Skocz do zawartości

Mój nowy teleskop SOLIGOR MT8OO na EQ5


bolid25

Rekomendowane odpowiedzi

Ja proponuję tak:

na razie nic nie kupuj :)

 

Wykorzystaj to, co masz. W miarę możliwości zabierz telep na jakis zlot i "pokombinuj" z okularkami. Np. ja do planet wolę ortho niż LV, ale nie brałem na początek 4, tylko 6 mm.

Jeśli "sprechasz" choć troszkę- poczytaj sobie niemieckie fora. Z Niemiec dość łatwo ściągnać dobre okularki, których u nas w sklepach nie ma. Ja wybrałem drogę "alternatywną" wobec zwykłych propozycji na naszych forach, właśnie dzięki opiniom naszych zachodnich przyjaciół z NATO :lol:

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, żeby nie pakować pieniędzy w sprzęt, który później będzie jedynie "figurował na stanie".

Ja sobie dałem prawie pół roku na rozejrzenie się Syntą po niebie i znalezienie własnego "konika". Akurat stały się nimi małe i stosunkowo słabe mgławice planetarne i wszelkie gromady kuliste. Tu kompletem powinny być : 2-calówka do wyszukiwania, ok. 14-17 mm i jasne okularki 7-10 mm do obglądnięcia. Do tego filtry: UHC i O-III.

Z okularów na razie wziąłem bardzo dobrej jakości Plossla 8 mm. Zobaczymy, czy się sprawdzi.

Mocno zastanawiam się nad tym, jaki wziąć średnioogniskowy- pewno będzie to Antares SW. Choć może, "na start" wypróbuję UWA 15 mm Sky Watchera za jedyne 165 zł z FotoClassica.

Filtry - produkcji Astronomika.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bolid chyba przegapił mój post więc załączam.

 

lantan 4mm do planet. Do ds masz rke 26mm. Przydałoby się jeszcze 1 lub 2 okulary pośrednie. np. 15mm i 9mm.

Ten filtr księżycowy co posiadasz to nędzna atrapa.

 

 

Saywiehu Ty dobierałeś okulary do synty więc 6mm jest dobry, ale do mt800 juz nie będzie i trzeba krótszej ogniskowej. :Beer:

A filtry Astronomika to owszem owszem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, nie zamierzałem z Tobą polemizować :)

 

Po prostu napisałem swoje zdanie, głównie mi chodziło o tymczasowe nicniekupowanie :szczerbaty:

Niech się chłopak oswoi ze sprzętem i sam dojdzie do tego, co kupić. A LV- no nie jest to głupi wybór. 4 mm tysz :D

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbe do osób bardziej obytych w doborze akcesoriów,mianowicie chodzi mi o dobór okularów do mojego MT800(Do planet i ds).zostało mi jeszcze 1000zł i chce je dobrze wykorzystac. Z GÓRY DZIEKUJE :D

 

Teoretycznie w tej cenie (ok. 800pln) masz nowego LVW 22mm.

Powiekszenie 36x, zrenica 5,5mm, pole 1st. 45', dobrze skorygowane pole.

 

Ale wiesz jak jest, najlatwiej radzic za nieswoja kase, a najtrudniej swoja kase DOBRZE zagospodarowac.

 

Ja Ci zycze tego drugiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie wróciłem z obserwacii teleskopem MT800. Pogoda zlitowała sie,i o godzinie 20 wypogodziło sie.Niestety niebo nad miasteczkiem bylo przymglone i raczej nienadawało sie do obserwacii DS.Postanowilem wybrac sie troche wyzej ponad miasto.Miejsce to połozone jest niedaleko góry kocierz okolo 600m n.p.m(beskid mały).Na obserwacje wybrałem sie z bratem i kolegą z pracy.Po przyjezdzie na miejsce okazało sie ze dobrze wybrałem.Niebo bylo idealnie czarne,M31 bezproblemu widzalna gołym okiem,oraz droga mleczna w łabędziu.Wreszcie mogłem poskładac sprzet i czekac aż teleskop wystudzi sie i bedzie gotowy do obserwacii.temperatura była dosyc niska okolo 5 stopni C,lekki wiaterek,seeing ocenilem w granicach miedzy 3 a 4.Po godzinie zabrałem sie za obserwacje,na pierwszy strzał poszła M57.W okularze RKE 26mm prezentowała sie przeciętnie(Okular daje małe powiekszenie troche ponad 30 razy),dopiero po załozeniu plossla 10mm można bylo dojrzeć piękno mgławicy.Mgławica wyraznie była widoczna,obraz jasny i przejrzysty,bez trudu mozna było dostrzec struktóre pierścieniową.Nastepnie przyszedł czas na M31.RKE 26mm pokazał swoją moc.widoczne wyraznie pasmo pyłowe oraz galaktyki sąsiadujące w jednym polu widzenia! koma w okularze wystepowala tylko na obrzezach pola widzenia,tak ze wiekszosc obrazu w okularze była bdb(myslałem że z komą bedzie gorzej).Postanowiłem też zapolowac na M33.Galaktyka była juz wyraznie widoczna w szukaczu.Teleskop ukazał przy metodzie zerkania dwa ramiona tej galaktyki co mnie mile zaskoczyło.Tej nocy obserwowalismy także M27.PL10mm ukazal wyrazny kształt ogryzka,obraz byl jasny i wyrazny co swiadczy o dobrej optyce teleskopu.Niestety pogoda sie popsuła i zmuszeni bylismy udac sie do domów. Po tej krótkiej sesii obserwacyjnej jestem zadowolony z teleskopu.daje ładne ,czyste.ostre obrazy.przy małych powiekszeniach wyłazi koma,naszczescie wiekszosc pola widzenia jest od niej wolna

Na koniec załanczam fotki z wyprawy: POZDRAWIAM

post-3346-1161037368_thumb.jpg

post-3346-1161037421_thumb.jpg

post-3346-1161037618_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)RKE 26mm pokazał swoją moc.widoczne wyraznie pasmo pyłowe oraz galaktyki sąsiadujące w jednym polu widzenia! koma w okularze wystepowala tylko na obrzezach pola widzenia,tak ze wiekszosc obrazu w okularze była bdb(myslałem że z komą bedzie gorzej).(...)

 

:scratchhead:

 

A mogę prosić o porównanie RKE z innymi okularami o podobnej ogniskowej?

(Masz dostęp do innego szkła / posiadaczy innego szkła? )

 

Co możesz powiedzieć o odwzorowaniu bieli w tym okularze?

(Spokojnie możesz to sprawdzić w dzień)

 

Wady określiłeś jako "występujace na obrzerzach", a mogę prosić o opis wady oszacowanie procentowe pola na jakim wada występuje?

(ostanio popularne jest określanie jaki procent promienia pola widzenia jest zeżarty przez wadę - od krawędzi licząc)

 

Jeżeli potrafisz rozpoznać dystorsję od komy i od astygmatyzmu to poprosił bym o sprecyzowanie.

(Najłatwiej sprawdzić to nakierowując teleskop z założonym okularem na okno w takiej odległości aby jego krawędzie na styk dochodziły do krawędzi pola okularu) Potem po prostu narysuj schematycznie co widzisz, gdzie straciłeś linie proste, gdzie framuga sie rozszerzyła itd. Jak dasz rysunek na sieć to już sobie poradzimy.

 

I kilka slów o aberracji chromatycznej okularu jeżeli to możliwe.

(spokojnie możesz sprawdzic w dzień)

 

Dziękuje.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koma w okularze wystepowala tylko na obrzezach pola widzenia,tak ze wiekszosc obrazu w okularze była bdb(myslałem że z komą bedzie gorzej).

 

Jesli polaczenie f/4 z RKE 26mm (pole 2st. bez 7') daje kome tylko na obrzezu i nie jest to nadinterpretacja slowa "obrzeze" to ja chyba jestem koszmarnie "zapsuty" jesli chodzi o ocene jakosci pola :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, ne przesadzasz trochę ? Od początkującego wymagać takią wiedzę ? Z pierwszego rzutu oka przez 26mm okular nic nie przeszkadza, potem jak sie nabiera doświadczenia zaczyna sie zauważać wiecej.

Poza tym co Ci da opinia początkujacego jaka by ona nie była ?

Okular o ogniskowej 26mm jest świetnym wyborem do DSów dla mt800 ze wzgledu na źrenice wyjściową , przydadzą się jeszcze takie jak napisałem wyzej.

bolid zrobił bardzo dobry wybór, sprzęt jest rozwojowy i mozna nim duzo zrobić.

 

Ponieważ Binocooler ma rację i na zdjęciu Kałużnego koma jest oczywiście przekłamana, więc podaję crop pełnej klatki z kliszy z mt800: czas 5 minut:

 

http://img171.imageshack.us/img171/4200/sl...kladkomyom4.jpg

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co masz na myśli mówiąc przekłamana ? Tzn co ja ją jakoś powiększyłem czy co ? Kolego bzdur tu nie pisz bardzo proszę. To co powyżej pokazałem jest skanem z kliszy małoobrazkowej pokazującym pełną klatkę 24x36 zeskanowaną z negatywu naświetlanego soligorem MT800 ! Jeżeli ci ten obiekt nie leży mogę wykonać skany innych - zaręczam cię że na każdej klatce koma i winietowanie wyglądają identycznie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, ne przesadzasz trochę ? (...)

 

Nie Adamie, nie przesadzam. Moim zamysłem nie było wymagać takiego testu jak wypunktowałem tylko uzmysłowić, że nie mając doświadczenia, nie za bardzo można pisac takie kwiatki jak :

 

"(...)RKE 26mm pokazał swoją moc.widoczne wyraznie pasmo pyłowe oraz galaktyki sąsiadujące w jednym polu widzenia! koma w okularze wystepowala tylko na obrzezach pola widzenia,tak ze wiekszosc obrazu w okularze była bdb(myslałem że z komą bedzie gorzej).(...)"

 

bo po prostu wprowadzasz innych w błąd.

 

Nie napisałem wprost "bolid25, trollu jeden, do jasnej cholery, pomyśl zanim coś napiszesz, bo wypuszczasz spod łapek straszne farmazony" po to, aby nie obrażając piszącego, uzmysłowić mu, że pisząc takie oceny po pierwsze pisze coś kompletnie bezwartościowego, po drugie błednego, a po trzecie niebezpiecznego, bo inni to czytają i mogą sie takim tekstem sugerować.

 

Miałem nadzieję że chłopak choć spróbuje wykonać powyższe testy i w ich trakcie zrozumie to i owo co zakończy się przerwaniem tego radosnego recenzowania.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łeee taam... dajcie spokój chłopakowi- na pewno brak porównań się kłania (ZLOT!!!), no i zauroczenie nowym sprzęcichem. Nie ma co gadać, telep jest przecież niezły, a nie mając wcześniej w łapach nic porównywalnego- mozna stracić poczucie rzeczywistości. Każdy z nas to chyba przeżył.

 

W Syncie RKE 32 mm zaczyna pokazywać komę od 2/3 pola (Polaris widzi ją od połowy ;) ). Ostatnie 15% pola jest praktycznie bezwartościowe: zamiast gwiazdek - same jasne kometki :szczerbaty:

Ale nadal, po wielokrotnym przespaniu się z tematem i możliwości porównań, będę bronić przydatności RKE w Newtonie. Ostatnio identyczne zdanie wypowiedział Heniek, on ma MT-800 i duuuużego Taurusa :)

 

Nie ma co gadać, jest mniej wiecej tak :jednym "koma wali", inni przywiązują wagę do tego, co można rzeczywiście wyciągnąć z tego okularka. O gustach się nie dyskutuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesiek, mi w Syncie f/6 koma dokucza faktycznie od 2/3 pola, za to w f/4 od 1/2 (polowy) :)

 

Faktem jest, zeby miec troche samokrytyki w tym co sie pisze. Bolid uczy sie na bledach i pewnie bedzie coraz lepiej, ale gorzej, jesli ktos zasugeruje sie tym co napisal Bolid i kupi RKE do f/4 bo "koma tylko na obrzezach". I z tym probuje walczyc Hans. Aby uniknac tragedii sprzetowych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RKE 32 mm jest wrazliwy na osiowosc wyciagu , sam troche wazy i do tego w moim telepie F 5,6 troche luznawo w wyciag wchodzi . Obraz mam dobry w srodku. Od polowy sie pogarsza tak, ze nawet ostrosci nie ma w poblizu brzegu - placki nie gwiazdki . W Syncie F6 ma dobre obrazy prawie do 2/3 pola i tam zdawal egzamin. Duzo lepiej spisywal sie z barlowem i tu bym widzial glowne zastosowanie RKE .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.