Skocz do zawartości

jeszcze baaaaaardziej początkujący


Stolarz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich - na prawdę mam zamiar zacząć obserwacje a kulawy jestem jak nie boskie stworzenie - co ciekawego mamy do oglądania w sierpniu ? Słyszałem o Marsie który ponoć jest teraz najbliżej Ziemi. Czym i kiedy go oglądać - proszę o wskazówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądać tym, czym masz do dyspozycji.

Teraz Mars wschodzi o zachodzie Słońca na płd-wsch., góruje na południu około 24h i zachodzi o wschodzie Słońca na płd-zach. Najlepiej oglądać go od 23h spoglądając ponad południowy horyzont. Zlokalizujesz go bez trudu, gdyż jest obecnie najjaśniejszym obiektem nocnego nieba i ma charakterystyczną pomarańczową barwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie masz jeszcze żadnego sprzętu próbuj przy każdej okazji identyfikować jak najwięcej gwiazdozbiorów. Przyda Ci się to jak kupisz lornetkę lub teleskop. Możesz próbować odnaleźć gołym okiem M31, kika gromad otwartych gwiazd. Spróbuj też obserwacji gwiazd zmiennych. Tu znajdziesz wszystkie informacje na temat zmiennych http://sswdob.prv.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to podstawę sprzętową już masz! :) Wbrew pozorom 10x50 potrafi sporo, ale bezwarunkowo za miastem. Zachęcam do zabrania jej na wycieczkę w góry - ostatnio miałem w maju okazję zaszaleć w Bieszczadach, efekty były naprawdę niezłe i to mimo świateł schroniska opodal. Ale niebo było ciemne jak diabli i było świetnie widać... w takich warunkach można wyciągnąć tym sprzętem znacznie więcej niż pod Lublinem, bo tu zawsze coś świeci, nawet za miastem, no i te zamglenia przy ziemi, rosa itp. Rewelacyjne niebo tutaj jest na ogól w zimie, ale długo wtedy sie nie wytrzyma, niezależnie od ilości ubrań zawsze zamarzam ;D Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Michał pisał do mnie na priva, piszę się wstępnie na przyszły tydzień z Wami, jak Kudłacze nie wypalą to i w sobotę... Ja mam 130mm Newtona na Dobsonie, on Klevcowa-Cassegraina 200mm, ciekaw jestem okrutnie tej jego armaty. Chcę też porównać swoją 10x50 z innym modelem tej klasy... Jakiej marki jest ta Twoja 50-tka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.