Skocz do zawartości

Okulary do Synty 8"


lukascwwo2

Rekomendowane odpowiedzi

Całkiem niedawno Mpp pisał, żebym nie zaczynał z Plosslami, bo mnie zahukają. No bo nie można wyciągnąć wniosków z wypowiedzi już kilku osób, które miały okazję się przekonać jak jest naprawdę. Mówię o kilku topikach. w których było to dyskutowane. Tak samo po co zwracać uwagę na wykresy, jakie pokazał Mpp, bo pewno "dyletanci" je robili. Tak samo "dyletanci" na testach Astronocy dają wysokie oceny okularkom dedykowanym dla DS, podczas testów... na planetach. No i teksty z linków podanych przez Waldka są pisane przez "głupich".

Cóż, łatwiej jest napisać, że ma się rację. Bo to jest łatwe. A trudne już jest np. poszukanie np. TEGO, TAMTEGO, czy OWEGO.

Łatwiej napisać głupią sygnaturkę przy nicku na gg. Cóż, sam tak robiłem jak miałem 10 lat- pisało się kredą po ścianach.

Ech... lepiej rzeczywiście się nie odzywać. Swoje wiedzieć i cicho siedzieć, uśmiechając się na obiegowe opinie, które krążą i krążyć i tak pewno będą.

 

Tym razem już naprawdę ostatni raz w temacie.

:Beer:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście chodzi mi o to, że każdy Plossl jest synonimem szmiry.

 

To nie jest prawda.

Przez ponad rok uzywalem Plossla 32mm i bardzo go sobie chwale. I nie tylko ja.

To chyba najpopularniejsza ogniskowa Plossli.

 

Sek w tym w jakim teleskopie chcemy ich uzywac.

W f/12 z wyciagiem 1,25" jest swietny. W f/6 z wyciagiem 2" juz niekoniecznie. Sa zdecydowanie lepsze ciekawsze propozycje za wcale nie ciezkie pieniadze.

 

W ogole zaczynalem od Plossli i mialem juz 32, 25, 15, 9,5 i 4mm.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie kompletowania sprzetu do teleskopu, moje doswiadczenia w obserwowaniu różnymi okularami są niewielkie, natomiast aby dobrze dobrać okularki przeczytałem już setki postów, recenzji i testów najrózniejszych okularów, cierpliwie zbieram wnioski i opinie na ten temat, co by nie kupować na łapu capu

Z tego co czytałem wcześniej starły się tu dwie odmienne opinie na temat użyteczności i jakości plossli i wyższości nad nimi LV, nieprzypadkowo zwolennicy serii LV mają kolekcję tych okularów w stopce informacyjnej, a z drugiej strony znana jest sypmatia Saywieha do swojego silver plossla Baadera

 

Moim zdaniem 80% plossli to tanie ekonomiczne konstrukcje, choć nie pozbawione do końca zalet, i napewno mozna powiedzieć że to okulary uniwersalne i na każdą kieszeń, natomiast dobre plossle to już inna bajka jest, Tele Vue albo plossle Meada 5000 to szkiełka godne najwyższego szacunku, i z tego co czytałem. także z linków podesłanych przez Waldka mają wspaniałą transmisje światła i kontrast

Ja okrutnie napaliłem się na tego plossla Meada 5000, to konstrukcja pięcioelementowa, i ma 60st pola bez wad, i znacznie bardziej odpowiada mi taki okular niż ekonomiczny szerokokątny typu swan 15mm albo W70, przy których ze wzgledu na wady odpada 1/3 pola!

 

Ale żeby nie było tak do końca jednoznacznie, to naprawdę dobry plossl kosztuje już tyle kasy, że spowrotem zaczynamy się zastanawiać , ponieważ za tę cenę można już wybrać wiele dobrych okularów

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie kompletowania sprzetu do teleskopu, moje doswiadczenia w obserwowaniu różnymi okularami są niewielkie, natomiast aby dobrze dobrać okularki przeczytałem już setki postów, recenzji i testów najrózniejszych okularów, cierpliwie zbieram wnioski i opinie na ten temat, co by nie kupować na łapu capu

Z tego co czytałem wcześniej starły się tu dwie odmienne opinie na temat użyteczności i jakości plossli i wyższości nad nimi LV, nieprzypadkowo zwolennicy serii LV mają kolekcję tych okularów w stopce informacyjnej, a z drugiej strony znana jest sypmatia Saywieha do swojego silver plossla Baadera

 

Moim zdaniem 90% plossli to tanie ekonomiczne konstrukcje, choć nie pozbawione do końca zalet, i napewno mozna powiedzieć że to okulary uniwersalne i na każdą kieszeń, natomiast dobre plossle to już inna bajka jest, Tele Vue albo plossle Meada 5000 to szkiełka godne najwyższego szacunku, i z tego co czytałem. także z linków podesłanych przez Waldka mają wspaniałą transmisje światła i kontrast

Ja okrutnie napaliłem się na tego plossla Meada 5000, to konstrukcja pięcioelementowa, i ma 60st pola bez wad, i znacznie bardziej odpowiada mi taki okular niż ekonomiczny szerokokątny typu swan 15mm albo W70, przy których ze wzgledu na wady odpada 1/3 pola!

 

Ale żeby nie było tak do końca jednoznacznie, to naprawdę dobry plossl kosztuje już tyle kasy, że zpowrotem zaczynamy się zastanawiać , ponieważ za tę cenę można już wybrać wiele dobrych okularów

 

 

Co do tych wad to Pollsle made czy Tele vue i tak je będą miały tylko mniejsze niż wyżej wymienione przez ciebie Swany. Nie ma się co oszukiwać gdyby te okulary naprawdę były tak świetne i dawały obraz bez żadnej wady to nie kosztowały by tyle ile kosztują tylko co najmniej dwa razy tyle albo i więcej :Boink::Boink: . Ja wcale nie uważam że Pollsle są złymi okularami sam nie dawno używałem jeszcze pollsla Soligora 25mm, jednak kiedyś one przestają wystarczać!!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe ale ta syncia jest piękna!!! już do mnie dotarła i jestem już po pierwszych obserwacjach oczywiście bez porządnych przygotowań tak tylko wystawiłem sprzęt na balkon i poznawałem charakterystyke 8", jedyne na co mogę narzekać to dobson, heh będę musiał za roczek dokupić dobry, stabilny montaż ze statywem może EQ-5 ale czy ta tuba nie będie się kołysać jak statek na morzu???

 

Hmmm ale to za jakiś czas, już widzę że dobson mi nie wystarczy niestety, a wraz z obserwacjami pojawi się ochota na foto, ups już sie pojawiła... no cóż :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyne na co mogę narzekać to dobson, heh będę musiał za roczek dokupić dobry, stabilny montaż ze statywem może EQ-5

Do Dobsona można się przyzwyczaić, czego jestem dowodem ;)

W wielu miejscach na forum i przez wiele osób było sygnalizowane, że ten teleskop ma zbyt delikatną tubę, aby można ją, bez daleko idących przeróbek", posadzić" na EQ. Tzn. na pewno jest to możliwe, ale trzeba sporo pokombinować. Łatwiej chyba kupić EQ5 ... z tubą pod niego :rolleyes:

 

Zadowolenia z telepa! Naprawdę to dobry sprzęt i można sporo dzięki niemu zobaczyć. Tak jak w każdym innym przypadku naprawdę liczyć się będzie twoje podejście do pięknej pasji, jaką jest oglądanie nieba :)

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ale to za jakiś czas, już widzę że dobson mi nie wystarczy niestety, a wraz z obserwacjami pojawi się ochota na foto, ups już sie pojawiła... no cóż :D

 

 

U mnie ochota na foto pojawiła się jakieś 2 lata temu :) I nadal jest niespełniona, niestety to nie jest takie proste jakby się mogło wydawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzuce jeszcze jeden podział okularów, który może uzmysłowić, że "dobry" okular moze oznaczac "zły", "słaby" jedyny słuszny.

 

Są trzy kategorie pojęć, które mają się zupełnie nijak do siebie a są krytyczne dla konkretnych zastosowań okularów:

 

1) Korekcja wad optycznych - konstrukcja optyczna powoduje, że nie widać wad z jasnymi teleskopami. (gwiazdki szpileczki w całym polu, brak astygmatyzmu, dystorsji, winietowania).

 

2) Wygoda i komfort - długie ER, muszla oczna skrojona na miare, brak odbalsków (wyczernienie), dobrze mieszczący sie nos itd.

 

3) Transmisja ALE jako charakterystyka sprawności w całym paśmie widzenia (czyli tu siedzi też odwzorowanie bieli) - warstwy, wyczernienie.

 

SĄ TO TRZY NIEZALEŻNE SPRAWY!!!

 

Np. mówiąc "Plossl" , mówimy o KONSTRUKCJI czyli o kategorii 1 i troche 2 a WOGÓLE nie o kategorii 3.

 

Więc jeżeli KONKRETNY "Plossl" z kategorii 2 będzie miał idealne wyczernienie a z kategorii 3 bedzie miał rewelacyjne warstwy to pokaże szczegół w DS lepiej, niż inny okular skorygowany o wiele lepiej wg kategorii 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna analiza McArti.

Ponieważ to ja czuję się odpowiedzialny za "mieszanie" w temacie Plosslowym, od razu zadeklaruję co i jak.

Wygodę i komfort "olewam" niejako, bardziej zwracając jedynie w p-kcie 2 uwagę na wyczernienie. LER nie jest dla mnie istotny- ten mój Plossl Baadera ma go na niemal takim samym poziomie jak zbliżony ortho. Wybierałem ortho 6 mm, pamiętając o małej odległości oka.

Punkt pierwszy traktuję też nieco "po macoszemu". Do takich zadań, jakie postawiłem przed okularkami, decydującą rolę ma dla mnie punkt 3. Aczkolwiek i orho, i Silver Plossl dają bardzo ładne punkciki gwiazd niemal w całym polu (Plossl jest naprawdę świetny pod tym względem), to zaakceptowałbym nieco gorsze pod tym względem okularki.

Nie wykluczam, że wzrok będzie mi się pogarszał i będę zmuszony do kupowania okularów o innych parametrach. Na razie jednak to niepotrzebne, choć i mam okulary z większym ER na stanie.

W największe mrozy poprzedniej zimy obserwowałem również przy użyciu okularkami o maleńkim ER. Nie tyle boję się o jakieś "przymarznięcie" oka do szkła, ile o szybsze zaparowywanie. Plossl pod tym względem jest znów trochę lepszy od ortho.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze można dorzucić czwarty punkt kategorii, ale to tylko do zastosowań wysokich rozdzielczośći (gwiazdy podwójne, planety, ewentualnie gromady kuliste) - umiejętność danego okularu rysowania kantem i umiejętność rysowania kolorowym detalem.

 

Tak oto umiejętność rysowania kantem - polepsza widoki czegoś na granicy czerni z jasnym - np przerwa Cassiniego, bliskie gwiazdy podwójne, cienie księżyców na Jowiszu). Myślę że tu sprawdziły by się okulary monocentryczne, ortoskopowe i plossle wyższej klasy.

 

Natomiast duża umiejętność rysowania kolorem polepsza obrazy subtelnych detali na powierzchniach planet, gdzie jasności są podobne a różnią się tylko kolory (i to najczęściej minimalnie). I wtym ponoć bardzo dobrze spisują się Vixeny LV. Oczywiście w tym przypadku największy efekt da zmiana Newtona na APO ...

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę, że gdyby istniała możliwość zamówienia na przetestowanie kilku okularków nawet za małą opłatą to każdy byłby super szczęśliwy i ten problem by zniknął raz na zawsze. Każdy ma inny punkt widzenia bo oczy to nie produkt masowy, a całkowicie indywidualna sprawa każdego obserwatora i "prawa nie równa się lewej" to także prawda!!! Dopiero działania w terenie na tym samym telepie i celując w te same obiekty pozwoliłoby na określenie tego odpowiedniego okularu, który byłby najlepszy dla nas, oczywiście to sprawa indywidualna i byłby to test obserwatora dla samego siebie

 

Może by tak dystrybutorzy pomyśleli o tym sposobie dobory sprzętu i wcielili go w życie!?! :helo::helo::helo:

 

A każdego z Was zapraszam do przyłączenia się i może coś byśmy razem zadziałali :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu kilku pochlebnych recenzji na temat pollsli tele vue chyba zdecyduje się na zamówienie dwóch szkiełek z tej serii. W tedy będę się mógł sam na własne oczy przekonać co te okulary sa warte.

Rammstein! krążą tu i ówdzie posty o sprowadzeniu przez Ciebie okularków od braci amerykanów :rolleyes:

czy w przypadku plossli, byłaby mozliwość zamówienia jednego szkiełka więcej, ja od pewnego czasu bardzo zachorowałem na Tele Vue plossl 15 mm, i ani rusz nie mogę nic w tym temacie zdziałać

 

PS plossle Tele Vue projektował sam Al Nagler, a gość zna się na tych klockach jak nikt inny

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.