Skocz do zawartości

Otwieramy M 42/


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Pora na klejnot nieba, wielką mgławicę w Orionie, w sezonie 2006/2007. Dzisiaj wystawilem sprzęt na Mirę Ceti, ale przy okazji załapała się M42. Skleiłem ją z pięciu fotek ledwo, na dodatek z pod latarni, więc to żadna rewelka, ale jest. Cały kadr, lecz seeing rozmył wszystko w 30 sekundowych ekspozycjach. SC 10", ognisko gł. EOS 350D, iso 400, 5x30 sek. Ustawienia: Adobe RGB, parameter 2. To przymiarka przed wyjazdem na wieś, gdzie będę z bratem już na serio męczył Canona.

M42_210906C.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak ten czas szybko leci, a swoją drogą bardzo ciekawe, jaka w tym sezonie, będzie "obowiązywała" moda na kolorystykę Oriona :D

 

a Lemarcu, nawet z takiego krótkiego materiału, coś udało się wyciągnąć:

M42_a_f.jpg

pozdrowienia

Wyciągać to ja będę z fotek robionych w odpowiednich warunkach. Na razie to tylko przedbiegi. :Salut:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M42 z 22 wrzesnia

 

fota wykonana kompaktem finepix s20 pro, stack 10 zdjec.

Prowadzone ręczne, na montazu Tal'a 1

 

2006.09.22_m42%20i%20okolice_FinePix%20s20%20pro_%2d%5f%2d_-_w%20sumie%20okolo%2015min_%20800ASA.jpg

 

 

zaczerwienienie w prawym dolnym rogu spowodowane jest przez niewielka odleglosc do lampy : :angry:

 

 

wiecej informacji na stronie

http://www.siedleccy.pl/index.php?action=Deep-Sky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M42 z ostatniego zlotu rodzinnego na wsi. Sonnar 300/4, Eos 350D, ISO 400, 4x300 sek. ze zmianą przysłony w zakresie od f:4 do f:11. ustawienia koloru Ad.RGB, AWB, Parameter-2, składanie i obróbka w CS2.

 

 

 

Noooooooooooo niezłe cacko Panie... :szczerbaty:

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori2711

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fomalhaut super fotka! mam podobny sprzet wiec wiem jaki jest wymagajacy! ja sie jeszcze zadnym ds nie moge pochwalic ale juz w ten weekend planuje wypad na wies i bede sie staral cos wymyslic z moim talem, c300d i optisanem 60/600 ;) Przede wszystkim bede chcial uchwycic m31 ale jak mi moja "druga polowka" pozwoli moze doczekam do m42. Szacuneczek i pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to moja pierwsza próba wykonana EOSem

 

m42_300.jpg

 

Mało materiału bo tylko 3x120 sek, 800ISO, Tair 300mm f/5.6,

ręczne prowadzenie na starym paralaktyku wel. Uniwersał

Nieco podłubałem nad zdjęciem i tele udało mi sie wyciagnąć..

 

Pozdrawiam

Michał

Edytowane przez Michal Kusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nim zrobię lepsze zdjęcie tej mgławicy, powracam jeszcze do wrześniowego materiału i próbuję co nieco ulepszyć. Obiektyw Sonnar 300/4 doskonały nie jest na cyfrę i ogniskową ma trochę małą, ale póki co potrenować warto.

M43A1.JPG

M43A1b.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składak z czterech fotek zrobionych w jpg. bez darków na które szkoda mi czasu. W następnych podejściach będą już rawy sRGB. Faktem jest że obróbka jest mocna dla ubarwienia mgławicy, bo na oryginałach kolorystyka jest dużo skromniejsza ze względu na ustawienia koloru Adobe RGB. Chciałem mieć rozeznanie jak wypadną różnice w jednym i drugim ustawieniu i mam nadzieję że pogoda jeszcze dopisze przed zimą.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Dzis fotografowałem z balkonu M42/43 ze światłosiłą 6,3 poprzez dodanie kompresora ogniskowej, i uzyskałem większy kawałek mgławicy, ale kosztem przepalonego centrum. Może jutro posiedze nad tym zdjeciem i coś się da porawić. SC10", filtr UHC-S Baader, ISO 800, 7X60 sek.

M42151206C_filtered.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

Wczoraj w ramach próby, ze względu na problemy techniczne i zmęczenie na szybko jako drugi obiekt dorobiłem sobie M42 - ten obiekt zdecydowanie wymaga większej ilości ekspozycji, dłuższych czasów, dorobienia jasnych partii i takie tam... ogólnie wyszło coś co pokazuje - powiedzmy jako wersje testową :)

 

11x270" ISO800 Mod300D + ED80 + TV 0,8x + GPD2 - guide via celestron 80f:5 + barlow 2x guidemaster !

 

post-984-1166283749_thumb.jpg

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wczorajszą fotkę nałożyłem w PS jeszcze jedną fotke o krótszym czasie z przeźroczystością 50% w funkcji "normal". Podbiłem też trochę nasycenie i myślę że wystarczy. Jednak zdjęciu z pod latarni z filtrem LP daleko do zdjęc z pod ciemnego nieba.

M42151206AB_filtered.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom to naprawdę trudny obiekt do fotografii. Wymaga materiału o różnych czasach naświetlania żeby wyeksponować wszystkie fragmenty tej przepięknej mgławicy, do tego niebo musi być naprawdę ciemne a i seeing na tej wysokośći potrafi namieszać na nie korzyść zdjęcia.

W naszych pogodowych realiach bardzo trudno trafić w idealne warunki.

Wielokrotne przymiarki do M42 zawsze kończą się wybrakowanym materiałem. Niestety Canon wymaga bardzo ciemnego nieba żeby w pełni wykorzystać jego potencjał do astrofoto.

W sobotę niebo się otworzyło i natychmiast rozdzwoniły się telefony.

Dzięki Michał za zaproszenie do Belęcina, chętnie bym skorzystał ale zbyt późno kończyłem pracę a do Ciebie cenne 90min w jedną stronę.

Znacznie blższe Jeziory były jedynie słusznym wyborem.

Po rozstawieniu sprzętu sprawdzam seeing a tu totalna kicha i trzeba było strzelić obiekt w szerokim kadrze zeby zamaskować puchnące gwiazdy. Oczywiście padło na M42, bo na plejady to się nastawiam na ten jedyny niepowtarzalny seeing i krystalicznie czarne niebo.

Ok. 22-giej nasza ekipa była w niepełnym komlpecie. Wyrazy współczucia Emde, może w nowym roku z czasem u Ciebie będzie lepiej.

Chłopaki skupili się na wizualu a ja z Piotrem walczyliśmy z Canonami.

Montaż ustawiony perfekt, ale ze wzgl. na seeing guider na ST-4 szalał we wszystkich kierunkach. Mimo to przy tej ogniskowej tragedii nie ma. Pierwsza próbna fota z czasem 240 sek. na iso 800. Tło totalnie przepalone. Dłuższe naświetlanie w tych warunkach nie miało sensu. Jednak wysoki cirrus i bliskość Poznania robią swoje.

Może trochę przesadzam ale ciągle marzą mi się warunki prawie nie do osiągnięcia na tak szybko zorganizowany wypad.

Tym razem były darki i flaty, a delikatna obróbka pozwoliła na zminimalizowanie szumów. Nie przepalony środek dodany z materiału o czasie 30 i 50 sek iso 200.

18 x 240sek iso800 Canon 350d zmodyfikowany

Takahasi FS-128 z reduktorem do f6 - 780mm

Montaż NJP 160 guidowany ST-4

 

m42maxmax.jpg m42maxmax1000.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale teraz pewnie się zacznie o % udziale kadrów na iso200 jądra mgławicy, do pełnej "dopałki" reszty otoczenia

 

Dla zainteresowanych wykonaniem składanki M42 z różnych czasów , jeden z wielu sposobów, jednak wymagający sporej ilości materiału. http://www.astropix.com/HTML/J_DIGIT/PS_HDR.HTM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.