Skocz do zawartości

Mój nowy teleskop SOLIGOR MT8OO na EQ5


bolid25

Rekomendowane odpowiedzi

Może niemam zbyt dużej wiedzy sprzetowej,ale za to niezłą obserwacyjną którą nabyłem sam przez długie lata bez niczyjej pomocy.Opisałem to co widziałem w okularze teleskopu,a nie to co chciałem zobaczyc.Widze ze jest tu bardzo dużo doswiadczonych obserwatorów ale niestety jak przyjdzie odp na jakies istotne pytanie to nikt nic niewie,za to czesto krytykują.Wydaje mi sie ze jesli ktos jest az tak mądry na polu astronomii to doskonale powinien wiedzieć jak wygłąda koma w f/4! jakosc dawanych obrazów przez teleskop też nie jest przekłamana,do tego obserwowałem w górach! przy czarnym niebie na strone poudniową. zdajesię ze byla mowa o rysunku pola widzenia z okularu rke.zamieszczam rysunek;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niemam zbyt dużej wiedzy sprzetowej,ale za to niezłą obserwacyjną którą nabyłem sam przez długie lata bez niczyjej pomocy.Opisałem to co widziałem w okularze teleskopu,a nie to co chciałem zobaczyc.Widze ze jest tu bardzo dużo doswiadczonych obserwatorów ale niestety jak przyjdzie odp na jakies istotne pytanie to nikt nic niewie,za to czesto krytykują.Wydaje mi sie ze jesli ktos jest az tak mądry na polu astronomii to doskonale powinien wiedzieć jak wygłąda koma w f/4! jakosc dawanych obrazów przez teleskop też nie jest przekłamana,do tego obserwowałem w górach! przy czarnym niebie na strone poudniową. zdajesię ze byla mowa o rysunku pola widzenia z okularu rke.zamieszczam rysunek;

 

Może niemam zbyt dużej wiedzy sprzetowej,ale za to niezłą obserwacyjną którą nabyłem sam przez długie lata bez niczyjej pomocy.Opisałem to co widziałem w okularze teleskopu,a nie to co chciałem zobaczyc.Widze ze jest tu bardzo dużo doswiadczonych obserwatorów ale niestety jak przyjdzie odp na jakies istotne pytanie to nikt nic niewie,za to czesto krytykują.Wydaje mi sie ze jesli ktos jest az tak mądry na polu astronomii to doskonale powinien wiedzieć jak wygłąda koma w f/4! jakosc dawanych obrazów przez teleskop też nie jest przekłamana,do tego obserwowałem w górach! przy czarnym niebie na strone poudniową. zdaje się ze byla mowa o rysunku pola widzenia z okularu rke.zamieszczam rysunek;

post-3346-1161094817_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisałem to co widziałem w okularze teleskopu,a nie to co chciałem zobaczyc.Widze ze jest tu bardzo dużo doswiadczonych obserwatorów ale niestety jak przyjdzie odp na jakies istotne pytanie to nikt nic niewie,za to czesto krytykują.Wydaje mi sie ze jesli ktos jest az tak mądry na polu astronomii to doskonale powinien wiedzieć jak wygłąda koma w f/4! jakosc dawanych obrazów przez teleskop też nie jest przekłamana,do tego obserwowałem w górach! przy czarnym niebie na strone poudniową.

 

1. Nastepnym razem popatrz krytyczniej w okular, z uwzglednieniem uwag Hansa. Zrozumiesz, ze nie jest tak wesoło jak Ci się wydaje.

2. Na jakie pytania nikt nie potrafi Ci odpowiedziec?

3. Jesli piszesz, ze masz w RKE pracujacym z f/4 kome tylko na obrzezach, to sam przeklamujesz fakty. Nie mowiac o innych abberacjach w tym polaczeniiu.

4. To, ze obserowales w górach nie ma najmniejszego zanczenia. Miejsce obserwacji nie wpłwa na wady optyki.

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Adamie, nie przesadzam. Moim zamysłem nie było wymagać takiego testu jak wypunktowałem tylko uzmysłowić, że nie mając doświadczenia, nie za bardzo można pisac takie kwiatki jak :

 

"(...)RKE 26mm pokazał swoją moc.widoczne wyraznie pasmo pyłowe oraz galaktyki sąsiadujące w jednym polu widzenia! koma w okularze wystepowala tylko na obrzezach pola widzenia,tak ze wiekszosc obrazu w okularze była bdb(myslałem że z komą bedzie gorzej).(...)"

 

bo po prostu wprowadzasz innych w błąd.

 

To co sugerujesz Hans ? początkujący nie ma prawa głosu na forum ? Poobserwował coś, opisał swoje wrażenia i co nie wolno mu ? Nawet jak się myli - to co nie wolno mu ? A doświadczonemu userowi forum to mylić sie wolno, tak ?

poza tym doświadczeni też potrafią wprowadzać w bład - zobacz kałużny_m pokazuje przekłamany obraz komy z mt800.

Taki przykład z dawna mogę przypomnieć, DO zaczęło handlowac lornetkami vixen 8x56 i Oskar który był dla mnie lornetkowym guru ocenił ja osobiście że jest świetna i nie daje prawie żadnych kolorowych obwódek wokół obiektów w dzień. Kiedyś była okazja i w DO miałem okazję osobiście ją przetestować i rzeczywiści była świetna tylko że zielono-fioletowe obwódki dawała niemal od centrum kadru. Tak więc nie każdemu dana wada przeszkadza, i nie każdy jest w stanie po pobieżnych obserwacjach na daną wadę zwrócić uwagę, tym bardzie że jest to jego nowo zakupiony sprzęt.

Tak więc najlepiej nie obrażając nikogo wyrazić swoja opinię i już.

Dopiero teraz przeczytałem wątek o teleskopie balkonowym i rozumiem ten atak, ale chyba nie powinien sie odbywać w tym wątku ? Bo na pewno nie tylko ja ale i wielu innych nie czyta wszystkich wątków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co sugerujesz Hans ? początkujący nie ma prawa głosu na forum ? Poobserwował coś, opisał swoje wrażenia i co nie wolno mu ? Nawet jak się myli - to co nie wolno mu ? A doświadczonemu userowi forum to mylić sie wolno, tak ?

poza tym doświadczeni też potrafią wprowadzać w bład - zobacz kałużny_m pokazuje przekłamany obraz komy z mt800.

Taki przykład z dawna mogę przypomnieć, DO zaczęło handlowac lornetkami vixen 8x56 i Oskar który był dla mnie lornetkowym guru ocenił ja osobiście że jest świetna i nie daje prawie żadnych kolorowych obwódek wokół obiektów w dzień. Kiedyś była okazja i w DO miałem okazję osobiście ją przetestować i rzeczywiści była świetna tylko że zielono-fioletowe obwódki dawała niemal od centrum kadru. Tak więc nie każdemu dana wada przeszkadza, i nie każdy jest w stanie po pobieżnych obserwacjach na daną wadę zwrócić uwagę, tym bardzie że jest to jego nowo zakupiony sprzęt.

Tak więc najlepiej nie obrażając nikogo wyrazić swoja opinię i już.

Dopiero teraz przeczytałem wątek o teleskopie balkonowym i rozumiem ten atak, ale chyba nie powinien sie odbywać w tym wątku ? Bo na pewno nie tylko ja ale i wielu innych nie czyta wszystkich wątków.

 

 

Adam albo wyjaśnicz w czym "przekłamałem" albo będę pisał do administratora o usunięcie twoich postów - chyba za dużo się naoglądałeś debat politycznych....

Możemy sobie spokojnie podyskutować teoretycznie ale zdjęcie ma to do siebie że oddaje w sposób pozbawiony emocji czy tendencyjności stan RZECZYWISTY ! ! !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co sugerujesz Hans ? początkujący nie ma prawa głosu na forum ? Poobserwował coś, opisał swoje wrażenia i co nie wolno mu ? Nawet jak się myli - to co nie wolno mu ?(...)

 

Sugeruje, że nikt nie powinien pisać "Brzozy są czerwone." Po tym gdy raz spojrzał na drzewo w parku w listopadzie, nigdy nie widział go o innej porze roku, nie mówiac już o tym, że w życiu nie był w lesie.

 

Dlaczego tak myśle? Nie mam siły po raz klolejny tłumaczyć. To powinno być oczywiste. Nikomu nie bronie pisać o odczuciach, spostrzeżeniach wnioskach, niezależnie od zaawansowania. Reaguje na pisanie głupot wprowadzających innych userów forum w błąd.

 

Dopiero teraz przeczytałem wątek o teleskopie balkonowym i rozumiem ten atak, ale chyba nie powinien sie odbywać w tym wątku ? Bo na pewno nie tylko ja ale i wielu innych nie czyta wszystkich wątków.

 

Nic nie kumasz. Co ma jedno do drugiego? Ja tu nie prowadze prywatnych wojen przeciwko komukolwiek. Staram sie tylko tępic zjawisko oceniania sprzętu bez perspektywy i polecania "bo ja mam taki".

 

Kurde, ile razy ja to bede jeszcze musiał tłumaczyć?

 

bolid25 - nie denerwuj sie, tak wyszło, że wojujemy akurat tutaj. Mam nadzieje, że wiesz o co wojuję i nie nosisz w sobie urazy za taki, a nie inny rozwój wypadków.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamiesz12 - a może to ty oszukujesz ? Tak sobie właśnie pomyślałem że może to ty starasz się przekonać ludzi do czegoć co nie jest prawdziwe i naciągasz fakty na korzyść swojej teorii - może pokażesz nam skan z całej klatki ze swojego teleskopu ?

 

Dzis na szybko zeskanowałem inną klatkę z MT800 - proszę zobaczyc i porównać z poprzednia:

 

http://www.astrofotografia.pl/tymczasowe/mt8002.jpg

!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli ktoś nie odróżnia zwrotów:

 

"JAK DLA MNIE...", "WYDAJE MI SIĘ...", "MOIM ZDANIEM..."

od

"OKULAR, OBRAZ, TELESKOP JEST..", "TELESKOP NADAJE SIĘ...", "KOMA JEST/NIE MA itp."

 

to niech idzie na Astromaniaka.

 

NOWICJUSZ niema prawa do wyrokowania. Dlaczego? Chociażby dlatego, że ktos w googlach znajdzie pojedyncze zdania, że MT800 nadaje sie na mały balkon a z rke26 koma jest niezauważalna.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Binocooler to chyba do Ciebie bo ja kolegą Kalużnego nie jestem i nie mam zamiaru być.

No chyba jednak raczej do Ciebie.

Bo Ja jestem neutralny i fotki Was obu są dla Mnie OK.

Ja nie widze tam różnicy. Nikogo nie krytykuję przecież. :Boink:

Nie rozumiem po co te kłótnie. :blink:

Bez urazy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie kumasz. (...)

Staram sie tylko tępic zjawisko oceniania sprzętu bez perspektywy i polecania "bo ja mam taki".

 

Nie, to Ty Hans nic nie kumasz że kolejny raz walczysz z wiatrakami. tak jak z użytkownikami Synty dob. I tej walki też nie wygrasz.

 

bolid niefortunne wejścia miałes na forum, ale jak chcesz sie lepiej poczuć załóż inny wątek może i pod innym username w którym opiszesz wspaniałe obserwacje np. syntą na dobsie albo innym popularnym sprzętem. Jesli ktoś się przyczepi nie będziesz sie musiał nawet odgryzać inni zrobią to za Ciebie ;)

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamiesz12, może wytłumaczysz mi dokładniej definicję astrofotograficznego wymiatacza? Od jakiegoś czasu używasz tego określenia w stosunku do MT800 a ja jakoś nie widzę w sieci, aby ten wymiatacz coś bardzo wymiatał.

To, co ja widzę to, z jednej strony, fotki np. Heńka i Piotrka T, a z drugiej strony raczej pustka i znikoma ilość zdjęć. Wniosek z tego nasuwa się prosty. MT800 z światłem f4 byłby super sprzętem gdyby nie miał innych wad. Ale niestety je ma a jego duża koma powoduje, że dobre efekty uzyskuje się tylko w przypadku fotografii małoformatowej. Pomijam inne jego słabsze strony a o montażu z nim sprzedawanym nie wspomnę, bo szkoda słów.

Tak, więc według mnie to średniej klasy telep za przystępne pieniądze ze wskazaniem na foto z małymi układami ccd. A nazywanie go wymiataczem traktuję jako dobre poczucie humoru jego właściciela, coś w stylu „porsze” jak niektórzy mówią o swoim fiaciku 126.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ skąd przecież pierwszy napisałeś że Kałużny przekłamuje komę na zdjęciu. To musi byc do Ciebie ;)

nie ma innej możliwości.

 

Ludziska jak to czytają to sami widzą do kogo to było. Kropka.

 

Proponuje zamknąć wątek przez Moderatora. <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem forum tak jak McArti napisał ma służyć do przekazywania rzetelnej informacji - niestety osobiste preferencje często wypaczają przekazywaną informacje. Nie ma tak jak Adam myśli grupy osób która tępi tych co posiadają MT800 a gloryfikuje np ED80 (Adam BTW kupuje ED80) chodzi o nakreślenie pewnych ram co się z danym sprzętem da robić a co nie ot wszystko na temat. Ze swojej strony mogę powiedzieć że widziałem np fajne planetki z synta 8" dob (nieśmiertelny sprzęt) widziałem z C8N, ale z MT800 wyglądaly zawsze gorzej. DSy w tym telepie zawsze wyglądały lepiej ale koma jest widoczna - części będzie to przeszkadzać, a części nie. Co do astrofoto niestety jest to wada która w przypadku używania detektora większego od vesty będzie przeszkadzać - nikt nie zrobił prób z korektorem komy a sam jestem ciekaw jak z takowym MT800 się będzie sprawował.

Nie po raz pierwszy i nie po raz ostatni życzę niektórym osobom większego obiektywizmu w momencie wyrażania swojej opini.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.