Skocz do zawartości

ISS


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Rozpoczął się kolejny okres dobrej wieczornej widoczności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

 

Ponieważ z różnych miejsc w Polsce ISS jest widoczna na tle różnych gwiazdozbiorów nie podaję szczegółów, a zainteresowanych odsyłam na stronę www.heavens-above.com, gdzie każdy może wczytać współrzędne swojego miejsca obserwacji i otrzymać mapkę z trajektorią przelotu.

 

Czasami ISS przelatuje w pobliżu Saturna, Jowisza i jest to na tyle ładny widok, że warto podnieść głowę i spojrzeć w niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam dzisiejszy przelot. Jeśli tylko pogoda pozwoli, powinniśmy zobaczyć bardzo jasny obiekt. Stacja znajdzie się 10 stopni nad zachodnim horyzontem o godzinie 21:11, będzie miała wtedy jasność 2mag. Poruszać się będzie w kierunku wschodnim zwiększając swoja jasność do -3 mag. Zniknie o godzinie 21:14:14 gdy jej jasność szybko spadnie po wejściu w cień Ziemi.

Czasy podałem dla obserwatora w Warszawie, dla innych miejsc Polski będą się nieznacznie różnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dziś zapowiada się piękny przelot nad Piłą.

Od 21:08 do 21:14. Niebo czyste jak w mroźne zimowe wieczory. Coś pięknego. Cała rodzina już czeka na pokazówkę. Bo balkon mam na południową stronę.

Może ktoś nagra kamerką ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Warszawie przy pięknym niebie, ale bardzo silnym mroźnym wietrze, było widać bardzo ładnie dwa przeloty ISS :  ok. 19:35  i  21:10. Ale satelita Iridium o 21-szej był najjaśniejszy ze wszystkich punkcików na niebie.

Janusz Wiland

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak widziałem go! Bardzo ładny widok, zwłaszcza jak ma się świadomość co tam leci. Jasność oceniłem na około -0,7 mag. Przeleciał obok Plejad a dalej obok Aurigi i potem niestety schował się za dach budynku (patrzyłem z balkonu). Przeleciał mi dwa razy przez okular teleskopu i widać było jakiś kształt. Czy to możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jako ciekawostkę dodam, że czekając na ISS o ok. 21:05 widzieliśmy równoległy przelot blisko zenitu trzech jednkowej jasności ok. 4,5 mag satelitów tuż obok siebie tworzących mały trójkat rozwartokątny. Pewnie wiele osob zakwalifikowało by to do UFO. Swoją drogą ciekawe co to były za satelity.

Janusz Wiland

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem dziś , a właściwie wczoraj ISS we Wrocku o 21,10 . Była jasna i porównywałem ją do Saturna a potem do Syriusza . Blisko zenitu mogła mieć jasność nawet -1 mag . Potem słabła aby dokonać żywota w dole UMA . Pozdrawiam Piotr Z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Dziś  jeden z moich pracowników działu Q&A doniósł że podczas testowania nowej partii filtrów słonecznych na tle tarczy Słońca przeleciał duży satelita w kształcie litery L może to też ISS??? Działo się to o godzinie 13:21.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś  jeden z moich pracowników działu Q&A doniósł że podczas testowania nowej partii filtrów słonecznych na tle tarczy Słońca przeleciał duży satelita w kształcie litery L może to też ISS??? Działo się to o godzinie 13:21.

 

Do Mirka:

 

Q&A pewnie znaczy Questions and Answers. Niektóre korporacje nazywają to R&D - Research and Development.

 

Do Janusza:

 

Też to widziałem. To były bociany!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Moim skromnym zdaniem QA zazwyczaj oznacza Quality Assurance - czyli po naszemu Dział Kontroli Jakości, a R&D to Research & Development - czyli Dział Naukowo Badawczy.

 

 Pozdrowienia

     Czarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.