Skocz do zawartości

Filtr polaryzacyjny Antares 1,25


doktor Robotnik

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu obserwuje księżyc, kupiłem nawet taką mapkę dla początkujących obserwatorów tego ciała niebieskiego ( jest tam z 300 obiektów). W okularze LV6 przy dobrym seengu obraz zapiera dech w piersiach. Ale po paru minutach pojawia się dyskomfort związany z prześwietleniem oczu, a po dwudziestu minutach już oczy zaczynają boleć. Tak więc komfort obserwacji żaden.

 

W związku z czym mam pytanie czy filtr polaryzacyjny Antares nada się do teleskopu o zwirciadle 254 mm i F4,7.

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=216

 

Czy ktoś ma ten sprzęt? Pisze że wkręca się go w oprawe okularu, to znaczy że pasuje do wszystkich okularów 1,25 cala?

Czy nada się on również do obserwacji planet?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu obserwuje księżyc, kupiłem nawet taką mapkę dla początkujących obserwatorów tego ciała niebieskiego ( jest tam z 300 obiektów). W okularze LV6 przy dobrym seengu obraz zapiera dech w piersiach. Ale po paru minutach pojawia się dyskomfort związany z prześwietleniem oczu, a po dwudziestu minutach już oczy zaczynają boleć. Tak więc komfort obserwacji żaden.

 

W związku z czym mam pytanie czy filtr polaryzacyjny Antares nada się do teleskopu o zwirciadle 254 mm i F4,7.

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=216

 

Czy ktoś ma ten sprzęt? Pisze że wkręca się go w oprawe okularu, to znaczy że pasuje do wszystkich okularów 1,25 cala?

Czy nada się on również do obserwacji planet?

 

Pozdrawiam

 

 

A czemu miałeby się nie nadać??

Mam taki sam filterek do mojego taurusa tylko w oprawie 2" i jestem z niego bardzo zadowolony. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam takiego filtru w oprawie 1.25". Filtr jest dość fajny, podnośi nieco kontrast i chroni oczy przed nadmiermym swiatłem. Orginalnie trzeba wyciągać okular za każdym razem by zmienić jasność obrazu.

Ja zmodyfikowałem go tak, że można płynnie regulować jasność Księzyca obracając okularem dookoła osi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprytnie :szczerbaty::Beer:

Tylko jest pewne małe ale <_< Brak dostepnosci w astrokraku <_<

Ja to na księżyt tobez tego filterka to nie myśle żeby spojżeć no chyba że patrzę gołym okiem. ostatnio porównywałem kontrast na trzech okularkach plossla o ogniskowych 33mm 25mm 17mm z uzyciem właśnie filtru polaryzacyjnego. Poprawia kontrast mozna sobie odpowiednio ustawić przyciemnienie. mimo wszystko wiecej widać bez filtra sprawdzałem kilka razy na kazdym okularku przy okazji oko sobie naświetlając. więcej tego robił nie będę, księzyc oglądać przez 10'' lustro bez fitra naprawdę odradzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawia kontrast mozna sobie odpowiednio ustawić przyciemnienie. mimo wszystko wiecej widać bez filtra sprawdzałem kilka razy na kazdym okularku przy okazji oko sobie naświetlając. więcej tego robił nie będę, księzyc oglądać przez 10'' lustro bez fitra naprawdę odradzam.

 

Uuu to musiało boleć ... :o

Ja w mojej 8" tylko raz popatrzyłem na księżyć bez filtra i powiedziałem NIGDY WIĘCEJ!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy wy tez potwierdzicie, ale jak ja reguluje jasnosc, to przy ciemniejszych ustawieniach obraz staje sie niebieskawy...

 

To prawda, a przy ściemnieniu bliskim maksymalnego obraz jest fioletowy. Jednak ja w 8" nie używam tak dużego pociemnienia bo nie ma potrzeby, nawet gdy Księżyc jest pełni. Filtru można też z powodzeniem używać do obserwacji Jowisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowałem się na eksperyment.

Tydzień temu kupiłem na allegro fotograficzny filtr polaryzacyjny ND na 46mm. Jednak jeszcze go nie dostałem więc na wyniki eksperymantu musicie poczekać. Ale wydaje się to być alternatywa cenowa dla filtrów dostępnych w sklepach astro, zwłaszcza że to prawie 2".

 

P.S. Mam redukcję M48 (odpowiednik 2") na M46, która kosztowała coś ok. 20zł, więc nie będzie problemu z zamontowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowałem się na eksperyment.

Tydzień temu kupiłem na allegro fotograficzny filtr polaryzacyjny ND na 46mm. Jednak jeszcze go nie dostałem więc na wyniki eksperymantu musicie poczekać. Ale wydaje się to być alternatywa cenowa dla filtrów dostępnych w sklepach astro, zwłaszcza że to prawie 2".

 

P.S. Mam redukcję M48 (odpowiednik 2") na M46, która kosztowała coś ok. 20zł, więc nie będzie problemu z zamontowaniem.

coś mi się zdaje że nietrafiony wybór miałem cos podobnego w rękach 2 dni temu. No chyba że chcesz zmniejszyć odbicia używając go w aparacie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś mi się zdaje że nietrafiony wybór miałem cos podobnego w rękach 2 dni temu. No chyba że chcesz zmniejszyć odbicia używając go w aparacie. Pozdrawiam

Zobaczymy, kosztował 21 zł (aukcja była BCM) więc strata nie będzie za duża. Chę spróbować bo mam filtr foto Tiffena ND 0,9 (25% transmisji) i jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.