Skocz do zawartości

Otwieramy M 42/


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Naprawdę super fotki. Ja byłem kilka dni temu pod Krakowem i pierwszy raz fociłem niebo, oczywiście jako 1. wybrałem m42. Dopiero zaczynam zabawę z astrofoto (próbuję przegryźć się przez IRISa i PS CS) więc proszę o poradę was, specjalistów co do mojej fotki, jak ją poprawić. Zdjęcie: refraktor 100/1000 4x180s i 1x30s. canon350D.

post-3733-1166461610_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę super fotki. Ja byłem kilka dni temu pod Krakowem i pierwszy raz fociłem niebo, oczywiście jako 1. wybrałem m42. Dopiero zaczynam zabawę z astrofoto (próbuję przegryźć się przez IRISa i PS CS) więc proszę o poradę was, specjalistów co do mojej fotki, jak ją poprawić. Zdjęcie: refraktor 100/1000 4x180s i 1x30s. canon350D.

 

Fotka całkiem przyzwoita ale... ;) naprawdę dobrze by jej zrobił balans bieli, a dokładnie zmniejszenie kanału G

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem druzja

 

Fota jeszcze z Jezior, niemniej pobawiłem się w PS z przepalonym środkiem. Teraz potrzebuję "na gwałt" dobrej pogody i do dzieła.

 

 

 

Gratuluję wszystkim mniej i bardziej udanych prób z M42

 

 

Super :Beer:

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , sorry za off topic ale moge powiedziec dla pocieszenia mojego ze wczoraj w wizualu M42 prezentowala sie tak jak na pierwszej fotce w tym temacie od lemarca oczywiscie bez tego kolorku przy swiecacym ksiezycu i lataranich ponizej M42 ;] , skrzydla byly widoczne poprzez zerkanie :) calkiem ladny widoczek jestem ciekaw co mnei czeka pod ciemnym niebem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście fotka Waldka jak z bajki. Poniżej wrzucam swoją ze środka mgławicy, a że to nadal moje początki z zabawą w astrofoto, bądźcie wyrozumiali.

iso 800 stack 9x(od 10 do 100s.) + 1x 200s.

maksutow 300/3000, canon 350d

 

Jak dla mnie bomba :Beer::Beer:

Też chętnie dowiedziałbym się coś na temat twojego teleskopu?

 

Pozdro.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym mieć na własność coś takiego, a dzięki uprzejmości kolegi z astronomii w Krakowie czasem mam możliwość pojechać do obserwatorium UJ i porobić jakieś fotki. Na razie udało mi się wyjechać tylko raz, stąd ta fotka powyżej. Jeśli chodzi o info na temat tego teleskopu to wiem tylko tyle że to system maksutova 30/3300 zrobiony przez zakłady Zeiss i zamontowany w OA w 1965r.

Pozdrawiam.

post-3733-1167466669_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten maksutow ma 350mm. średnicy i można nim niezłe fotki planet i księżyca strzelac jak trafi się dobry seeing. Ogniskowa ponoć jest tak dobrana, że 1mm w ognisku odpowiada 1 minucie katowej, zapewne dla ułatwień astrometrycznych na zdjęciach.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy koledzy,

 

mam pytanie odnośnie zdjęcia i nie chodzi mi o to, że środek przepalony itd albo że zdjęcie jest badziewne - to wiem :D .

Bardziej chodzi mi o zaznaczony na czerwono fragment - taka nierówna gwiazdka jakby teleskop miał jakąś wadę? Czy jest to normalne? Zdjęcie nowe nie jest ale za każdym razem jak próbowałem focić to taki efekt mi wychodzi. Może to normalna wada prowadzenia - autoguidera nie mam ale i czasy dość krótkie były bo od 15 do 20 sekund - tyle że na dużej czułości.

Nie bardzo wiem o co chodzi :angry: .

tescik_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wydawało mi się, że dobrze, ale widocznie mi się wydawało :D

Moim zdaniem mogą być 2 powody takich obrazów:

- kolimacja

- ciut za duży ucisk na lustro jedną ze śrub, o ile takie obrazy wystepują tylko w jednym miejscu na focie (ale chyba tak nie jest).

 

Rkamin- w astrofoto, przy jasnym Newtonie zaraz wyłażą wszelkie niedociagnięcia. Masz kolimator? Warto go mieć, do wizuala jak najbardziej tysz :)

 

P.S. Sumas- czy to na pewno tylko koma?

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi Ci o to że jest taka lekko jajowata (w prawo i w dół) to juz wyjaśniam - jest to układ podwójny, a to wybrzuszenie to po prostu kolejna gwiazda (nota bene również podwójna, GSC4778) Również sama GSC4778 (ta jasna) jest gwiazdą podwójną wiec mamy czworokąt. :Salut:

 

 

P.s. ja tam śladów komy nie widzę...

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.