Jump to content

Co na guider ?


Misza
 Share

Recommended Posts

Witam, rozwazam zakup taniego, malego, lekkiego, porecznego teleskopu do zastosowania jako guider dla FS128 oraz dlugoogniskowych obiektywow. Jeden z podstawowych wymogow to jak najmniejsza masa. Zwykle jako guidery stosuje sie refraktory, zainteresowal mnie jednek Mak 90mm Sky Watchera, czy Waszym zdaniem cos takiego zdalo by egzamin ?

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

W maksutowach po długim guidowaniu następuje zawsze utrata ostrości pod wpływem spadku temperatury, co chyba nie jest korzystne dla prowadzenia. Nastaw się na refraktor o ogniskowej ok. 500 mm. z dobrym wyciągiem.

Edited by lemarc
Link to comment
Share on other sites

W maksutowach po długim guidowaniu następuje zawsze utrata ostrości pod wpływem spadku temperatury, co chyba nie jest korzystne dla prowadzenia. Nastaw się na refraktor o ogniskowej ok. 500 mm. z dobrym wyciągiem.

Jako guider używam OTA ETX-90 i nie zauwazyłem, żeby ostrość rozjezdżała się podczas pracy, tym bardziej, że raczej nie stosuję pojedynczych czasów naświetlania dłuższych niż 10 min, więc nie byłoby problemem skorygować ostrość.

Kontrola jest o tyle łatwa, że software sterujacy guidingiem (MaximDL lub Autostar Envisage) podaje na bieżąco info nt. ostrości obrazu gwiazdy odniesienia. Za 50$ mozna dokupić sobie elektryczny focuser do ETXa i na "bieżąco" jeździć ostrością :D , chociaż podkreślam, praktycznie nie ma takiej potrzeby.

Dlaczego uzywam ETXa?

1) masa - ponizej 1 kg, co umozliwia użycie malutkiego montażyku alt-az do ustawiania na gwiazdę (uzywam do tego Oriona Precision Slow-Motion Adapter)

A07033dt.jpg

niestety to ustrojstwo nie utrzyma juz 80ED :angry: ...

2) wbudowany Flip-Mirror, więc poszukiwanie gwiazdy do guidingu jest proste, szybkie i nie wymaga "zonglerki" w wyciągu, nie mówiąc o "trzymaniu" ostrości - w przypadku braku flip mirrora, to trzeba na nowo ustawiać ostrość (no chyba, ze ktoś ma parafokalne z kamerą okulary).

3) w przypadku gorszego seeingu kamerę podłączam przez Focal Reducer f/6,3 co daje ogniskową 780mm

Niestety sa też i wady:

1) ogniskowa 1250mm co powoduje, ze w gorszych warunkach zaczynam guidować ... seeing, rozwiązaniem jest FF,

2) "ciemny" zestaw (~f/14) wymaga czułej kamery, raczej odpada webcam, ale DSI/DSI Pro sprawdza się.

Niestety, Mak SkyWatcher chyba nie ma flip mirrora...

Pozdrawiam,

Jurek

Link to comment
Share on other sites

jaki to ma pod spodem gwint?

Niestety fotograficzny 1/4", ale dołozyłem drugi obok (a raczej z przodu) - jest miejsce.

Kolega, który uzywa takigo samego, przegwintował na M8 i dokręca kluczem imbusowym śrubę M8.

Co prawda nie ma "manuala" do tego montażyku, ale "wizualnie" i "na czuja" to max. 2 kg na nim można ostrożnie powiesić. Wymieniłem też śrubę foto mocującą guider, oryginalna była za długa i trochę delikatna. No a w ogóle to rozebrałem całość, umyłem w benzynie ekstrakcyjnej z tego kleistego g...a, którym faszerują Chińczycy (likwidują luzy :banan: ), przesmarowałem dobrym smarem i porzadnie skręciłem - dużo lepiej...

Pozdrawiam,

Jurek

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.