Skocz do zawartości

Tanie astro-foto


waldek

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejna moja fotka zrobiona na eq3 obiektyw Prakticar300 t 9x2min Iso 400 Canon 300d prowadzone ręcznie zrobiona 18.11.2006 godz 22

tanie astrofoto

 

Brawo grmarPPSAE ja też mam ten mont i zamierzam udowodnić że tanie astrofoto takim montem jest możliwe, ale żeby z ręcznym prowadzeniem :Salut: , tak 3maj.

:blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pod tanie astrofoto podchodzi też tania klisza fotograficzna, a właściwie negatywy bo slajdy to się chyba nie za bardzo nadają ? Jak tak to czy istnieją jakieś sprytne sposoby na wyznaczanie czasu ekspozycji na niej ?

Edytowane przez narciaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pod tanie astrofoto podchodzi też tania klisza fotograficzna, a właściwie negatywy

Nadaje się, jak najbardziej. Tak nawiasem to klisza wcale nie musi być taka tania, szczególnie dla początkującego, kiedy spora ilość materiału może iść do śmietnika. Jeśli weźmiemy pod uwagę dłuższy okres czasu to taniej wyjdzie jednak fotografowanie za pomocą cyfry.

... bo slajdy to się chyba nie za bardzo nadają?

Nie wiem skąd wziąłeś tą tezę. Slajd jak najbardziej się nadaje, np. Fuji Provia 400 to moim zdaniem jeden z lepszych, dostępnych obecnie materiałów. To oczywiście jest slajd

 

Jak tak to czy istnieją jakieś sprytne sposoby na wyznaczanie czasu ekspozycji na niej ?

Oczywiście, czarne niebie i maksymalnie długi czas jaki wyciągnie Twój montaż, np. 10, 15, 20, 30 minut, a 1 godzina to już dla wytrwałych. I jeszcze raz, czarne niebo to podstawa.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd wziąłeś tą tezę. Slajd jak najbardziej się nadaje, np. Fuji Provi

Bo slajdy z natury rzeczy są bardziej podatne na błędy w ekspozycji.

Twój montaż

Pieśń przyszłości :rolleyes:

To co jest potrzebne to naprawdę przydtępny manual dla maluczkich a niekoniecznie mnóstwo przykładów.

Nie miałbym nic przeciwko :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pod tanie astrofoto podchodzi też tania klisza fotograficzna, a właściwie negatywy bo slajdy to się chyba nie za bardzo nadają ? Jak tak to czy istnieją jakieś sprytne sposoby na wyznaczanie czasu ekspozycji na niej ?

 

a tu jest taki ciekawy skrypcik: http://www.republika.pl/kawalec/html/czasy.htm

a tu kawał wiedzy: http://urania.pta.edu.pl/poradnik.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo slajdy z natury rzeczy są bardziej podatne na błędy w ekspozycji.

 

Narciaz, pomyśl trochę, jakie ma znaczenie błąd ekspozycji w sytuacji kiedy naświetlasz np. 10 minut. Jeśli naświetlisz 5 minut albo 15 mint to efekt będzie tak samo dobry poza tym, że masz albo więcje albo mniej obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod ciemnym niebem, w zasadzie nie ma błędów ekspozycji dla slajdu 400-800 ISO, można śmiało ciągnąć 15-30 minutowe fotki obiektywem o f:4-5,6. Co innego fotki dzienne, ale wtedy mamy światła w bród, w ciemności nocy objawia się zawsze efekt Schwarschilda(co za nazwisko) czyli spadek czułości w czasie ekspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie co, ja takie próby robie już od dwóch lat....

 

przykładem może być zdjęcie zrobione koziołkiem (astromeblem, barndoorem) jako jedno z moich pierwszych 300D...

 

M31_M33.jpg

 

6x120" ISO800 - obiektyw Canona EF50/1,8 - barn door-a kręciłem ręcznie ze stoperem :)

 

Pozdrawiam !

 

JAK to ręcznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze że nie zabardzo orientujesz sie w temacie :szczerbaty:

 

Jak wygląda i na czym polega Astrokoziołek masz TUTAJ

 

Po zbudowaniu takiego cacuszka twoje zadanie polaga na tym żeby w stałym tępie, zsynchornizowanym z ruchem nieba, kręcić śrubą.

 

Pozdrówko

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja mam statyw SKY VIEWPRO EQ5

 

To w takim układzie po prostu dokup sobie jeden silnik i problem masz z głowy, bynajmniej w przypadku krótkich ogniskowych.

 

A co do okularu do prowadzenia to z podświetlanym krzyżem i o krótkiej ogniskowej.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak czy inaczej muszę ustawić statyw na polaris , ale ja nie mam lunetki biegunowej :astro:

 

Wiesz co , nie czytasz watków w których piszesz. Kilka postów wyzej było jak sobie poradzić bez PFa.

 

metoda dryfu : http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/Metoda_dryfu

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sobie wrzucić zdjecia robine totalnie amatorsko czyli tanio.

Koziołek prowadzony ręcznie C 350D + Jupiter 135mm

 

10x60-90 s - składane w Registarze i obróbka w Ps'ie

 

Plejadki

 

post-3033-1165747995_thumb.jpg

 

i Orion - nawet płomyk sie załapał !

 

post-3033-1165748116_thumb.jpg

 

 

Niestety gwiazdki pojechane przez niedokładne ustawienie a poświata w dolnym lewym rogu od wschodzącego księżyca <_<

 

Ale jak na taki "sprzęt" to i tak dla mnie są super :D

Edytowane przez Dreamax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo są super :) Gdyby jakoś się pozbyć tych gradientów to byłoby jeszcze lepiej.

A w Orionie złapał się też Koński łeb, samego kształtu nie widać ale widać jasną mgławicę :Beer:

 

 

Tak zdjęcia są super.

 

Natomiast jeżeli już Ktoś wykonuje zdjęcia Eosem to już nie zaliczyłbym tego do taniego astrofoto - chociaż to oczywiśćie pojęcie względne. Zależne od dochodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Witam

mam takie pytanie w związku z tanim astrofoto: czy z sigmą 70-300 APO i Nikonem D50 można coś sensownego zdziałać? i jaki montaż z jakim napędem będzie dla niej wystarczający?

 

Zdziałac mozna, tylko pamietaj że Sigma to dość tani zoom więc rewelacji nie będzie a i przymknąc go trzeba. Jaki montaż to zależy jak długie ekspozycje chcesz robic i przy jakiej ogniskowej, czy z guidowaniem czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdziałac mozna, tylko pamietaj że Sigma to dość tani zoom więc rewelacji nie będzie a i przymknąc go trzeba. Jaki montaż to zależy jak długie ekspozycje chcesz robic i przy jakiej ogniskowej, czy z guidowaniem czy nie.

 

hmmm... no fakt, sigma przy 300mm już kiepsko rysuje, a zoom do astrofotografii raczej niepotrzebny :) więc zostaje m42... jakiś jupiter albo sonnar albo coś w tym stylu... coś do 200PLN ;) jaki montaż na te obiektywy? a jaki byłby potrzebny na MTO (wiem że to nie 200zł, ale może w przyszłości...)? raczej długie ekspozycje (chociaż nie wiem co w gwarze astrofotografów znaczy "długie" - kilkadziesiąt minut czy kilkadziesiąt godzin ;)) w każdym razie chodzi o mgławice/galaktyki... no i raczej z guidowaniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.