Skocz do zawartości

As. Borealis


dziadek

Rekomendowane odpowiedzi

Dziadek,

Jowisz jest teraz w najwiekszym zbliżeniu do gromady M44 - tzw. Żłobek - gromada otwarta.

Znajduje się ona w Raku w takim charakterystycznym trójkącie utworzonym przes gwiazdy w Raku.

Jowisz też tam właśnie zawędrował. Musisz sobie zorganizować jakieś mapki. Dla lepszego treningu.

Jak nie masz to napisz i coś polecimy.

I oczywiście kolekcję najpiekniejszych gromad otwartych widocznych juz dobrze przez lornetkę i nawet gołym okiem, nie wspominając juz o twojej armacie.

Ty już z łatwością namierzysz gromadę kulistą M13 w Herkulesie. Jak Chcesz to podeślę Ci mapki jak szukać.

Dziadek do boju - i niech seeing będzie z Tobą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adaśku

dzięki Ci dobry człowieku za poradę. Niech moje lustro z armaty będzie wieczne. Amen.

Obserwowałem przez mój refrak. Saturna z balkonu, choc takie małe powięk. 64x to pierścień dobrze widoczny, a w okolicach M44 obserwowałem dużo chyba meteorów, co chwilę pojawiała się biała kreska w okularze ok. 24 godz.

pozdrawiam Adamie Dziadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj szkoda, ze Ty w Opolu a ja w Pile. Ile przyjemności by było we wspólnym przeszukiwaniu nieba w wynajdowaniu jego wszystkich rodzynków.

Nawet nie wyobrażasz sobie co można znaleźć Twoim działem. Sam się zdziwiłem co widać już przez lornetkę 7x50. Miodzio.

Dobra rada, pobaw się na przemian mapkami nieba i patrzeniem w niebo a znajdziesz jego tajemnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) coś polecimy.

I oczywiście kolekcję najpiekniejszych gromad otwartych widocznych juz dobrze przez lornetkę i nawet gołym okiem, nie wspominając juz o twojej armacie.

O! Ja bym się na coś takiego pisał, jeśli można - bo jak dla początkującego, to takie zestawienie najciekwaszych i jednocześnie w miarę łatwych do odnalezienia obiektów to kapitalna rzecz!

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra koledzy, zajmę się Wami.

Na początek zapraszam szybko do wieczornego nieba puki jeszcze widać żegnające nas na zachodzie Gwiazdozbiory Nieba Zimowego:

http://gwiazdozbiory.eulersoft.com.pl/Zimowe.html

1. Najłatwiejsze są oczywiście Plejady tj M 45 w Gwiazdozbiorze Byka - Taurus. Wystarczy klikać myszką na nazwy. Polecam tę stronę dla bardzo, bardzo początkujących.

M45 w Byku i  M 42 w Orionie są widoczne i łatwe do odszukania nawet gołym okiem (M42 lepiej już przez lornetkę).

2. Woźnica - Auriga .

Gromady otwarte M 36, M 37 i M38 widoczne już przez lornetkę 7x50 (ale trzeba przypatrzeć się mapce i wiedzieć gdzie szukać i nie jest to takie oczywiste) ale jest to juz trochę trudniejsze.

3. Bliźnięta - Gemini. Tu łatwo widoczna przez lornetkę jasna gromada otwarta M 35 ( ja ją widzę gołym okiem). Jest Piękna.

 

To była na początek Lekcja Nr 1. Pożegnanie Zimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opis! Jak tylko rozwieją się chmury będzie polowanko na M35-38 (punkt nr 1 już zaliczyłem i chyba M35 też...   ;) )

A stronka, któą podałeś też świetna - już kiedyś ją namierzyłem ale teraz już nie ucieknie - siedzi w "ulubionych".

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stronka, którą podałem jest dobra dla bardzo początkujących, ale także dla naszych milusińskich przyszłych obserwatorów (jak nasze córki).

Pokaz Nr 2.

Wiosna.

http://gwiazdozbiory.eulersoft.com.pl/wiosenne.html

 

1. Rak - Cancer.

Tu gołym okiem nawet widać gromadę otwartą M44 Praesepe lub po Naszemu Żłobek.

Jest on umiejscowiony w charakterystycznym trójkącie gwiazd Delta, Gamma, Eta w samym środku.

Teraz aktualnie Jowisz znajduje się właśnie w tym trójkącie i trochę nas oślepia swoim blaskiem, ale przez lornetkę gromada jest już wyraźnie widoczna.

2. Chociaż Herkules to gwiazdozbiór letni to warto pokusić się późnym wieczorem o znalezienie gromady kulistej M13 jednej z najpiekniejszych na niebie.

Ja ją wyraźnie widziałem już w małym teleskopiku.

http://gwiazdozbiory.eulersoft.com.pl/Her.html

Jeżeli odnajdziemy na niebie Herkulesa to nacelowanie na M 13 nie powinno przysporzyć problemów.

3. Stronka dnia dla poszukiwaczy.

wystarczy kliknąć na fotkę z lewej strony i dostajemy mapkę.

http://www.astronomie.de/galerie/projekte/...messr_frame.htm

 

Jeżeli klikniemy w kółeczko na mapie to otrzymamy powiększenie podobne do tego jakie widać przez lornetkę 7x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.