Skocz do zawartości

Otwieramy M 42/


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Nie będę nawet stękać na temat pogody, sami wiecie jak jest... Trafiły się dwie nocki, z czego pierwsza z wiatrem w porywach do 80 km/h a dzień później spóźniłem wyjazd...

 

Z dnia pierwszego tego mocno wietrznego wyszedł guzik z pentelką...

40x4' ISO400 EF50/1,4 @f:4 + GPD2 - poza wiatrem było jakieś zamglenie czy ograniczona przejrzystość, zazwyczaj mogłem robić ekspozycje dłuższe i przy wyższym ISO, tutaj niestety musiałem brać to co było... Ciekawe wyszedł nawet kawałek wiedźmy.

orion_14012007m.jpg

 

Dzień drugi, niestety wyjechałem zbyt późno. Zanim się rozstawiłem i odpaliłem cały sprzęt trochę czasu zeszło. Focenie rozpocząłem o 23.00 koniec był coś około 2.00 kiedy Orion wraz z M42 zaczynał już tonąć w cirrusie. 24 ekspozycje to tak sobie myślę, że conajmniej o 16 zbyt mało....

24x4,5' ISO800 + 10x30" ISO800 - ED80 + TV 0,8x + mod. 300D + GPD2 + autoguide via GuideMaster +SC2 + 80/400

M42_15012007m.jpg

 

większa wersja tutaj: http://www.astrofotografia.pl/galeria/gwia...2_15012007b.jpg

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał pierwsza fota rewela,

prosze napisz czy to jest crop czy pełny kadr, bo też chciałbym strzelić w oriona szerokim kątem ale nie wiem czy się zmieszcze w 70mm

 

Fota jest delikatnie przycieta od dołu i po lewej (to taki brutalny sposób na amp-a), obawiam się że przy 70mm może się nie zmieścić, trzeba albo policzyć, albo sprawdzić... :)

 

No a to jest większy format;

 

 

Szkoda tylko że warunki tamtej nocki były średnie, pal pięć ten wiatr, coś tam wisiało w powietrzu i nie dało się pociągnąć jak nalezy czasów !

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, miezwykle klimatyczny Orion w pełnej okazałości. Kolejny dowód na to iż z krótką ogniskową można robić wspaniałe zdjęcia nieba.

A ja podszedłem jeszcze raz do mojego ostatniego materiału z M42, w tym sezonie to się już prawdopodobnie nie załapię na perfekcyjną nockę z tym obiektem.

Ze względu na olbrzymią dynamikę M42 wskazane jest wstawianie nie przepalonego środka , niestety przy tych sztucznych zabiegach Mgławica traci na głębi i wygląda sztucznie. Jedynym względnie sensownym rozwiązaniem jest wykonanie całego szeregu zdjęć z różnymi czasami i zastosowanie techniki HDR.

Niestety ja wykonałem środek tylko jednym krótkim czasie i efekt nałożenia jest kiepski. W sumie mam mieszane uczucia co do efektu z przepalonym środkiem i z poskładanym centrum.

Zrobiłem dwie zupełnie różne wersje, sami oceńcie która jest lepsza.

 

M42hiend.jpg 6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi odpowiada bardziej wersja po lewej, gdyż nie jest przesadnie zduszone centrum, a są takie fotki w sieci i wyglądają dziwnie. Mam nadzieję że zdążę zrobić w tym sezonie fotkę tej mgławicy przez mniej światłosilny układ jakim jest MTO11CA, z ustawieniami na minimalnym kontraście w aparacie, może takim sposobem przyjdzie łatwiej opanować dynamikę tej mgławicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza odpowiada mi bardziej pewnie dlatego, że jest więcej szczegółu w centrum, natomiast jeżeli chodzi o kolorki to druga wypada lepiej, co nie zmienia faktu ze obie są piękne. :D

 

Za oknami wieje, ale takie piękne fotki zdecydowanie poprawiają mi humor z rana :Salut:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was pytanie, mianowicie co to za obiekt na zdjęciach? Na innych fotkach M42 w necie nie znalazłem go...

 

M42hiend_co_to_jest.JPG

 

To jest odblask jasnej gwiazdy na szkle reduktora ogniskowej, dokładnie tej po przeciwnej stronie kadru i najjaśniejszej na całym zdjęciu.

Niestety ten reduktor tak ma jak w kadrze znajdą się bardzo jasne gwiazdy.

Oczywiście można wymazać ale nie lubię nic wymazywać, lepiej wyjaśnić.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.