Skocz do zawartości

Obserwacje słońca


Konczako

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ostatnimi czasy zainteresowałem się obserwacjami slońca i chciałbym sie poradzić jakie akcesoria oprócz samego teleskopu będa przydatne. Chodzi mi o różnego rodzaju filtry, folie. Co będzie najbardziej użyteczne??

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ostatnimi czasy zainteresowałem się obserwacjami slońca i chciałbym sie poradzić jakie akcesoria oprócz samego teleskopu będa przydatne. Chodzi mi o różnego rodzaju filtry, folie. Co będzie najbardziej użyteczne??

 

Pozdr.

 

- Na każdy teleskop - pełnoaperturowa folia baadera.

 

Bezpiecznie, względnie tanio, dobra jakośc obrazu (zrób solidne mocowanie)

 

- Na teleskop 10cm, jak masz troche wiecej kasy - Filtr solarny do MTO fotograficzny lub wizualny z AK

 

Doskonała jakośc obrazu ale troch drożej. (widzieliście tą genialną fotke Janusza powieszoną na AN z tego filtra ? :blink: ).

 

- Dla najwyzszej jakosci obrazu i jak masz duuużo kasy - dedykowane Coronado.

 

Genalna jakośc obrazu, spore koszty.

 

Nie kombinuj z filtrami - wynalazkami (dyskietki, koce NRC, szklo spawalnicze) - ryzyko utraty wzroku, zniszczenia sprzętu, silna degradacja obrazu.

 

Nie kombinuj z filtrami okularowymi - duże ryzyko zniszczenia sprzętu /utraty wzroku przy słabej klasy teleskopach / okularach (temperatury).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Na każdy teleskop - pełnoaperturowa folia baadera.

 

Bezpiecznie, względnie tanio, dobra jakośc obrazu (zrób solidne mocowanie)

 

- Na teleskop 10cm, jak masz troche wiecej kasy - Filtr solarny do MTO fotograficzny lub wizualny z AK

 

Doskonała jakośc obrazu ale troch drożej. (widzieliście tą genialną fotke Janusza powieszoną na AN z tego filtra ? :blink: ).

 

- Dla najwyzszej jakosci obrazu i jak masz duuużo kasy - dedykowane Coronado.

 

Genalna jakośc obrazu, spore koszty.

 

Nie kombinuj z filtrami - wynalazkami (dyskietki, koce NRC, szklo spawalnicze) - ryzyko utraty wzroku, zniszczenia sprzętu, silna degradacja obrazu.

 

Nie kombinuj z filtrami okularowymi - duże ryzyko zniszczenia sprzętu /utraty wzroku przy słabej klasy teleskopach / okularach (temperatury).

 

Pozdrawiam.

Dzięki za zwięzłą odpowiedz :Salut: . A to coronado to co to jest i gdzie to cos mozna dostać?

A ten filtr solarny przeznaczony do MTO dało by rade jakoś do Sky Luxa 70mm zamontować?

Pozdr.

Edytowane przez Konczako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj z filtrami - wynalazkami (dyskietki, koce NRC, szklo spawalnicze) - ryzyko utraty wzroku, zniszczenia sprzętu, silna degradacja obrazu.

 

Ja mam 1 pytanie: co jest niebezpiecznego w dyskietce, kocach NRC itp. ?

Rozumiem, że można stracić wzrok przez patrzenie przez teleskop bez filtra. Wtedy silna wiązka światła skupiona w okularze wytwarza duże ilości ciepła i może wypalić oko. Ale jak jest np. ta dyskietka czy koc to przecież hamują dopływ nadmiernej ilości światła, to skupiona w okularze wiązka swiatła jest zbyt słaba aby wytworzyć wysoką temperaturę to nie powinno być niebezpieczne dla oka.

 

Kiedyś nie było profesjonalnych fitrów jak np. folia Badeera, a ludzie musieli jakoś oglądać Słońce, i aby wyznaczyć 11 letni cykl aktywności musieli na nie spojrzeć więcej niż raz (jest jeszcze wprawdzie metoda projekcji na ekran, ale jakieś filtry musieli tez przecież mieć.)

 

Niedługo pewnie kupię sobie tą folię Badeera, ale wcześniej chciałem sobie zrobić próbny filtr z dyskietki, ale jak usłyszałem, że jakieś niebezpieczeństwo się z tym wiąże, to mi się odechciało go robić.

Patrząc gołym okiem na Słońce przez 2 dyskietki złożone widać tylko słabą tarczę, a patrząc gołym okiem na pełnie Księżyca (bez dyskietek) tarcza księżyca jest jaśniejsza niż tarcza Słońca (z dyskietkami). Przez teleskop pełnia Księżyca trochę razi, to tarcza Słońca (z takim filtrem dyskietkowym) powinna wogóle nie razić. Jak patrząc na Księżyc przez teleskop nie tracimy wzroku, to dlaczego mamy stracić patrząc przez teleskop na Słońce z filtrem dyskietkowym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samym początku po wynalezieniu teleskopów nawet nie używano żadnych filtrów, czy rzutowania. Patrzono wprost na Słońce! Czy z tego ma wynikać, że przy zastosowaniu małych powiększeń można polecić taką metodę?

Myślę, że tak samo, jak forum jest po to, żeby propagować "kulturę" w wyborze sprzętu, tak samo powinno dbać o "kulturę obserwacji". Dlatego zalecajmy stosowanie właściwych rozwiązań.

 

Ja już dwukrotnie wywołałem uwagi dlatego, że dopuszczałem stosowanie nieco innych rozwiązań niż standardowe. Raz- twierdzac że bezpieczne jest stosowanie fabrycznego filtra okularowego przy Tale Alkorze. Ze względu na maleńką aperturę i solidność optyki (ruska :D ) nadal tak twierdzę.

Drugi raz- gdy opisywałem folię, którą otrzymałem od jednego z kolegów, a która była kilka (kilkanaście?) lat temu dostępna via redakcja Uranii. Tu też jestem pewien swego, choc właściwości tej folii są wyraźnie gorsze, niż ND-5- w końcu jest to rzecz używana zgodnie z przeznaczeniem.

 

Proszę, nie polecajmy czegoś, co może być przyczyną wypadku! Diesel też może jeździć spoko na oleju roślinnym z Biedronki...

 

:Beer:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zwięzłą odpowiedz :Salut: . A to coronado to co to jest i gdzie to cos mozna dostać?

A ten filtr solarny przeznaczony do MTO dało by rade jakoś do Sky Luxa 70mm zamontować?

Pozdr.

 

 

Filtry coronado nie należą do najtańszych, nie jestem pewien ale bodajże najtańszy w USA kształtuje swoją cenę na poziomie 500$ ale to tylko cena orientacyjna, natomiast cena tych najdroższych sięga kilkunastu tysięcy dolarów :Boink: . Ale to co można przez nie zobaczyć jest wprost powalające :notworthy::notworthy: Ja miałem przyjemność popatrzeć przez PST i to co zobaczyłem było powalające, a co tu dopiero mówić o filtrach które dają dużo większe możliwości niż takie malutkie PST.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko chodzi o to aby filrt zatrzymywał nadmiar światła słonecznego ale też i promieniowanie UV i inne świństwa od których dyskietka cie już nie uchroni ...

Słysząłem że w dawnych czasach nawigatorzy na statkach określający wysokość nad horyzontem cierpieli w puzinym wieku na ślepote, ale nie jestem pewien czy to prawda ...

 

Ale w każdym razie ja bym nie kombinował z jakimiś dyskietkami, wkońcu tu chodzi o twoje własne oczy!!

Ja wole tam dopłacić i być w pewien że nic mi nie grozi :szczerbaty:

 

Pozdrówko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co jest zabójcze dla oczu ?

nadmiar światła, promieniowanie UV, czy promieniowanie podczerwone: czy wszystkie naraz ?

 

Czyli skupione przez teleskop promieniowanie UV mogą spowodować natychmiastową ślepotę (jeżeli filtr ich nie przepuszcza) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli ktoś ma w planach być na zlocie w Jeziorach - nie będzie PST :blink:

będą DWA Coronado PST :helo: - w planach wystruganie z nich lornetki :helo:

 

poza tym oczywiście mój MT750 z folią badera oraz filtrem Baader Solar Continuum :Salut:

 

zapraszamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli ktoś ma w planach być na zlocie w Jeziorach - nie będzie PST :blink:

będą DWA Coronado PST :helo: - w planach wystruganie z nich lornetki :helo:

 

poza tym oczywiście mój MT750 z folią badera oraz filtrem Baader Solar Continuum :Salut:

 

zapraszamy

 

No to zrobicie double stacked :szczerbaty: , bylo by triple stacked ale niestety nie moge byc na zlocie :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukałem trochę na necie i znalazłem chyba dobrą odpowiedź na temat bezpieczeństwa zastępczych filtrów.

 

 

cytaty:

 

"UWAGA! Wszystkie wyżej proponowane materiały można stosować jedynie w charakterze filtrów obiektywowych, gdyż umieszczone przy okularze, mogą ulec szybkiemu uszkodzeniu wskutek nagrzania się od skupionych przez obiektyw promieni słonecznych. Większość z nich tłumi dostatecznie widzialne światło słoneczne, mimo to nie zapewnia pełnej ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (wyjątkiem może być szkło spawalnicze). Stosując je w charakterze filtrów słonecznych, nie należy prowadzić długotrwałych obserwacji Słońca, gdyż może to spowodować podrażnienie oczu. "

http://www.fotoclassic.pl/pl/2/31/

 

"Przypominamy, że nie wolno patrzeć na Słońce niezabezpieczonymi oczami – grozi to nieodwracalnym uszkodzeniem wzroku! Konieczny jest gęsty filtr, np. spawalniczy lub odpowiednia do tego celu folia mylarowa. Zastępczo, pod warunkiem, że spoglądamy na Słońce tylko co jakiś czas przez kilka–kilkanaście sekund, jako filtru można użyć tarczy z dyskietki komputerowej lub niezadrukowanej płyty CD."

http://www.astrocd.pl/modules.php?name=New...icle&sid=45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze że wątek się rozkręci :D ł. Dzięki wielkie za wszystkie posty.

Mam rozumieć że używając filtra naobiektywowego z folii Baadera nie musze martwić się o swoje oczy??

Edytowane przez Konczako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konczako- tak właśnie masz rozumieć.

ABC- przez takie wynalazki, jak np. dyskietkietki zobaczysz 1/3 plamek, które wyłapiesz filtrem ND-5, uzyskujac do tego jaśniejszy i "przyjemniejszy" widok. Folia na twój telep będzie kosztować 8 zł plus przesyłka, przy zakupie w DO. To chyba nie są wielkie pieniądze, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ABC- przez takie wynalazki, jak np. dyskietkietki zobaczysz 1/3 plamek, które wyłapiesz filtrem ND-5, uzyskujac do tego jaśniejszy i "przyjemniejszy" widok. Folia na twój telep będzie kosztować 8 zł plus przesyłka, przy zakupie w DO. To chyba nie są wielkie pieniądze, prawda?

 

 

W pierwszym poście napisałem, że zamierzam sobie kupić tą folię Baadera. A z tą dyskietką to tylko chciałem sobie zrobić próbny filtr. Nie chodziło mi o porównanie folii baadera z dyskietką (bo to bzdura porównywać profesjonalny filtr do zastępczego wynalazku, gdyby dyskietka czy inne tego typu filtry miałyby być lepsze od folii Baadera, to nie byłoby sensu jej produkować :szczerbaty: ), tylko o to czy parosekundowe zerknięcie przez taki wynalazek nie wyżre od razu oka. Odpowiedź już znalazłem, co też napisałem w poprzednich postach.

I to by było tyle na temat ( wiem, że trochę głupi wątek wyszedł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.