Skocz do zawartości

Mój nowy teleskop SOLIGOR MT8OO na EQ5


bolid25

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM. Dzis zakupiłem nowy teleskop. Jest to SOLIGOR MT800 osadzony na montażu EQ5 z teleskopów serii messier bresser.Teleskop wraz z montażem tworzy sztywną całosc,mikroruchy chodza płynnie.Wyciąg Clayforda po pierwszych oględzinach też robi dobre wrażenie.Teleskop wyposazyłem w okular KELLNERA o ogniskowej 26mm 2 cale firmy SOLIGOR.Narazie jeszcze niezdążyłem przetestowac teleskopu w praktyce,ale zrobie to w najbliższym czasie,i wrazeniami podziele sie na forum. POZDRAWIAM

post-3346-1160584277_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze one sa diabelnie jasne 200/800 czyli f4 i do tego 2 calowy okular i dobre niebo - będziesz zbierał śmietankę wysokoprocentową. On bedzie dobry do astrofoto, (szerokie pole) tylko dobre prowadzenie

i jechane ... :Beer:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W astrokraku piszą o "szczegółach planet", to jest powiedzmy trochę dziwne, rozumiem ds, astro-foto ale f -4 i planety?, miałem przez 2 lata f-5 130/650, o wyraźnych planetach mogłem sobie pomarzyć, przy f-4 łysy w takim RKE 32 może dosłownie oślepić, albo wywołać bezpłodność :ha:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą wytawiłem teleskop na balkon i zajrzałem w okular.koma daje o sobie znac na obrzeżach pola widzenia okularu ale to chyba normalne.Będe musiał kupić kolektor komy jesli chce zając sie astrofotografią tym telepem.Ogólnie jestem zadowolony z teleskopu.Napewno sprawdzi sie w obserwacjach DS. pozdrawiam

post-3346-1160588019_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą wytawiłem teleskop na balkon i zajrzałem w okular.koma daje o sobie znac na obrzeżach pola widzenia okularu ale to chyba normalne.Będe musiał kupić kolektor komy jesli chce zając sie astrofotografią tym telepem.Ogólnie jestem zadowolony z teleskopu.Napewno sprawdzi sie w obserwacjach DS. pozdrawiam

 

 

Koma czy astygmatyzm? Bo to zasadnicza różnica. Reduktor komy zredukuje komę a nie astygmatyzm. To co widzisz to jest astygmatyzm własny okularu który nie może sobie poradzić z zabójczą światłosiłą telepa ( tu tylko Nagler), jestem tego pewien na 95%. Choć może się mylę.

 

W słabszych okularach to właśnie astygmatyzm jest wadą dominującą i całkowicie zasłania on inną wadę jaką jest koma. Żeby zobaczyć komę musisz kupić Naglera. Żeby nie widzieć żadnej wady to Nagler i reduktor komy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zobaczyć komę musisz kupić Naglera. Żeby nie widzieć żadnej wady to Nagler i reduktor

 

A tak żyjesz sobie w słodkiej nieświadmości, :D

No jeszcze wspomniał bym na dokładkę o obu aberracjach sferycznej, chromatycznej...... i masz komplet.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W astrokraku piszą o "szczegółach planet", to jest powiedzmy trochę dziwne, rozumiem ds, astro-foto ale f -4 i planety?, miałem przez 2 lata f-5 130/650, o wyraźnych planetach mogłem sobie pomarzyć, przy f-4 łysy w takim RKE 32 może dosłownie oślepić, albo wywołać bezpłodność :ha:
Miałem go i nie ma lipy w tym co podaje Astrokrak na temat szczegółów na planetach. Co do RKE 32, to chyba okular do DS-ow raczej niż do Księżyca. Z dobrym lantanem f=4 mm. Księżyc nie razi napewno, za to planety są jaśniejsze i bardziej kontrastowe i np. przerwa Cassiniego jest czarna, a nie szara jak w "ciemnych"telepach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. :Beer:

Do planetek polecam dokupić lantana 4-5 mm.

Sam do niego kiedyś kupiłem 3.8 i prezentowały się pięknie ,kuliste także.

A na jasne planety wystarczy zrobić sobie przesłony na tubus.

Zresztą teraz nie sezon na nie a ciemne zimowe noce pokażą moc tego sprzętu w deesach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MT 800 do astro foto słaby ??

 

jakoś po fotkach Heńka zwanego Rzeźnikiem nawet przez milisekundę tak bym nie pomyślał

 

Tylko ze Heniek foci kamerą, zresztą i tak koma na brzegach minimalnie wyłazi. Z Canonem bedzie tzw "lipa" :D:Salut: Możemy załozyc że kolega bedzie focił własnie dslr'em, kamerki typu Artemis to w naszym kraju rzadkość niestety. Po dołozeniu korektora komy do MT800 powinno być ok. Chociaz generalnie trudno dobrze zrobić jasne lustro jak f/4, gdyby to było Takahashi to bym sie nie wahał. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałęm kiedyś Optisana o tych samych parametrach (800/203) i muszę powiedzieć, że planetki prezentowały się całkiem ładnie. Zrobiłem jednak przesłonę którą używałem podczas obserwacji planetarncyh co bardzo poprawiało ich wygląd - proponuje coś takiego wykonać :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje nabytku.

Osobiscie nie majac w planach pol-profesjonalnego astrofoto, a tylko obserwacje wizualne + sporadyczne astrofoto nie decydowalbym sie na f/4.

 

To strasznie wymagajacy sprzet. Mozna nim strzelac takie foty jak np. Heniek albo nabawic sie nerwicy ;)

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do RKE 32, to chyba okular do DS-ow raczej niż do Księżyca.

 

Zgadzam się - to był tylko przykład (domniemanie) co by było gdyby coś tak jasnego wkręcic do czegoś tak jasnego..Jestem troche sparzony próbmi obserwacji planet przez jasnego newtona (którego wczesniej posiadałem) i potraktowałem troche MT8OO jak zwykłego światłosilca, ale zdaję sobie sprawę że porównywanie 8 calowego soligora do małej synty f5 nie ma racjonalnego uzasadnienia, a wyniki nie są nawet zbliżone. B)

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam MT-800 za dobry wybór. Jednocześnie ciekaw jestem twoich wrażeń z używania RKE 26 w tym telepie. Do szukania DSków powinien być rzeczywiscie dobry, choć gwiazdki od 2/3 pola na pewno nie będą punkcikami ;)

 

Czemu nie brałeś Messiera N-203?

 

Gratulki.... choć wiem już przez kogo dziś te chmurwy na niebie :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut: Qbanos

jak TakieHaszcze to tylko astrografowe

:Beer::banan:

dla przykładności

http://www.astronomics.com/main/Takahashi_...FURKE7P3/Page/1

 

Dokładnie :D Ja myslałem konkretnie o modelu E180:

 

http://www.trutek-uk.com/takahashi/e180.html

 

Ino drogie to troszke jest :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.