Jump to content

Proszę mi wyjaśnić

Swaldek
 Share

Recommended Posts

Książka "Przewodnik po gwiazdach i planetach", autor P. Moore, strona 90. Cytuję;

"Większośc gromad to obiekty bardzo odległe, co najmniej 20K lat świetlnych. Gdyby słońce było członkiem gromady kulistej, widok gwiaździstego nieba byłby wspaniały. Widzielibyśmy mnóstwo gwaizd zdolnych rzucać cienie, dzięki czemu noc nigdy nie byłaby naprawdę ciemna"

Nie mogę sobie tego jakoś wyjaśnić. Proszę o help.

Dzięki.

Ale Izydor ze mnie jest. Teraz widzę,że zupełnie żle zrozumiałem tekst. Ja załapałem to tak że opisywana sytacja będzie wtedy,jak przeniesiemy samo sońce do takiej gromady.

Trzeba mniej masła jeść - cholera.

A swoją drogą El - jaki wtedy filtr do opalania byś polecił? ;)

należy wyobrazić sobie ilu współziomków widzi komar, gdy leci z kumplami w takim "kulistym" roju....

Gdyby Słońce było jedną z gwiazd gromady kulistej, to na tamtejszym niebie świeciło by dużo gwiazd podobnych własnie rozmiarami, jasnością do tegoż słońca.

Te rozmiary (a co za tym idzie jasnosci)zależałoby od wzajemnych położeń i odległości gwiazd w takiej gromadzie - im bliżej gwiazdy były siebie tym widoczne byłyby jako większe i jaśniejsze na tamtejszym niebie, a tak jest własnie w centrum gromady kulistej- dosłownie gwiazda na gwieździe....

Tak więc nawet nocy w naszym pojęciu mogłoby tam nie być...tyle jasnych gwiazd na niebie rozwietlałoby ją calkowicie i w zasadzie nie wiadomo czy byłyby wogóle jakieś cienie, a jak tak to "ileśtam-krotne" wokół "przedmiotów" (zależnie od ilości oświetlających gwiazd, jak np 4 reflektory na boisku dają poczwórne cienie wokół pilkarzy...)

Ja jednak na miejscu Autora dodałbym - Gdyby cały układ słoneczny był.. itd.

Wtedy nie pomyślałbym że przenoszę słoncę z aktualnej odległości do gromady odległej o circa 20K lat świetlnych i stanie się na ziemi ciemność a w gromadzie przybędzie jeden więcej współziomek trudny zreszta do rozpoznania.

Mnie zaś zaniepokoiło inne sformułowanie z cytowanego tekstu:

Widzielibyśmy mnóstwo gwaizd zdolnych rzucać cienie

Znowu jakaś łajza dorwała się do kasy za tłumaczenie tekstu. Dla mnie może mieć nawet tytuł profesorski (i takich wpadki można wykryć raz na jakiś czas), ale pisanie, że gwiazda rzuca cień, to kpiny. No, chyba, że chodzi o jakiś żużel brązowego karła oświetlony z bliska przez niebieskiego nadolbrzyma. Cień mogą rzucać ewentualnie obiekty oświetlone przez gwiazdy, a nie same gwiazdy. Chyba, że coś się od wczoraj zmieniło. Byłem na celebracji Wielkiej Opozycji Marsa w Gdańsku i mogłem cosik przegapić :-

Podaję za wydawcą;

Tłumaczenie z języka angielskiego i konsultacja naukowa dr TOMASZ KWAST

Redakcja Lilianna Mieszczańska

Redakcja techniczna Marzenna Kiedrowska

Jak tak na to patrzę to żal ogromny mnie ogarnia,że prof Rybka nie żyje. Przy dzisiejszych możliwościach poligraficznych jego "Astronomia ogólna" byłaby cackiem na rynku wydawnicznym

Tam jest więcej takich "kwiatków" - a nie powinno być bo książka kosztuję w zależności od miejsca od 48,00 do 60,00 PLN ( ja dałem 60,00 PLN w Ustce - swoją drogą księgarnia była zaopatrzona wspaniale)

Warta jest dla jakości wydania, mapek nieba i zawartości typu " wszystkiego po trochu". Ja to wożę w aucie z lornetką jako niezbędnik. Daleki jestem jednak od traktowania jej jako pozycji wysoce naukowej i koniecznej do posiadania.

Mnie zaś zaniepokoiło inne sformułowanie z cytowanego tekstu:

Widzielibyśmy mnóstwo gwaizd zdolnych rzucać cienie

Znowu jakaś łajza dorwała się do kasy za tłumaczenie tekstu. Dla mnie może mieć nawet tytuł profesorski (i takich wpadki można wykryć raz na jakiś czas), ale pisanie, że gwiazda rzuca cień, to kpiny. No, chyba, że chodzi o jakiś żużel brązowego karła oświetlony z bliska przez niebieskiego nadolbrzyma. Cień mogą rzucać ewentualnie obiekty oświetlone przez gwiazdy, a nie same gwiazdy. Chyba, że coś się od wczoraj zmieniło. Byłem na celebracji Wielkiej Opozycji Marsa w Gdańsku i mogłem cosik przegapić :-

Przypomniałeś mi jak się zastanawialiśmy w ogólniaku na fizyce, jak to możliwie, że w "układzie podwójnym" złożonym z dwóch włączonych żarówek, za każdą z nich powstawał na, oświetlonej bądź co bądź ścianie, cień... ;)

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Haha
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.