Jump to content

4P/Faye


mario2005
 Share

Recommended Posts

Kometa okresowa 4P/Faye, okres 7.34lat, obecnie rezyduje w gwiazdozbiorze Barana. Sprzęt obserwacyjny MT800, najlepiej widoczna przy powiększeniu około 120-150x.

 

Koma bardzo mała. Kometka prezentuje się jak mała mgławica coś podobnie jak NGC7009 tylko zdecydowanie słabiej, widać że jest bardziej rozmyta, jasność około 11mag.

 

Jak widać jest to kometka dla bardziej ambitnych obserwatorów (pod dobre niebo), ewentualnie dla tych którzy dysponują większymi teleskopami.

Zachęcam do zapolowania bo pogoda i łysy sprzyjają.

Link to comment
Share on other sites

Kolejna fajna kometka, ktora jest jasniejsza niz by to wynikalo z efemerydy.

Na moje oko jakies 10.8 mag

 

Znalazłem ją dość szybko, o dziwo. Prezentuje się nad dość słabo w moim sprzęcie i przy moich warunkach. Widać że ma dość skupioną głowę. Najlepiej prezentowała się w LV9, ale i w ploslu 15 mm nieźle.

 

Więcej trochę kłopotu sprawił mi 177P/Barnad, głowa wyraźnie większa o bardziej rozmyta, gdybym nie wiedział że tam powinna być kometa to może bym jej nie zauważył. W Swanie nie do zauważenia, dopiero pojawia się w SP25.

 

Obserwacje prowadziłem wczoraj przy średniej przejrzystości powietrza. Zaliczyłem jeszcze cztery planetoidy ( Astraea, Celuta, Liguria, Hestia) i pare zmiennych SS CYG, OMI CET, CHI CYG. Uważam obserwacje za jak najbardziej udane, nie spodziewałem się zobaczyć tak słabej komety jak 4P/Faye w moim telepie.

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Oj zaraz słaba (jasnościowo) kometa ;) w końcu masz 10" i bez kłopotu możesz takie kometki ganiać :D W jej okolicy jest sporo galaktyk z katalogu NGC - także polecam do zerknięcia :D a i planetoida (26)Proserpina tam zasuwa niedaleko...

 

 

pozdrawiam

Maciek

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.