Skocz do zawartości

Okulary do Synty 8"


lukascwwo2

Rekomendowane odpowiedzi

Sumasowi odpowiem chyba tylko tak,że lubię dobre body :D:Beer:

Jasne - zawsze pisałem, że Synta, czy obserwacje z balkonu nie mogą być docelowe, jeśli chce się naprawdę ambitnie obserwować. A ta ambicja odwzajemnia się nieporównywalnością obrazów !

 

No, ale Synt w narodzie coraz więcej...

 

Polaris- ja naprawdę radziłbym do tego telepa dokupić filtr. A dalsze zakupy na miejscu pytającego zrobiłbym po gruntownym zaznajomieniu się z okularami na rynku i wstępnym "oblukaniu" nieba z "Niebem na dłoni", czy "Niebem na weekend". Zresztą zanosi się na to, że JAKIŚ CZAS sprzęt sobie niestety poleży...

 

Nawet nie zwróciłem uwagi, że Naglery są 1.25"- na razie dokładnie przyjrzałem się co najwyzej Plosslom TV. Naglerki sobie kupię na urodzinki. Siedemdziesiąte :szczerbaty:

A fajna dyskusja- to podstawa :) Ale zacząłem się bać, że nagle okaże się, że jest tylko jeden słuszny wybór ;)

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, a jak zacznie sie kompletowanie okularow docelowych, z ktorych kilka bedzie 2" to bedzie trzeba dokupic filtr 2".

 

Pytam nie bez kozery, bo sam nie mam na to koncepcji :Boink:

 

EDIT: Hans, uprzedziles mnie :)

 

 

Jest jedno rozwiązanie które eliminuje problemy związane z oprawą filtra (tzn. chodzi mi o to że filtr 2" jesteśmy w stanie używać podczas obserwacji okularem 1,25"), rozwiązaniem tym jest wyciąg okularowy z przekładnią filtrową. Taka przekładnia umożliwia nam montowanie filtrów nie zależnie od oprawy okularu, wydaje się że jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Jesli ktos pisze, ze go nie stac na drogie okulary to znaczy, ze wykosztowal sie na teleskop i teraz powinien z cierpliwoscia zbierac kase na wydatek pt. akcesoria.

....

 

Według takiego rozumowania, należy kupić telep, poczym odłożyć go do kąta i zbierać na okulary docelowe.

Sorki! Ale to jest totalny absurd!

Człowiek się pyta co kupić, żeby użyteczność sprzętu była większa! Do standardowego zestawu okularów Synty (10mm i 25mm, to nie są plossle!!!! szczegóły na priva) brakuje jakiegoś długiego okularu.

Jak ktoś początkujący próbował odnależć coś w kularze 25mm a potem próbował w 32mm to może powiedzieć tylko o Qr....a!! Niezależnie czy jest to okular ze stajni Nagera czy RKE lub tani Plossl !!

 

Jodłowskich warunków!

 

ps. dla mnie docelowym okularami dla mojej Synty 1200/200 są Plossle ze stajni Naglera i 32mm okular szerokokątny oczywiście też z TV, ale nie oznacza to, że będę katował się okularami z mojej Synty i zbierał na docelowe, bo niewiele zobacze i nie nabiorę doświadczenia...

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mpp, ze zacytuje sam siebie z tego watku:

 

"Natomiast uwazam, ze musowo trzeba zakupic okular 2" z f w granicach 30-35mm.

Potem... ok. 20mm, ok. 13mm, i tak do okularow ponizej 10mm."

 

A to:

 

"Jesli ktos pisze, ze go nie stac na drogie okulary to znaczy, ze wykosztowal sie na teleskop i teraz powinien z cierpliwoscia zbierac kase na wydatek pt. akcesoria."

 

napisalem odnoszac sie do podanej jako przyklad przez Wieska serii Meade 5000 i Naglerow.

 

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś początkujący próbował odnależć coś w kularze 25mm a potem próbował w 32mm to może powiedzieć tylko o Qr....a!! Niezależnie czy jest to okular ze stajni Nagera czy RKE lub tani Plossl !!

Absolutnie pootwierdzam!

Jednocześnie dodam, że qrde łatwiej jest mi znaleźć słabe eMki w RKE, niż w nieco ciemniejszych okularach. Wzrok mam (nadal) dobry.

Szkoda, że nie mogłem do tej pory porównać obrazów np. na Veilu, czy innych mgławicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mpp, ze zacytuje sam siebie z tego watku:

 

"Natomiast uwazam, ze musowo trzeba zakupic okular 2" z f w granicach 30-35mm.

Potem... ok. 20mm, ok. 13mm, i tak do okularow ponizej 10mm."

 

A to:

 

"Jesli ktos pisze, ze go nie stac na drogie okulary to znaczy, ze wykosztowal sie na teleskop i teraz powinien z cierpliwoscia zbierac kase na wydatek pt. akcesoria."

 

napisalem odnoszac sie do podanej jako przyklad przez Wieska serii Meade 5000 i Naglerow.

 

...

Wobec tego źle zrozumiałem... Mój błąd!

 

 

 

Pod wypowiedzią Saywiehu-a podpisuję się dwoma rękami i nogą!

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wobec tego źle zrozumiałem... Mój błąd!

 

:Beer:

W tym watku starly sie dwie tak rozne koncepcje, ze obawiam sie (chcialbym sie mylic!), ze nie dojdzie do konsensusu.

Za jakis czas znow ktos kupi telep i spyta o okularki. No i znow spotkamy sie w nowym watku ;)

Albo i nie spotkamy :Boink:

 

Pozostalo liczyc na rozsadny wybor osoby zainteresowanej...

 

Pod wypowiedzią Saywiehu-a podpisuję się dwoma rękami i nogą!

 

Wez, Mpp, ta kreska pomiedzy "u" a "a" glupio wyglada :szczerbaty:

Bo sie Wiesiek obrazi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Wez, Mpp, ta kreska pomiedzy "u" a "a" glupio wyglada

Bo sie Wiesiek obrazi!

.....

 

NO....tak... Drugi mój błąd. Przepraszam..

Mogę jeszcze wyedytować, ale zaburzy to ciągłość wątku, więc uderzę się w pierść i zamilknę, licząc na wyrozumiałość czytających! Obiecując POPRAWĘ!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telepa to raczej nie zmienie przez dłuuugi czas, a gdy nadejdzie czas zmian to będę miał już odłożoną kasę na telepa i dobre, bardzo dobre okularki he he oraz filterki a narazie to barlow'a i okularka chciałem nabyć żeby nie stracić ochoty (przez okulary z zestawu) na oglądanie mgławic, galaktyk, gromad i innych fascynujących obiektów pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to postanawiam teraz kupić tańsze okularki a w niedalekiej przyszłości stopnowo LVW. To chyba lepsze wyjście bo różnica będzie odczuwalna i może mnie zadowoli, a w wypadku erfli a LVW różnica może być już bardziej zatarta i żeby odczuć zmianę to musiałbym kupić coś powyżej 1000zl tak myśle ale to już jak sobie sprawie nowego telepa kiedyś.

 

Teraz myślę nad Celestronem E-LUX 32mm 2" lub Vixen Plossl 32mm 1,25mm lub Omni 1,25mm oraz musowo barlow Soligor 2" to samo z 9-10mm

 

Napiszcie czy te okularki są w tej cenie dobre i czy się nie myle w moich przemyśleniach a i o ogniskowych tradycyjnie, prosze Was o jeszcze troche wysiłku i udzielenie mi mam nadzieje nie ostatnich porad, tak to już jest z nowymi astrokochaczami :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telepa to raczej nie zmienie przez dłuuugi czas, a gdy nadejdzie czas zmian to będę miał już odłożoną kasę na telepa i dobre, bardzo dobre okularki he he oraz filterki a narazie to barlow'a i okularka chciałem nabyć żeby nie stracić ochoty (przez okulary z zestawu) na oglądanie mgławic, galaktyk, gromad i innych fascynujących obiektów pozdro

 

Okularki z zestawu nie sa zle. Przekonasz się juz po 1-szych obserwacjach. Wbrew powszechnej opinii nawet ten 10mm nie jest taki zly jak go wszyscy maluja, a w 25mm widac naprawde super M 31 B) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl to: ja na 100% jestem przekonany, że nie będę korzystać z Barlowa, a w każdym razie na pewno nie do obserwacji wizualnych. Barlowa kupiłem wraz z teleskopem- i używałem przez pierwsze 3 miesiace. Teraz w sumie już się go pozbyłem. Osobiście odradzam.

 

Nie spiesz się z wydawaniem pieniędzy na okulary- one nic za ciebie nie załatwią. Pierwsze miesiące po zakupie to dla ciebie i tak dużo roboty w poznawaniu nieba - i na tym się skup! No i b. wiele zależy od tego, czy będziesz miał sensowne obrazy w tej "dziesiątce".

 

Nie radzę robić nic pochopnie. A gorączkujesz się strasznie: pytasz o okular 9 mm, a masz dostać 10 mm w zestawie. Na "dzień dobry" to nie ma sensu. Lepiej na pewno kupić, poza filtrem, 2-calowca długoogniskowego, wypełnić lukę pomiędzy 25 i 10 - jakąś np. 15-tką, no wziąć 5-7 mm do planet i Księżyca.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie radzę robić nic pochopnie. A gorączkujesz się strasznie: pytasz o okular 9 mm, a masz dostać 10 mm w zestawie. Na "dzień dobry" to nie ma sensu. Lepiej na pewno kupić, poza filtrem, 2-calowca długoogniskowego, wypełnić lukę pomiędzy 25 i 10 - jakąś np. 15-tką, no wziąć 5-7 mm do planet i Księżyca.

 

Zgadzam sie z przedmowca i podpisuje pod tym wszystkimi swymi czułkami!! Wlasnie skonczylem obserwacje, podczas ktorych 'rozdziewiczylem' prosiaczka Antaresa 15 mm - i musze przyznac, ze to swietne wypelnienie luki pomiedzy 20 mm a 9 mm (czyli najblizszymi ogniskowymi okularow, jakie posiadam). Polecam zastanowic sie nad czyms takim!! Polecam rowniez pomyslec o zakupie jakiegos lantana krotkoogniskowego (jak spojrzysz na Saturna przez takie cuś to sie dowiesz dlaczego :) ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okularki z zestawu nie sa zle. Przekonasz się juz po 1-szych obserwacjach. Wbrew powszechnej opinii nawet ten 10mm nie jest taki zly jak go wszyscy maluja, a w 25mm widac naprawde super M 31 B) .

 

 

Zgadzam sie w 100% z tym co napisał kazoman.

Ja też miałem okazję patrzec przez te okularki w Synie i byłem mile zaskoczony ich jakością ,( wbrew panujacej opini) okazało sie żę są bardzo jasne i sa dobre do DS

Wiadomo obenie astroamatorzy mierzą w super drogie Naglery lub conajmniej szerokie lantany ., moje zdanie jest takie ; na początek do DS wystarczą zwykłe plossle i te co w zestawie . Ja do zestawu w Syncie polecam PL 32 , PL 15 a do planet LV 5mm i to jest optymalny zestaw . Nie kupuj żadnych soczewek Barlowa bo one psują obraz przyciemniając go i wprowadzająć inne wady jak np: abberacje , nie wszystkie okulary dobrze z nimi pracują .

I jeszcze na koniec mała dygresja :

Na świeie są dwa rodzaje okularów : Naglery i pozostałe .

Naglery - Najlepsze

Pozostałe - niewielkie różnice w jakości w tej grupie i ogormna przepaść do Naglerów

Ja na razie jestem w grupie Pozostałe i pozostanę w niej hyba długo.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze na koniec mała dygresja :

Na świeie są dwa rodzaje okularów : Naglery i pozostałe .

Naglery - Najlepsze

Pozostałe - niewielkie różnice w jakości w tej grupie i ogormna przepaść do Naglerów

Ja na razie jestem w grupie Pozostałe i pozostanę w niej hyba długo.

Pozdrawiam

 

Wypisując takie bzdury od razu widać że nie masz bladego pojecia o okularach.

Najgorsze jest to że wprowadzasz innych użytkowników w w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uch, ale gorąco, ale jednak zostanę przy plosslach a za jakiś czas zacznę inwestować w LVW cóż taki los śmiertelników na tym Światku, kupię 32mm Vixen plossl i 15mm i może 8mm-co da mi 300x pow to chyba jeszcze pow nie tracące jakości obrazów w syncie 8"???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

liczę z barlowem oczywiście ale najpierw przywitam syntę w domu i dopiero wtedy po pierwszych obserwacjach pomyślę jakie okulary (ogniskowe) będę jeszcze potrzebować ale będą to Vixeny plossle napewno tak na początek a z czasem przejdę do wyższej klasy okularków,

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam rowniez pomyslec o zakupie jakiegos lantana krotkoogniskowego (jak spojrzysz na Saturna przez takie cuś to sie dowiesz dlaczego :) ) .

Mam ortho 5 mm- nie wymienię na żadnego lantana do planet :)

Tyle, że oczywiście oko jest "przyklejone" do okularka, za to kontrast najniesamowitszy!

 

McArti: ja w pełni się zgodzę z tym o Barlowach, z zastrzeżeniem, że tanie Barlowy psują prawie wszystko, a drogie to... nie wiem :D Ale i tak pewno nie będą nadawać się w ogóle do obserwacji takich obiektów jak maleńkie mgławiczki planetarne, galaktyki. Jakby co - wyprowadź i mnie z błędu.

 

lukascwwo2 : ja bym jednak zapomniał o 32 mm Plosslu 1.25" - ale to twoje pieniądze w końcu.

 

Waldku: niestety taką opinię o Naglerach "i reszcie" mozna wysnuć, czytając tematy o okularach na forach! Domino32 tylko powtarza słowa innych- bo w nie uwierzył...

W narodzie dominuje przekonanie, że wartość okulara zależy wyłącznie od jego ceny, a im droższy tym nie tylko lepszy, ale i uniwersalniejszy. Swego czasu wręcz zostałem zaatakowany na PW przez pewną osobę, która napisała mi, żebym nie śmiał twierdzić, że mój Silver Plossl 8 mm da lepsze obrazy gromad, niż jej LV 7mm, bo lantan to w końcu jest okular za prawie 400 zł, a ja kupilem swój za 30 euro (z wyprzedaży) :szczerbaty:

Po raz któryś tam napiszę, że te Silver Plossle porównywane są do Plossli Tele Vue. Gromadki "rozbierają do bólu" :)

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taniego Barlowa 2x Antaresa za 110 zl (juz nawet nie pamietam dokladnie ile za niego dalem) i zdaje sobie sprawe ze nie jest to najlepszy barlow na rynku ale uzywam go czasem do jasniejszych mglawic planetarnych i gromad kulistych ...np. z PL 10mm daje to 240 x i fajnie widac np. M57 :)

 

no i tez musze podkreslic ze teleskop kupilem na krotko przed opozycja Marsa i najwieksze powiekszenie jakie moglem uzyskac wtedy bylo jedynie 120x..ten Barlow duzo mi pomogl zdazaly sie dni ze przy 240x marsik byl duzy i kontrastowy ...oczywiscie ze nie zawsze mozna go zastosowac z takim efektem ale gdyby nie Barlow to widzialbym malutka kulke cos w stylu Urana przy 300 x..nie mowie juz o Saturnie ..caly poprzedni saturnowski sezon przelecialem na tej soczewce ...bywaly takie dni ze widac bylo go prawie jak na fotkach i mam na to swiatkow :)

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.