdrawiam :banan:

Edytowane przez pavel81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaobserwować przez taki telskop możesz wiele obiektów DS czyli gromady kuliste, gromady otwarte, mgławice, galaktyki, komety, planety i wiele inych cikawych obiektów. Jednak trzeba sobie tu powiedzieć że 15cm to takie minimum do sensownych obserwacji, i te obiekty nie będą napewno jakieś super jasne i z bardzo dużą ilścią szczegółów. Jednk napewno warto kupić taki teleskop bo pokaże ci on owiele więcej niż twoja dotychczasowa lornetka. To ile zobaczysz takim instrumentem zależy także od miejsca obserwacji jak masz ciemne niebo to zoabaczysz owiele więcej niż przy zaświetlonym niebie.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepisze sie ,,łikend" tylko weekend :Boink::Boink::szczerbaty:

Wracając do tematu wiedziałem co moge zaobserwować w pewnym sensie niebyłem pewny do komet itp B)

A jaka jest rożnica miedzy synta 8 a synta 8 pyrex jak widać pyrex droższy

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...175c1d8f32b975d

 

 

 

Pozdrawiam :banan:

Edytowane przez pavel81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czy warto kupić synte 150/1200 mieszkam w bloku ale przed blokiem mam ogródek wymiary ok 4x8m

Czytam dużo książek o astronomii czytałem już 3 razy niebo na weekend i mam lornetke 10x50 przez którą lukam na niebo od 4 miesiecy.Planuje sobie kupic synte 150 w grudniu.Czy poczekac jeszcze czy może kupićcoś mniejszego ?? :unsure:

Pozdrawiam :banan:

 

 

Ja mam Oriona XT6 ...to jest bardzo podobny sprzet do tej Synty o ile nie identyczny, wychodzi w kazdym razie z tej samej fabryki.

 

Teleskopik jest wporzadku, mozna nim obserwowac rowniez pod jasnym miejskim niebem znajdujac odrobine cienia. Swiatlosila F8 jest dobrym kompromisem pomiedzy obserwacjami planet i DS'ow , jesli nie jestes zdecydowany tak jak ja co bardziej bys chcial ogladac to mysle ze w tej cenie bedzie to dobry wybor.

 

Fakt faktem pelnych mozliwosci teleskopu jeszcze nie wykorzystalem. Mam go ponad rok i przez wiekszosc czasu obserwowalem na standardowym osprzecie tak jak: okulary Ploosl 10mm i 25mm oraz dokupiony Barlow 2x, ktory kupilem przed opozycja Marsa. Jakosc obrazu jest na moje oko bardzo dobra szczegolnie na Plooslu 25 mm, przez ktory jak pierwszy raz spojrzalem to pamietam, ze bylem bardzo usatysfakcjonowany. Podkreslic trzeba, ze wczesniej patrzylem przez o wiele gorszy sprzet wiec moja opinia moze sie wydawac komus bardzo smieszna jednak takie wrazenie wywarl na mnie ten teleskop podczas pierwszych obserwacji.

 

Wrazenie estetyczne bardzo dobre, wszystko wydawalo mi sie wtedy High endowe i w ogole, ale po kilku miesiacach obserwacji poluzowal mi sie wyciag i to chyba jest naslabsza strona tego teleskopu. Obecnie mam go na srubach bardziej dokreconego przez co ciezej chodzi, ogolnie mi to nie przeszkadza.

Zaleta Dobsona jest jego sztywnosc oraz latwosc obslugi podczas obserwacji. Jesli ktos jest poczatkujacym milosnikiem Astronomi i nie mysli o robieniu zdjec to napewno to doceni. Mobilnosc teleskopu jest srednia, chodzi mi przede wszystkim o to, ze na krotkie dystanse (do kilkuset metrow) mozna go przenosic raczka, ale raczej nie jest to teleskop do dlugich spacerow.

 

Co przez niego mozna zobaczyc?

 

Sporo a jasniejsze DS'y widac swietnie ze szczegolami struktur nawet w miescie.... mglawic takich jak Mglawica Hantle, Ring Nebula, Mglawica w Orionie i caly Strzelec. Bardzo dobrze z tym teleskopem wspolpracuje filtr Skyglow Broadband , czasem mam wrazenie ze ten filtr jest wlasnie do tego typu teleskopow stworzony(genialnie wrecz wyciaga M 57 i M 27). Jestem typem czlowieka, ktory lubi wszelkiego rodzaju eksperymenty i jesli ktos mi mowi ze nie mozna wiecej ja zawsze musze to sprawdzic. Tak wiec pod miejskim niebem widzialem Triplet Lwa co jest jesli moglbym to tak nazwac grupa obiektow granicznych jesli rozkladamy sie z tym teleskopem w miescie. Mysle , ze obiektow o mniejszej jasnosci powierzchniowej co mniej wprawne oko niezarejestrowaloby(nalezy pamietac, ze sa jeszcze ciemne miejsca na ziemi :). Tak wiec pod miejskim niebem widzimy M 65 , M 66 , M 95, M 96 oraz M 105. O M 31 nie pisze bo to wiadomo (swieci jak zarowka , zreszta z filtrem Broadband M 57 i M 27 tez). Duzo lepiej i klarowniej sa widoczne 2 galaktyki w Wielkiej Niedzwiedziny M 81 i M 82, bezproblemowy i piekny widoczek. Czesc Mglawic szczegolnie planetarnych wymaga wiekszego powiekszenia jak np. Eskimo Nebula (NGC 2392) zreszta ring Nebula tez lubi jak sie ja dobrze przeswietli a teleskop sobie z tym znakomicie daje rade pod warunkiem ze uzupelni sie swoj asortyment przynajmniej o Barlowa 2x. Pamietam wieczory, ktore przeznaczalem na rozczepianie gromad kulistych, rozczepilem ich kilka, miedzy innymi M3, M13, M22 i kilka innych. Do duzych powiekszen kupilem okular LV 7mm, ktory wraz z Barlowem 2x daje powiekszenie ok 340 x i na Ksiezycu jest to wpelni uzytkowe powiekszenie. Stosowalem przez moment nawet 400x okularem 6mm + barlow 2x , ale teleskop juz nie dawal wystarczajaco ostrych obrazow. Tak wiec 340x jest to wartosc, ktora na Ksiezycu pokazuje ostry i klarowny obraz a na takim powiekszeniu Ksiezyc jest bardzo atrakcyjny i zroznicowany.

 

Moim zdaniem ten teleskop pokazuje swietnie planety :)

 

Fakt faktem trzeba czekac na odpowiednie warunki obserwacji aby moc zastosowac "krotkie" okulary, ale kiedy taka noc sie pojawi Saturn na 240x miazdzy i to na zwyklych Plooslach. Widac, wiadomo pierscienie, cienie planety na pierscieniach, przerwe Cassiniego, i na co zwrocilem z kolega uwage, Saturn jest widoczny jakby w 3D , obraz jest cieply i widac chmury. Tak Saturna widzialem 2 razy, w pozostalych przypadkach pogoda nie pozwalala na wiecej niz 6mm bez barlowa. Niemniej w dobrych warunkach bez filtrow planetarnych teleskop pokazal naprawde spore mozliwosci w najlepszych przypadkach planeta byla widoczna nie duzo gorzej niz na niezlych forumowych fotkach. Mars podczas opozycjki pokazal kontynenty i czapy lodowe. Co dziwne najmniej widzialem na Jowiszu (3 pasy), ale bylo to spowodowane brakiem czasu i jak juz go mialem brakiem wystarczajaco dobrej pogody. Ogolnie jest to teleskop srednio swiatlosilny i na planetach pokazuje szereg swoich mozliwosci. Planety nie pala w oczy. Instrument rowniez nie jest bezuzyteczny przy obiektach Deep Space takze mozna sie naogladac.

 

Teleskop sie chlodzi w czasie do 30 min. Po tym okresie obraz na 100 % nie bedzie juz falowal.

 

Jestem bardzo zadowolony ze swojego Oriona ...i ladnie sie prezentuje w pokoju :)

 

pozdrawiam

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do luzów w wyciągu - Koper especially for you ;) :

ZOBACZ POST NR 6

 

To jeszcze dodam, że zdarzyło mi się porównywać obrazy z telepów 6 i 8" - JEST RÓŻNICA! Niestety to, co jest wartością graniczną w 6" jest spokojnie "wyciągane" przez 8". Wiele obiektów jest zdecydowanie wyraźniejszych, większych, są też takie, których 6" w ogóle nie wychwytuje.

 

:Beer:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koper mógłbyś podać cene tego oriona i jakieś fotki

 

fotki zrobie i zapodam bo chyba obecnie nic nie mam na kompie :)

 

Jeszcze go nie sprzedaje napewno.....chcialbym natomiast to zrobic pod koniec tego roku....ale tez nie moge obiecac na 100% czy tak sie stanie....umowmy sie ze jesli do tego czasu kiedy bede chcial go sprzedac nie kupisz zadnego sprzeta to bedziemy rozmawiac...chcialbym za niego 700 zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czy warto kupić synte 150/1200 mieszkam w bloku ale przed blokiem mam ogródek wymiary ok 4x8m

Czytam dużo książek o astronomii czytałem już 3 razy niebo na weekend i mam lornetke 10x50 przez którą lukam na niebo od 4 miesiecy.Planuje sobie kupic synte 150 w grudniu.Czy poczekac jeszcze czy może kupićcoś mniejszego ?? :unsure:

Pozdrawiam :banan:

 

 

cz! kupuj bracie kupuj!, Jeśli masz za sobą doświadczenia z lornetką i lubisz ogladać nocne niebo i czytać lekturę na ten temat, to zapowiadasz się na dobrego astronoma i synat na początek bedzie idealna ( prosty dobson i obsługa) Nie słuchaj ludzi którzy mówia: lepiej dołozyć i kupić coś większego, albo , i ''co ty przez to zobaczysz'' Zobaczysz dużo, zwłaszcza jak dokupisz jeszcze ze dwa dobre okulary.

Dobry teleskop to teleskop często używany!... i tego Ci życzę pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że warto, to nie jest jakiś wielki teleskop bez problemu zniesiesz go na dół B) . W mniejszy obiektyw nie ma co się pakować, możesz się rozczarować jego osiągami.

 

150mm to dobry rozmiar dla poczatkującego amatora. Jednak ogniskowa 1200 to sporo, a małe pole widzenia dla niedoświadczonego obserwatora może być mordęgą.

 

Jeszcze większy teleskop moze okazać się zupełną porażką.

 

 

Z drugiej strony, mały teleskop (typu refraktor 70mm) czy lornetka najlepsze są dla naprawdę zaawansowanego obserwatora, bo nowicjusz natychmiast się nimi rozczaruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi z chłodzeniem teleskopu???To generalnie proste i logiczne. Żeby się nie bawić w naukowe pisanie powiem na "chłopski rozum". Teleskop stojący np. w mieszkaniu ma nagrzane lustro do temp. pokojowej. Gdy wystawimy go na zewnątrz, co najczęściej następuje w nocy, temperatura otoczenia spada. Nagrzane lustro oddaje ciepło, które miesza się z zimnym powietrzem co powoduje zniekształcenie obrazu oglądanego przez okular. Dokładniej, z fizyki, ciepłe powietrze ma inny współczynnik załamania światła niż zimne. Dlatego aby otrzymać dobry i ostry obraz należy wychłodzic lustro teleskopu, aby miło taką samą temp. jak otoczenie. Jest to bardzo ważne ponieważ nawet minimalna różnica temperatury lustra i otoczenia może spowodować zniekształcenia. Najlepiej wystawić go na zewnątrz przed obserwacją na czas min. 30min. Jeśli to nie wystarczy.....poczekać dłużej :D Dlatego też lustra z Pyrexu sa droższe. Niektóre teleskopy(np.Syncia ,którą chcesz kupić) nie są z tyłu zamknięte. Pozwala to na szybsze wychłodzenie lustra.

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie nie mam żadnego kłopotu z chłodzeniem, teleskop jest gotowy zaraz po wypakowaniu, no może w 15 minut :D po wypakowaniu. Zanim rozłożę się ze stolikiem i z krzesłem telep jest gotowy do walki z wrednymi słabymi kometami i innym ledwo widocznym ustrojstwem.

 

Tylko że na razie mamy jesień i to w miarę ciepłą, zimą nie będzie tak różowo. :angry:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimą, w te łokrukne mrozy co były, znosiłem najpierw telep z mieszkania do autka - na godzinę, dwie itd. Później wystarczyło założyć na statyw.

Teraz takich great problemów nie mam i chyba nie będę miał (zamknięty teren, wystarczy wystawić za drzwi).

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.