Skocz do zawartości

Pomocy!!!


Patryk

Rekomendowane odpowiedzi

To jest wlasnie moj sprzet i nie bardzo wiem co moge przez to obejrzec... gdy ogladam jowisz to widze go jako wiekszy bialy punkt (z czterema satelitami). Czy da sieprzez to obejzec cos ciekawego? Interesuje mnie doslownie wszystko... Najlepiej jakies mglawice, ale do tego pewnie jakies filtry sa potrzebne?

Teleskop.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz jest teraz tak nisko, że nawet nie ma sensu na niego zwracać uwagi. Sezon na niego skończył się kilka miesięcy temu. Jeżeli takowy w ogóle był, z powodu jedo niskiej deklinacji.

 

Cóż, teleskop to niestety zabawka, którą co najwyżej pooglądasz Księżyc i najjaśniejsze eMki. Cudów się nie spodziewaj po lustereczku 76mm, w momencie kiedy za sensowne minimum uznaje się lustro o średnicy 130mm.

 

Jeśli interesuje Cie wszystko, to poczytaj forum, znajdziesz tu wiele cennych informacji.

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz jest teraz tak nisko, że nawet nie ma sensu na niego zwracać uwagi. Sezon na niego skończył się kilka miesięcy temu. Jeżeli takowy w ogóle był, z powodu jedo niskiej deklinacji.

 

Cóż, teleskop to niestety zabawka, którą co najwyżej pooglądasz Księżyc i najjaśniejsze eMki. Cudów się nie spodziewaj po lustereczku 76mm, w momencie kiedy za sensowne minimum uznaje się lustro o średnicy 130mm.

 

Jeśli interesuje Cie wszystko, to poczytaj forum, znajdziesz tu wiele cennych informacji.

 

pozdrawiam

Maciek

 

Ten teleskop mam od ponad roku... wiec juz dawno ogladalem jowisza. Nie mialem czasu sie bardziej zainteresowac tym teleskopem, chodz astronomia interesuje sie od 5 roku zycia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest wlasnie moj sprzet i nie bardzo wiem co moge przez to obejrzec... gdy ogladam jowisz to widze go jako wiekszy bialy punkt (z czterema satelitami). Czy da sieprzez to obejzec cos ciekawego? Interesuje mnie doslownie wszystko... Najlepiej jakies mglawice, ale do tego pewnie jakies filtry sa potrzebne?

 

Mam teleskop o identycznej średnicy - 76 mm. Jeśli chodzi o obiekty, które można przez taki teleskop obserwować to poza Księżycem i planetami polecam jasne gromady otwarte i kuliste a także inne jasne eMki (M31, M42).

Oczywiście przy tak małej średnicy lustra nie oczekuj nadzwyczajnych widoków - do tego potrzebny jest większy (i droższy :() teleskop. W uzyskiwaniu lepszych obrazów pomóc mogą dobre warunki obserwacyjne - bardzo ciemne niebo z dala od miasta.

Jeśli chodzi o filtry, to nie sprawdzają się w teleskopach o tak małej średnicy. Spowodują tylko dalsze przyciemnienie i tak ciemnego obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Tomi...

 

Wlasnie planuje zakup czegos lepszego, ale zapewne szybko sie nie doczekam np synci 8" czy chodzby 6"

 

Jak już bedziesz miał kupować to kup 8-mkę. 6 może Ci po pewnym czasie nie wystrczyć. Ja chcę sprzdać swoją 8-mkę i kupić to samo tyle że na paralaktyku...bo przywiązałem sie do lusterka 200mm :D

Ale i tak jak patrzę na mojego Dobsonika z Syncią to wiem, że ciężko sie bedzie rozstać :Salut: No ale trzeba iśc dalej....i następny tysiak pujdzie :D Jak ja lubie wydawac na taki sprzęt :D ah..pamiętam jak moja Syncia wylądowała w pokoju...co to były za emocje :Beer:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.