Skocz do zawartości

16" tuba na paralaktyku...


liq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

przymierzam sie do nabycia teleskopu Meade Starfinder 16". Osadzony jest na dobsonie, ale ja chcialem "powiesić" go na jakimś paralaktyku. I teraz moje pytanie: jaki sprzęt bedzie wstanie utrzymac tube tych wymiarów (45kg, 165cm dł.)? Czy montaż słupowy spod jakiegoś wiekszego Tala albo U da rade? Czy bedzie możliwe zmotoryzowanie takiego montażu zwykłymi napędami (czy np. nie spalą sie od przeciążenia?)

 

Pozdrawiam

 

Piotrek

Edytowane przez liq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na astromaniaku chyba Domek opisywal swoj nowy montaz. Na pewno45 kg pociagnie .

Tak taniej to nic na rynku n ie podejdzie, sadze nawet, ze ten telep tez nie jest konstrukcyjnie przewidziany ba wieszanie na paralaktyku. Powiesic na paralaktyk takie bydle to tuba musi byc sztywna, cela i mocowanie lustra innej konstrukcji itd. choc chyba wieszaja http://www.opticsplanet.net/meade-eq-starfinder-mount.html

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

liq, Meade sprzedaje starfindera również na paralaktyku

http://www.meade.com/catalog/starfinder/12...starfinder.html

 

Jeżeli kupiłbyś dobsa ,to z montów dla śmiertelników jest tylko eq6, które ma nośność ledwie 25kg, a ponoć lepiej nawet nie przekraczać 20kg

 

Na forum 10 calowego starfindera na paralaktyku ma Regulus

 

Zbigu, Domek ma Taka NJP, który w USA kosztuje 6500$ :)

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wiem ze ten model jest sprzedawany tez na słupowym paralaktyku, tylko jego cena jest 3 razy wyższa... Z Regulusem juz nawet sie kontaktowałem, tylko ze jego montaż jest orginalny, pod 10-cio calowego starfindera. Pod 16-stki podobno są wieksze...

Czyli waszym zdaniem nie ma co próbowac ze słupkiem od U albo Tala?

Edytowane przez liq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

liq, Meade sprzedaje starfindera również na paralaktyku

http://www.meade.com/catalog/starfinder/12...starfinder.html

 

Jeżeli kupiłbyś dobsa ,to z montów dla śmiertelników jest tylko eq6, które ma nośność ledwie 25kg, a ponoć lepiej nawet nie przekraczać 20kg

 

Na forum 10 calowego starfindera na paralaktyku ma Regulus

 

Zbigu, Domek ma Taka NJP, który w USA kosztuje 6500$ :)

Domek ma juz Astro-Physics AP1200GTO . http://astrokrak.pl/forum/viewtopic.php?t=1201

 

Jest bardzo prawdopodobne, ze telep sprzedawany do montazu Dobsona jest innej konstrukcji niz na paralaktyk i moze nie nadawac sie na powieszenie na paralaktyku.

tak jak synta 200/1200 czy 200/100 .

Paralaktyk jest prosciutki w konstrukcji jak uzyjesz lozysk stozkowych .Samemu takie cos zrobic najlepiej mocowac na wbetonowanym slupie.

Jakbys kupowal na Dobsonie to chciej informacje czy ta tuba wytrzyma na paralaktyku.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek ma juz Astro-Physics AP1200GTO . http://astrokrak.pl/forum/viewtopic.php?t=1201

 

Jest bardzo prawdopodobne, ze telep sprzedawany do montazu Dobsona jest innej konstrukcji niz na paralaktyk i moze nienadawac sie na powieszenie na paralaktyku.

tak jak synta 200/1200 czy 200/100 .

Paralaktyk jest prosciutki w konstrukcji jak uzyjesz lozysk stozkowych .Samemu takie cos zrobic najlepiej mocowac na wbetonowanym slupie.

Jakbys kupowal na Dobsonie to chciej informacje czy ta tuba wytrzyma na paralaktyku.

 

tuby są identyczne pod względem budowy, wymiarów itp. Przynajmniej tak wynika ze strony producenta link. Róznia sie tylko montażami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, GTO kosztuje w USA 9400$ :szczerbaty:

Z takich super ciężkich montów amatorskich to ten meade jest zdecydowanie najtańszy.

No ale NJP, GTO1200 czy Paramount to zupełnie inna jakość

 

liq wymiary tub to:

12cali 15.1" x 58" long spiral-wound Sonotube

16cal 19" x 66" long spiral-wound Sonotube

 

monty też się chyba różnią (w specyfikacji: '16" Equatorial Model Only:' )

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wiem ze ten model jest sprzedawany tez na słupowym paralaktyku, tylko jego cena jest 3 razy wyższa... Z Regulusem juz nawet sie kontaktowałem, tylko ze jego montaż jest orginalny, pod 10-cio calowego starfindera. Pod 16-stki podobno są wieksze...

Czyli waszym zdaniem nie ma co próbowac ze słupkiem od U albo Tala?

 

Głowice możesz przecież osadzić na trójnogu, ja coś takiego zamierzam. Oryginalny montaż ma niedzieloną oś i brak lunetki biegunowej (a nawet możliwości jej dorobienia), napęd też jest tylko w osi godzinowej. Powiem tylko że musisz sobie załatwić sztywne obejmy, najlepiej odlew lub wycinane laserem z 2 cm blachy. W oryginale (tak jak u mnie) do paralaktyka dają opaski z cieńkiej blachy, to kompletne nieporozumienie, tubus na nich ugina się, zjeżdża i trzęsie. Od razu do wymiany jest też wyciąg okularowy. Za to tuba z impregnowanego papieru i z 1 " luzem względem lustra spisuje się znakomicie. Nie są potrzebne żadne odraszacze ani wymuszone chłodzenie. Jednak z uwagi że lustro (z pyrexu) wraz z oprawą jest ciężkie, a tubus papierowy lekki, środek ciężkości całości wypada bardzo blisko lustra. Może lepiej posłuchaj dobrych rad i zostań przy dobsie, za to kup (lub zróB) sobie platformę eqatorialną.

Edytowane przez Regulus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś też maieł taki pomysł aby powiesić 16" newtona na pralaktyku, ale kiedy usłyszałem cena jaką musiałbym wydać na sensowny montaż to szczena mi opadła :Boink: .

 

Nie pamiętam teraz jaki to był montaż ale jego cena wachała sie w okolicach 25tys zł. :Beer: , zrobiony był bodajże z tytanu.

 

Teraz mam montaż dobsona i jestem z niego bardzo zadowolony i nic więcej mi nie trzeba.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:blink: to ja jednak chyba zostane przy dobsonie

rozsądny wybór - usztywnić tubę z dobsona tak, żeby nie wyginała sie ani odkształcała na paralaktyku jest ciężko. Wiem, bo sam chciałem coś takiego zrobić w czerwcu tego roku i niestety nie udało się; dlatego uważam, że jeśli telep jest na dobsonie, niech na nim zostanie; ewentualnie można tubę z paralaktyka wsadzać na dobsa, ale pytanie tylko: po co? :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozsądny wybór - usztywnić tubę z dobsona tak, żeby nie wyginała sie ani odkształcała na paralaktyku jest ciężko. Wiem, bo sam chciałem coś takiego zrobić w czerwcu tego roku i niestety nie udało się; dlatego uważam, że jeśli telep jest na dobsonie, niech na nim zostanie; ewentualnie można tubę z paralaktyka wsadzać na dobsa, ale pytanie tylko: po co? :szczerbaty:

 

Święte słowa, próbowałem udowodnić sensowność usztywnienie dobsów poprzez zamontowanie przesłon w tubusie .

Kilka informacji jak to zrobić zawarłem tu http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...p;hl=astrokosmo (temat bynajmniej nie skończony)

 

Raz że tuba się usztywni , a dwa że zminimalizuje się odblaski.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tyle że gość nie sprzedaje poza USA, z wyjatkiem Kanady. Zresztą shipping na terenie USA kosztował 415$ więc troche by to wyszło do Polski nawet jesli byłaby taka możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak duży teleskop na paralaktyku jest bardzo nie wygodny w obserwacjach, zważywszy na fakt, że wyciąg okularowy przyjmuje różne położenia w zależności od tego gdzie go skierujemy. Przy małej tubie da się jeszcze poluzować obejmy i obrócić tubę, ale takiego kolosa ruszyć to ryzykowna operacja. Na dobsie gdzie go nie skierujesz okular masz zawsze w jednakowym położeniu, tyle ze na różnej wysokości. Można sobie dorobić jakieś proste mikro ruchy w obu osiach, ale tak duże lustra w zasadzie kupuje się do obserwacji słabych obiektów nie wymagających skrajnych powiększeń i dobson w zupełności wystarczy. Doceniłem w swoim czasie dobsa mając Soligora MT800 na paralaktyku, więc dorobiłem mu widły azymutalne z których byłem wielce kontent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

juz widziałem tą oferte, ale dzięki :)

 

puki co zaniechałem prób osadzenia teleskopu na paralaktyku - operowanie 45kg tuba rzeczywiście byłoby dość kłopotliwe. Ten teleskop jest stworzony do wizuala, więc niech zostanie na dobsonie. Jak finanse pozwolą, kupie jakiś jasny teleskop (może S MT-800?) na paralaktyku i z tego będę focił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o montaż Uniwersała http://www.uniwersal.beep.pl/grafika/nc270_1.jpg to miałem okazje oglądac go z bliska http://www.uniwersal.beep.pl/grafika/nc270_2.jpg i porozmawiac z panem Jackiem na temat jego nośności. Padło zdanie że tem montaż uniusł by spokojnie duzo wiekszy ciężar niz U 270mm.

Myśle że jest w tym dużo prawdy bo mont na zdjęciach wygląda niepozornie ale w rzeczywistości to monstrum.

Słup na pewno trzeba by skrócic o połowę tak jak w Meade paralaktyku ale moim zdaniem warto by to spróbowac zrobić. Pozostaje kwestia ceny. U producenta bedzie na pewno drożej - choc i tak taniej niż Meade, ale czasami ludzie sprzedają te teleskopy i monty na allegro i forach astro po dużo niższych cena żeby nie powiedzieć śmiesznych.

Prawdą jest też co powiedział Leszek i pozostali przed nim tzn:

- teleskop jest raczej do obserwacji wizualnych-trudności z obrotem na paralatyku wokół włsanej osi

- ewentualnie mikroruchy

- na platformę go

A poza tym to pozazdrościć-wpadnę kiedyś looknąć przez niego -pozdr Janusz

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Żywca juz dzwoniłem z zapytaniem czy dałoby radę posadzić na którymś z ich montaży 45-cio kilową tubę. Podobno te słupki spod wiekszych teleskopów (np. takiej 270-tki o której mówiłeś) są wstanie unieść taka mase, tylko cena takiego montazu to... 3000zł.

 

P.S. we Wrocławiu widoki średnie, niebo zaświetlone, ale jak wywioze teleskop na wieś, to dam znać. Tam wpadniesz jak cos :D

 

pzdr

 

Piotrek

Edytowane przez liq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskopy nie są najlepszą rzeczą produkowaną w Żywcu.

 

Zapewnienia, że "da radę unieść" traktowałbym z dużą dozą poczucia humoru. Co innego "dać radę", co innego "działać jak burza". Obawiam się, że całość owszem, nie rozleci się, ale będzie się telepać jak wściekła przy najmniejszym podmuchu wiatru.

 

Kiedyś firma U produkowała dla mnie montaż do tego teleskopu i poległa. A prototyp był o wiele potężniejszy niż to co zamierzasz kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

absolutnie nie zamierzam tego kupowac, a juz na pewno nie u producenta. Jeżeli pojawi sie jakaś oferta uzywanego montażu za male pieniądze to może zdecyduje sie kupic w ciemno. A z tym telepaniem na wietrze to nie wiem czy aż tak źle bedzie. W koncu tuba wazy 45kg - byle wietrzyk tego nie ruszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że gość nie sprzedaje poza USA, z wyjatkiem Kanady. Zresztą shipping na terenie USA kosztował 415$ więc troche by to wyszło do Polski nawet jesli byłaby taka możliwość.

 

Spotkałem się na niektórych zlotach z opiniami ludzi uchodzących za ekspertów, że ten model jest przestarzały, ma różne wady itp. Najlepiej żebym go sprzedał na Allegro i kupił sobie coś na topie. Ale będąc częstym gościem na stronach amerykańskich i śledząc ebay widzę że sprzedają się one nadal bardzo dobrze, a nawet nic nie potaniały. Nawet są specjale kluby ich użytkowników i odbywają się zloty. Myślę że Amerykanie którzy mają taki duży wybór zarówno ze względu na wielkość oferty, jak i możliwości finansowe pierwsi by zareagowali, gdyby podzielali takie opinie. Chociaż z drugiej strony nikt nie ukrywa jego mankamentów i sposobów na tuning, które je eliminują. Myślę że liq będzie bardzo zadowolony ze swojego nabytku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz teraz moge powiedzieć ze z teleskopu jestem zadowolony, a mam go przeciez od niedawna - prawdziwe obserwacje jeszcze przede mną...

Z wiekszych zmian jakie planuje w przyszłosci to dorobienie kratownicy - pełny tubus jest zdecydowanie za ciężki, choć jak mówiłem wczesniej duża masa gwarantuje przy okazji dużą stabilność. Jednak chciałbym troche "umobilnić" ten teleskop. Ale to plany na przyszłość.

Narazie zdążyłem dorobić ASCT, teraz majsterkuje przy dobsonie (musze go troche obniżyc bo w zencie są kłopoty z obserwacjami)

Troche roboty jeszcze przy teleskopie jest, ale mysle ze efekt koncowy bedzie tego warty :)

Edytowane przez liq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.