Skocz do zawartości

Okulary do Synty 8"


lukascwwo2

Rekomendowane odpowiedzi

Hmmm... ciężka sprawa, a jest sens kupić używanego Naglera (z astronoce) czy lepiej dołożyć i kupić SWAN WO??? Tylko jaką dobrać ogniskową jeżeli w zestawie Synty są 10 i 25mm Plossl co prawda :unsure:

 

O Matko Boska!!!

 

Lukas, usiadz, przeczekaj, a potem jeszcze raz pomysl!

 

Na Astronocach sprzedajemy okular ASTROKRAK!!! To w zadnym wypadku nie Nagler!!!

Kiedys otrzymal taka ksywke z powodu dawanych swietnych obrazow.

Zauwaz, ze "Nagler z Jezior" jest w cudzyslowie.

 

Prawdziwe Naglery kosztuja grubo ponad 1000 PLN za sztuke, a w porywach ponad 2000 PLN!

Sa marzeniem kazdego obserwatora, sa okularami docelowymi, na cale zycie.

 

WO Swan to konstrukcja Erfle, stojaca duuuzo w tyle na Naglerami.

 

Nigdy bym nie przypuszczal, ze ten opis Astro***ka moze byc tak odebrany :blink:

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powinienes tym stwierdzeniem zaczac swoj post o RKE.

 

Bo nie kazdy jest tak malo wymagajacy, co moze ujemnie wplynac na jego samopoczucie po spojrzeniu w RKE w Syncie.

 

Hmm. Nie chcę się spierać, bo nie mam porównania, ale np. Saywiehu polecał dwucalowy RKE:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=13935&st=0

 

A może chodzi o to, że jako koneser nie uznajesz nic poniżej Naglerów?

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Nie chcę się spierać, bo nie mam porównania, ale np. Saywiehu polecał dwucalowy RKE:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=13935&st=0

 

A może chodzi o to, że jako koneser nie uznajesz nic poniżej Naglerów?

Pozdrawiam :)

 

Jak wczytasz sie w moje posty, a nie tylko posty Saywieha, zauwazysz, ze polecam opcje tak ekonomiczna jak dobra jakosciowo - Erfle. I to jest wg mnie minimum do f/6.

 

Daleki jestem od polecania wszystkim Naglerow, bo sa strasznie drogie i ciezko dostepne w Polsce.

Jest kilka mozliwosci, ktore o wiele bardziej sprawdza sie w f/6 niz RKE, wlaczajac w to serie LVW na ktora wg mnie warto zbierac.

 

Saywieha znam osobiscie i bardzo cenie, ale to, ze dwoch uzytkownikow RKE poleca te okulary nie znaczy, ze to dobry wybor. To OGROMNY kompromis ekonomiczny ktory wg mnie sie nie oplaca.

 

Mialem okazje obserwowac przez wiele okularow, w tym rowniez przez RKE w f/6.

Natomiast "koneser" to za duzo powiedziane :szczerbaty:

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze to i racja, Ja mojego RKE nabylem z 2 reki i oplacalo mi sie to jak jasna ciasna B) . Zastanawialem sie nad kupnem Erfle ale ostatecznie sttwierdzielm , ze nie bede az tak czesto zapodawla sobie tych 30mm. Wole dozbierac troszke i kupic sobie planetarny, DSowy LV ktory bede z pewnoscia najczesciej wkladal do wyciagu.

Jednak dla niektorych ludzi dozbieranie 50-100 zl (a co dopiero 1700) to sporo wiec nie dziwmy sie, ze nie wszyscy kupuja to co jest,,najlepsze,,. Super dla jednego oznacza norme dla innego, taka jest prawda.

A ja skladam uklony dla saywieha za naprawde ekonomiczne podejsice do zycia :notworthy: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe, z tą ekonomią to tak na dwoje babka wróżyła :D

Jasne, że korzystam z oszczędzania tam, gdzie można. Z drugiej jednak strony- nie zawsze tak da radę. To, że na "dzień dobry" nie zacząłem z dużo wyższej półki wiąże się głównie z tym, że mam do przeprowadzenia sporą inwestycję. Jednak dzięki temu utwierdziłem się w przekonaniu, że nie da się jednoznacznie sklasyfikować okularków wg kryterium typu, a nawet ceny. Wszystko zależy, do czego się je stosuje. Ten sam okular zupełnie inaczej sprawuje się nawet na różnych DS-ach. Ale to zależy od wykonania. W popularnych okularach- wręcz od każdej pojedynczej sztuki!

 

Teraz jednak gorączkowo myślę o Ultimie 10 mm - a to już nie jest najtańszy okularek ;) Choć, z drugiej strony- rozważam kilka Super Plossli z TS... Żeby do końca pokręcić- zamówiłem "na próbę" UWA Sky Watchera 15 mm i może dokupię resztę tej serii jak będzie OK. Jak nie- są jeszcze w TS szerokokątne TS-SWA :Boink:

 

Kazoman- qrcze LV nie uważam za okular DS-owy... ale to kwestia tego, co i jak chcesz obserwować. Prędzej ten zachwalany przeze mnie Silver Plossl jest DS-owy, Ultima ponoć jeszcze bardziej.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Synty F6 tak? Do przeglądu nieba tak? Czyli długi okular do ogniskowej 1200 tak ? I jeszcze żeby było tanio tak?

 

Kurde, takie numery to tylko w ERZE.

 

Powiem tak:

 

Unikaj takich okularów jak SV 30mm / RKE 30mm / W70 25mm / SWAN 30 mm Każdy bedzie miał duze wady eliminujace od ponad 30% pola dla RKE, W70, SV, do prawie 30% SWAN

 

Okulary nieco lepszy to Erfle 32 mm lub ST80 AB 30mm i moze tego sie trzymaj jak chcesz oszczędzać.

 

Taki który mozna z czystym sumieniem polecić to LVW 30mm pod ciemne niebo lub LVW 22mm pod jasne.

 

Tylko że taki LVW30mm nie istnieje, a nastepny na liscie LVW 42mm da juz za wielką źrenice wyjściową.

 

Ekonomicznym wyborem mógłby być LV 30mm pod ciemne niebo lub LV 25mm pod jasne.

 

Tylko ze LV30mm też nie istnieje a nastepny w kolejce LV40mm bedzie analogicznie do tego co wyzej za długi. Ustepstwem ekonomicznym przy okularach LV (LV25mm) bedzie nieco mniejsze pole a dokładnie to troche ponad 1*

 

Tak wiec podsumowując Synta F6 to trochę niewdzięczny teleskop do doboru ekonomicznych okularów. Okulary tanie takie jak RKE ciagle jeszcze nie dają rady przy jej ogniskowej. Okulary lepszej jakości maja niefortunna dziure w ogniskowych pasujacych do Synty jako przeglądowiec. (30mm) Zostaje grzebanie w okularach z takiej półki cenowej gdzie jeden okular jest droższy od calej Synty.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Napisałem żebyś szukał okularów w przedziale 30mm, to prawda, ale nie dodałem, ze sprawdzi się to pod ciemnym niebem. Jezeli walczysz ze strefy zaswietlonej (przedmieścia it.) to celuj w okolice 20-25mm.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie to ja bym na twoim miejscu nie zaprzatal sobie glowy doborem kolejnych okularow ...prawda jest taka ze nie spojrzales jeszcze w to co bedziesz mial ....wnioski same wyjda w czasie uzytkowania telepa ....10mm jesli chodzi deep space bedziesz uzywal przy mglawicach planetarnych i gromadach kulistych .....rozleglejsze obiekty tylko na 25 mm ....wydaje mi sie ze ten zestaw i tak jest bardziej przydatny do deep spacow niz do planet ..ja u siebie pierwsze co kupilem to barlowa2x a potem dlugo dlugo nic az po 10 miesiacach uzytkowania zaczalem dobierac okulary tak aby wycisnac z telepa jak najwiecej ...oczywiscie biorac pod uwage warunki finansowe...teraz po 1,5 roku uzytkowania mam LV 7mm....PL 32mm....WO SWAN 15 mm...standardowe Ploosle 10 i 25mm a takze ED Soligora 25mm ...z tego zestawu najslabiej wypada ED 25 mm nie specjalizuje sie za bardzo w niczym i jest oby byl ...na moje oko jest nieco za jasny i brakuje kontrastu przy obserwacjach PL 25mm jest zdecydowanie ciemniejszy i ma lepszy kontrast.....LV 7mm sprawdza sie swietnie choc ma male pole ..obraz jednak daje naprawde dobry i z okularu jestem zadowolony ...podobnie jest jesli chodzi o PL 32mm ..bardzo polubilem ten okular odkad go kupilem ..narazie na WO SWAN 15mm tez nie nazekam ....Barlow 2x nawet za 100 zl zawsze sie przyda ...pozwala szerzej zastosowac to co sie ma w zestawie ...jesli stac kogos na lepszego Barlowa to napewno jest to wskazane....uzywalem go na poczatku i uzywam go teraz...do poprawy jakosci obrazu planet napewno nie mozna zapominac o filrtrach ...kupilem niedawno 4 w sumie mam ich 5....jesli chodzi o DS'y to tak samo przydaje sie pozniej cos poprawiajacego obraz ....ale przez pierwsze misiace...dlugie miesiace ogladalem przez 2 standardowe okulary + barlow 2x za niwiele ponad 100 zl i zanim zaczalem trafiac nawet w te najjasniejsze DS'y minelo troche czasu

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmm... naprawde trudna sprawa... postanawiam więc poczekać i kupić na starcie tylko barlow'a Soligor 2" a okulary to poczekają sobie na grubszy sporo grubszy portfel niestety, cóż wszystkiego mieć nie można od razu, chyba że ktoś śpi na kasie hehe pozdro dla wszystkich którzy pomogli :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co polecacie na przyszłość LVW czy SWAN czy może coś innego jeżeli chodzi o jakość i oceniam że w większości najwięcej bym używał 20mm okularów, jeśli się mylę to nakierujcie mnie właściwie :D

 

W zakresie ogniskowych 30-35mm nie ma LVW, wiec pozostajesz w sferze Erfli, oczywiscie przyjmujac wariant ekono.

 

Jesli cos ok. 20mm to LVW22mm i masz okular docelowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mocno zastanowiłbym się, czy na początek zamiast dodatkowego okularka, czy Barlowa nie wziąć jakiegoś sensownego filterka. Albo taki zdecydowanie na LP, albo typowo mglawicowy UHC-S. Ciekaw jest opinii innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mocno zastanowiłbym się, czy na początek zamiast dodatkowego okularka, czy Barlowa nie wziąć jakiegoś sensownego filterka. Albo taki zdecydowanie na LP, albo typowo mglawicowy UHC-S. Ciekaw jest opinii innych.

 

A ja nie zaopiniuje a zapytam:

 

jaki kupic filtr: 1,25" czy 2"?

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że 1.25", no bo okularki takie są :rolleyes:

 

No wlasnie, a jak zacznie sie kompletowanie okularow docelowych, z ktorych kilka bedzie 2" to bedzie trzeba dokupic filtr 2".

 

Pytam nie bez kozery, bo sam nie mam na to koncepcji :Boink:

 

EDIT: Hans, uprzedziles mnie :)

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy 2" są musowo docelowe ?? Jest wiele tak bajeranckich okularow 1.25", że nie trzeba koniecznie kupować 2". A filtr 1,25" można przecież za jakiś czas odsprzedać- jak będzie dobry, uzyska się za niego całkiem niezłą cenę, w razie czego.

Ale zadam też inne pytanie: czy Synta jest docelowym teleskopem? Jak dla mnie - nie. Myślę, że nie ma sensu martwić się o przyszłość, tylko zapewnić w miarę sensowne warunki do obserwacji TERAZ ! A ja w tej chwili skłanialbym się właśnie do polecenia filtra zamiast Barlowa, albo przypadkowego okularka. Lepiej do takich zakupów dokładnie przemyśleć przeznaczenie, a jeszcze lepiej- najpierw zobaczyć własnoocznie,co w trawie piszczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy 2" są musowo docelowe ?? Jest wiele tak bajeranckich okularow 1.25", że nie trzeba koniecznie kupować 2". A filtr 1,25" można przecież za jakiś czas odsprzedać- jak będzie dobry, uzyska się za niego całkiem niezłą cenę, w razie czego.

Ale zadam też inne pytanie: czy Synta jest docelowym teleskopem? Jak dla mnie - nie. Myślę, że nie ma sensu martwić się o przyszłość, tylko zapewnić w miarę sensowne warunki do obserwacji TERAZ ! A ja w tej chwili skłanialbym się właśnie do polecenia filtra zamiast Barlowa, albo przypadkowego okularka. Lepiej do takich zakupów dokładnie przemyśleć przeznaczenie, a jeszcze lepiej- najpierw zobaczyć własnoocznie,co w trawie piszczy ;)

 

I masz racje i nie masz. :rolleyes: Masz bo wychodzenie z założeniem, że ma byc lepiej teraz a nie za 3 lata zbierania kasy ma swój głeboki sens. Gdybym nie przeszedł przez kierat kilkukrotnej wymiany okularów za kazdym razem podnoszac im wyzej poprzeczkę nie miał bym czym obserwować.

 

Z drugiej strony nie masz racji, bo po pierwsze user pyta o okulary do konkretnego teleskopu (tu do Synty). Nie wiemy czy planuje się z niego przesiadac i co najważniejsze na co (gdyby to napisał rozmowa na pewno była by inna, zmieniły by sie ogniskowe dobieranych okularów, a może i ich typ lub w ogóle podejscie do problemu). Drugą sprawą jest to, ze jednak powyżej pewnego poziomu jakosciowego i powyżej pewnej granicy ogniskowych, jesteś skazany na okulary 2" i nie ma przebacz. Pokaz mi okular o ogniskowej 30mm, szerokim polu i dobrej jakosci obrazu w światłosilnym teleskopie, ale jedno utrudnienie :) ma być 1,25".

 

Oczywiscie mozna odsprzedawać, można sobie zostawić, tylko zupełnie inaczej wygląda rynek wtórny na plossle, a inaczej na nieco droższe akcesoria 1,25". Ludzie którzy kupują sprzęt z tej lepszej jakosciowo pólki muszą wydać znacznie wiecej swoich cieżko wyrwanych skarbówce pieniędzy. Maja juz na tyle wiedzy, że kumaja czym grozi dobry i drogi filtr czy kątówka 1,25...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nieodparte wrażenie, że ogromna większość forumowiczów "jedzie" na okularach 1.25", co najwyżej "podpierając się" 1-2 dwucalowcami. Jak się przejrzy całkiem niedawne tematy dot. okularów, to "tonie" się tam od porad typu LV czy ortho.

 

Pokaz mi okular o ogniskowej 30mm, szerokim polu i dobrej jakosci obrazu w światłosilnym teleskopie, ale jedno utrudnienie :) ma być 1,25".

No jest to pewien argument. Choć może wskazałbym Ultimę, z zastrzeżeniem pola.

Z drugiej strony- b. chętnie kupiłbym dwucalowe okularki 8,9, 10 i 15 mm w sensownym przedziale cenowym ...

 

Hans i Polaris: wydaje mi się, że trochę zbyt jednostronnie podchodzicie do zagadnienia, a do tego- coraz bardziej wasze poglądy ewoluują w kierunku utrzymania jakiejś niezrozumiałej dla mnie apodyktyczności ;)

 

Zapytam: czy LV , ortho, dobrej klasy Plossle, Ultimy i caaała qpa innych to złe okulary i nie mogą być docelowe?

 

Czy jeśli ktoś pisze: "nie stać mnie nawet na Meade 5000, a Naglera w ogóle", to otrzyma za parę tygodni odpowiedź: "sprzedaj teleskop" ? :szczerbaty:

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesiek, bardzo sie ciesze ze dyskutujemy o tym, bo nowi uzytkownicy beda mogli poznac dwie strony medalu co pozwoli im WYBRAC, a nie kupic to co uslyszeli :Beer:

 

Z tego co wiem, te ogniskowe ktore podales nie sa dostepne w obudowie 2" bo nie jest to potrzebne. W obudowie 1,25" z powodzeniem wykorzystuja dostepne przy takich ogniskowych pole.

Zauwaz, ze Naglery o f od 16mm w dol sa w obudowie 1,25" i to starcza aby uzyskac pole 82st.!

 

To, ze na Forum roi sie od LV i ortho to pewnie miedzy innymi wynik poszukiwan okularow planetarnych przez zadnych duzych powiekszen zapalencow (bez obrazy!).

 

LV, dobre ortho, Plossle TV moga byc okularami docelowymi! Co do Ultimy nie mam zdania.

 

Jesli ktos pisze, ze go nie stac na drogie okulary to znaczy, ze wykosztowal sie na teleskop i teraz powinien z cierpliwoscia zbierac kase na wydatek pt. akcesoria.

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.