Skocz do zawartości

teraz chcę zbudować refraktor hehe


Nergal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :Beer: . Dawno się nie odzywałem. Zbudowałem już dawno zwierciadlaka 230/1500 a teraz chiałbym zbudować refraktor. Tak naprawdę cała trudność sprowadza się do znalezienia odpowiedniego obiektywu bo cała reszta już dawno została setki razy opisana w necie. Celuję średnicami w okolice 150-175mm lub maks do 200mm. Chciałbym aby był to zwykły achromat bo na APO mnie poprostu nie stać. Puki co nie znalazłem nigdzie odpowiadającego mi szkła. Wylądowałem jedynie na stronie www.pzo.pl i jest tam napisane, że na zamówienie wykonują oni obiektywy achro o nawet większych średnicach. Będę musiał do nich napisać i spytać sie o możliwą cenę. Co Wy o tym myślicie. Czy ktoś z was zamawiał już taką optykę? Może ktoś z was ma na strychu jakąś niepotrzebny kawałek szkła, którego ja akurat szukam. Pozdrawiam!!! Piszcie co o tym myślicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wątek założony przez Viadernego, który kupił w AK celę 120/1000, Ja później kupiłem od Janusza celę 150/1200 i ciągnąłem wątek dalej...

 

Jeśli chodzi o celę 150/1200 to z tego co znalazłem ma ją w ofercie Delta (http://www.deltaoptical.pl/Cennik_SkyWatcher_09_2006.pdf)

 

Są to cele normalnie montowane w skywatcherach i orionach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem ten wątek. Jest straszliwie długi ale dużo w nim informacji pomocnych przy budowie. Do ciebie Bartolini mam właśnie pytanie. Jak całość sie spisuje i co zrobiłbyś inaczej gdybyś teraz budował następny? Wiadomo, że niektóre pomysły wyglądają fajnie ale nie koniecznie spisują się w praktyce. Dzieki za linka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o ostatnie zmiany i przemyślenia to:

 

Jak narazie zprzestałem "rozwoju" mojego wyciągu i kupiłem baadera - zastosowałem, niestety śrubę o za małym skoku gwintu, żeby wygodnie regulować ostrość w wizualu (zwłaszcza dla okularów o dłuższych ogniskowych)

 

Jeśli chodzi o alt-azymut to zrobiłem go na łożyskach tocznych i poprostu chodzi za lekko - mam problem z hamulcami (jeżeli tuba pozostaje w równowadze bez okularu to po założeniu jakiegoś długoogniskowego leci na łeb, na szyję)

Fakt, że na tym altazymucie to można ze 40kg zawiesić, ale gdybym robił ten mont pod moje 150/1200 dzisiaj, to chyba zdecydowałbym się na prostszą konstrukcję na łożyskach teflonowych

Następny wniosek, który się nasuwa to używanie stali "rdzewnej" (weglowej) - czyli problemy z korozją, jeżeli już stosować to tylko na części, które są "gdzieś w środku" albo są całe pomalowane, nie współpracują na zasadzie tarcia z innymi częściami i podczas każdorazowego montażu/demontażu nie są do nich dokręcane, wciskane, nasuwane inne części (chyba że te części są z plastiku lub gumy),

W tym przypadku trzeba zastosować aluminium, brąz, mosiadz lub stal nierdzewną.

Śruby stalowe "czarne" (zdaje się że to jest fosforanowanie) po pewnym czasie zaczynają jednak korodować - jeżeli już należy stosować śruby cynkowane lub chromowane.

 

Jeżeli potrzebujesz małych części, które mają być toczone lub frezowane a zależy ci na jakości powierzchni ew. na wyglądzie to najlepiej zrobić je z mosiądzu lub brązu

 

Jeżeli chcesz użyć aluminum na części które będą toczone, frezowane, będzie nacinany gwint na tokarce, to kup lepiej Pa6.6 bardzo fajnie się obrabia, wychodzi ładna powierzchnia - jak trafisz na jakieś miękkie aluminium z niewiadomego źródła to masakra jest później - wszystko się "lepi".

Mówię tu oczywiście o klasycznych obrabiarkach, jakie można zastać na warsztatach czy w jakiś innych miejscach, gdzie ktoś może nam to ewentualnie zrobić jako "fuchę"

 

Jak jakieś zdjęcia "ostatecznej konfiguracji" w Jodłowie porobię to powrzucam do wątku "budujemy refraktor" w warsztatach ATM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Beer: . Dawno się nie odzywałem. Zbudowałem już dawno zwierciadlaka 230/1500 a teraz chiałbym zbudować refraktor. Tak naprawdę cała trudność sprowadza się do znalezienia odpowiedniego obiektywu bo cała reszta już dawno została setki razy opisana w necie. Celuję średnicami w okolice 150-175mm lub maks do 200mm. Chciałbym aby był to zwykły achromat bo na APO mnie poprostu nie stać. Puki co nie znalazłem nigdzie odpowiadającego mi szkła. Wylądowałem jedynie na stronie www.pzo.pl i jest tam napisane, że na zamówienie wykonują oni obiektywy achro o nawet większych średnicach. Będę musiał do nich napisać i spytać sie o możliwą cenę. Co Wy o tym myślicie. Czy ktoś z was zamawiał już taką optykę? Może ktoś z was ma na strychu jakąś niepotrzebny kawałek szkła, którego ja akurat szukam. Pozdrawiam!!! Piszcie co o tym myślicie.

 

 

Witam

To co zamyślasz jest dość trudne. Po pierwsze PZO już nie istnieje. Ci co to przejęli PZO robią masówkę i taki obiektyw w zasadzie nie potrafiliby wykonać. Zresztą cena jednostkowego egzemplarza byłaby astronomiczna.

A więc odpuść to sobie.

A przedewszystkim odpowiedz do jakich obserwacji używałbyś tak monstrualnego refraktora.

Achromat daje powiększenie do 2xD(mm) ale z kolorową obwódką. Tak więc z ze 150 mm uzyskałbyś sredniej jakości obraz o powiększeniu 300x. Do teo wystarczy 200 mm - 220 mm reflektor..

Zastanów się czy warto podejmować się tego.

Astrator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"A przedewszystkim odpowiedz do jakich obserwacji używałbyś tak monstrualnego refraktora.

Achromat daje powiększenie do 2xD(mm) ale z kolorową obwódką. Tak więc z ze 150 mm uzyskałbyś sredniej jakości obraz o powiększeniu 300x. Do teo wystarczy 200 mm - 220 mm reflektor..

Zastanów się czy warto podejmować się tego.

Astrator"

 

Myślę, że możemy nie zwracać uwagi ten post... :o Nie wiem, czy napisałeś te treści w swoim poście z niewiedzy czy tylko ze złośliwości, żeby storpedować ten wątek?

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"A przedewszystkim odpowiedz do jakich obserwacji używałbyś tak monstrualnego refraktora.

Achromat daje powiększenie do 2xD(mm) ale z kolorową obwódką. Tak więc z ze 150 mm uzyskałbyś sredniej jakości obraz o powiększeniu 300x. Do teo wystarczy 200 mm - 220 mm reflektor..

Zastanów się czy warto podejmować się tego.

Astrator"

 

Myślę, że możemy nie zwracać uwagi ten post... :o Nie wiem, czy napisałeś te treści w swoim poście z niewiedzy czy tylko ze złośliwości, żeby storpedować ten wątek?

 

Witam

Kolego Bartolini - nie była to odpowiedź elegancka. Mam dość duże doświadczenie jeśli chodzi o optykę astronomiczną i to co napisałem to prawda.

Nie napisałem tego po to, żeby stopować zapał Nergala ale by uświadomić mu skalę trudności i ew. korzyści z takiego sprzętu. Nikt nie wykona pojedyńczego egzemplarza takiego obiektywu bo najpierw trzeba mieć sprawdziany wykonane dokładniej niż same elementy obiektywu.Zostaje więc tylko kupić gotowy obiektyw lub w Delta Optical kupić refraktor 150/1200.

Ale oczywiście upór w dążeniu do celu przełamuje bariery więc może jednak uda się yen zamyśł zrealizować.

 

Fugitus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fugitus

 

Moja odpowiedź była równie elegancka, jak twoja charakterystyka "monstrualnego refraktora, którym musisz koniecznie obserwować z powiększeniem 300x przez co masz średniej jakości obraz z kolorowymi obwódkami"

 

Ale anyway....

 

Spróbuję spisać w jednym poście przepis na refraktor "po Bartoliniowemu" :

(gdybym teraz robił refraktor drugi raz)

 

Potrzebne materiały:

 

1) cela (kupujesz bez problemu np. w delcie) Ja swoją celę "sky-watcherową"przetoczyłem tak, żeby pasowała do rury PCV fi150mm (należy oczywiście, przed toczeniem odkręcić część w której są osadzone soczewki)

(zobacz dołączony rysunek)

2) wyciąg okularowy (kupujesz)

3) kątówa (kupujesz)

4) kawał rury o średnicy zbliżonej do średnicy celi (aluminium, pcv)

Najlepiej przyciąć na wymiar na tokarce (zwłaszcza aluminiową), ale rurę PCV przy odrobinie samozaparcia i cierpliwości można również w miarę dokładnie przyciąć ręcznie.

5) plastry aluminium na przejściówki rura-wyciąg i jeżeli nie da się tak przerobić celi, żeby bezpośrednio połączyć jej z rurą potrzebna jest jeszcze przejściówka cela-rura (te elementy trzeba niestety dać do wykonania tokarzowi)

6) czarny bristol do wykonania diafragm i klej (ja używałem polimerowy)

7) parę śrub/wkrętów żeby to wszystko połączyć

 

Narzędzia:

 

- Niestety pomoc tokarza jest raczej potrzebna (chociaż jak ktoś by się uparł to może w to próbować sklecić z jakiejś sklejki itd... nie twierdzę, że się nie da - newtony jakoś wychodzą i działają z powodzeniem)

- metrówka

- przydała by się również suwmiaka do zmierzenia średnicy rury i średnicy wyciągu, w miejscu gdzie będzie wchodził w przejściówkę wyciąg-rura

-piłka do metalu, wiertarka, ewentulanie jakiś gwintownik (ja poskręcałem wszystko śrubami M6)

 

Obliczenia długości rury i przejściówek:

 

są stosunkowo proste - najpierw rzutujesz sobie obraz słoneczka na kartkę i mierzysz odległość do płaszczyzny ogniskowej od jakiegoś charakterystycznego punktu na celi (najlepiej miejsce, o które oprze się czoło rury/przejściówki cela-rura)

Teraz od tej odległości odejmujesz:

- bazę kątówki 2" i zapas - 100-120mm plus 20~30mm

- długość maksymalnie "wsuniętego" wyciągu - od czoła tulei wyciągu do płaszczyzny o którą oprze się o przejściówkę rura-wyciąg

- długość przejściówki czyli odległość od płaszczyzny, o którą oparł się wyciąg do płaszczyzny o którą oprze się czoło rury

-długość rury

-ew. długość przejściówki cela-rura

(zobacz dołączony rysunek)

 

Diafragmy:

 

można sobie "rozrysować" na kartce papieru kierując się takimi wskazówkami:

 

- średnica stożka światła w ognisku ma być około 40~45mm

- patrząc "z krawędzi" tego okręgu nie widać ścianek tuby, tylko tylne ścianki diafragm

(zobacz dołączony rysunek)

 

I to tyle :)

przerobka_oprawy_celi.JPG

odleg_o_ci_w_refraktorze.JPG

diafragmy_w_refraktorze_150_1200.JPG

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki za przepis!!! :Salut: A propos reflektora to już taki mam 230mm więc teraz chcę refraktor. Reflektor będzie do cykania fotek a refraktor do wizuala lub odwrotnie w zależności od potrzeb. Co do optyki to w Astrokraku są dostępne obiektywy 152/1200 za 990 pln czyli 100pln taniej niż w Deltaopticalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcąc pisać nowego tematu chciałbym się was spytać odrazu o drgania teleskopu i mintażu.

1) w jaki sposób mierzycie drgania tzn czy jest jakiś okteślony sposób?

2) Czy stosujecie jakieś sposoby czynnego tłumienia drgań?

3) Ile wynosi czas drgań w waszych montażach?

 

Dziś skończyłem mechaniczną stronę swojego montażu, który jutro wam pokażę. Zbadałem czas drgań teleskopu. W tym celu z wysokości 7cm spuściłem młotek gumowy o wadze 390g na wylot teleskopu i mierzyłem czas drgań. Dokonałem licznych prób i obliczeń, z których wynikało, że przy teoretycznym czasie uderzenia= 0,01s siła uderzenia to jakieś 21N. Przy takich parametrach średni czas drgań wynosił 3,4s. Stwierdzilem, że to za dużo i zbudowałem tłumik drgań. W wyniku zastosowania tłumika drgań czas drgań spadł do 1,7s czyli o połowę. Nie wiem jednak czy to jest dużo czy mało, ponieważ nie mam porównania. Dlatego proszę was o przybliżone czasy drgań waszych montaży, seryjnych, przerabianych i samoróbek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 s to dobra norma. 7s jest uciazliwe .

Drgania zaleza od kierunku dzialajacej sily. Wystarczy pstryknac palcami w tube w okolicach wyciagu i patrzec na gwiazdke z pow. min 100x czy drgania zgasly .

Niektiedy montaze podczas krecenia mikroruchami np. srubowymi ladnie drgaja, tak samo statyw tez bywa zrodlem drgan. Montaze Dobsona maja male drgania.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki za przepis!!! :Salut: A propos reflektora to już taki mam 230mm więc teraz chcę refraktor. Reflektor będzie do cykania fotek a refraktor do wizuala lub odwrotnie w zależności od potrzeb. Co do optyki to w Astrokraku są dostępne obiektywy 152/1200 za 990 pln czyli 100pln taniej niż w Deltaopticalu.

 

Ja swoją celę kupiłem właśnie w AK, ale ostatnio, przy okazji tego tematu wchodziłem na stronę AK i coś nie mogłem znaleźć tej celi w ofercie (kiedyś była chyba w "zestawy optyczne"?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tu: http://www.astrokrak.pl/sklep/pub/antares-...aa0374a3057949a

 

Teraz pokażę wam zdjęcia: na pierwszym HPIM1470.JPG zastosowany przezemnie napęd w osi DE przy użyciu spirali do przetykania rur. Na następnym HPIM1472.JPG pokazałem jak wyglada sposób przekazania napędu. Na trzecim HPIM1473.JPG jest amortyzator drgań zrobiony z zmodyfikowanego podnośnika klapy tylnej jakiegoś samochodu, przewodu hamulcowego i zbiorniczka po oleju do łańcucha rowerowego. Na czwartym zdjeciu HPIM1475.JPG widać ogólnie jak to wszystko wygląda lecz jeszcze bez zamontowanego amortyzatora drgań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu lepsza perspektywa :) bo ze mną. tubus teleskopu został zrobiony z blachy stalowej 0,5mm dlatego są dodatkowe profile po obu bokach. Bez tych profili teleskop tracił kolimację pod wpływem montażu co cięższych okularów itp. Ciężaru nie badałem ale jest spory. Jednak nie miał to być sprzęt przenośny pozatym projektowany był pod 300mm lustro a nie 230. Teraz sie zastanawiam, czy nie uniesie 2 tub na raz- newtona i refraktora, który niebawem zacznę robić.HPIM1476.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do refraktora to Ci sie on bez podwyższenia nie nada. Wyciąg w newtonie masz wysoko, w refraktorze będzie czesał w tym montażu trawe. Jeżeli myślisz o wyk. go i do tego i do tego, to pewnie bedziesz zmuszony do stawiania go na jakimś słupie przy pracy z refraktorem lub bezposrednio na ziemi przy pracy z newtonem. Ale widzac twoje możliwosci stawiam na 3 rozwiązanie. :szczerbaty: Dorobisz mu hydrauliczną windę na pilota B)

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow :) , uznanie za oryginalność rozwiązań, ale do achromata 150/1200 to za nisko niestety będzie w zenicie - albo gruba karimata :D

Aha i jeszcze pytanie: jaką grubość ścianek mają te aluminiowe (?) profile, z których zrobiłeś widelec i ile ten widelec waży(tak orientacyjnie) ?

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widelec ma ścianki 3mm. Dziś zważyłem całość tzn montaż z teleskopem i wszystkimi pierdołami niezbędnymi do obserwacji i nazbierało się tego 60kg :Boink: . Do obserwacji stacjonarnych a przedewszystkim do cykania fotek w sam raz (a do wyjazdów to chyba se jakąś przyczepkę zaadoptuje do przewozu i delikatnego rozładunku <_< ) Jak tam Bartolini wygląda mobilność twojej 150? Mam nadzieję, że nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Jodłowie przenosiłem cały telep na odcinku 50~70 m + schody + i dwoje drzwi w nocy - po paru browarkach :Beer:B) i jakoś nie miałem z tym problemów. Oceniam, że całość waży jakieś ~26-28kg

 

Ogólnie chcę zrobić sobie takie dwie torby: jedną z dwoma kieszeniami, na teodolit i głowicę azymutalną

,a drugą na tubę - wtedy będę mógł się łatwiej poruszać z całym dobytkiem "na jeden raz" na przykład przy przenoszeniu do i z samochodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby EQ6 nie kosztował 4,5k to napewno nie bawiłbym się w budowę własnego montażu. Teraz moim problemem jest zdobycie programu, który będzie współpracował z Melonem jako baza obiektów po protokole LX200. Skąd mogę wziać taki programik?? (Refraktor mogę umieścić na montażu z newtonem i używać do guidowania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.