Skocz do zawartości

Filtr mgławicowy Baader UHC-S


doktor Robotnik

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie tabela to super sprawa od razu wiem co z czym się je , bo czym  lepiej widzę wizualnie to na pewno lepiej  będzie to przekładało  się na fotografie nieba czy danego obiektu mgławicy czy komety  itp .Na pewno filtry liniowe jak i UHC nie nadają się do fotografii galaktyk ale do mgławic i  komet gdzie jest duże LPR ( foto balkonowe) to na pewno dadzą  dużą poprawę kontrastu, przykłady takich zdjęć były już tu na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
Godzinę temu, kosmitek napisał:

Gdzie w Polsce kupić dobry filtr UHC albo OIII lub Oriona UB? Patrzę po sklepach i jest totalna lipa. Ktoś miał do czynienia z filtrami ES, jakieś dane?

Mam w tym momencie trzy UHC: Baader, ES oraz Optolong eNhance. Dwa pierwsze dość podobne, tyle że wyraźnie przesunięte mają pasma transmisji. Baader ma szersze okno zielono-niebieskie, za to węższe czerwone niż ES. Co jest lepsze? Nie wiem, podejrzewam że to zależy od rodzaju obiektu oraz od rodzaju zanieczyszczenia światłem, a także od gustu, bo oba filtry w różny sposób zabarwiają obraz. Z kolei Optolong eNhance to zdecydowanie bardziej wyrafinowany filtr - bardzo wąski dwupasmowy. Nie miałem jeszcze okazji go użyć, ale wiele sobie po nim obiecuję.

 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, dobrychemik napisał:

Mam w tym momencie trzy UHC: Baader, ES oraz Optolong eNhance. Dwa pierwsze dość podobne, tyle że wyraźnie przesunięte mają pasma transmisji. Baader ma szersze okno zielono-niebieskie, za to węższe czerwone niż ES. Co jest lepsze? Nie wiem, podejrzewam że to zależy od rodzaju obiektu oraz od rodzaju zanieczyszczenia światłem, a także od gustu, bo oba filtry w różny sposób zabarwiają obraz. Z kolei Optolong eNhance to zdecydowanie bardziej wyrafinowany filtr - bardzo wąski dwupasmowy. Nie miałem jeszcze okazji go użyć, ale wiele sobie po nim obiecuję.

 

Cześć,

tak sobie oglądam swoje wcześniejsze posty z tego wątku i się uśmiecham - EQ5 już sprzedany i niutek siedzi grzecznie na HEQ5.

 

Do rzeczy jednak, posiadam L-Enhance Optolonga i jestem nim zachwycony, faktycznie wyróżnia się na tle innych. Jako przykład NGC 6992 - jedynie 18 klatek! Można go też wykorzystać np. do dopalenia wodoru z galaktyk - zrobiłem tak w M 33 i faktycznie ładnie wyróżniają się tam teraz mgławice.
NGC_6992.jpg

 

Co do filtrów UHC rozejrzyj się może za Astronomikiem, Optolongiem i jeśli nie boisz się chińskich wynalazków to jeszcze SVBONY (dostępny na AliExpress). Z tego ostatniego mam CLS i jestem bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Szukam filtru do Synty 12" do wizuala (filtr 2" pod okular ES),. Niebo mam wiejskie (czyli dość ciemne). Chciałbym zainwestować w dobry filtr UB, UHC albo OIII. Interesuje mnie obserwacja rozległych mgławic. Tak jak pisałem, obecnie w Polskich sklepach nic nie ma z tych docenionych filtrów z testów na różnych forach. Myślałem o filtrze marki ES (bo okulary mają świetne) ale mało się o nich pisze u nas.

26 minut temu, Tuvoc napisał:

Do rzeczy jednak, posiadam L-Enhance Optolonga i jestem nim zachwycony, faktycznie wyróżnia się na tle innych.

Ten filtr będzie też świetny do wizuala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OIII wydaje mi się zupełnie nie pasować do obserwacji wizualnych. Na początek polecałbym dowolny UHC do mgławic oraz Optolong L-Pro do wszystkiego innego, bo to o wiele "inteligentniejszy" filtr niż wszelkie CLS z jednej strony i Neodym od Baadera z drugiej. Jutro będą fajne przeceny na AliExpress - jeśli tylko nie boisz się zakupów w Chinach to polecam.

 

Optolong L-Pro 1,25:

https://pl.aliexpress.com/item/32863101515.html?spm=a2g0o.cart.0.0.64113c00OQn0L3&mp=1

Jutro z dodatkowym kodem zniżkowym powinno wyjść sporo poniżej 400 zł. Czas dostawy ok. 2 tygodni. Z tego co się orientuję, to "Laida Optics Store" to sklep z najniższymi cenami filtrów Optolonga.

 

SVbony UHC 1,25:

https://pl.aliexpress.com/item/32797009630.html?gps-id=8041884&scm=1007.14677.110221.0&scm_id=1007.14677.110221.0&scm-url=1007.14677.110221.0&pvid=45c3a387-b614-4ae5-a47d-92c8edee6451&spm=a2g0o.store_home.promoteWysiwyg_502241796.3

Tutaj cena wyjdzie około 80 złotych, aż żal nie kupić. Sklep firmowy SVbony, polecam rozejrzeć się też po innych filtrach, ceny bardzo dobre.

 

A tutaj zestaw: UHC + filtr księżycowy czyli niemal idealny klon Baaderowskiego Neodymium Moon & SkyGlow:

https://pl.aliexpress.com/item/32933662422.html?spm=a2g17.12010612.8148356.10.50003137BqAPp7

Za zestaw trzeba dać poniżej 90 złotych - po prostu okazja.

 

Na koniec najlepsze:

https://pl.aliexpress.com/item/32952624911.html?spm=a2g17.12010612.8148356.22.50f03137gITFyA

Tu już komentarz chyba zbyteczny.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, dobrychemik napisał:

OIII wydaje mi się zupełnie nie pasować do obserwacji wizualnych.

Tutaj się nie mogę zgodzić.  Sa dwa typy filtrów OIII. Do obserwacji wizualnych (np. https://www.baader-planetarium.com/en/filters/deep-sky/baader-o-iii-filter-(10nm)-visual.html) i wspominane już OIII do kamer/DSLR (raczej tych pierwszych) czyli astrofotografii. Jest szereg obiektów wizualnie ciężkich do obserwacji bez filtra OIII.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tuvoc napisał:

Tutaj się nie mogę zgodzić.  Sa dwa typy filtrów OIII. Do obserwacji wizualnych (np. https://www.baader-planetarium.com/en/filters/deep-sky/baader-o-iii-filter-(10nm)-visual.html) i wspominane już OIII do kamer/DSLR (raczej tych pierwszych) czyli astrofotografii. Jest szereg obiektów wizualnie ciężkich do obserwacji bez filtra OIII.

No tak, obserwować zawsze można, ale wydaje mi się to trochę bez sensu, gdy jest alternatywa w postaci Optolonga L-eNhance. OIII będzie dawał uboższy obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu L-enhance jest tylko do astrofotografii ;-)

 

Generalnie albo kupujemy filtry do astrofoto albo do wizuala. Nawet zwykłe kolorowe filtry planetarne będą dawać różne efekty w zależności od zastosowania.

10 minut temu, dobrychemik napisał:

No tak, obserwować zawsze można, ale wydaje mi się to trochę bez sensu, gdy jest alternatywa w postaci Optolonga L-eNhance. OIII będzie dawał uboższy obraz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.11.2019 o 19:40, dobrychemik napisał:

OIII wydaje mi się zupełnie nie pasować do obserwacji wizualnych.

....obserwować zawsze można, ale wydaje mi się to trochę bez sensu, gdy jest alternatywa w postaci Optolonga L-eNhance. OIII będzie dawał uboższy obraz.

Dlaczego tak uważasz?

 

W dniu 28.11.2019 o 20:33, Tuvoc napisał:

L-enhance jest tylko do astrofotografii

Jaka cecha powoduje, że ten filtr jest użyteczny tylko do astrofotografii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr OIII jest niemal monochromatyczny. W porównaniu z nim L-eN daje o wiele więcej, bo oko dostaje dodatkowo czerwone światło. Jeśli tylko apertura będzie słuszna i nie przesadzi się z powiększeniem to jest szansa, że nie tylko pręciki, ale i dwa rodzaje czopków w oku będą dawały sygnał do mózgu. Dlatego pisałem, że OIII będzie dawał uboższy obraz.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.11.2019 o 19:40, dobrychemik napisał:

OIII wydaje mi się zupełnie nie pasować do obserwacji wizualnych.

Tu masz odpowiedź dlaczego filtr OIII najlepiej pasuje do obserwacji wizualnych. I dlaczego promieniowanie H-alfa nie jest uwzględniane w filtrach do wizuala:

 

absolute_spectral_sensitivity.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że czułość oka na barwę czerwoną jest niższy niż na np. zieloną jest dobrze znany. Co więcej, wiadomo nawet, że jest prawdziwy zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Nasze mózgi nauczyły się z tym żyć i jakoś patrząc zarówno w dzień, jak i w nocy, nie odczuwamy braku czerwonej barwy. Światło, które postrzegamy jako białe, wcale nie ma równej intensywności w całym spektrum. Mózg "przelicza" sobie obraz w ten sposób, by skompensować różną czułość komórek światłoczułych.

Po drugie, ludzki wzrok jest rewelacyjnym detektorem HDR. Potrafi jednocześnie "obrabiać" niezwykle szeroki zakres tonalny obrazu. To, że jest o wiele czulszy na barwę zieloną nie przeszkadza mu równolegle postrzegać barwę czerwoną. Zgodziłbym się z Twoją opinią o OIII, gdyby przy obserwacjach nocnych przez teleskop nasze czopki odpowiedzialne za widzenie barwy czerwonej były zupełnie "ślepe", ale tak nie jest. Dostrzegamy różne barwy gwiazd, widzimy czerwonawe mgławice itd. Barwy zielono-niebieska oraz czerwona są rejestrowane przez osobne komórki, odpowiednie sygnały nerwowe są przekazywane do mózgu niezależnie. Pozbywając się pasma czerwonego rzeczywiście mamy szansę na wyższy kontrast obrazu pochodzącego z pręcików, ale tracimy cenne informacje z czopków.

 

A tak ogólnie, gdy rzecz dotyczy obserwacji wizualnych, to wszelkie dyskusje i tak sprowadzają się do tego, co kto bardziej lubi. Żaden człowiek nie wie czy inni postrzegają kolory dokładnie w ten sam sposób. Naukowo możemy analizować jedynie to, co się dzieje w oku. Co później mózg robi z odbieranymi sygnałami, jak je składa i postrzega - o tym nie mamy pojęcia. Podsumowując: czy OIII pasuje do obserwacji wizualnych? Trzeba sobie samemu sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.