Skocz do zawartości

Sky-watcher 130/900 co jeszcze potrzeba?


Biohazard

Rekomendowane odpowiedzi

Nie będzie - bo mierzyłem przed chwilą - ogólnie tuba nie będzie wystawać dalej niż na 5 cm poza barierkę a wyciąg sądząc po zdjęciu w sklepie internetowym i proporcjach na zdjęciu jest gdzieś ok 15-20 cm od krawędzi więc powinno być ok - ale dobson na ten balkon odpada zupełnie - po obejrzeniu tego zdjęcia chyba jest jasne dlaczego tak nie chce dobsona mimo iż uważam go za najlepszy wybów jednak nie w moim przypadku :-( niestety ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak widziałem tę fotkę tylko że ja wyciąg będe miał z przodu a n azdjęciu jest z tyłu a to różnica w tym wypadku prawda? nie bede musiał sie gnieść między scianą a teleskopem tylko stane przy barierce (obliczyłem że okular jednak nie bnędzie wystawał poza barierkę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak widziałem tę fotkę tylko że ja wyciąg będe miał z przodu a n azdjęciu jest z tyłu a to różnica w tym wypadku prawda? nie bede musiał sie gnieść między scianą a teleskopem tylko stane przy barierce (obliczyłem że okular jednak nie bnędzie wystawał poza barierkę).

 

 

Nie masz żadnej innej miejsówki gdzie mógłbyś udać się z telepem?? Jakoś nie mogę sobie wyobrazić obserwacji na balkonie i to jeszce takim wąskim. :szczerbaty:

Pozdrawiam i życze wytrwałości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest podwórko co prawda ale obstawione sąsiednimi domami więc nic z tego małyzakres - szkoda nerwów i dźwigania - jest dach - czyli 100% nieba w zasęgu ale niestety na dobsona sie nie nadaje a jezlei chodzi o nocne wypady to cóż - mam żonę i dziecko - dziecko nieraz choruje i w ogóle jest taka sytuacja że lipiej jakbym był na miejscu. Wypady poza miasto wchodza w grę ale raczej sporadycznie - mieszkam na obrzezach malego miasteczka wiec znam miejsca niedaleko (da się dojść pieszo - mie dalej niz 500 m ) gdzie widać droge mleczną przez caałą długość nieba.

Teraz nasuneła mi się taka myśl - popatrzcie - oferta teleskopów jest ogromna od ok 700zł (te najgorsze z sensownych) jednak jeśli przychodzi wybrać coś innego niż syntę na dobsonie to jest to trudne - w zasadzie ten Messier 130/1000 wydaje się całkiem sensowny lub synta 150/750 mm na EQ3-2 za 1200zł ale ubogo wyposżona

Edytowane przez Biohazard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój najlepszy Saturn był przy 190x, zależy kto co lubi. Jeżeli przy większym powiększeniu nie widziałeś wtedy więcej szczegółów to masz niezły wzrok :)

 

Pozdrawiam

Michał

 

Wzrok w okularach korekcyjnych mam przecietny.

Chodzilo mi raczej o jakosc obrazu.

O ile powiekszenia w zakresie 170-200x daje mozliwosc podziwiania detali struktury przy dobrym seeingu, o tyle pow. 120x daje przepiekne widoki wraz z szerokim polem, a tarcza i pierscienie nawet przy przecietnym seeingu sa ostro zarysowane. Do tego dochodza ksiezyce Saturna. Bajka.

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak na marginesie doczytałem że synta na dobsonie ma wyciąg 2'' - owszem ale tylko model 200/1200 ta 153/1200 ma tylko 1.25'' :-(

Kalenica dokładnie E-W - dziadek budował choć nie przypuszczał że w przyszłości wnuk będzie chciał zataszczyć 20 kg teleskop na dach ;-)

 

Tak na marginesie wyciąg w 6' jest ( chyba) taki sam co w 8' a już napewno ma wyciąg 2'' (Eyepiece Adapter )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...=295&page=1

Tu wyraźnie jest napisane ale mogli popełnic błąd.

Zreszta jak widze sam posiadasz tę Synte 153 więc wiesz najlepiej - poprostu tak napisali w ofercie

Edytowane przez Biohazard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z 25% lepiej sobie poradzi DOBS niz 3 punkciki cherlawego paralaktyka.

 

po drugie na co ci do vizuala 2" w 150/750. zepełnie zbędne.

 

ps. pozatym jak masz dach do użytku to zrobił bym WSZYSTKO żeby tam postawić dobsa a nie mordować z przekładaniam paralaktyka i przekładaniem tuby na drugą strone co chwile. a potem z rozbieraniem tego, znoszeniem i chowaniem.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze coś co nie daje mi spokoju - napewno bardzo głupie i lamerskie pytanie ale zadam je bo chciałbym wiedzieć - czy np jeśli mamy obiekt który zajmuje nam powiedzmu połowę pola widzenia (np galaktyka) w okularze przy powiększeniu powiedzmy 80x to czy jak damy 160x to powiekszy się dwukrotnie czyli zajmie całe pole widzenia czy źle myślę ? jesli mamy taki obraz:

http://www.skyrover.net/ds/ds_detail.php?id=141

to czy jak dam powiększenie 266x to bede widział ten obiekt w okularze jko dwukrotnie większy czy to nie takie proste ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mamy powiększenie 80x to znaczy że odległość od obserwowanego obiektu do nas maleje 80 razy.

A więc tak na chłopski rozum jeżeli weźmiesz 2 zyle w ręke i oddalosz ją o 2 m i porównasz ją z 2 złociszami które stoją 1 m od ciebie to ta bliższa bedzie 2 razy większa... tak samo będzie z M2

 

Pozdrówko :szczerbaty:

 

P.S. A może jest inaczej? nie jestem ekspertem w tym temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze coś co nie daje mi spokoju - napewno bardzo głupie i lamerskie pytanie ale zadam je bo chciałbym wiedzieć - czy np jeśli mamy obiekt który zajmuje nam powiedzmu połowę pola widzenia (np galaktyka) w okularze przy powiększeniu powiedzmy 80x to czy jak damy 160x to powiekszy się dwukrotnie czyli zajmie całe pole widzenia czy źle myślę ? jesli mamy taki obraz:

http://www.skyrover.net/ds/ds_detail.php?id=141

to czy jak dam powiększenie 266x to bede widział ten obiekt w okularze jko dwukrotnie większy czy to nie takie proste ?

 

 

Pamiętaj tylko o tym że zwiększając powiększenie obiekt staje się większy ale zarazmem jego jasność spada.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mamy powiększenie 80x to znaczy że odległość od obserwowanego obiektu do nas maleje 80 razy.

A więc tak na chłopski rozum jeżeli weźmiesz 2 zyle w ręke i oddalosz ją o 2 m i porównasz ją z 2 złociszami które stoją 1 m od ciebie to ta bliższa bedzie 2 razy większa... tak samo będzie z M2

 

Pozdrówko :szczerbaty:

 

P.S. A może jest inaczej? nie jestem ekspertem w tym temacie

oczywiście odległosci sie nie zmieniają ani wielkości sie tez nie zmieniają. wszystko zostaje oryginalne. jedyne co sie zmienia to rozmiar kątowy w naszym przypadku obrazu obiektu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście odległosci sie nie zmieniają ani wielkości sie tez nie zmieniają. wszystko zostaje oryginalne. jedyne co sie zmienia to rozmiar kątowy w naszym przypadku obrazu obiektu

 

Fajnie by to wyglądało :szczerbaty:

Patrze na księżyc w powiększeniu 300x i nagle księżyc się "przybliża" na odległość 1200km :Boink:

Byłby lekko duży odpływ wtedy na ziemi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyslałem wszystkie Wasze porady, przeczytałem po raz n-ty kilkanaście recenzji teleskopów - pobiegałem trochę z miarą i stwierdzam że ... jeśli uda mi się zebrać ok 1300zł topostaram się kupić SYnte na Dobsonie 200/1200 - stwierdziłem że porobie siobie pod nią podstawki na balkon i na dach - tak żeby dało sie komfortowoalbow miarę komfortowo polookać, 1300zł dlatego że chciałem chociaż barlowa 2x dokupić i może jeszcze okular 15 mm jak starczy-narazie takiej akości jak w zestwaie z syntą - potem jak już przez ten zestaw nie bede mógł zobaczyc nic nowego to dokupię inne-może droższe. jesi nie uzbieram tej kasy to wtedy będe miał pewnie ok 1.000 zł wtedy to pozostanie mi kupić synte na dobsonie 153/1200 + jakiegos barlowa 2x na początek. Stwierdziłem że dla tak dobrego sprzętu warto troche pokombinować i w sumie doszedłem do wniosku że mój balkon może ma1m szerokości ale jest dłuugi i moge zawsze na ukos postawić albo dac jakąś podstawkę pod dobsona-ogólnie pokombinować-może z czasem wykombinuję jakis mechanizm obrotowy - wydaje mi sie że dodobsona prędzej mi sie uda zrobic coś samemu niż do innego montazu.

reasumując - znowu wyszło że Synta na dobsonie 200/1200 lub 153/1200 rządzi ...

Dziękuje wszystkim za porady-bardzo się przydały- pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.