Skocz do zawartości

16" tuba na paralaktyku...


liq

Rekomendowane odpowiedzi

Z wiekszych zmian jakie planuje w przyszłosci to dorobienie kratownicy - pełny tubus jest zdecydowanie za ciężki,

 

Tubus jest lekki, ciężkie jest lustro z oprawą, a na drugim końcu wyciąg, pająk, szukaćż no i to co założysz do wyciągu

 

Narazie zdążyłem dorobić ASCT, teraz majsterkuje przy dobsonie (musze go troche obniżyc bo w zencie są kłopoty z obserwacjami)

Troche roboty jeszcze przy teleskopie jest, ale mysle ze efekt koncowy bedzie tego warty :)

 

Jako posiadacz podobnego sprzętu jestem bardzo ciekawy tuningu, może mnie to do czegoś podobnego zainspiruje.

Edytowane przez Regulus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na prośbę Regulusa wrzucam dwa zdjęcia swojego ASCT. Wentylator wymontowałem z jakiegoś starego zasilacza komputerowego. Jest dośc cichy i wydajny, srednica 120mm, zasilanie: 12V.

 

 

 

 

 

odnośnie ciężaru tuby: niestety, nawet po zdemontowaniu celi ze zwierciadłem, tuba jest ciągle dośc ciężka. Ścianki mają 1,5cm grubości, co przy wymiarach 50x170cm jednak juz musi troche ważyć.

Edytowane przez liq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wentylatora używam przeważnie kiedy wynosze teleskop z domu na dwór: wtedy jest dośc nagła i znaczna zmiana temperatur. Jezeli bierzesz teleskop gdzieś dalej w plener (czyt. bez dostepu do gniazdka sieciowego) to albo musisz sie zaopatrzyc w baterie (wentyl bez problemu startuje juz z 9V czyli z ogolnodostepnej baterii) albo musisz doliczyc przynajmniej 30min na chłodzenie "samoczynne" (jak wspominał Regulus w Starfinderach w bardzo przemyslany sposób zostawiono dośc duży prześwit przy celi zwierciadła, przez co całość bardzo ładnie sie chłodzi również bez "wspomagania")

Edytowane przez liq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee kupować akumulator do napędzania wentylatorka? i nosić sie z tym poźniej? To nie łatwiej wrzucić małą 9-cio woltówkę do kieszeni? :)

 

 

Jak masz jeden wentylator to może i ta bateria wystarczy, ale w przypadku kilku wentylatorów będzie już napewno za mało. Niewiem czy zaglądałeś na tą stronkę co podałem wcześniej, ale te akumlatorki są naprawde małe, waga 1kg to chyba niezbyt duże obciążenie w porównaniu z teleskopem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz jeden wentylator to może i ta bateria wystarczy, ale w przypadku kilku wentylatorów będzie już napewno za mało. Niewiem czy zaglądałeś na tą stronkę co podałem wcześniej, ale te akumlatorki są naprawde małe, waga 1kg to chyba niezbyt duże obciążenie w porównaniu z teleskopem.

 

I nie droge :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Witam

przymierzam sie do nabycia teleskopu Meade Starfinder 16". Osadzony jest na dobsonie, ale ja chcialem "powiesić" go na jakimś paralaktyku. I teraz moje pytanie: jaki sprzęt bedzie wstanie utrzymac tube tych wymiarów (45kg, 165cm dł.)? Czy montaż słupowy spod jakiegoś wiekszego Tala albo U da rade? Czy bedzie możliwe zmotoryzowanie takiego montażu zwykłymi napędami (czy np. nie spalą sie od przeciążenia?)

 

Pozdrawiam

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej, nie wiem czy juz pytałem w naszej prywatnej korespondencji, ale ile mniej-więcej waży Twoja tuba? Spod jakiego U jest ten montaż (N 270 czy C 270?) Z czego wykonałeś obręcze?

 

Dobsonme: cudowny montaż, tylko najpierw musiałbym wybudować sobie obserwatorium :) Ale kto wie, może kiedyś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba 30 pare ale w tej chwili nie pamientam dokładnie ile to pare wynosi, statyw jest od 270N został odrobine skrócony moge spokojnie ustawić go na zenit i prowadzić podglądanie nieba bez stołeczków (ogniskowa 1520mm). Obejmy zostały wykożyskane od uniwersała dodane aluminium i pospawane na miare meada . Całą przeróbke zawdzięczam panu Maciejowi zagożałemu asthobbiście przed którym chyle czoła i pozdrawiam :Salut: . Kiedy uporam się z kłopotami mojego komputera postaram się wysłać zdjęcia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.