Skocz do zawartości

Zakrycia / Odkrycia


Lejcyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

W tym watku chcialbym wstawiac efemerydy najciekawszych zakryc / odkryc gwiazd, dla uzytkownikow ktorzy nie potrafia jeszcze sami wygenerowac efemeryd :). Jesli stwierdzicie ze jakas pominalem (lub z braku czasu), to prosze dorzuccie cos od siebie :).

 

Moze wlasnie dzieki temu watkowi, spodoba sie idea SOPiZ jakiemus mlodemu astroamatorowi i przylaczy sie do Nas :). Zawsze istnieje mozliwosc spotkania sie przy takiej obserwacji i zaznajomienie ze sprzetem i celem obserwacji.

 

Na poczatek - piatek 13tego :)

 

 

13_10_06.jpg

(Screen z programu LOW 3.1)

 

Moment zjawiska dla Bydgoszczy - 00:09:05 UTC (Czas zimowy +1h, czas letni +2h)

Prosze sie nie pomylic, gdyz zjawisko jest w nocy z czwartku na piatek :).

 

Zjawisko widoczne w calej Polsce, czas odkrycia bedzie odbiegal w roznych miejscach od siebie o kilka sekund.

 

Pozdrawiam

Lejcyn

 

 

PS.

Umowmy sie, ze wszelkie efemerydy bede tworzyl dla Bydgoszczy, jesli ktos bedzie chcial o dokladna efemeryde dla jego miasta - niech sie zglosi :).

 

mail : lejcyn86(at)o2.pl

gg#2000582

Edytowane przez Lejcyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest kilkanaście sekund. Na obszarze Polski różnice momentów zakryć/odkryć gwiazd przez Księżyc sięgają kilku(nastu) minut!

 

49 Aurigae - odkrycie przez Księżyc

 

Białystok - 02:15:41 cwe

Bydgoszcz - 02:08:51

Gdańsk - 02:08:59

Kraków - 02:11:25

Lublin - 02:14:55

Łódź - 02:11:00

Poznań - 02:07:39

Rzeszów - 02:14:00

Szczecin - 02:03:55

Wrocław - 02:07:57

Warszawa - 02:12:59

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkrycie dla wytrwalych :).

 

Czwartek rano 19-X-06

~04:05 UT (Bydgoszcz)

SAO 118923

Gwiazdozbior Lwa

 

aaa.jpg

 

Nadal bez efemeryd dla reszty Polski z powodow sprzetowych, ktore mam nadzieje w najblizszym czasie opanowac ;).

Jesli mozna poprosic Pana Roberta Bodzonia o opracowanie efemeryd - bede wdzieczny :).

 

Pozdrawiam i zycze udanych lowow.

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Robert Bodzoń dzisiaj jest zajęty ;), ale Robert chętnie pomoże :). Oczywiście na forum jesteśmy na "ty" :Beer:

 

Białystok - 06:08:45 cwe

Bydgoszcz - 06:05:06

Gdańsk - 06:08:14

Kraków - 05:58:53

Lublin - 06:04:09

Łódź - 06:03:00

Poznań - 06:02:51

Rzeszów - 06:00:31

Szczecin - 06:03:44

Wrocław - 05:59:40

Warszawa - 06:05:16

 

Jak widać można to zjawisko obejrzeć przed pójściem do szkoły/pracy :)

 

Na pewno bardzo ładnie będzie widoczne światło popielate Księżyca, co ułatwi zlokalizowanie ciemnego brzegu.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Dodaję, choć wątpię, aby większej liczbie osób chciało się wcześniej wstawać. Ale jeszcze dwa, trzy miesiące i zaczną się częste wieczorne zakrycia :)

 

Katowice - 05:58:42

Kielce - 06:01:38

Opole - 05:59:05

Słupsk - 06:07:10

Tarnów - 05:59:35

Toruń - 06:05:14

Zielona Góra - 06:00:51

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Dodaję, choć wątpię, aby większej liczbie osób chciało się wcześniej wstawać. Ale jeszcze dwa, trzy miesiące i zaczną się częste wieczorne zakrycia :)

 

Katowice - 05:58:42

Kielce - 06:01:38

Opole - 05:59:05

Słupsk - 06:07:10

Tarnów - 05:59:35

Toruń - 06:05:14

Zielona Góra - 06:00:51

 

Wy chłopaki to chyba macie jakiś przebijacz chmur, że tak optymistycznie piszecie o tych zakryciach. Bo chyba znów bedziemy mieli zachmurzenie. Coś ostatnio z astronomii przerabiam tylko siedzenie przy kompie. Właśnie zaczyna u mnie w tej chwili padać deszcz. Może zrobić wypad w teren dla przemycia lustra bo mi się ostatnio zakurzyło :Boink:

 

Pozdrawiam

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy chłopaki to chyba macie jakiś przebijacz chmur, że tak optymistycznie piszecie o tych zakryciach.

 

Pozdrawiam

 

Jeżeli podam dane dla jednego miasta, to szanse, że ktoś coś zobaczy są prawie zerowe. Ale jeżeli podam dla kilkunastu miast, to może ktoś "trafi tego totka" ;)

 

Dlatego wcześniej wspomniałem o tym, że za dwa, trzy miesiące będzie lepiej. W styczniu jest na ogół lepsza pogoda, a i wieczornych zakryć więcej.

 

Zresztą wygląda na to, że jesień nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i podrzuci nam trochę nieba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem wkleić zrzut ekranowy z LOW ale widać nie wyszło choć na podglądzie postu przed wysłaniem było. Postaram się teraz

 

Na zrzucie z LOW'a to jest zaznaczona inna gwiazda, a tej "naszej" nie pokazał. Spróbuj: New Prediction->Filtering->Speed zamienić na Completeness lub odwrotnie i niech policzy. Jak nie będzie to nie mam pojęcia... na razie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Troche pozno, ale lepiej pozno niz wcale :).

 

Przepraszam, za ostatnie braki w tym watku... wytlumaczenie proste - jak u wszystkich - rak czasu :|.

 

Dzis w nocy calkiem ciekawe odkrycie :). Zycze udanych lowow.

 

alert.jpg

 

Podane zjawisko dla Bydgoszczy...

 

Bialystok 02:15

Gdansk 02:08

Krakow 02:21

Lublin 02:20

Lodz 02:16

Poznan 02:12

Rzeszow 02:23

Szczecin 02:08

Warszawa 02:16

Wroclaw 02:15

 

Wszystkie podane czasy sa czasami UT (+1h)

 

Jezeli wylapaliscie bledy w efemerydach dla Waszych miast, prosze - powiadomcie mnie o tym... mam tu maly balagan ;).

 

Pozdrawiam serdecznie doswiadczonych SOPiZ'owcow oraz osoby, ktore dopiero zaczynaja zabawe z zakryciami :).

 

Mariusz

Edytowane przez Lejcyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa efemeryda:

 

15.XII.06

Odkrycie SAO 157760

5,9 Mag

 

 

Bialystok 01:33

Bydgoszcz 01:35

Krakow 01:37

Lublin 01:36

Lodz 01:36

Poznan 01:35

Rzeszow 01:37

Wa-wa 01:35

Wroclaw 01:37

 

efemerydka.jpg

(Screen z programu Low 3.1, efemeryda dla Bydgoszczy).

 

PS. Czy komus przydaja sie te efemerydy? Jesli nie - zamykam watek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że jesienią większość ciekawych zjawisk przypada na drugą część nocy, a nawet na godziny poranne. To zapewne nie zachęca do obserwacji, tym bardziej, że pogoda jest jaka jest.

Ale już za miesiąc znacznie poprawią się wieczorne warunki widoczności Księżyca (po nowiu) i na pewno więcej osób zwróci na zakrycia uwagę.

 

Tak więc warto dawać informacje na ten temat, ale należy pamiętać o tym, że efekty tej pracy mogą być różne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A dopiszę się do wątku Lejcyna.

Wczoraj tj. 25-12-2006 oglądałem zakrycie brzegowe gwiazdy TYC 5812-00023-1 o jasności 10.29m

Miejsce obserwacji 50*44'N i 23*15'E Zamość (łąki między Łabuńką a oczyszczalnią) 204 m.n.p.m. o godzinie 19:55

Zjawisko obserwowałem przez Bressera 70mm SkuLuxa przy powiększeniu 262x (okular K 4mm i odwracacz obrazu 1,5x)

Podane dane szerokości i długości oraz czasu są przybliżone, program Cartes du Ciel pomógł mi określić jasność i nazwę gwiazdy w Wodniku.

"Obserwowałem Księżyc przy powiększeniu 175x i zwróciłem uwagę na małą gwiazdkę w pobliżu terminatora,

zmieniłem powiększenie na 262x i wyostrzyłem obraz, czekałem z 6-8min i gwiazda znikła na jakieś kilkadziesiąt sekund,

pojawiła się raptem na 2 sek i znowu znikła na mniej niż 10 sek. i wyszła tuż przed terminatorem i zaczęła

się oddalać od tarczy więc zrozumiałem że to koniec zakrycia :) całe zjawisko oglądałem metodą zerkania,

bo już zasięg był na granicy możliwości teleskopu i mojego wzroku :unsure: "

Gwiazda była przy górnej części tarczy czyli północnej.

Dodam że całe te zjawisko trafiło mi się przez przypadek i nie było planowane :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Solar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solar! GRATULACJE!!!

Takim sprzętem taka ciemna gwiazdka... jestem w szoku :Salut:

Szkoda tylko, że dokładnych czasów nie ma, ale to nic...

To jest chyba rekord Polski, nie słyszałem, aby ktoś zrobił ciemniejszą brzegówkę.

 

Tylko jest jedno "ale" kiedy to wszystko przeanalizowałem: zjawisko miało miejsce przy jasnym brzegu

tak lak na rysunku poniżej.

z.jpg

Edytowane przez Awar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jest jedno "ale" kiedy to wszystko przeanalizowałem: zjawisko miało miejsce przy jasnym brzegu

tak lak na rysunku poniżej.

z.jpg

 

Dodam sprostowanie:

Brzegówka miała kontakt tak jak pisałem, a nie jednorodność wynika raczej

z niedokładności programów symulujących zjawisko. W Cartes du Ciel po wpisaniu parametrów geograficznych N i E

gwiazda wchodziła zbyt głęboko pod horyzont Księżyca i nie było już brzegówki tylko zwykłe zakrycie.

Aby było poprawnie w symulacji (aby sprawdzić, bo myślałem że źle wpisałem parametry)

wpisałem szerokość geograficzną trochę ponad 3* niż to co podałem w moim poście powyżej i zjawisko przebiegło w miarę poprawnie, ale w terenie to odległość blisko 350km na północ tak jak bym obserwował w Augustowie za Białymstokiem,

a przecież byłem 1,5km od domu :szczerbaty:

Co do gwiazdy to jestem pewny, żadnej innej nie było w tym czasie w pobliżu terminatora. :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam sprostowanie:

Brzegówka miała kontakt tak jak pisałem, a nie jednorodność wynika raczej

z niedokładności programów symulujących zjawisko. W Cartes du Ciel po wpisaniu parametrów geograficznych N i E

Co do gwiazdy to jestem pewny, żadnej innej nie było w tym czasie w pobliżu terminatora. :)

 

Jak by nie liczył to dla twojej gwiazdy, na twoim miejscu obserwacji wychodzi takie zakrycie

centralne trwające ok 36 minut

z1.jpg

 

W pobliżu, w tym samym czasie była inna gwiazda, TYC 5812-1449-1 o jasności 7.4mag. tyle, że na południowym skraju Księżyca.

z2.jpg

Może pomyliła ci się N z S?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdecydowanie była ta druga gwiazda, czyli SAO 146296 o jasności 7,4 mag. Bardzo dobrze pasuje do podanych współrzędnych.

 

Gdy rozpoczynałem obserwacje zakryciowe miałem do dyspozycji refraktor 64/800, czyli coś podobnego do Skyluxa. Najsłabsze zakrycia jakie udawało mi się nim obserwować tym instrumentem to zakrycia gwiazd o jasności ok. 8-8,5 mag.

 

Ten refraktor miał zasięg około 11,5 mag., jednak słabe gwiazdki tuż przed zakryciem "zlewały się" z ciemnym brzegiem Księżyca, który to brzeg, przy małej fazie naszego satelity wcale nie był taki ciemny.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem odwracacza obrazu więc widziałem przez teleskop prosty obraz, ta gwiazda była na górze tarczy Księżyca. ( tu się klapnąłem w czoło :huh: )

Więc gwiazdę TYC 5812-00023-1 o jasności 10.29m powinienem widzieć poniżej tarczy Księżyca, a wiecie dlaczego, bo użyłem jeszcze nasadki kątowej która z powrotem odwróciła mi obraz do"góry nogami" i gwiazda SAO 146296 o jasności 7,4 mag znalazła się na górze.

 

Zwracam honor chłopaki :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzegówka policzona na na Twoje współrzędne wygląda tak:

(współrzędne WGS-84)

 

Graze of 146296WA5 nearby at Lat = +50.83 +0.32(E.Long -23.25), CA = 12.2S

06 12 25 18 49 9 Gr 146296WA5 7.4 29+ 65 12 239

Closest distance to graze path is 10km at azimuth 333

 

czyli stałeś teoretycznie około 10km w głąb tarczy, a ile było w rzeczywistości,

bo lokalizacja jest przybliżona, to nie wiadomo.

Dla 10-go kilometra w głąb powinno być około 6-cio minutowe szkrycie,

dla 2-go około 2, 3 minuty, około 3km, ale na zewnątrz tarczy powinien być "miss"

czyli brak zakrycia.

Profil poniżej:

prof.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.