Skocz do zawartości

Synta 150/1200 dobs


pavel81

Rekomendowane odpowiedzi

Sam byłem na etapie kupna SYNTY DOB 8". Widziałem obrazy z tego teleskopu i są niesamowite, wręcz powalające. A wszystko to za trochę ponad 1000 zł. W Delcie można go kupić teoretycznie za 1099 zł. Teoretycznie bo teleskopu nie ma i miał już być kilka razy ale nadal nie ma. Czasami myślę, ze sprzedają go "spod lady". W zapewnienia Delty i w podawane kolejne terminy przestałem wierzyć i kupiłem w Fotoclassic, nieznancznie drożej ale teleksop miałem w dwa dni po zamówieniu.

Zastanawiałem się nad alternatywą LightBridge, trwało to dość długo zwłaszcza, ze Delta dała mi dużo czasu na myślenie przekładając kolejne terminy dostawy. Wybrałem jednak tradycyjnego Dobsona, chociaż teraz trochę żałuję bo nieznancznie drożej a lepsze wyposażenie (dużo lepszy wyciąg i okular), mobilność oraz super prowadzenie a także chłodzenie lustra. Patrzyłem przez niego (LB) u kumpla obrazy jak w DOB Synty ale wiele innych zalet zdecydowanie przemawia za L-B. Ale mam Syntę i teraz czekam na pogodę.

 

Marcin

Edytowane przez marcin-d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamowilem juz dobsa w sobote na raty, wiec musialem czekac na bank czy udzieli kredytu i dzis dostalem odpowiedz i moze juz w srode bede mial. A kupilem go z www.dfoto.pl za zł 1,074.95

Czyli nawet taniej niz gdzie indziej... i sprzet maja na miejscu. Mozna zamowic sobie dodatkowo kolimacje za 25 zł... a mi to na reke, bo nigdy tego nie robilem.

 

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...=295&page=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna zamowic sobie dodatkowo kolimacje za 25 zł... a mi to na reke, bo nigdy tego nie robilem.

 

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...=295&page=1

 

ROTFL!! mam rozumieć, ze przyjeżdża z teleskopem serwisant i robi tą usługę na miejscu u klienta? Bo w innym wypadku to płacisz za frajer :)

 

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie widzę totalne olewanie klienta.

W polskim prawie jest coś takiego jak rękojmia.

A dystrybutor ma obowiązek sprawdzić sprzęt przed sprzedażą , w innym drastycznym wypadku może nam wcisnąć stłuczone lustro, i co będzie się tłumaczył ze takie przyszło od producenta? :Salut:

ps.

Rozumię płatną kolimację ale po okresie gwarancyjnym jako coś oczywistego.

Ale za 5 minut pracy pobierać taką opłatę ? na zlocie każdy kto ma kolimator zrobi Ci za darmo ( lub ewentualnie za :Beer: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie jeśli to jest teleskop fabrycznie nowy to on musi być poprawnie skolimowany ( w końcu to nie żadna używka) . Wydaje mi się że jeśli taka kolimacja jest wymagana to powinna być za free a nie dodatkową jakąś opłatę sobie wymyślają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie kolimacja to nic trudnego ..sam kiedys myslalem ze to bedzie duzy problem dopuki sam nie zaczalem kolimowac teleskopu ...ja bym nie placil ..poza tym faktycznie firma sama powinna zadbac o to aby klient po nabyciu nowego cacka jak najszybciej mogl sie nim cieszyc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie kolimacja to nic trudnego ..sam kiedys myslalem ze to bedzie duzy problem dopuki sam nie zaczalem kolimowac teleskopu ...ja bym nie placil ..poza tym faktycznie firma sama powinna zadbac o to aby klient po nabyciu nowego cacka jak najszybciej mogl sie nim cieszyc :)

 

Pytaniem zasadniczym jest co jest poluzowane, czy LW czy lustro główne. Bo jak LW to sprawa przynajmniej dla początkującego nie jest wcale prosta. Ja u siebie LW miałem w porządku więć go nie ruszałem i nie chcę tego robić, LW czyszcze nie wyjmując go.

A kolimacje lustra głównego przeprowadzam co obserwacje za pomocą prymitywnego pudełka po filmach i przyklejonej w nim podkładki na śruby. Zauważyłem że czasami lustro główne się rozkolimowuje, więc kręce śrubami i po kłopocie. Wczoraj nie miałem z tym problemu. Kolimacje lustra głównego przez sprzedawce uważam za nonsens, jak ktoś kupuje newtona to musi umieć czytać instrukcje w której jak byk napisane jest jak kolimować lustro główne, trzeba to robić często a nie raz na rok ( kolimacja LG trwa minutę góra dwie) . LW powinno być skolimowane przez producenta poprawnie, jak nie jest to już mamy problem. Bo ustawienie ofsetu nie jest takie proste z tego co czytałem i trzeba się trochę nagimnastykować i początkującemu sprawi to kłopot.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytaniem zasadniczym jest co jest poluzowane, czy LW czy lustro główne. Bo jak LW to sprawa przynajmniej dla początkującego nie jest wcale prosta. Ja u siebie LW miałem w porządku więć go nie ruszałem i nie chcę tego robić, LW czyszcze nie wyjmując go.

A kolimacje lustra głównego przeprowadzam co obserwacje za pomocą prymitywnego pudełka po filmach i przyklejonej w nim podkładki na śruby. Zauważyłem że czasami lustro główne się rozkolimowuje, więc kręce śrubami i po kłopocie. Wczoraj nie miałem z tym problemu. Kolimacje lustra głównego przez sprzedawce uważam za nonsens, jak ktoś kupuje newtona to musi umieć czytać instrukcje w której jak byk napisane jest jak kolimować lustro główne, trzeba to robić często a nie raz na rok ( kolimacja LG trwa minutę góra dwie) . LW powinno być skolimowane przez producenta poprawnie, jak nie jest to już mamy problem. Bo ustawienie ofsetu nie jest takie proste z tego co czytałem i trzeba się trochę nagimnastykować i początkującemu sprawi to kłopot.

 

Pozdrawiam

 

ja mam chyba wlasnie problem z ustawieniem lusterka wtornego ....czasem (przy duzym powiekszeniu) tak jakby trzeba bylo (trudno to wytlumaczyc) lekko pod katem spojrzec zeby nie bylo widac "za mgla"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, ze kolimacja jest robiona u producenta, tak przynajmniej logika by wskazywała. Ale po drodze do kogoś w Polsce 4-5 tygodniowa podróż statkiem w kontenerze a potem nie wiadomo jak długa lądowa różnymi spedycjami. Ma się prawo rozkolimować.

Kupowałem 2 x Syntę Dob 8". Jedna w DO druga ostatnio w FC. Obie były skolimowane poprawnie. Ta z DO przyszła w oryginalnie zamkniętym pudełku więc nikt w DO jej nie ogladał. Instrukcja po polsku i gwarancja dołaczona jako przywieszka do przesyłki. Akurat tak się udało, że trafił do mnie dobrze skręcony egzemplarz. Ta z FC była otwierana, dokumenty w środku i piszą, ze kolimują gratis. Może i tak było albo znowu miałem farta.

FC zachował się OK, w kilka dni po zakupie przeczytałem na ich stronie, że do DOB 8" dodaja kubek astro. Zadzwoniłem chociaż czytając ten zapis mie się nie należał. Ale dosłali.

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to akurat moze byc wina okularu

 

dzieje sie tak przy zastosowaniu Lantana 7 + barlow 2x i stalo sie tak po kolimacji teleskopu ....jak ruszylem lustrem wtornym ....wczesniej kolimowalem teleskop za pomoca lustra glownego i bylo OK ....na mniejszych powiekszeniach problem nie wystepuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.