Skocz do zawartości

Co na guider ?


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, rozwazam zakup taniego, malego, lekkiego, porecznego teleskopu do zastosowania jako guider dla FS128 oraz dlugoogniskowych obiektywow. Jeden z podstawowych wymogow to jak najmniejsza masa. Zwykle jako guidery stosuje sie refraktory, zainteresowal mnie jednek Mak 90mm Sky Watchera, czy Waszym zdaniem cos takiego zdalo by egzamin ?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W maksutowach po długim guidowaniu następuje zawsze utrata ostrości pod wpływem spadku temperatury, co chyba nie jest korzystne dla prowadzenia. Nastaw się na refraktor o ogniskowej ok. 500 mm. z dobrym wyciągiem.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W maksutowach po długim guidowaniu następuje zawsze utrata ostrości pod wpływem spadku temperatury, co chyba nie jest korzystne dla prowadzenia. Nastaw się na refraktor o ogniskowej ok. 500 mm. z dobrym wyciągiem.

Jako guider używam OTA ETX-90 i nie zauwazyłem, żeby ostrość rozjezdżała się podczas pracy, tym bardziej, że raczej nie stosuję pojedynczych czasów naświetlania dłuższych niż 10 min, więc nie byłoby problemem skorygować ostrość.

Kontrola jest o tyle łatwa, że software sterujacy guidingiem (MaximDL lub Autostar Envisage) podaje na bieżąco info nt. ostrości obrazu gwiazdy odniesienia. Za 50$ mozna dokupić sobie elektryczny focuser do ETXa i na "bieżąco" jeździć ostrością :D , chociaż podkreślam, praktycznie nie ma takiej potrzeby.

Dlaczego uzywam ETXa?

1) masa - ponizej 1 kg, co umozliwia użycie malutkiego montażyku alt-az do ustawiania na gwiazdę (uzywam do tego Oriona Precision Slow-Motion Adapter)

A07033dt.jpg

niestety to ustrojstwo nie utrzyma juz 80ED :angry: ...

2) wbudowany Flip-Mirror, więc poszukiwanie gwiazdy do guidingu jest proste, szybkie i nie wymaga "zonglerki" w wyciągu, nie mówiąc o "trzymaniu" ostrości - w przypadku braku flip mirrora, to trzeba na nowo ustawiać ostrość (no chyba, ze ktoś ma parafokalne z kamerą okulary).

3) w przypadku gorszego seeingu kamerę podłączam przez Focal Reducer f/6,3 co daje ogniskową 780mm

Niestety sa też i wady:

1) ogniskowa 1250mm co powoduje, ze w gorszych warunkach zaczynam guidować ... seeing, rozwiązaniem jest FF,

2) "ciemny" zestaw (~f/14) wymaga czułej kamery, raczej odpada webcam, ale DSI/DSI Pro sprawdza się.

Niestety, Mak SkyWatcher chyba nie ma flip mirrora...

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki to ma pod spodem gwint?

Niestety fotograficzny 1/4", ale dołozyłem drugi obok (a raczej z przodu) - jest miejsce.

Kolega, który uzywa takigo samego, przegwintował na M8 i dokręca kluczem imbusowym śrubę M8.

Co prawda nie ma "manuala" do tego montażyku, ale "wizualnie" i "na czuja" to max. 2 kg na nim można ostrożnie powiesić. Wymieniłem też śrubę foto mocującą guider, oryginalna była za długa i trochę delikatna. No a w ogóle to rozebrałem całość, umyłem w benzynie ekstrakcyjnej z tego kleistego g...a, którym faszerują Chińczycy (likwidują luzy :banan: ), przesmarowałem dobrym smarem i porzadnie skręciłem - dużo lepiej...

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.