Jump to content

przekładnie mikropaskowe


kra
 Share

Recommended Posts

Witajcie!!!

 

Wielka opozycja juz za nami Jak sie udaly obserwacje marsa?? niebo nie za bardzo bylo czyste ale w przeddzien we wtorek mars ukazal mi sie w pelnej cudownosci.

 

mam pytanko odnosnie Dobsona a mianowicie napedu. znalazlem wypowiedz LESZEKJED'a na tymze forum. cyt:

 

"Jako prosty montaż proponuję wykorzystać jedną z istniejących konstrukcji Dobsona z napędem w obu osiach za pomocą przekładni mikropaskowej. Zamierzam opisać i opublikować taką konstrukcję jak znajdę tylko nieco czasu, większość elementów na taką przekładnię można kupić a te nieliczne czynności wymagające specjalnego wykonania polegają głownie na nieskomplikowanym toczeniu (do tego dochodzi wiercenie i gwintowanie)."

 

Jezeli macie dobsona z napedem prosze was o jakies pomysly wskazowki czy schematy (wyczerpalem limit swoich pomyslow) i chcialbym wyprobowac cos innego co moglo by byc bardziej niezawodne

I pytanie do pana Leszka co to sa te przekladnie mikropaskowe i jak to ma dzialac ?? Jezeli zamiescil pan juz opis konstrukcji tego napedu gdzies w necie prosze o adresik.

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Witam !

Właściwie powinienem napisać o przekładniach na paskach synchronicznych. Są to faktycznie paski wykonane z tworzyw sztucznych o bardzo dużej wytrzymałości i małej rozciągliwości. Cechą charakterystyczną pasków jest to, że powierzchnia wewnętrzna paska jest zębata a pasek z reguły współpracuje z parą kół zębatych. W ten sposób , z dwóch kół i paska można zbudować łatwo przekładnię praktycznie bez luzów i poślizgów.

Latwość wykonania przekładni okupiona jest trudnością w uzyskaniu odpowiedniego przełożenia. Na przykład dla pasków z modułem 2.5 (odstęp między zębami - 2.5mm) wykonuje się typowe koła o rozpiętości od 12 do 60 zębów a zatem z pary takich kół można zbudować przekładnię co najwyżej 1:5. Do naszych celów potrzebne są przekładnie rzędu kikuset i to raczej bliżej tysiąca lub nawet więcej.

W cytowanycm przez Ciebie przypadku wykonana została dwustopniowa przekładnia o przełożeniach 5 i nieco poniżej 30 co dawało łącznie przełożenie ok. 144. Przekładnia 1:30 wykonana została z koła zębatego 12 zębów, paska o długości 750mm oraz koła bez zębów o średnicy ok. 30cm. Dla tak dużego koła opory tarcia są na tyle duże, że nie są potrzebne zęby aby całość działała bez poślizgu.

Takie dwie przekładnie działają w teleskopie Piotra - w jego Syriuszu 350mm. Jest to oczywiście dobson. Jedna z przekładni porusza tubusem teleskopu w osi wysokości a druga w osi azymutu. Montaż teleskopu jest dość ciężki i do ustawienia wymagane są dwie osoby. W obu osiach działają silniki krokowe o momencie tylko 40 Ncm ! (wielkość jak w stacji dyskietek 1.2MB). Montaż został specjalnie przerobiony pod sterowanie głównie przez ułożyskowanie obu osi. Niezbędne okazało się wprowadzenie lepszego poziomowania , niezbędne jest też dobre wyważenie elementów montażu i csamego tubusa dla obu osi. Napęd działa już kilka miesięcy i na razie nie jest udokumentowany opisem w sieci bo uważam tą konstrukcję za przejściową. Ze względu na małe przełożenie nie udaje się uzyskać dokładności sterowania lepszej niż ok. 6 sek łuku co objawia się skokowym ruchem obrazu dla większych powiększeń. Dla obserwacji wizualnych jest to wystrczające ale nie pozwala na dłuższe naświetlenia ccd. Montaż z przekładniami na mikropaskach można obejrzeć wszędzie tam gdzie jedzie Piotr. Ostatnio był na Kudłaczach, będzie w końcu września w Jodłowie a pomiędzy takimi zdarzeniami jest zwykle w domu.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Gotowej przekładni raczej kupić nie można, nalezy ją sobie złożyć z kół i pasków. Gotowe koła produkowane są dla pasków o szerokości 4-6mm i mają od 12 do 60 zębów - dla profilu T2.5mm. Koła robione są z wałków zębatych o długości kilkudziesięciu cm. Paski tnie się z rękawa i można zamówić pasek o dowolnej szerokości. Jedną ze znanych mi firm oferujących paski i koła jest PREMA S.A. (www.prema.com.pl)

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.