Skocz do zawartości

Obserwacje słońca


Konczako

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukałem trochę na necie i znalazłem chyba dobrą odpowiedź na temat bezpieczeństwa zastępczych filtrów.

cytaty:

 

"UWAGA! Wszystkie wyżej proponowane materiały można stosować jedynie w charakterze filtrów obiektywowych, gdyż umieszczone przy okularze, mogą ulec szybkiemu uszkodzeniu wskutek nagrzania się od skupionych przez obiektyw promieni słonecznych. Większość z nich tłumi dostatecznie widzialne światło słoneczne, mimo to nie zapewnia pełnej ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (wyjątkiem może być szkło spawalnicze). Stosując je w charakterze filtrów słonecznych, nie należy prowadzić długotrwałych obserwacji Słońca, gdyż może to spowodować podrażnienie oczu. "

http://www.fotoclassic.pl/pl/2/31/

 

"Przypominamy, że nie wolno patrzeć na Słońce niezabezpieczonymi oczami – grozi to nieodwracalnym uszkodzeniem wzroku! Konieczny jest gęsty filtr, np. spawalniczy lub odpowiednia do tego celu folia mylarowa. Zastępczo, pod warunkiem, że spoglądamy na Słońce tylko co jakiś czas przez kilka–kilkanaście sekund, jako filtru można użyć tarczy z dyskietki komputerowej lub niezadrukowanej płyty CD."

http://www.astrocd.pl/modules.php?name=New...icle&sid=45

 

Zapraszam do mojego astroblogu http://astrotafig61.blox.pl/html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do mojego astroblogu http://astrotafig61.blox.pl/html

Fajna ta twoja stronka. :Salut:

Masz może jakies linki do darmowych programów w których można prowdzić dzienniki obsewacji itp.??

 

PS. Miał ktoś może do czynienia z filtrem Baader Solar Continuum?? Ten filtr powinno sie używć z filtrem naobiektywowym i tak właśnie sie zastanawiam czy takie szkiełko cos daje skoro folia baadera blokuje praktycznie całe promieniowanie i światło słońca?? Ciekawy jestem obrazów dawanych przez ten filtr.

Edytowane przez Konczako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tu gadu, gadu, a na Słońcu jest całkiem ładna grupa plam. Obserwował ją ktoś? Ja niestety, jak wracam z roboty, to zwykle widzę ostatnie minuty zachodu Słoneczka i nic więcej.

Lada dzień a powinna przyjśc paczka z filtrem. Jak pogoda pozwoli to wreszcie może uda mi sie zaobserwoawać tą grupe plam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampka - witamy w klubie :szczerbaty:

cholera jak nie ma pogody w weekend to qpa niestety

ja już nie wspomnę jak dawno widziałem słonko przez PST

a tu jeszcze panie 8mego merkury ma przelecieć przed tarczą ale to już chyba nie łunas :blink:

 

edit : a plamki i halpha to obserwuję tylko przez www :blink::ha:

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampka - witamy w klubie :szczerbaty:

cholera jak nie ma pogody w weekend to qpa niestety

ja już nie wspomnę jak dawno widziałem słonko przez PST

a tu jeszcze panie 8mego merkury ma przelecieć przed tarczą ale to już chyba nie łunas :blink:

 

edit : a plamki i halpha to obserwuję tylko przez www :blink::ha:

Niestety, pozostają noce. Ja wczoraj kamerkowałem trochę łysego. Ale rezultaty nie za bardzo nadają się do pokazania. Strasznie pływający obraz był. A o tym Merkurym nie słyszałem*. Trza sprawdzić w calsky. Dzisiaj za to jest tranzyt ISS (za parę minut) widziany około 10 km od Torunia.

*PS. "...The transit will be widely visible from the Americas, the Pacific Ocean, eastern Asia, and Australia..." i wszystko jasne :Boink:

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, spoko spoko, co sie odwlecze to nie uciecze!! (chyba ze to granat).

Nastepny tranzyt Merkurego, ledwo za 10 lat :szczerbaty: bedzie doskonale widoczny u nas, w Polsce! Nic tylko poczekac!

 

Ech, rowniez od dawna Sloneczka nie widzialem... Stesknilem sie za protuberancjami... ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, spoko spoko, co sie odwlecze to nie uciecze!! (chyba ze to granat).

Nastepny tranzyt Merkurego, ledwo za 10 lat :szczerbaty: bedzie doskonale widoczny u nas, w Polsce! Nic tylko poczekac!

 

Ech, rowniez od dawna Sloneczka nie widzialem... Stesknilem sie za protuberancjami... ;(

 

Chyba, że pojedziesz teraz w świat np. do Australii B), wtedy zobaczysz tranzyt 8 listopada :szczerbaty:

Edytowane przez ABC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Masz może jakies linki do darmowych programów w których można prowdzić dzienniki obsewacji itp.??

 

Skontaktuj się z TOS-em:

http://www.tos.astrowww.pl/

Używam programów:

HelioKalk - do wyznaczania współrzędnych plam na Słońcu.

Arkusz - do podsumowań danego miesiąca (przykład: http://www.kwima.republika.pl/najnowsze.html )

 

Pozdrawiam:

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
chciałbym zwrócić wszystkim uwagę na to, że na Słońcu po długim okresie posuchy pojawiła się plama z gatunku monster :D. warto rzucić okiem

 

pozdrawiam

Raf

Dokładnie! Wielka i piękna! Warto obserwować... ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze dawno takiego widoku nie widziałem... Rozumiem, że można ją obserwować bo dopiero co się pojawiła, takie plamy jaki mają czas życia bo nawet nie wiem? :unsure:

 

Niektóre mogą nawet miesiąc albo i dłużej sie utrzymywać (ale to w przypadku maximum aktywnosci słonecznej). W przypadku tej myśle że spokojnie przemknie jeszcze na drugi brzeg Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj była piękna plama. Szczególnie lubię, jak jest blisko krawędzi, bo ładnie widać sąsiednie obszary z pochodniami. Chciałem skamerkować skubaną, ale stwierdziłem, że jest tak piękna, że moje wypociny, wobec przewidywanego zalewu fotek, nie będą godne publikacji. A tu widzę nikt zdjęcia nie cyknął. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym zwrócić wszystkim uwagę na to, że na Słońcu po długim okresie posuchy pojawiła się plama z gatunku monster :D. warto rzucić okiem

 

pozdrawiam

Raf

 

minęło 7 godz. i żadnych fotek :angry:

 

z dużą niechęcią B) wyjąłem 300D i MTO + telekonwerter 2x

 

tak na szybko

 

1.JPG

 

ISO 800 czas 1/250 s

ostrość marna ale jest

:szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor fałszywy, dodałem go w Jasc Paint Shop Pro żeby był ciekawszy efekt B)

Niestety folia Baader Planetarium daje biało czarny kolor obrazu.

 

Pozdrawiam Krzysiek

 

Jak już Słońce jest nisko nad horyzontem, to w folii przybiera piękny żółtopomarańczowy kolor. :szczerbaty: . Dzisiaj od 15.00 oglądałem Słońce aż do jego zachodu, oczywiście z przerwami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.