Skocz do zawartości

Zakrycia asteroidalne: 12 i 13 listopada


Wiesiek S.

Rekomendowane odpowiedzi

Czekają nas dwa zakrycia asteroidalne jednej nocy: 12 listopada od 23:53-00:11 CSE i 13 listopada od 02:07-02:27 CSE. Myślę, że dokładniejsze informacje zostaną podane bliżej terminu. Oby pogoda dopisała.

Wiesiek

 

PS. Jeśli ktoś potrzebuje mapek dojścia do gwiazd, proszę dać znać.

12_sabrina.gif

13_imhilde.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualne mapki zakrycia przez Sabrinę i Imhilde. Na prosbę dołączam mapki dojścia do gwiazdy zakrywanej przez Sabrinę. Wykonałem je programem Guide. Koła centralne mają średnicę: 1 st. 30 i 15 minut kątowych. Zakrywana gwiazda znajduje się w centrum. Przy gwiazdach podana jest ich jasność (np. 537 oznacza gwiazdę o jasności 5.37 mag). Proszę o opinię czy takie mapki Wam odpowiadają i czy są czytelne.

Wiesiek

SabrinaMap.gif

ImhildeMap.gif

Sabrina1.GIF

Sabrina2.GIF

Sabrina3.GIF

Sabrina4.GIF

Sabrina5.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję się w obowiązku udzielenia odpowiedzi, bo swego czasu pytałem Wieśka na PW o takie właśnie mapki dot. zakryć :rolleyes:

Teraz to całkiem inksza inkszość po prosu :)

Nawet dla mnie jest przejrzyście, jasno i klarownie. Na tyle, że tylko dobrej pogody sobie życzmy!

 

:Beer:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że pas drugiego zakrycia przebiega dokładnie przez moje miasto :). Tak więc to zakrycie będę próbował obserwować, o ile tylko pozwoli pogoda. Niestety prognozy nie są obiecujące :(

 

Ja robię sobie mapki sam. Nie wstawiam jasności gwiazd oraz linii rektascensji i deklinacji. Natomiast gwiazdek na jednej mapce jest więcej. Ale to już, jak komu odpowiada. A może nie tyle więcej jest gwiazdek, co mają większe rozmiary i dlatego wydaje się, że jest ich więcej :)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wisiu nic tylko podziękować za trzymanie formy. Jam od 2 tygodni chory na zmianę z małżonką. Ale na 13 szykowałem się już od dawna i zrobię obserwację choć bym pękł.

 

Jedna ogólna uwaga. Mapki robione przez kogoś, szczególnie doświadczonego jak Wiesiu zawierają zawsze jedną prawidłowość, są domyślnie - podświadomie robione pod teleskop osoby robiącej mapki.

Ja sam jak zrobię mapki dla siebie to wiem co i jak a jak korzystam z robionych przez kogoś to ciężko mi się odnaleźć od pewnego czasu mapki są dla mnie pomocnicze - sprawdzam, czy GOTO dobrze wycelowało. Ale w brew pozorom GOTO też determinuje konieczność zrobienia dobrych mapek by być pewnym, że na dobra gwiazdę patrzy teleskop. Jest to szczególnie ważne gdy obserwujemy CCD z małym chipem.

 

Saywiechu jeśli masz ochotę porobić zakrycia z korzyścią dla nauki daj znać - pomyślimy o służbie czasu dla Ciebie.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakrycia są dla mnie naprawdę atrakcyjne. Jednak w tej chwili dam radę tak "od przypadku". Od wiosny będą zupełnie inne warunki. Przede wszystkim stale będę miał sprzęt pod nosem i szeroki horyzont tuż za drzwiami. A i swój czas będę mógł bardziej elastycznie "ponaginać".

Cieszę się z takiej reakcji Pawła :)

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakrycia są dla mnie naprawdę atrakcyjne. Jednak w tej chwili dam radę tak "od przypadku". Od wiosny będą zupełnie inne warunki. Przede wszystkim stale będę miał sprzęt pod nosem i szeroki horyzont tuż za drzwiami. A i swój czas będę mógł bardziej elastycznie "ponaginać".

Cieszę się z takiej reakcji Pawła :)

 

:Beer:

 

Jako sekcja SOPiZ PTMA dysponujemy pewną ilością podstawowej służby czasu (DCF + STOPER), którą możemy wypożyczać naszym członkom. Ważne by sprzęt ten był w użyciu. Znając osobę saywieha to tak pewnie będzie. Będziesz nowym SOPiZowcem od nowego sezonu (?) ja zapraszam.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że pas drugiego zakrycia przebiega dokładnie przez moje miasto :). Tak więc to zakrycie będę próbował obserwować, o ile tylko pozwoli pogoda. Niestety prognozy nie są obiecujące :(

 

Niestety, tym razem prognozy sprawdziły się :(. Ostatnie gwiazdy widziałem około godziny 20. Gdy kładłem się spać było już pochmurno (22:30). Obudziłem się około 50 minut przed zjawiskiem, ale całe niebo w dalszym ciągu było pokryte chmurami. Przyznam, że nie czekałem dłużej tylko wróciłem do łóżka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie było jeszcze gorzej- tylko małe dziurki w chmurach, bez szans na cokolwiek.

 

Paweł- po Nowym Roku w takim razie się odezwę. Qrcze... ależ ten czas zapiernicza ... 2007 juz zaraz :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.