Skocz do zawartości

Tanie astro-foto


waldek

Rekomendowane odpowiedzi

A może świetnie rozumiesz tylko po prostu się czepiasz, ot tak dla zasady :Beer:

 

Chodzi po prostu o wygodne i praktyczne kryterium - kiedy coś się mieści w kategorii "taniego astro-foto" i pasuje do tego wątku, a kiedy nie. Kryterium musi dawać trochę luzu bo sytuacja na rynku szybko się zmienia - ceny spadają, dochodzą nowości itp.

Bo inaczej to trochę nie wiadomo o czym mówimy, więc może olejmy "tanie" i mówmy po prostu o astrofoto jako takim.

 

Jak dla mnie nie ma problemu. Ale ten wątek zostawmy na rozwiązania ekstremalnie tanie. Na samym początku tego wątku wkleiłem kawałek instrukci step by step jak się do tego zabrać z kawałkiem teleskopu jakimś sensorem i montażem z napędami. Podlinkowałem też ilustrowaną instrukcję podstawowej obróbki w Irisie. Uznałem, że coś takiego moze zachęcić ludzi którym chodzi po głowie fotografia DSów do zaktywowaia się. Teraz nagle spłyneliśmy na kwoty za które mozna kupic samochód. To nie miała być forma czepnięcia się (sorry jezeli tak to wyszło) raczej pisk z kąta " eee... chłopaki, przeginamy pałe, zaraz się tu zrobi jak w saunie po wylaniu na węgle flaszki czystego spirytusu"

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i coraz bardziej się dziwie Waszym podejściem :blink: 10 tysięcy złotych?????? Wiecie co to jest tanie astrofoto???? Lornetka trzymana w ręce a do niej przyłożony zwykły cyfrak. Astrofotografia to uwiecznianie na zdjęciach fragmentów nieba bądź samych obiektów, nie ważne czy z ogniskową 20mm czy 2000mm, lustrzanką czy kamera CCD, czy to jest Księżyc, Słońce czy DS'y.

 

Powiedzcie początkującemu który chce zacząć z tym zabawę - "astrofoto?? jasne, 10 tysięcy złotych i możesz zaczynać" :lol:

 

Co jeszcze bardziej mnie dziwi, wypowiadają się tutaj userzy którzy się tym w ogóle nie zajmują... :rolleyes:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie moja wina że samochody są teraz takie tanie... :D

 

Od razu wczesniej zastrzegłem, że rozumiem ten sport - schodzenie w dół z ceną. To fajna dyscyplina i jak w każdym sporcie można co jakiś czas poprawiać rekordy, co ostatnio udowodnił astrodziadek. Mi chodziło o troszkę ogólniejszą sprawę. Skoro na sąsiednim wątku toczy się burzliwy spór nt. co to w ogóle jest astrofoto, pomyślałem że nie od rzeczy będzie zastanowić się nad określeniem "taniego astrofoto". Nie chciałem nikogo bulwersować kwotami. Tanie jako 10% drogiego nadal uważam za dobrą definicję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i coraz bardziej się dziwie Waszym podejściem :blink: 10 tysięcy złotych?????? Wiecie co to jest tanie astrofoto???? Lornetka trzymana w ręce a do niej przyłożony zwykły cyfrak. Astrofotografia to uwiecznianie na zdjęciach fragmentów nieba bądź samych obiektów, nie ważne czy z ogniskową 20mm czy 2000mm, lustrzanką czy kamera CCD, czy to jest Księżyc, Słońce czy DS'y.

 

Powiedzcie początkującemu który chce zacząć z tym zabawę - "astrofoto?? jasne, 10 tysięcy złotych i możesz zaczynać" :lol:

 

Co jeszcze bardziej mnie dziwi, wypowiadają się tutaj userzy którzy się tym w ogóle nie zajmują... :rolleyes:

 

pozdrawiam

 

Co gorsza wypowiadają sie ludzie, którzy nie rozumieją prostego tekstu pisanego. Na 10 tys. zł miałaby się KOŃCZYĆ tania astrofotografia, nie ZACZYNAĆ.

Tak jak na większości forów dominuje szybki komentator - we własnym przekonaniu niezwykle bystry i dowcipny - jeszcze nie przeczytał tekstu, nie mówiąc o zrozumieniu, a już go komentuje i krytykuje.

Zresztą chyba faktycznie za dużo tu bicia piany i ja się stąd zmywam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co gorsza wypowiadają sie ludzie, którzy nie rozumieją prostego tekstu pisanego. Na 10 tys. zł miałaby się KOŃCZYĆ tania astrofotografia, nie ZACZYNAĆ.

Tak jak na większości forów dominuje szybki komentator - we własnym przekonaniu niezwykle bystry i dowcipny - jeszcze nie przeczytał tekstu, nie mówiąc o zrozumieniu, a już go komentuje i krytykuje.

Zresztą chyba faktycznie za dużo tu bicia piany i ja się stąd zmywam.

 

Widzisz, chyba mamy różne pojęcie "taniości". Dla mnie 10 kzł to jest kwota astronomiczna, a tanie astrofoto kończy się na max 2000zł. Myślę że wątek jest skierowany do poczatkujących userów, po co ich przerażać chociażby wspominaniem o takich kwotach?

 

Zresztą punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, takie jest moje zdanie odnośnie taniego astrofoto.

 

Farewell :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, chyba mamy różne pojęcie "taniości". Dla mnie 10 kzł to jest kwota astronomiczna, a tanie astrofoto kończy się na max 2000zł. Myślę że wątek jest skierowany do poczatkujących userów, po co ich przerażać chociażby wspominaniem o takich kwotach?

 

Zresztą punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, takie jest moje zdanie odnośnie taniego astrofoto.

 

Farewell :)

Zdecydowanie popieram. Kiedy chodziłem do szkoły i interesowałem się astro, wydatek rzędu 2000 zł, nie mówiąc już o 10 000 po prostu mie przerastał. Początkujący astroamatorzy robią wszystko żeby jak najtańszym kosztem chociażby utrwalić sam zarys M42 czy M31. I na początek to starcza. Zdobywają doświadczenie na swoich mizernych fotkach, a apetyt rośnie w miarę jedzenia. :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie patrzę na tanie astrofot jak mói dwaj ostatni pzredmówcy. Sam kiedyś zaczynałem od naprawdę taniego focenia na koziołku, kliszy czarnobiałej, etc. i myślę, że tanie powinno być na tyle tanie aby stać je było praktycznie każdego. Poniżej zamieszczam trzy zdjęcia zrobione niedawno jako przykład chyba najtańszego astrofoto jakie może być:

 

1. przepiękna ostatnio koniunkcja Księżyca i Wenus, zdjecie zrobione aparatem Kiev 6, obiektyw wołna 80mm, prześłona 5,6, slajd kodak e100, czas chyba 1/4s

2007-05-19_21-35-00_ksiezyc_wenus_kodak_e100_s.jpg

 

2. okolice bieguna północnego ale cośik jeszcze się tam załapało, zdjęcie zrobione aparatem Kiev 6, obiektyw Wega 35, film Fuji Provi 400, przesłona 5, czas ileś tam minut ;)

2006-09-23_23-00-00_biegun_fujiprovia_400_s.jpg

 

3. okolice bieguna północnego, zdjęcie zrobione aparatem Kiev 6, obiektyw Wołna 80mm, film Kodak e100, przesłona 5,6, czas ok. 20 min

2007-05-19_22-00-00_biegun_kodak_e100_s.jpg

 

Tego typu zdjęcia może robić każdy kto ma jakąkolwiek manualną lustrzankę, np. Zenita czy Practicę. Oczywiścei to nie wyszukane foty deep-sky ale mi ich robienie sprawia olbrzymią przyjemność :) i dlatego polecam szczególnie młodym miłośnikom.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może i ja dam coś od siebie;)

relatywnie tanie astrofoto - canon 300d z kitowym obiektywem postawiony na statywie foto za 75 zl :)

czasy 30 sekund - różne iso - no i faktycznie ultra ciemne niebo - tzn bez lamp;) bo za ciemno to faktycznie już sie nie robi(okolice Pszczewa w powiecie lubuskim) :Beer:

 

aha no i zero obróbki bez darków poprostu jedna surowa klatka

IMG_4411.JPG

Edytowane przez pierzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

chętnie dołaczę się do tego postu z wypocinami ze swojego sprzętu:

 

EOS300D unmod + Jupiter 4/200 SkyWatcher EQ-2 z prowadzeniem w jednej osi :Boink:

 

m312.jpeg

 

M31 i Satelity - stack 11x60s ISO800 (przez mgłę i z koszmarnym LP)

 

m421.jpeg

 

M42 11x60s ISO800 (warunki te same jw.)

 

Uzysk materiału około 25-30% przy czasach 60s i 2 godziny ustawiania na GP :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

To moze ja cos dorzucę.

 

Sprzet:Canon 300d apo telezenitar 135 2.8 na statywie fotograficznym.

 

Holmes robiony na iso 800 czas niepamietam.

Orion na iso 800 czas 3x8sek.

Wszystko składane w DSS.

orion_24seku.jpg

apo_135_2.8.jpg

Edytowane przez krzysiek.p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.