Skocz do zawartości

Sky-watcher 130/900 co jeszcze potrzeba?


Biohazard

Rekomendowane odpowiedzi

Biohazard dorzuć 100zł i kup to http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...8fead00a6884d27

 

masz dużo normalniejszy montaż, 150mm średnicy i tylko 68cm tube.

 

MÓWIE CAŁKOWICIE POWAŻNIE.

 

Wiem - ale to szczyt marzen - jesli chodzi o mnie moze i dozbieralbym 100 to nie taki problem ale musialbym do tego dokupic jeszcze conajmniej barlowa i cos do planetek co daloby ok 200 powiekszenie a na to juz mnie nie stac :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem - ale to szczyt marzen - jesli chodzi o mnie moze i dozbieralbym 100 to nie taki problem ale musialbym do tego dokupic jeszcze conajmniej barlowa i cos do planetek co daloby ok 200 powiekszenie a na to juz mnie nie stac :/

 

 

Niewiem co ty się tak na te powiększenia napalasz. Kup najpierw teleskop a z czasem sam stwierdzisz co ci potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na 100% Newton 130, to może warto zobaczyć też TEGO. Ma jeden błąd- 1000 mm ogniskową, ale za to o "dwa nieba" lepsze wyposażenie, a zwłaszcza "ludzkie" okularki.

Cały problem w tym, że nie potrafię sobie wyobrazić obserwacji z balkonu. Są tacy, którzy twierdzą, że Synta na Dobsie jest za wielka, inni- że spoko wystawiają dużo większe Dobsony( Robert Bodzoń np.). Dlatego pisałem o tym refraktorku Synty. Mam za sobą trochę obserw ciut większym refraktorkiem krótkoogniskowym- podobały mi się widoczki.

Z kolei po tym co zobaczyłem przez Newtona 130 Synty- przyrzekłem sobie, że tak malego lustra NIKOMU nie polecę :szczerbaty:

 

Biohazard- te wszystkie tanie Synty mają na wyposażeniu KELLNERY- między nimi, a okularkami z Synty na Dobsie, czy z tego Messiera, który w tym poście pokazałem- jest PRZEPAŚĆ.

Jak dokupisz Barlowa, to w okularku 10 mm będziesz miał MAXA- nic więcej z balkonu w normalnych warunkach nie "wydusisz". I tak rzadko z takich powiększeń będziesz mógł korzystać- turbulencje nie pozwolą na obserwy pewno w 90% przypadków z ogniskową 5 mm!!! Choć może wypowie się ktoś, kto obserwuje z balkonu. 200x moim zdaniem to o wiele za dużo!

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki wielkie. ten rzeczywiscie jest lepszy od synty 130/900 - poprostu zostalem wprowadzony w blad bo podaja ze plossle sa dolaczone a tym czasem okazalo sie ze nie. Reasumujac - mam ok 2 tygodnie na zastanowienie sie - pokombinuje na balkonie jak zmiescic synte na dobsonie i czy to ma sens jesli nie to wybiore tego bressera :-) jeszcze raz wielkie dzieki za pomoc

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rammstein5 ma racje co do duzych powerów.Na serio nie ma co sie napalac ,bo max. powiekszenie ,to nie główna zaleta mozliwosci teleskopu.Tak jak równiez już ktoś wcześniej wspomniał,jedynie przy dobrych warunkach ,które w Polsce zdarzają sie rzadko, mamy mozliwośc uzywania duzych powerów.Sam dojdziesz do tego iz dany obiekt na niebie gorzej czasem sie prezentuje w duzym pow. niz w mniejszym i taka jest prawda.

:Salut:

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biohazard- te wszystkie tanie Synty mają na wyposażeniu KELLNERY- między nimi, a okularkami z Synty na Dobsie, czy z tego Messiera, który w tym poście pokazałem- jest PRZEPAŚĆ.

 

Wiesiek, jestes pewien, ze to Kellnery?

W obu ofertach jest jasno napisane, ze to Plossle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin - zobacz te same sprzęty w DO- tam są okularki opisane jako "Super 25", "Super 10". Kiedyś też myślałem, że to Plossle, ale Nostra- jak kupował telep- wyprowadził mnie z błędu. Myślę, że przy redagowaniu stronki dFoto zrobili "byka", myśląc, że to te same okularki, co opisywane w Syntach na Dobsie jako "Super Plossl". Taki błąd "z rozpędu" ;)

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn.: Synty - te wszystkie niebieskie o mniejszych aperturach mają Kellnery! Tak przynajmniej się wydaje po ofercie DO- oni są w końcu importerem.

A Messiery - mają SPlossle- podobno całkiem nawet niezłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i doczytałem ne Messier N-130 ma wyciąg 2'' a to spora zaleta prawda? Poza tym byłem właśnie na dachu - i okazało sięże na tym montażu mógłbym z tamtąd obserwowaćczyli całe niebo w zasięgu - patrzyłem głównie pod kątem dobsoba ale niestety dach jest dwuspadowy i na przegięciu go ni epostawię ^ bo bedzie się kołysał a na spadzie przeważy i sie przewróci jednak na montażu EQ 2 moge wstawić go w środek i bedzie ok - spady są małe ale dobson nie da rady :(

 

A czy ktoś może powiedzieć coś o montażu na którym jest ten teleskop ? EQ-MON1

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=345

Czy to zwykły EQ1 czy cos innego ?

Edytowane przez Biohazard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i doczytałem ne Messier N-130 ma wyciąg 2'' a to spora zaleta prawda? Poza tym byłem właśnie na dachu - i okazało sięże na tym montażu mógłbym z tamtąd obserwowaćczyli całe niebo w zasięgu - patrzyłem głównie pod kątem dobsoba ale niestety dach jest dwuspadowy i na przegięciu go ni epostawię ^ bo bedzie się kołysał a na spadzie przeważy i sie przewróci jednak na montażu EQ 2 moge wstawić go w środek i bedzie ok - spady są małe ale dobson nie da rady :(

 

To nie takie proste, bo przy EQ musisz ustawic mont na Polnoc, a co za tym idzie, jedna z nog statywu tez musi isc na Polnoc.

A jesli kalenica dachowa (a pewnie tak jest) idzie inaczej niz kierunek W-E to mont tez nie bedzie mogl stac rowno wzgledem kalenicy. Zacznie sie zabawa z wyciaganiem nog satatywu, zeby montaz stal stabilnie i byl w miare wypoziomowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego refraktora masz do kupienia kątówkę z miejsca!!! niestać cie ponoć na to...

 

jesteś skazany na tego newtona 150/750 i koniec.

 

 

130/1000 jest dla ciebie śmiertelnie długi.

 

jak dobs ci sie przewróci? to masz tam 20% spadku czy ile?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok 25% spadku po każdej stronie a eq da się ustawic bo sprawdzałem spady są w kierunku północ południe (dokładnie) czyli N | S poza tym ten Messier jest wyposarzony tak że nic więcej już bym nie potrzebował przynajmniej na początek

P.S. ( i tak jeszcze przez 2 tygodnie będę kombinował gdzie ewentualnie mógłbym zmieścić syntę na dobsonie bo uważam również że to najlepszy zakup za tę cenę) ale jak się okażę że nie zmieszczę to musze mieć coś na oku innego a narazie najbardziej sensownie wygląda messier albo synta 150/750 na eq3-2 (trochę droga messier na 3 okulary i barlowa a synta tylko 10 i 25 )

Edytowane przez Biohazard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak na marginesie doczytałem że synta na dobsonie ma wyciąg 2'' - owszem ale tylko model 200/1200 ta 153/1200 ma tylko 1.25'' :-(

Kalenica dokładnie E-W - dziadek budował choć nie przypuszczał że w przyszłości wnuk będzie chciał zataszczyć 20 kg teleskop na dach ;-)

Edytowane przez Biohazard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak na marginesie doczytałem że synta na dobsonie ma wyciąg 2'' - owszem ale tylko model 200/1200 ta 153/1200 ma tylko 1.25'' :-(

Kalenica dokładnie E-W - dziadek budował choć nie przypuszczał że w przyszłości wnuk będzie chciał zataszczyć 20 kg teleskop na dach ;-)

 

Jakby wiedzial, to by zrobil plaski z kopulka :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moj balkon i obok widok z dachu

Wysokość barierki 1 m i odległość od ściany do barierki też 1m . Odległeść od barkierki do szyby okna 1,2 m

Czyli 130/1000 zmieści się idealnie bo jest osadzony ponad barierką a synta na dobsonie osadzona pod barierką co zawęża kąt obserwacji :/

balkon.jpg

dach1.jpg

Edytowane przez Biohazard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moj balkon

Wysokość barierki 1 m i odległość od ściany do barierki też 1m . Odległeść od barkierki do szyby okna 1,2 m

Czyli 130/1000 zmieści się idealnie bo jest osadzony ponad barierką a synta na dobsonie osadzona pod barierką co zawęża kąt obserwacji :/

 

A jak wyciag bedzie za barierka to jak poobserwujesz? :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Messiery - mają SPlossle- podobno całkiem nawet niezłe.

Gdzieś ty wyczytał że w Messierach są SuperPlossle, hmm? Wszędzie pisze że to Plossle, a sam mówiłeś kiedyś że Plossle z zestawów i tak i tak są do bani. Nie neguj tak tych Kelnerów bo nie wszystkie są takie złe. Z Tałem 100RS dostałem od Roberta okular Super 10 od Synty. Dawał naprawdę genialne obrazy planet. Żałuję nawet trochę, że go sprzedałem ale potrzebowałem kasy...

Jeżeli chodzi o powiększenia to 200x na Saturnie dość często zdarzało mi się obserwować, chociaż lepsze byłoby nieco mniejsze. Tak ok. 150-180x max dla apertury 130mm na balkon.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.