Skocz do zawartości

Obserwacje słońca


Konczako

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj mialem okazje pobawic sie troche Coronado PST i przyznac musze jestem ZACHWYCONY.

To male swinstwo jest warte kazdej zlotoweczki.

Pierwsze wrazenie bylo koszmarne. Okularek Kellnera 20mm z zestawu nadaje sie tylko do tego, zeby wywalic go do smieci.

Po przesiadce na Plossla Meade 9.5mm pokazal pazurki.

Granulacja to nie jest ta sama granulacja co przez zwykly teleskop. Wielka wyrazna i bardzo kontrastowa jednak prawdziwa zabawa zaczela sie w poblizu grupy plam. Wielkie biale obszary rysujace sie wzdluz lin pola magnetycznego (widac to na pierwszy rzut oka), mnogosc szczegolow i struktur, i jeszcze ciemna nitka protuberancji w poblizu.

Na brzegach, najpierw jeden luczek, potem wyskoczyl drugi i jeszcze kilka pioropuszy. Protuberancje jak na zdjeciach. Naprawde dynamiczna rzecz, widac jak sie zmienia.

A najbardziej mnie zaskoczyly falujace poduszeczki wygladajace jak trawa. No spikuli to sie nie spodziewalem zobaczyc przez 4cm obiektyw a jednak.

 

Najlepszy widok od czasu NGC 4565, wygram w totka to napewno kupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mialem okazje pobawic sie troche Coronado PST i przyznac musze jestem ZACHWYCONY.

To male swinstwo jest warte kazdej zlotoweczki.

Pierwsze wrazenie bylo koszmarne. Okularek Kellnera 20mm z zestawu nadaje sie tylko do tego, zeby wywalic go do smieci.

Po przesiadce na Plossla Meade 9.5mm pokazal pazurki.

Granulacja to nie jest ta sama granulacja co przez zwykly teleskop. Wielka wyrazna i bardzo kontrastowa jednak prawdziwa zabawa zaczela sie w poblizu grupy plam. Wielkie biale obszary rysujace sie wzdluz lin pola magnetycznego (widac to na pierwszy rzut oka), mnogosc szczegolow i struktur, i jeszcze ciemna nitka protuberancji w poblizu.

Na brzegach, najpierw jeden luczek, potem wyskoczyl drugi i jeszcze kilka pioropuszy. Protuberancje jak na zdjeciach. Naprawde dynamiczna rzecz, widac jak sie zmienia.

A najbardziej mnie zaskoczyly falujace poduszeczki wygladajace jak trawa. No spikuli to sie nie spodziewalem zobaczyc przez 4cm obiektyw a jednak.

 

Najlepszy widok od czasu NGC 4565, wygram w totka to napewno kupie.

 

Też miałem okazje oglądać Słońce przez PST Kanarkusamaximusa, ale wtedy nie było akurat żadnych plam. Mogę tylko sobie wyobrazić jak wygląda teraz. Ale kiedyś też pewnie sobie kupie takie PST, jak będę przy kasie, zresztą powinno w przyszłości stanieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to takiej pogody się nie spodziewałem. Naturalny filtr słoneczny :ha: Dziś o 20:15 przy zachodzie było mi dane obserwowanie słoneczka przez warstewkę chmur. Efekt był powalający. Przez moją taką sobie lornetkę udało mi się zaobserwować plamę :banan: .Po chwili zorientowałem się że przecież mogę zrobić zdjęcia :szczerbaty: Wpadłem na ten pomysł bo przypomniały mi się zdjęcia wykonane przez Krzysia (kumpel z klasy) telefonem SE k700i. A że ja mam k310i to pomyślałem że coś wyjdzie. Oto rezultaty.

Komu jak komu ale ja jestem zadowolony chociażby z tak badziewnych zdjęć :banan: Takim sprzętem czego więcej oczekiwać :Salut:

 

Pozdrawiam

 

Michał

post-3913-1179771643_thumb.jpg

post-3913-1179771653_thumb.jpg

post-3913-1179771661_thumb.jpg

post-3913-1179771667_thumb.jpg

post-3913-1179771673_thumb.jpg

post-3913-1179771679_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.