Skocz do zawartości

baaaaaardzo początkujacy człowiek


Tadek

Rekomendowane odpowiedzi

czyli ja ;D doznał szoku po przejrzeniu oferty teleskopów.... Juz poważnie - proszę uprzejmie o radę: interesuja mnie obserwacje jak najbardziej zwyczajne, dla poczatkujących -ksiezyc, może najblizsze nam planety. Ze stanem wiedzy (a raczej jej brakiem) nie mam co marzyć o trafnym zakupie sprzetu.... Z tego co udało mi się wyczytać do takich obserwacji najlepszy bedzie refraktor. Teraz zaczyna się prawdziwa dżungla -jaki kupic, za ile, jakiej firmy, na jaka jakość obserwacji mogę liczyć przy zakupie takiego a takiego modelu. Zanim kupię teleskop planuję obserwację ze zwykła lornetką ale teleskop chciałbym zakupić w niedługim czasie. Prosilbym o fachowe podpowiedzi co do modelu, firmy, ceny i tego czego mogę oczekiwać po danym sprzęcie. Będę wzdięczny za wszystkie wskazówki najchętneij na mój adres mail'owy: Maciek.wen@interia.pl.

pozdrawiam Wszystkich

T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem baaardzo początkujący i moje "doświadczenie" sprzętowe jest takie:

1. Kupiłem sobie używany refraktorek 60x800 Bressera za bodaj 160 PLN. Bardzo szybko przestał mi wystarczać (chociaż pierwszy raz w życiu zobaczyłem sobie "na żywo" pierścienie Saturna, Jowisz wraz z pasami i księżycami, itp. - w sumie miałem rok zabawy z zabawką ;)).

 

2. Sprzedałem Bressera i kupiłem używanego TAL-a 100R za 1200 PLN-ów. Wcześniej odziedziczyłem jeszcze stary produkt z PZO, maksutowa T50x70. Uważam, że TAL to optimum cenowe, dla kogoś kto nie ma nadmiaru kasy na zbyciu - myślę, że za 1,2kPLN ciężko by było znaleźć coś lepszego do lookania na niebo. Jak na razie, jestem zadowolony! :D

 

P.S. Zaraz pewnie powiedzą to bardziej doświadczeni koledzy, ale lornetka is the must! Bez niej ciężko nauczyć się orientacji na niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze czego można oczekiwać:

Saturn - pierscienie i szczelina Cassiniego (szczelina słabo widoczna). Przy dobrym seeingu widać na powierzchni Saturna równikowe podziały w kolorze powierzchni oraz cień planety rzucany na pierścienie.

Jowisz - pasy równikowe sztuk >=2 zależnie od warunków, widać cień rzucany czasem przez księżyce Jowisza na jego powierzchnię. WCP - nie widziałem... :-

Mars - Widać czapę polarną i największe struktury na powierzchni planety.

Z DS jest gorzej, ale np. widać że M57 to faktycznie pierścionek. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki! Jednak rozmowa z "żywymi"ludźmi to co innego niż szperanie po stronach w necie. Odpowiadając na pytanie Oskara jestem w stanie (jedząc potem przez najblizszy rok chleb ze smalcem:-) wydać na sprzęt 2-2,5 tyś zależnie od montażu. I tutaj oczywiście dalsze dylematy -czy paralaktyczny czy Dobsona??????? Który jest lepszy na poczatek, co stracę decydując się na duzo tańszego Dobsona??? Wiem, że powinno się zaczynać od w miarę prostego sprzętu ale tak jak pisał Piotro po zakupie czegoś prostego przychodzi szybko ochota na lepsze parametry a ze sprzedażą uzywanego moze byc kłopot.... Tak więc chciałbym to wypośrodkowac -kupić dobry sprzęt do którego obsługi będe się w stanie w miarę bezbolesnie przygotować. Rozumiem, że do obserwacji prostszych obiektów, Księżyca polecacie jednak refraktor? Wyczytałem, że reflektory Newtona nie daja dobrego kontrastu obserwowanych planet tzn szczegółów na ich powierzchni dają za to wiecej mozliwości jeśli chodzi o bardziej odległe obiekty typu mgławice i tym podobne twory. Proszzę zatem o rade czy refraktor, jaki model i jaka firma w moich widełkach i na jakim montazu. Z góry wielkie dzięki. Acha, Panowie litości dla żółtodzioba -co to jest DS i M57?????? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS to żargonowy skrót od Deep Space Objects, czyli obikety głębokiego [dalekiego] nieba - galaktyki, gromady gwiazd, mgławice. Zwykle dolicza się do tego obiekty o podobnej charakterystyce obserwacyjnej, jak komety. Większość z nich -ALE NIE WSZYSTKIE!- jest dośc trudna do obserwacji i wymaga sprzętu o dużej aperturze [średnicy] pod ciemnym niebem. M57 jest przykładem tzw. mgławicy planetarnej - zobacz w książce co to, albo znajdź w necie - nie chcę tu pisać encyklopedii.

Sprawa montażu - jest niebanalna i wiąże sięmocno z Twoimi preferencjami. Skoro są to obserwacje planet, zdecydowanie doradzałbym paralaktyczny - refraktory z reguły występują na takim. Dobson [ja sam mam taki] jest wygodny w użyciu do DS, gdzie nie stosujemy dużych powiększeń, jak do planet. Pełna wygoda na Dobsonie to dla mojej rury do 100x, spokojnie ok. 130x, a już od 150x w górę jest to walka o byt ;D. W Twoim zasięgu cenowym jest na pewno refraktor 100mm - powinien dawać dobre obrazy planet. Mógłbyś też rozważyć Newtona 150-170mm ale raczej nie krótkoogniskowego [takiego jak np. 150/750 -to sprzęt do DS] bo cieżko będzie uzyskać powiekszenia do planet bez Barlowa, a i jakośc obrazu przy dużym powiększeniu nie musi byc najlepsza. Niektórzy chwalą sobie długie Newtony f/10 z ogniskowymi rzędu 1.5m do tych celów. Tylko to b. długie, cięzkie i niewygodne rury. Z drugiej strony, na planetach swiat astro sie nie kończy i mam nadzieję,że to szybko odkryjesz. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii refraktora. Nie znajdziesz takowego na montażu Dobsona ;). Refraktor o średnicy 100mm można już kupić za Twój budżet. Możesz pomyśleć o następujących modelach:

1) Tał 100RS - Himpol (Delta Opticals) 2290,- PLN

2) Synta 102/1000 - Fotoclassic, 1900,- PLN

3) Soligor RT 1000 - Astrokrak, 1590,- PLN

4) Celestron 102 - Himpol (Delta Opticals) od 1449,- PLN

Teraz przejrzyj to sobie na stronach internetowych z uwzględnieniem jakie akcesoria do tego są, na jakich te refraktory są montażach. Potem oposzukaj na forum postów dot. poszczególnych teleskopów. I wtedy dalej pytaj :)

Jak chodzi o Tała mogę stwierdzić, że ma bardzo dobrą optykę, ale kiepski montaż. Ja wymieniłem montaż na soligora i teraz dobrze działa. Może uda Ci się kupić samą tubę i dokupić montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie kupuj żadnego modelu za ostatnie pieniądze bo za chwile się okaże że będziesz musiał/chciał dokupić jakieś okulary, barlowy za około 500zł-1000zł

 

potem kamerkę internetową, jakieś prowadzenie, filtr taki, owaki... laptop akumulator... ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz serdeczne dzieki za wszystkie rady! Jak juz mam afcowców do zamęczania to Was wykorzystam dalej:-) Czy jest jakiś sprzet, którego parametry odpowiadaja zarówno obserwacjom DS jak i planet? Czy jest np. jakiś model Reflektora Newtona, którym mozna ogladać dokładnie powierzchnie planet jak i DS?? Czy jak kupie refraktor to moge zapomnieć o obserwacjach odleglejszych mgławic Gromad itd? A może ktoś ma w posiadaniu własny sprzet w przedziale 2-2,5 tys i móglby soie pochwalić co udaje mu się zaobserwować tym sprzętem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakiś sprzet, którego parametry odpowiadaja zarówno obserwacjom DS jak i planet?

 

Jak kogoś nie stać na dwa sprzęty to się łudzi że TAK... ;D

 

A jak już ma dwa to wtedy wyraźnie mówi że NIE... ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mc Arti, widzę że masz zdrowe podejście do tematu ;D - rozumiem, że środek w wyborze sprzetu o ktory pytałem owszem istniał ale na Atlantydzie... ;DPrzyjdzie kupiś dwie rury i nie jeść przez dwa lata wcale :'(

Oskar jakbym mógł Cię jeszcze pozamęczać... możesz mi opisać jakie mozliwości daje Synta 102/1000 o której pisałeś? Jakie szczegóły zobacze na powierzchni Księżyca, czy będą widoczne pierscienie Saturna (pytam o takie proste rzeczy bo są to dla mnie jedyne punkty odniesienia - które jestem sobie w stanie wyobrazić...) Czy ten sprzęt da mi sznsę na obserwacje jakichkolwiek innych obiektów poza planetami??? Będę wdzięczny za krótki opis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Trzy miesiące temu też miałem takie wątpliwości i dzięki kolegom z forum dokonałem wyboru. Osobiście radziłbym Ci jechać na jakiś zlot np. na Kudłacze i obejrzeć sprzęt na żywo i dopiero wtedy dokonać wyboru. Aby Cię rozśmieszyć powiem Ci jedynie, że zanim zarejestrowałem się na forum chciałem kupić sprzęt firmy Uniwersał. Żeby się nie powtarzać: przeczytaj wcześniejsze rady na temat wyboru pierwszego teleskopu. Średnio raz na tydzień nowi forumowicze pytają się: Jaki teleskop wybrać ?

http://astro4u.net/yabbse/index.php?board=...ay;threadid=529

http://astro4u.net/yabbse/index.php?board=...ay;threadid=505

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadek!

To, że nie ma sprzętu uniwersalnego do DS i do planet nie oznacza, że jak kupisz np. refraktor 100mm, to już sobie nie pooglądasz np. gromad kulistych i galaktyk. Tyle tylko, że będzie je gorzej widać niż np. w 170-200mm Newtonie. Ale na pewno lepiej niż przez lornetkę... Zawsze też możesz zdecydować się na jakiś kompromis, typu np. Newton 150-170mm z ogniskową 1000-1200mm [ja myślę o takim wariancie za parę lat]. Jest to to jeszcze transportowalne, apertura już spora, więc i do planet, i do DS się nada. W Twoim przypadku, stawiałbym na refraktor 100mm f/10 z listy Oscara, tylko zastanowiłbym się nad tym Soligorem RT1000, bo on ma jednak mniejszą aperturę, bodaj 93mm, a to jednak pewna różnica in minus w stosunku do 100/102mm pozostałych... Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Syncie Ci wiele nie napiszę, bo przez nią nie patrzyłem (refraktor). Jeśli masz pytania to mogę odpowiedzieć tylko o tym co widzę Tałem.

 

Sprzętu uniwersalnego faktycznie nie ma. Niemniej jednak chyba ważniejszy niż sprzęt, w zakresie obiektów DS, są dobre warunki do obserwacji. Podstawa to naprawdę ciemnie niebo. W Jodłowie moim Tałem oglądaliśmy galaktyki i były ładnie widoczne. Nigdy bym nie przypuścił, że tyle widać refraktorem. Oczywiście newtony są w tym aspekcie o wiele lepsze. Ale bez ciemnego nieba niewiele zobaczysz niezależnie od sprzętu (no chyba że takim Syriuszem 330mm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że na dzień dzisiejszy najbardziej uniwersalnym instrumentem, zarówno do planet i obiektów DS i to po przystępnej cenie jest Synta Sky Watcher 200/1200 na Dobsonie.

200 mm średnicy zwierciadła, ogniskowa 1200 mm przy światłosile 1:6 to naprawdę bardzo dobre parametry dla początkującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam sprzętu za 2,5K pln, dlatego się w tej kwestii nie wypowiem.

Widziałem za to, chyba na giełdzie Teleskopy.pl, ETX 90 za 2K pln - czy nie był by to idealny wybór na początek? W zasadzie same zalety - mały, wszędzie można ze sobą zabrać, obrazy daje doskonałe, "jakies tam" fotki webcamem robić można. A jak nie przypasi, zawsze można dobrze sprzedać.

Tylko znając życie, to ogłoszenie jest już dawno nieaktualne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, dzięki! Nie spodziewalem się że spotkam tu tylu pomocnych ludzi. Na dobry poczatek próbuję się wprosić na jakies obserwacje z wyjadaczami -może uda się popatrzeć na prawdziwy sprzęt i jakies ciekawe obiekty??? Sam nawet z teleskopem-armatą nie zdołałbym tego wycelować odpowiednio żeby cokolwiek zobaczyc. Zamieszczałem ze znajomym prośbę o możliwośc podczepienia sie do jakiejś grupy na ten weekend, kilka osób się odezwało!!! nie wiem jednak czy akurat termin będzie im odpowiadał. Moze w tej grupie tematycznej znajdzie się jeszcze ktoś z Lublina i okolic kto ma sprzet i pozwolilby się podłączyć do obserwacji w tą sobotę???? "Nowi" rozstawiaja sprzęt i zabierają dobrą kawę, w ogóle można takich gości wykorzystywać do najgorszej roboty podczas obserwacji więc nie jest to chyba nagorsza oferta? ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nowi" rozstawiaja sprzęt i zabierają dobrą kawę, w ogóle można takich gości wykorzystywać do najgorszej roboty podczas obserwacji więc nie jest to chyba nagorsza oferta? 

dorze gada(pisze) nalać mu jeszcze :D,a tak na poważnie niezła myśl popieram

pozdrawiam Tedi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.